MY.UAСтатті
Україномовна печатка Ставропігійського інституту у Львові
Україномовна печатка Ставропігійського інституту у Львові

Україномовна печатка Ставропігійського інституту у Львові

Діяльність Ставропігійського інституту у Львові впродовж 1916—1922 років висвітлювали, як його члени, так і сучасні історики. Однак, печатка інституту окресленого періоду залишалась поза увагою науковців.

В червні 1915 року, з відступом російських військ зі Львова, виїхало керівництво інституту на чолі з сеньйором Іваном Цибиком. З собою вони вивезли: „всі музеальні предмети, суректи, інвентарні та бухальтерські книги, та грамоти і рішення за весь час російської інвазії“.

Влітку 1915 року в приміщеннях Ставропігійського інституту у Львові розміщувалась Збірна станиця Українських січових стрільців.

Збірна станиця Українських січових стрільців, м. Львів, вул. Бляхарська, 9 (тепер – вул. І. Федоровича)

Щоб забезпечити збереженість залишеного інститутського майна дирекція львівської поліції призначила куратора — старшого комісара поліції Адама Смулку. Ці обов’язки він виконував з липня 1915 року до лютого 1916 року. В січні 1916 року було прийнято 116 нових членів інституту. Куратор скликав на загальні збори усіх членів, як давніх, так і нових, для обрання керівництва.

Надзвичайні збори Ставропігійського інституту у Львові, скликані на 2 лютого 1916 р., в кількості 76 членів, обрали: сеньйором — Григорія Кузьму, заступниками сеньйора — Івана Кивелюка та Юліяна Січинського. До Ради увійшли також: д-р Степан Баран, Олександер Барвінський, д-р Сидір Голубович, Сидір Громницький, Олександер Кмицикевич, д-р Олександер Кульчицький, д-р Кость Левицький, д-р Євген Озаркевич, Сидір Мидловський, Михайло Стефанівський, Лев Шехович, д-р Василь Щурат. До контрольної комісії обрано: Карла Бандрівського, Григорія Пежанського та Омеляна Саєвича.

30 квітня 1916 р. загальні збори Ставропігійського інституту у Львові, в кількості 47 членів, обрали нове керівництво: сеньйором — Лева Шеховича, заступниками сеньйора — Олександра Кмицикевича та Юліяна Січинського. До Ради обрано: Карла Бандрівського, д-ра Степана Барана, Олександра Барвінського, д-ра Сидора Голубовича, Сидора Громницького, Романа Зубика, д-ра Олександра Кульчицького, д-ра Костя Левицького, д-ра Євгена Озаркевича, Сидора Мидловського, Михайла Стефанівського, д-ра Василя Щурата. До контрольної комісії обрано: Осипа Делькевича, Дениса Коренця, Омеляна Саєвича. 26 грудня 1916 р. на загальних зборах обрано: заступником сеньйора — Степана Федака, членами Ради — Володимира Левицького (Лукича), Зенона Лукавецького, Михайла Пачовського.

Наступні чергові загальні збори Ставропігійського інституту у Львові, які відбулись 22 квітня 1917 р., в кількості 43 членів, обрали: сеньйором — д-ра Степана Федака, заступниками сеньйора — Олександра Барвінського та Юліяна Січинського. До Ради увійшли: д-р Степан Баран, д-р Сидір Голубович, Сидір Громницький, Роман Зубик, Володимир Левицький, д-р Кость Левицький, Зенон Лукавецький, д-р Любомир Рожанський, Михайло Стефанівський, д-р Василь Щурат, Михайло Яценьо. До контрольної комісії обрано: Дениса Коренця, Михайла Павлишака та Омеляна Саєвича.

Ставропігійці активно працювали над поширенням використання української мови. Так, на засіданні 3 квітня 1918 р. вирішено написи на будівлях інституту замінити на україномовні. Усі печатки також було замінено українськими. Особливість нової печатки в тому, що напис по колу, на відміну від попередніх, з використанням „язичія“, виконаний українською мовою.

Печатка  Ставропігійського інституту у Львові

Зображення в центрі печатки відповідає одному із варіантів, який використовували раніше. У середині картуша маньєристичного стилю, „патріарший“ хрест на пагорбі — символ статусу інституції, а саме прямого підпорядкування Константинопольському Патріархові, згідно привілею від 1592 року. Найдавніше використання „патріаршого“ трираменного хреста на пагорбі зустрічаємо на одному з метопів фризу ставропігійського храму Успіння Пресвятої Богородиці збудованого ще в 1591—1629 роках.

