MY.UAСтатті
“Зникли безповоротно”. 5 втрачених архітектурних перлин Львівщини, якими ми б точно пишалися сьогодні
“Зникли безповоротно”. 5 втрачених архітектурних перлин Львівщини, якими ми б точно пишалися сьогодні

“Зникли безповоротно”. 5 втрачених архітектурних перлин Львівщини, якими ми б точно пишалися сьогодні

Палац в Бориничах. Фото: Національна бібліотека Польщі

Скільки їх є – тих палаців, маєтків та фільварків, які тішать око! А нині пригадаємо ті, що назавжди пішли у небуття і не пережили випробування часом та людською байдужістю.

Церква Успіння пресвятої Богородиці у Роздолі

Старовинне невеличке містечко Розділ стало унікальним об’єктом для досліджень як професійних істориків, так і місцевих краєзнавців. Розташоване на Опіллі, в межах Стрийського району на березі річки Дністер, воно має багатий архітектурний спадок.

На шляху до палацу Жевуських – Лянцкоронських, який є основною майбутньою туристичною атракцією субрегіону Розділля, можна побачити безліч цінних пам’яток краю. Тут не лише є нагода помилуватися місцевою архітектурою, відвідати сам палац, але й вирушити в подорож до навколишніх сіл, багатих на пам’ятки.

В цьому містечку колись існував розкішний дерев’яний греко-католицький храм. Дійшов він до нашого часу лиш на малюнках та кресленнях 1880-их років, а також численних світлинах початку минулого століття.

Церква Успіння пресвятої Богородиці у Роздолі. Фотографія: Національний цифровий архів Польщі.

Деякі дослідження пишуть, що у Роздолі існувала православна церква ще з XVII ст., а в 1700 році стала греко-католицькою. В парафіяльних звітах 1739 року зазначене існування дерев’яного храму Успіння Діви Марії, при якому діяльно братство, що налічувало 80 членів.

В деяких джерелах зазначається, що після того, як збудували нову муровану церкву наприкінці ХІХ століття, дерев’яну не розібрали, а завдяки власникам міста Лянцкоронським перетворили на музей.

Біля церкви стояла мурована дзвіниця з 4 дзвонами 1803 року побудови. Лиш вона і збереглася донині.

Маєток Борковських Мицельських у Бориничах

 Цей палац у Бориничах був настільки розкішний, що міг би конкурувати навіть із Роздільським! Але історія розпорядилася по-іншому.

На історичних картах фільварок у Бориничах фіксується ще з XVI ст. У 1873 році Станіслав Мицельський розбудував палац, який мав два поверхи та дві вежі з елементами “венеційської готики”.

Маєток Борковських – Мицельських у Бориничах.   Ludwik Mysielski, Wspomnienie

 Палац мав 49 кімнат, хол, великий зал для прийомів, коридори, санвузли і пивниці. Будівля була наповнена творами мистецтва, вишуканими меблями, колекцією зброї, монет і стародруків. Тут же розміщувалися велика бібліотека і палацова каплиця.

У 1914 році російська армія вчинила акт вандалізму, пограбувавши та спаливши палац.

До 1939 року родині Мицельських вже не вдалося його відбудувати та повернути йому минулу велич і красу. У совєтські часи руїни колись величного палацу зазнали остаточного знищення їх демонтовано остаточно, а на місці колись розкішного палацу виник “колгоспний двір”.

Маєток Борковських – Мицельських у Бориничах. Автор фото: Іван Щурко

Донині збережені фрагменти палацової каплиці, парк з унікальними деревами й фрагменти романтичного кам’яного муру з наріжною декоративною вежею, що оточував палац і парк.

Маєток Вільгельма Кшиштоня у Держеві

 Скарб, якого вже не побачимо, маєток Вільгельма Кшиштоня у Держеві, що розташовувався буквально за 15 хвилин від палацу Жевуських – Лянцкоронських у Роздолі в напрямку на Захід та милував око ще відносно донедавна.

Маєток Вільгельма Кшиштоня у Держеві. Copyright © Krzysztof Duda 2018

Кшиштоня був багатолітнім послом до Сейму Польської Республіки від Стрийського округу. Його палац представлений на історичних світлинах з кінця XIX століття, проте на давніх мапах маєток фіксується значно давніше.

