MY.UAСтатті
«Хроніки Сили»: нарешті з’явилася оповідь світові про Україну, яка була, є й буде
«Хроніки Сили»: нарешті з’явилася оповідь світові про Україну, яка була, є й буде

«Хроніки Сили»: нарешті з’явилася оповідь світові про Україну, яка була, є й буде

Це ми побачимо в мультимедійному проєкті фентезі-всесвіту «Хроніки Сили»? Це круто наче Netflix, але наше! Розповідаємо деталі 

Режисер Алан Бадоєв та дизайнерка й письменниця Ольга Навроцька в  тандемі працюють над спільним проєктом вже три роки, але говорять, що це тільки початок шляху. Адже створення українського фентезі-всесвіту – «одіссея», котра триватиме багато років і має на меті збирати навколо себе талановитих людей, розбудовувати українську кіноіндустрію та доступно й цікаво розказувати світові про Україну.

До «Хронік сили» увійдуть комікси, художня книга, анімаційний та художній серіали, а також комп’ютерна рольова гра, присвячені різним періодам української історії: від скіфів, вікінгів, Рюриковичів, козаків, Руїни, до сучасності.

«Ми хочемо показати, що вся наша територія, всі народи, які тут жили – і є вхідними в наше ДНК. Українська культура тому велика та могутня, що не відсікала від себе, а збирала, поєднувала, зокрема, й релігійні та фольклорні відтінки, які переходили від одного народу до іншого. Це нас поєднує з усім світом, і треба нагадати, наскільки ми були важливі в усі часи для існування тієї ж Європи. Цю пам’ять про Україну потрібно відродити не лише для світу, але і для нас самих», – поділився Алан Бадоєв.

СТВОРИТИ КЛАСНУ ІСТОРІЮ ПРО УКРАЇНУ – ЗРОЗУМІЛУ І СВІТУ, Й УКРАЇНЦЯМ

Робота над проєктом розпочалася у травні 2022 року, одразу після деокупації Київщини. Але ідея народилася в Ольги Навроцької набагато раніше, у 2014 році вона почала шукати інформацію про легендарних воїнів – козаків-характерників, і для неї стало певною несподіванкою, що знайдена «Молитва характерника» була… російською мовою.  

Ольга Навроцька

«Вони собі все забирають, крадуть, перероблюють і привласнюють! Це мене дуже обурювало. Наша держава всі ці роки майже не вкладала коштів у контрпропаганду, а там просто мільярди рублів йшли на якісь «коловрати» чи щось подібне. Русня з цього робила цілий культ. Так, у нас вийшов фільм «Захар Беркут», були ще якісь нечисельні проєкти, але глобально держава не розуміла, що треба вкладати в подібне реальні гроші, тому що це – найдієвіша контрпропаганда. Міфи, легенди й казки формують людину, формують нації – ми бачимо це на прикладі легенд про короля Артура чи скандинавського епосу. Але в нас у цьому багато порожнин і пропусків – тільки в ХІХ сторіччі почався збір нашої міфології. Тому наша місія і мрія зібрати все найцікавіше, автохтонне і створити класну й цікаву розповідь про нашу історію, яка буде зрозуміла і світу, й українцям», – говорить пані Ольга.  

Тож у 2018 році на Хортиці до авторки прийшло бачення, як виглядатиме один з головних героїв – Хорт. І з цього моменту вона почала «стукатися» в усі двері, але стабільно чула у відповідь: класно, але дуже дорого і навіть «не на часі»... Але врешті склалося, вона знайшла партнера – Алана Бадоєва, який розділив із нею цей творчий шлях.

«Так, – посміхається Бадоєв. – На початку ми справді постійно чули: «Як ви це зробите? Хто вам дасть гроші? Хто це буде робити, хіба у нас є такі професіонали?». І ми почали вкладати в проєкт власні кошти – все, що зроблено на сьогодні й те, що побачать українці в наступному році, зроблено за наш кошт.

«Дорожня мапа» українського фентезі-всесвіту чітко прописана по продуктах на вісім років наперед. При цьому автори наголошують, що свідомо будуть оминати державні установи та не залучатимуть державне фінансування, щоб ніхто й ніщо не змогло впливати на проєкт.