Патріарший хрест, символ статусу  Львівського ставропігійського Успенського братства на фризі храму Успіння Пресвятої Богородиці

У 1709 році Львівське ставропігійське Успенське братство перейшло в підпорядкування Апостольському Престолові, однак, незважаючи на зміну Патріархів (з Константинопольського на Римського), традиційна для нього символіка використовувалась до 1939 року, вже його правонаступником — Ставропігійським інститутом у Львові.

Окрім печатки українізовано й канцелярський штамп інституту. З 1916 року канцелярією інституту відав Ярослав Вітошинський, з 1920 р. — Зиґфрід Турянський.

Штамп канцелярії Ставропігійського інституту у Львові

12 травня 1918 р. чергові загальні збори Ставропігійського інституту у Львові, в кількості 47 членів, обрали: сеньйором — д-ра Степана Федака, заступниками сеньйора — Сидора Громницького та Юліяна Січинського. До Ради обрано: Амврозія Андроховича, Олександра Барвінського, д-ра Сидора Голубовича, Романа Зубика, д-ра Костя Левицького, Йосафата Пиндюка, д-ра Любомира Рожанського, Романа Сосновського, д-ра Кирила Студинського, Володимира Тиховського, д-ра Романа Чайківського, Михайла Яценя.

Під кінець Першої світової війни українці рішуче приступили до відновлення своєї державності. 1 листопада 1918 р. у Львові встановлено українську владу. Однак, поляки з допомогою західних держав виступили зі зброєю проти права українського народу на самовизначення. Розпочалась війна. У листопаді 1918 року в приміщенні Ставропігійського інституту у Львові, де раніше розташовувався вивезений москвофілами музей, свої засідання проводила Українська Національна Рада, а в „1919—1920 р. були тут бюра Українського Горожанського Комітету“.

Під час війни за незалежність Західно-Української Народної Республіки загальних зборів не було, поточні питання інституту вирішував сеньйорат, оскільки будь-які зібрання в місті були заборонені польськими окупантами.

8 травня 1921 р. загальні збори Ставропігійського інституту у Львові, обрали: сеньйором — д-ра Степана Федака, заступниками сеньйора — д-ра Романа Чайківського та Володимира Децикевича. До Ради увійшли: Микола Бабин, Іван Бережницький, Іван Брик, Сидір Громницький, Михайло Денис, Зенон Лукавецький, Онуфрій Пащак, Юліян Січинський, Михайло Стефанівський, Ярослав Стефанович, Михайло Ференцевич, Михайло Яценьо.

З січня 1916 року по лютий 1922 року, до Ставропігійського інституту у Львові було обрано 207 членів, за іншими даними — 212.

Незважаючи на війни, ставропігійці розробили документацію щодо реставрації храму Успіння Пресвятої Богородиці з врахуванням вимог пам’яткоохоронців та рекомендацій авторитетних мистецтвознавців, і провели певні заходи щодо збереження та обнови храмового комплексу. Також ставропігійці активно розвивали науково-педагогічний напрям діяльності. На підставі традиції високої школи Львівського ставропігійського Успенського братства 9 березня 1920 р. в приміщенні вивезеного музею розпочато курси Українського таємного університету, проведення яких відразу заборонила поліція. У 1921 р. інститут видав „Збірник Львівської Ставропігії“ з розвідками: О. Барвінського, А. Андроховича, І. Брика, І. Крип’якевича, В. Карповича, М. Тершаковця, М. Голубця, І. Свєнціцького, вступним словом К. Студинського і покажчиком Я. Гординського. Схвальну (правда з упередженими ідейними застереженнями) оцінку це видання отримало навіть від москвофілів.

Характеризуючи діяльність старопігійців у 1916—1922 роках, М. Третяк зауважив, що: „Слѣдуетъ еще прибавить старанія правленія въ цѣли созданія эмблемовъ и отличий для членовъ, около реституціи „Альбома“ и музея, основанія библіотеки, а все это осталось неисполнено по поводу недостатка средствъ“.

Під час польської окупації становище свідомих українців стало доволі складним, оскільки вони опинились поміж агресивним державним апаратом та лояльними до влади москвофілами, які наполегливо вимагали повернення їм інституту. Рескриптом Львівського воєводства, від 16 лютого 1922 р., вибори членів Ставропігійського інституту у Львові, проведені ще в 1916 році, визначено незаконними. Так, через москвофілів і поляків, закінчився шестирічний період української історії Ставропігійського інституту у Львові.