У 1939 році в Держові гостював львівський природознавець і фотограф Йозеф Трешка, який і зробив ці світлини. Негативи віднайшов і опублікував польський культурознавець Кшиштоф Дуда. З них бачимо, що на головному фасаді маєток мав вишуканий, репрезентативний колонний портик, а зі сторони саду – затишну і простору дерев’яну веранду, що вела у сад.

Чому палац не встояв до наших часів? Річ у тім, що його сильно пошкодили у часи Другої світової війни й розібрали у повоєнні роки. На жаль, нині не знайдемо навіть його слідів.

 Млин у Роздолі

 Крім релігійних споруд та шляхетських маєтків, не менш важливу роль для функціонування громад відігравали промислові та господарські маєтки. Прикладом таких об’єктів є млини, що належали родинам Жевуських, Лянцкоронських та Стефанусів, зокрема, млини у Роздолі та Черниці.

Відомо, що граф Міхал-Юзеф Жевуський свого часу здійснив реорганізацію роздільської економії, перетворивши її на багатогалузеве господарство. До його складу входило 11 сіл, у шістьох з яких розташовувались панські фільварки. Економіка Жевуських охоплювала значну територію та відзначалася впровадженням сучасних аграрних технологій у вирощуванні зернових культур, коноплі, льону та хмелю.

Млин у Роздолі. Фотографія з  фотоархіву Ореста Дзюбана, 1988 р.

Безпосередньо в Роздолі графська династія володіла водяним млином, який здавали в оренду міщанам. Крім того, роздільські міщани мали в оренді млин у сусідньому селі Черниці. На північ від Роздолу до кінця ХІХ століття існували ставки, де розводили форель.

Точна дата будівництва водяного млина на берегах річки Колодниці, лівої притоки Дністра, невідома. Перша згадка про млин у Роздолі зустрічається в документі про фундацію монастиря кармелітів Черевичкових, складеному Станіславом і Анною Жевуськими у 1646 році, проте, ймовірно, дерев’яний млин був зведений раніше – у 20-х роках XVII століття.

Наступні згадки про великий млин з каменю, який його власники перебудовували відповідно до нових технологічних вимог часу, датується 1817 роком, і відповідальним за його будівництво (можливо і автором складної споруди) був німецький архітектор Якуб Гемпель, який у той час працював над перебудовою палацу Жевуських. У 1825-1826 роках млин на Форелевому ставку знову було перебудовано – збільшено його площу та розбудовано в ньому олійню. Автором збережених креслень нової будівлі млина став Казімєж Вейсенбах. Млин було технічно удосконалено у 1920-х роках за Антоні Лянцкоронського. Розібрали на каміння пам’ятку після 2011 року.

В Роздолі було ще декілька менших млинів (відомо про два з них). Над складними технічними кресленнями працювали Шух, Фрей та Гжєгож Вішньовський, які виконали рисунки механізмів споруди.

Маєток Абрагамовичів у Красові

 Цей маєток, на жаль, також уже не існує. А ще збереглося мало даних і практично немає історичних фото.

Давид Абрагамович – відомий галицький громадсько-політичний діяч, вірменин за походженням. Посол до Галицького крайового сейму, Райхсрату, віце-спікер і спікер Палати Послів, міністр Галичини, віце-президент Галицького рільницького товариства. А ще він був засновником Бурси Абрагамовичів у Львові та 25 років очолював Львівську повітову раду.

У 1912 році Давида Абрагамовича відвідував майбутній імператор Австро-Угорщини ерцгерцог Карл І, який певний час мешкав у палаці. Палац також мав гарний доглянутий парк і розвинутий фільварковий комплекс. Маєтком управляла Фундація Абрагамовичів, а прибутки скеровувалися на підтримку освітніх закладів, засновниками яких були представники родини. Відомо також, що Давид Абрагамович був патроном Церкви Різдва Христового у Добрянах.

Маєток Абрагамовичів у Красові

У час перших Визвольних змагань у палаці містився Штаб I-ої бригади УСС-УГА.

Донині в лісовій гущавині ще можна зустріти фундаменти старих палацових будівель та залишки колони зі скульптурою Богородиці, що стояла у палацовому парку. Серед лісу росте величний червонолистий бук – окраса давнього палацового парку.