ПРОСТО НЕОБХІДНО, ЩОБ В УКРАЇНІ БУВ СВІЙ ФЕНТЕЗІ-ВСЕСВІТ З ВЛАСНИМИ ГЕРОЯМИ – БАДОЄВ

Подібні крутезні фентезі-всесвіти вже існують, ми з вами їх прекрасно знаємо, це і «Зоряні війни», і «Володар перснів», і «Гра престолів». Ці франшизи не тільки надихнули глядачів поцікавитися, що за ними стоїть, а й розбудували в кожній країні, де вони виробляються, цілу індустрію. І команда «Хронік сили» запевняє, що також створить безліч вакансій, де працюватимуть українці.

«Такі проєкти збирають навколо себе талановитих людей, дають можливість працювати й формують ком’юніті. Тому просто необхідно, щоб в Україні був свій фентезі-всесвіт із власними героями!», – впевнений пан Алан.

Алана Бадоєв

Робота складається з трьох напрямків: сам проєкт, показ пітчингів для великих кінокомпаній світу та показ пітчингів для українських брендів та компаній. Вже проведено досить багато пітчингів з HBO (американський кабельний телевізійний канал, що входить до корпорації WarnerMedia), Netflix (американський провайдер медійних послуг та продюсерська компанія) та іншими міжнародними цифровими майданчиками.

Кожного дня команда спілкується з україноцентричними людьми та брендами, котрі вибрали для себе бути й залишитися в цій країні, розбудовувати її.

«Ще ніколи жодний проєкт, навіть, на 50 тисяч доларів, не давався нам так просто у розумінні з партнерами, як цей – багатомільйонний. Коли ми показуємо наші напрацювання, нам відразу говорять: ми хочемо брати в цьому участь! Я відповідаю: але це дуже дорого. Вони відказують: але ж ви це зробили за свої гроші, а ми хочемо зараз витрачати свої, щоб цей проєкт здійснився», – говорить Бадоєв.

Режисер зізнається, що, якщо Ольга Навроцька вже давно в українській темі, то він – та людина, яка недавно в ній. Алан ріс в осетинській сім’ї (в Горлівці Донецької обл. – ред.) і батько спеціально пішов у школу, щоб сина звільнили від вивчення української мови, бо вважав, що це зовсім не потрібно. «І коли я приїхав до Києва, мені було дуже цікаво знати, а чому саме так? Чому в нас не говорили українською? Зараз, вже працюючи над Всесвітом разом з великою командою, я занурився у це, і воно мене надихає та підтримує. Я та «хвиля», до якої прийшло повне усвідомлення, коли перша російська бомба впала на наші міста. Ми з Ольгою тандем, який відображає те, що в нашому суспільстві є такі люди й такі, а якщо об’єднуєшся, то можеш іти вперед і щось створювати хочеться, щоб усі українці шукали свою силу від пращурів, щоб ми змогли вразити їх характерами, надпотужними історіями», – впевнений Бадоєв.

ФЕНТЕЗІ ЗБИРАЄ НАЙБІЛЬШУ АУДИТОРІЮ, ТОМУ САМЕ ТАК МОЖНА НАЛАГОДЖУВАТИ СПІЛКУВАННЯ ЗІ СВІТОВИМ  ГЛЯДАЧЕМ

Жанр фентезі для реалізації проєкту обрали не випадково, оскільки саме він збирає найбільшу аудиторію в світі і є всім зрозумілим.

«Я об’їхав зі своїм фільмом «Довга доба»  майже 40 країн. – пояснює пан Алан. – В Іспанії до мене підійшли режисери й запитали: а що, у вас війна ще триває? Я тоді відчув, що вони не хочуть чути мову образів, якими ми зараз спілкуємося зі світом… І таке сприйняття у більшості пересічних іноземців. Тому ми маємо зробити проєкт, щоб показати нас світові, у якого дійсно є запит: хто такі українці й у чому їхня сила? Бо всі майже три роки повномасштабної війни звідусіль говорять про наш «брейв», а звідки ця сила береться, хто ці українці? І наш фентезі-всесвіт дає на це відповідь! Тобто, якщо ми хочемо, щоб наші міфи, історії наших героїв були почуті, вони мають бути розказані мовою, яку легко й точно сприймає світ. Ми обрали мову фентезі».