Руслан СЕРЦЕЛЕВИЧ
магістр історії, член Українського геральдичного товариства

Джерела

  1. Центральний державний історичний архів України, м. Львів. — Ф. 129, Оп. 2, Спр. 21: Звіти про діяльність і списки членів за 1916—1919 рр. — 38 арк.
  2. Барвінський А. Ставропигійська церква Успенія Пр. Богородиці у Львові і заходи коло її обнови і прикраси // Збірник Львівської Ставропігії. Минуле і сучасне: Студії, замітки, матеріяли / Під ред. К. Студинського. — Львів, 1921. — Т. 1. — С. 1—54.
  3. ВаврикъВ. Р. Черные дни Ставропигійскаго Института. — Львовъ, 1928. — 72 c.
  4. Грушевський М. Культурно-національний рух на Україні в XVI—XVII віцї. — Київ; Львів, 1912. — 248с.: іл.
  5. Збірник Львівської Ставропігії. Минуле і сучасне: Студії, замітки, матеріяли / Під ред. К. Студинського. ‒ Львів, 1921. — Т. 1. — 372 с.
  6. Изъ истории Ставропигйскаго Института въ 1914—1922гг. // Временникъ Ставропигійскаго института съ мѣсяцесловомъ на 1923 годъ. — Львовъ, 1922. — С. 56—61.
  7. Киричук О. Ставропігійський інститут у Львові (1914—1924 рр.) // Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність / Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України. — Вип. 6: Західно-Українська Народна Республіка: історія і традиції. — Львів, 2000. — С.335—340.
  8. Котлобулатова І. Львів на фотографії — 2: 1860—2011 / Наук. і літ ред. Ю. Бірюльов. — Львів: „Центр Європи“, 2011. — 352 с.: іл.
  9. [Крипякевич І.] І. К. Руська вулиця у Львові // Життя і знання. — Р. IV. — 1931, березень. — Ч.6 (42). — С. 174—177.
  10. Крипякевич І. Історичні проходи по Львові (З багатьома ілюстраціями). — Львів: Накладом Товариства „Просвіта“ у Львові, 1932. — (Видання Товариства „Просвіта“ Ч. 771). — 168 с.
  11. Мудрий В. Змагання за українські університети в Галичині. — Львів; Нью-Йорк: НТШ, 1999. — 194 с.: іл.
  12. ОрлевичІ. Львівський Ставропігійський інститут (1914—1925) // Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність / Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України. — Вип. 18: Західно-Українська Народна Республіка: до 90-річчя утворення. — Львів, 2009. — С. 153—169.
  13. Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР: Иллюстрированный справочник-каталог. — Т. 3: Львовская обл.; Николаевская обл.; Одесская обл., Полтавская обл., Ровенская обл. / Ред. кол.: Г. Н. Логвин (отв. ред.) и др. — Киев: „Будівельник“, 1985. — 337 с.: ил.
  14. Привілеї національних громад міста Львова (XIV—XVIII ст.) / Упоряд. М. Капраль; Наук. ред. Я. Дашкевич, Р. Шуст. — Львів: МГКО „Документальна скарбниця Львова“, 2000. — 576с: іл. — („Львівські історичні пам’ятки“. — Т. II).
  15. Серцелевич Р. Печатка Музею Ставропігійського інституту у Львові // Знак. Вісник Українського геральдичного товариства / Ред. А. Гречило. — 2012, серпень. — Ч. 57. — С. 5.
  16. Третякь Н. Исторія Ставропигійскаго Института въ послѣднемъ десятилѣтіи. 1915—1925. // Временникъ Ставропигійскаго Института съ мѣсяцесловомъ на обыкновенный годъ 1925 числящій 365 дней. — Львовъ, 1924. — С. 45—61.
  17. Яворскій Ю. Кукушкино яичко въ Ставропигіи // Временникъ Ставропигійскаго института съ мѣсяцесловомъ на 1923 годъ. — Львовъ, 1922. — С. 62—64.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинский Щедрик стал частью новогодней рекламы Chanel
Gloss
2024-11-22T16:13:24Z
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Рэпер Эминем впервые станет дедушкой: видео его реакции на новость
Gloss
2024-10-04T16:48:49Z
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
Лариса Долина заявила, что стала жертвой мошенников из Украины: артистка потеряла почти 2 миллиона долларов
Gloss
2024-08-13T15:51:51Z
61-летний Джонни Депп начал новые отношения с 28-летней россиянкой: кто она
Gloss
2024-07-17T14:43:11Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