На завершення додамо, що один із найбільших вражаючих палаців Львівщини, який міг не пережити зими 2023-2024 років, так буде врятовано. Мова йде про згаданий вище палац Жевуських-Лянцкоронських у Роздолі.

 Початок реставраційних робіт запланований на весну 2025 року, проте він уже зараз живе активним життям, залучаючи відвідувачів та дослідників своєю багатою історією.  Особливо приємна новина – палац відчинить свої двері для всіх охочих уже в листопаді цього року. Тож не втратьте можливості побачити його наживо.

Це дослідження виконане в рамках проєкту “МАНДРИ РОЗДІЛЬСЬКІ: мережа туристичних маршрутів субрегіону Розділля”, що реалізується за підтримки Українського культурного фонду.

Ганна ГАВРИЛІВ

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Роузі Гантінгтон-Вайтлі поділилася рідкісними кадрами з дітьми
Elle
2024-12-02T16:09:42Z
Ярослава Магучіх визнана найкращою легкоатлеткою світу 2024 року
Elle
2024-12-02T15:51:40Z
Українська співачка KATRIA презентувала пісню-сповідь, яку присвятила зниклим безвісти
Photo Lviv
2024-12-02T06:03:28Z
У мережі розсекретили ім'я чоловіка, який мав стати героєм шоу «Холостяк-13» замість Терена
Gloss
2024-11-29T17:16:39Z
Макс Барських відповідає на питання Артема Пивоварова в ексклюзивному інтерв’ю до виходу треку «Так ніхто не кохав»
Elle
2024-11-29T15:24:37Z
Дорофєєва на концерті в Палаці спорту зібрала 2,9 млн грн на дрони для ЗСУ
Ukraine Art News
2024-11-29T13:00:42Z
"Так ніхто не кохав": Пивоваров і Барських випустили пісню на слова Володимира Сосюри
Ukraine Art News
2024-11-28T15:28:31Z
Принц Вільям розповів про таланти шестирічного Луї, через які всі в Віндзорі затуляють вуха
Elle
2024-11-28T14:10:04Z
Шер оголосила, що завершить карʼєру, а її наступний альбом буде останнім
Ukraine Art News
2024-11-27T16:34:18Z
Дивовижні подарунки під подушку: зустрічайте поповнення колекції дитячих прикрас Wonderland від SOVA
Elle
2024-12-02T15:33:59Z
«Стіни, що дихають» від Makhno Studio перемогли на Dezeen Awards
Хмарочос
2024-12-02T14:33:53Z
Бренд вирощених діамантів SOLO for Diamonds презентував благодійну колаборацію з GUNIA Project, обличчям якої стала Катерина Зуєва
Elle
2024-12-02T14:30:44Z
У Ризі відбувся різдвяний ярмарок, на якому був представлений український стенд
Ukraine Art News
2024-12-02T14:16:03Z
У Музеї війни відкриється виставка українських ялинкових прикрас
Ukraine Art News
2024-12-02T11:57:38Z
Оголошено переможців конкурсу Dezeen Awards 2024. Найкращим проєктом визнано центр для біженців
Хмарочос
2024-12-02T11:45:59Z
Український стенд представили на різдвяному базарі у Таллінні
Ukraine Art News
2024-12-02T11:45:47Z
Україну представили на благодійному різдвяному ярмарку у Вільнюсі
Ukraine Art News
2024-12-02T10:12:42Z
Тисяча книжок – майбутнім офіцерам: Київський інститут Нацгвардії отримав книжки від ГО "Реформація" та KyivBookFest
Ukraine Art News
2024-12-02T09:45:47Z
Зірку фільму про Гаррі Поттера Руперта Ґрінта засудили за несплату $2,3 млн податків
Ukraine Art News
2024-12-02T14:30:45Z
Українські військові отримали «гострі картузи» з автографом Кілліана Мерфі
Хмарочос
2024-12-02T14:06:50Z
Що подивитися на Netflix: нові фільми та серіали грудня
Elle
2024-12-02T13:49:13Z
Кевін Спейсі відвідав кібуц Ізраїлю, що найбільше постраждав від нападу ХАМАСу в жовтні 2023 року
Ukraine Art News