«Хроніки сили» – не історична реконструкція, але вони спираються на історію, й автори консультувалася з істориками, міфологами. Спочатку було трошки боязко, чи не «втиснуть» їх експерти у певні рамки. Але люди, що багато років вивчали нашу історію, стукали до наших сердець, буквально розкрили обійми, коли дізналися про прагнення команди зробити цей Всесвіт!

«Фентезі жанр дав нам свободу, а історики – дали історії. Ми їх переробили, як потрібно за сюжетом, показали й отримали від спеціалістів «зелене світло». Ми взяли від експертів підґрунтя, яке надихало на створення кожного персонажа», – говорить Бадоєв.

ПЕРСОНАЖІ ГОВОРИТИМУТЬ РЕСТАВРОВАНОЮ МОВОЮ СКІФІВ, А МОЖЛИВО Й «ВАЛІРІЙСЬКОЮ» НА ОСНОВІ ДАВНЬОУКРАЇНСЬКОЇ

У всесвіті понад 100 героїв, які проходитимуть через всі серії серіалу, фільму чи коміксу. На створення продукту потрібно досить багато часу, близько року пішло на відшукування п’яти героїв та перетворення їх з опису історичних джерел на героїв-фентезі. Над кожним працювала команда аніматорів, враховуючи побажання авторів. Наприклад, фоном за княгинею Ольгою спочатку були скелі, але Ольга Навроцька сказала: це не наші скелі, давайте Дніпро! Адже команді важливо, щоб глядач оком відчував – це так круто наче Netflix, але воно наше, українське! Всі локації, всі костюми – це все Україна.

З великою увагою підійшли й до розробки шрифтів – художник Анатолій Уманець навідувався у Софію Київську, дивився на давні символи, думав як використати їх у «Хроніках», бо кожна деталь має бути одночасно автохтонна й сучасна.

Що стосується мови, якою говоритимуть персонажі різних історичних періодів, то за задумом, крім сучасної української, там буде ще й реставрована мова скіфів, а можливо й створена власна «валірійська» мова на основі давньоукраїнської.

ХАРАКТЕРНИК ХОРТ, КНЯГИНЯ ОЛЬГА, ПЕРУН, АМАЗОНКА ТАБІТІ ТА БОГИНЯ СМЕРТІ МАРЕНА – ГОЛОВНІ ГЕРОЇ «ХРОНІК СИЛИ»

14 жовтня було презентовано Пролог «Молитва сили», в якому до глядачів звертаються ключові герої. Музику до прологу написав український співак і музикант Макс Барських. Це далеко не перша робота його як композитора. Говорить, що з дитинства великий шанувальник фентезі, тому натхненно взявся за створення саундтреку, оскільки давно мріяв про щось подібне в українському кінематографі.

То яких персонажів ми побачимо? Поки що автори розповіли деталі про п’ятьох з них.

Козак-характерник Хорт – один з основних героїв. Він поєднує у собі всі риси історичної постаті козака. Він молодий, сміливий, з гумором, його люблять жінки, а він любить їх.

«Моя мрія була створити класного, красивого, безстрашного козака, який є втіленням наших захисників, щоб розбити нав’язаний нам «шароварний» козацький образ. Як бачите, у нього не оселедець, а сучасний чуб, тому що ми хочемо, щоб він був схожий на хлопців, які зараз воюють за Україну. І, до речі, на фронті зараз багато воїнів з позивним «Хорт», – говорить Ольга Навроцька.  

Хорт – це одна з назв вовка, а характерники, як відомо за легендою, мали властивість перетворюватися саме на цього звіра. Козацького ватажка Івана Сірка турки називали «Урус-шайтан» і дуже його боялися, бо вірили, що він приходить вночі обернений на вовка й дізнається все про їхнє розташування, щоб уранці розбити. Ось цю містичну особливість козака-характерника відтворять у фентезі-герої.

Княгиня Ольга. Автори говорять, що навіть не очікували такої палкої дискусії в соцмережах саме щодо неї, першої християнки на Русі. Зокрема, з боку тих небагатьох, хто вважає, що «християнство прокляло нашу землю».

«Але наш проєкт про об’єднання, у нас все повинно працювати: і християнство, і язичництво. І для нас Ольга надзвичайно цікава. Є ідея зробити її альтернативну історію, як взагалі християнство прийшло до неї, чому вона його прийняла, чому взагалі діяла так, як діяла. Будемо розповідати це з містичного боку – цікаво й по-новому», – говорять автори про фентезі-княгиню Ольгу.

Скіфська цариця амазонок, богиня вогню Табіті. Це найдревніша історія «Хронік сили», з неї починається багато всього: й народження Хорта, й народження Зла – найголовнішого антагоніста Всесвіту.

Вона сексапільна й феміністична, але потім відчує, що таке бути матір’ю. І конфліктність та зло, які в ній будуть відчуватися, йдуть саме від усвідомлення того, на що вона піде, щоб зберегти своє дитя. Автори обіцяють, що це буде важка, драматична, але захоплива історія.

Як факти перетворюються на фентезі. Наприклад, є історія про «Алтайську принцесу», яку знайшли в 1993 році в урочищі Укок. Мумія гарно збереглася і стала важливою археологічною знахідкою, яку, звісно, відразу забрали до Москви. Після чого на Алтаї сталися потужні катаклізми й алтайці почали вимагати повернути її, оскільки вона їхня берегиня. Це наштовхнуло Навроцьку та Бадоєва на ідею створити Табіті – нашу берегиню, яка закриває темний прохід до темряви саме там, на Північному сході.

«Ми хочемо, щоб після того, як люди подивляться серію, вони захотіли погуглити, знайти витоки», – говорить Бадоєв.

Бог грому та військової звитяги Перун. Його прототип – великий князь Святослав, він на нього де в чому схожий, але все ж не такий, яким ми звикли його уявляти. Фентезі-Перун – лисий і з вусами, носить характерні прикраси, у нього на зубах намальовано «Громове колесо», давній слов’янський знак.

«Коли ми створюємо щось нове й цікаве, інколи відступаємо від канону. Наш підхід дуже обережний, ми уважно визначаємо кожну важливу деталь і будемо її доносити, формувати смак. Позивний Перун також беруть собі наші хлопці на фронті, тобто це образ протягнутий з історії в сучасність, бог, який з нами залишається досі», – діляться творці.

Марена – українська богиня смерті та рівноваги, вона мудра, справедлива й невідворотна.

Важливо, що в пантеоні «Хронік світу» нема суто гарних і суто поганих персонажів, є світлий егрегор і темний егрегор. Ми приймаємо силу й темного, і світлого для того, щоб подолати Одвічну Темряву – антагоніста Світла. Поки що творці не говорять, хто є прообразом Марени, але обіцяють, що глядачам це дуже сподобається, вони трішки «привласнюють» цей образ не з нашої історії й залучають в українську.

ЩОБ НІХТО Й НІКОЛИ НЕ СКАЗАВ, ЩО ВАС ТУТ НЕ ІСНУВАЛО

Команда «Хронік сили» впевнена, що попри те, що ми всі живемо в часи кривавої війни, створення таких масштабних культурних проєктів якраз на часі. Кожного дня гинуть наші воїни – вони ціною власного життя бережуть Україну, виграють нам час, а ми повинні думати, куди направляти кожну цю виграну секунду.  

«Ми спілкуємося з багатьма, хто зараз на «нулі», як от видатний кінооператор Слава Пілунський. Я мрію, щоб з фронту він прийшов до нас на знімальний майданчик. Він говорить: «Друзі, не гайте часу, ми даємо його вам, а ви маєте вести культурну боротьбу». І ми не гаємо часу. Цей проєкт саме для того, щоби відтворити те, що було стерте, щоб наші діти зростали на своєму, щоб закохати в нашу культуру світ. Кожен із нас має щось зробити для того, щоб ніхто й ніколи не сказав: вас тут не існувало і ваша культура нічого не варта», – наголосив Алан Бадоєв.