2024-12-02T12:16:00Z
Тім Бертон відповів, чи зніматиме продовження фільму "Едвард Руки-ножиці" з Джонні Деппом
Ukraine Art News
2024-12-02T11:31:11Z
Вишукана паризька мода 70-х років у фільмі «Марія» з Анджеліною Джолі у головній ролі
Elle
2024-12-02T09:22:29Z
Ніколас Кейдж вдягнув костюм Людини-павука на зйомках серіалу «Spider-Noir»
KinoFilms
2024-12-01T21:30:32Z
Концепт-арт третього «Дедпула» представляє крутий альтернативний костюм Електри
KinoFilms
2024-12-01T12:39:32Z
Українські книги представили на найбільшому франкомовному фестивалі Північної Америки
Ukraine Art News
2024-11-30T18:07:00Z
Медведчук перебудував спортбазу на Київщині на дачу
Хмарочос
2024-12-02T14:58:16Z
Собор Паризької Богоматері відкриє свої двері для відвідувачів після реставрації
Хмарочос
2024-12-02T12:13:11Z
У столиці Саудівській Аравії відкрили частину метро вартістю $35 млрд
Хмарочос
2024-12-02T10:51:46Z
Малюнки Львова 1870-х років з путівника Антоні Шнайдера
Photo Lviv
2024-12-02T06:12:28Z
В Катовіце зведуть новий житловий район на місці колишнього металургійного комбінату
Хмарочос
2024-12-01T10:32:40Z
70 років тому львівськими вулицями вперше проїхався тролейбус з пасажирами
Photo Lviv
2024-11-30T06:39:25Z
У Франції відкриють Собор Паризької Богоматері, відреставрований після пожежі
Ukraine Art News
2024-11-29T07:46:11Z
До кінця 2025 року Чернівці отримають 20 нових тролейбусів
Хмарочос
2024-11-28T16:00:25Z
Готель з історією, який обов'язково варто відвідати в Одесі
Elle
2024-11-28T14:24:38Z
Жирна шкіра: проблеми, beauty-помилки та секрети здорового вигляду
Elle
2024-12-02T15:04:02Z
Місячний календар стрижок на грудень 2024 року
Elle
2024-12-02T14:49:10Z
ЄС вимагає запровадити в Україні платні дороги
Хмарочос
2024-12-02T14:33:55Z
Модний сезон: кольори, тренди та формули бездоганного стилю
Elle
2024-12-02T13:42:57Z
Письменник і військовий Артем Чех написав нову книжку
Ukraine Art News
2024-12-02T13:31:12Z
Біля метро «Лісова» Київрада може передати ще одну ділянку власнику скандального будівництва ТРЦ
Хмарочос
2024-12-02T11:31:36Z
30 ідей для образів із довгою спідницею на холодний сезон
Elle
2024-12-02T10:18:47Z
Маленькому принцу на Пейзажці замість руки встановили протез
Хмарочос
2024-12-02T09:10:02Z
Проїзд Подільським мостом відкрито. Як він працює?
Хмарочос
2024-12-02T08:31:16Z
Brain rot: Оксфордський словник назвав слово 2024 року
Ukraine Art News
2024-12-02T15:30:57Z
За три місяці роботи сервісу «Шлюб онлайн» одружилися понад 1 000 пар
Хмарочос
2024-12-01T10:32:41Z
На даху КПІ встановили сонячну електростанцію
Хмарочос
2024-11-29T15:48:57Z
Російські дрони на шляху до цілі скидають гранати уповільненої дії, — Texty
Хмарочос
2024-11-29T11:04:47Z
Glovo планує запустити власну соціальну мережу в застосунку
Хмарочос
2024-11-29T07:31:00Z
У S.T.A.L.K.E.R.2 інтегрували українську музику, побут та зрозумілій іноземцям контекст - експерт
Ukraine Art News
2024-11-28T21:57:39Z
CEO сервісу доставки опублікував вакансію, де не передбачена зарплата. Що відомо
MC Today
2024-11-25T12:43:10Z
15 найпопулярніших українських брендів, які найчастіше купують
Elle
2024-11-23T14:54:37Z
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку в "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
Ukraine Art News
2024-11-22T19:00:50Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z