«Я – Сила, що перемагає Темряву, Коріння моє міцне. Броня на мені, Сила моєї землі в мені!», – промовляють з екрану герої фентезі-всесвіту, передаючи глядачам як оберіг магічну міць і силу цієї молитви. Як ніколи важливої на третьому році Великої війни.

Любов Базів, Київ



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ода мінімалістичній естетиці: історія дизайнера Хельмута Ланга
Elle
2024-10-18T20:19:00Z
Проти P. Diddy подали новий позов, його звинувачують у зґвалтуванні «з помсти»
Ukraine Art News
2024-10-18T12:37:07Z
"Почерк ФСБ не змінюється": Антін Мухарський повідомив про скасування в Польщі 5 благодійних концертів
Ukraine Art News
2024-10-17T11:24:48Z
Ексучасник One Direction Ліам Пейн загинув, випавши з вікна в Аргентині
Ukraine Art News
2024-10-17T09:48:58Z
Зірка гурту One Direction Ліам Пейн загинув в Аргентині
Elle
2024-10-17T07:19:30Z
Повернення легенд і початок нової ери бренду після п'ятирічної паузи: яким запам'яталося шоу Victoria’s Secret 2024
Elle
2024-10-16T07:55:31Z
В Україні був власний Джеймс Бонд
Photo Lviv
2024-10-16T05:00:39Z
Дружина шоумена Дяді Жори розповіла, що він переніс інсульт
Ukraine Art News
2024-10-15T16:39:42Z
Майстри-керамісти Софія Горбачевська, Ельвіра Демерджи, Олена Кравець та Богдан Кривошея стали героями нового кампейну Guzema Fine Jewelry
Elle
2024-10-14T17:33:39Z
У Запоріжжі відкриттям інсталяції "Дерево пам’яті" стартував ГогольFest Покрова
Ukraine Art News
2024-10-19T11:46:27Z
У Вашингтоні відбувся вечір памʼяті полеглого Героя України Віктора Гурняка
Ukraine Art News
2024-10-19T11:18:44Z
У Києві відкрилася ілюстративна виставка «Абетка Криму»
Ukraine Art News
2024-10-19T05:16:04Z
Історія однієї фотографії з фондів Березнівського краєзнавчого музею
Photo Lviv
2024-10-19T04:42:28Z
Львівський музей Михайла Грушевського запрошує на відкриття виставки “Один день з життя… Історія про незламність українського духу”
Photo Lviv
2024-10-19T04:36:30Z
ХХІ Фестиваль Давньої Музики у Львівській філармонії оголосив програму
Photo Lviv
2024-10-19T04:33:29Z
Троє українських письменників увійшли до списка номінантів на Міжнародну премію Астрід Ліндґрен
Ukraine Art News
2024-10-18T21:18:46Z
У Маріїнському парку посадили дерева у пам’ять про загиблих воїнів-музикантів
Ukraine Art News
2024-10-18T20:12:47Z
У Києві розпочався Фестиваль перших п'єс Театру ветеранів: свої твори представили драматурги - воїни ЗСУ
Ukraine Art News
2024-10-18T17:48:47Z
«Фестиваль фестивалів», FORMA, MIDNIGHT SPECIAL та ексклюзивна режисерська версія сатиричного трилера «Смерть путіна»: КМКФ «Молодість» оголосив позаконкурсну програму
Cineast
2024-10-19T07:46:04Z
Фестиваль Фестивалів та позаконкурс
Cineast
2024-10-19T07:39:55Z
Лейбл Universal Music розірвав контракт зі співаком One Direction Ліамом Пейном за кілька днів до його смерті
Ukraine Art News
2024-10-18T20:45:44Z
Вийшов український трейлер фільму «Емілія Перес» з Зої Салданою і Селеною Гомес
KinoFilms
2024-10-18T20:33:28Z
У Києві відкрився Фестиваль перших п’єс, де покажуть вистави військових
Ukraine Art News
2024-10-18T15:30:51Z
Джерард Батлер повертається у дубльованому трейлері продовження фільму «Злодії»
KinoFilms
2024-10-18T15:18:31Z
У Карибському регіоні показали стрічку "20 днів у Маріуполі"
Ukraine Art News
2024-10-18T14:25:23Z
«Конклав»: український трейлер трилера про Ватикан за участю Рейфа Файнса та Стенлі Туччі
KinoFilms
2024-10-18T14:15:40Z
Львівська броварня «Правда» відкрила заклад у Лісабоні
Хмарочос
2024-10-19T06:22:37Z
У Львові з’явиться найбільший індустріальний парк на заході України
Хмарочос
2024-10-19T06:15:58Z
5 історичних скарбів Роздолу, які варто побачити
Photo Lviv
2024-10-18T05:12:31Z
У польському кар’єрі відкрили рекреаційний та освітній простір
Хмарочос
2024-10-17T05:28:06Z
Подорож автом по Галичині 1936 року. Частина сьома
Photo Lviv
2024-10-17T05:12:31Z
В етносадибі Нанашкова хата запрацює Бойківська резиденція Святого Миколая
Photo Lviv
2024-10-17T04:57:34Z
Відкриття Подільсько-Воскресенського мосту для всього транспорту знову відкладається
Хмарочос
2024-10-15T14:01:34Z
Оголошений черговий тендер на розчищення та капремонт річки Либідь
Хмарочос
2024-10-15T13:00:57Z
В Познані з’являється все більше зелені замість бруківки
Хмарочос
2024-10-15T09:09:53Z
Радник президента Владислав Власюк є сином ексголови Вінницької МСЕК, який купив 13 квартир і три Tesla — Ніколов
Ukraine Art News
2024-10-19T15:49:08Z
Встигнути все: секрети продуктивності редакторки глянцю
Elle
2024-10-19T08:00:49Z
Чому українці менше донатять? Аналітика
Хмарочос
2024-10-19T06:18:58Z
Як під час гри в блекджек онлайн мінімізувати ризики
Gloss
2024-10-18T17:42:58Z
Секретний код KOLA: як дата 19 жовтня стала частиною відеокліпів співачки
Elle
2024-10-18T15:27:48Z
Список процедур для ідеальної шкіри, які варто провести восени
Elle
2024-10-18T15:13:06Z
Команда Камали Гарріс скупила фільтри Тейлор Свіфт у Snapchat, щоб отримати прихильність молоді
Ukraine Art News
2024-10-18T14:57:49Z
Соцмережі вибухнули мемами про створення ядерної зброї в Україні
Gloss
2024-10-18T14:51:58Z
Як поєднувати особистісний розвиток, виховання дитини та власний бізнес
Elle
2024-10-18T13:07:54Z
Офіційно анонсовано ПК-версію Marvel's Spider-Man 2
Overclockers
2024-10-19T09:22:20Z
Застосунок Nvidia App вийде разом із відеокартами GeForce RTX 50-ї серії
Overclockers
2024-10-19T08:42:53Z
Gigabyte обіцяє прискорити процесори Ryzen 9000X3D за допомогою X3D Turbo Mode
Overclockers
2024-10-19T07:54:52Z
Як стрімінгові платформи змінюють українську кіноіндустрію
Cineast
2024-10-19T07:25:16Z
AMD почала розсилати запрошення на презентацію Ryzen 9000X3D
Overclockers
2024-10-19T07:19:07Z
AMD підготувала набір драйверів для Unknown 9: Awakening та Call of Duty: Black Ops 6
Overclockers
2024-10-19T06:36:50Z
Огляд та тестування ігрового 31,5″ 4К-монітора Acer Predator X32Q FS з MiniLED
Overclockers
2024-10-18T13:40:32Z
Креативні агенції розробили кириличні українські шрифти для підтримки зборів
Хмарочос
2024-10-18T12:07:18Z
Анонсовано фентезійний екшен Mistfall Hunter
Overclockers
2024-10-18T11:22:06Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z
Яблучний пиріг з яблуком, мигдалем і ромом
Elle
2024-08-16T14:49:09Z
Літній пиріг із ягодами та кедровими горішками
Elle
2024-08-09T10:46:05Z