MONATIK выпустил новый клип на песню «А что?», режиссером которого стала Таню Муиньо
Gloss
2024-05-24T13:49:13Z
Princess Karibo's Art Celebrates Diversity in Children's Literature
Elle
2024-05-22T15:31:23Z
Вышел первый полноценный трейлер фильма Minecraft
Gloss
2024-11-20T14:43:04Z
Украинский трейлер фильма «Аматор» с Рамі Малеком
KinoFilms
2024-11-18T09:46:00Z
Украинский трейлер мультфильма «Нико: за Северным сиянием»
KinoFilms
2024-11-18T09:24:35Z
Украинский трейлер эротического триллера «Хорошая плохая девочка» с Николь Кидман
KinoFilms
2024-10-29T16:12:34Z
Первый трейлер сериала «Дюна: Пророчество» и дата премьеры
Gloss
2024-10-28T13:10:35Z
Украинский трейлер хоррора «Ночные ужасы»
KinoFilms
2024-10-28T11:04:00Z
Больше информации об игре Atomfall в новом трейлере
Overclockers
2024-10-21T06:31:55Z
«Хроники Силы»: Алан Бадоев и Ольга Навроцкая создали первую украинскую фэнтези-вселенную
Gloss
2024-10-15T14:42:50Z
Украинский тизер-трейлер «Мертвые земли» с Энтони Маки
KinoFilms
2024-10-15T08:03:27Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Лас-Вегас: удивительная история города азарта, мафии и головной боли для архитектора
MC Today
2023-11-24T17:21:39Z
Почему важно поддерживать правильное давление в шинах
Ukraine Art News
2024-11-22T19:34:23Z
А на какую букву Ваш брак?
Men's Life
2024-11-22T08:58:15Z
МастерШеф 14 сезон. Выпуск 12 от 09.11.2024
InfoHome
2024-11-22T06:51:47Z
Классический Эстерхази пошаговый рецепт
InfoHome
2024-11-20T07:37:00Z
Журнал The Economist представил обложку-ребус на 2025 год: чего ждать
Gloss
2024-11-19T15:27:47Z
Нескучный секс: шесть правил для настоящих мачо
Men's Life
2024-11-18T09:52:45Z
Салат Моментальный для лентяев! Две минуты и он уже на столе! Крабовый с капустой - улет!
InfoHome
2024-11-16T08:15:45Z
Wednesday Brings Health and Convenience Together with Its Greens Gummies for Daily Nutrition
Elle
2024-11-15T15:43:00Z
Что нас раздражает в женщинах
Men's Life
2024-11-15T14:09:37Z
The Septimius Awards: Jan-Willem Breure is breaking traditional rules of cinema
Elle
2024-11-22T06:42:45Z
Резиденцию Дональда Трампа охраняют роботы-собаки: что о них известно
Gloss
2024-11-18T14:40:27Z
Coca-Cola обновила свою культовую рождественскую рекламу с помощью ИИ
Gloss
2024-11-18T13:37:48Z
OpenAI добавляет в ChatGPT функцию веб-поиска
Overclockers
2024-11-01T07:52:06Z
AMD подготовила драйвер специально для Dragon Age: The Veilguard
Overclockers
2024-11-01T07:19:09Z
Louis Vuitton выпустили будку для собак за 66 тысяч долларов
Gloss
2024-10-31T17:13:49Z
В Epic Games Store дарят Ghostwire: Tokyo
Overclockers
2024-10-31T15:07:37Z
Concord не вернется. Sony закрыла Firewalk Studios
Overclockers
2024-10-30T08:10:19Z
Interviews with first ladies and gentlemen for the autumn issue of ELLE-Ukraine
Elle
2024-10-29T18:00:43Z
Теперь будем сыты всю зиму. Начинка для бурито в автоклаве
InfoHome
2024-11-22T06:51:47Z
Салат Мужские слезы - на новый год мужики только им и закусывали! Готовьте больше, а то не хватит
InfoHome
2024-11-22T06:48:41Z
Как вкусно приготовить рыбу, чтобы она была просто идеальной и не сухой. Очень нежная и сочная рыба!
InfoHome
2024-11-20T07:39:39Z
Самое вкусное мясо на сковороде. Жаркое по-домашнему за полчаса! Простой вкусный ужин для всей семьи
InfoHome
2024-11-20T07:36:59Z
Боже до чего же это вкусно рецепт! Тающие во рту булочки. Творожная начинка. Я хочу делать к чаю!
InfoHome
2024-11-19T15:33:52Z
Беру самое тонкое дешёвое сало и готовлю шедевр. Вкусно и просто
InfoHome
2024-11-19T15:30:36Z
Такой Салат из Моркови делаю сразу кастрюлями, уж больно его мы любим, ставлю в холодильник и едим
InfoHome
2024-11-19T06:18:41Z
Салат «Вкус лета». В прошлом году зимой жалела, что сделала мало! В этом сделала в 3 раза больше!
InfoHome
2024-11-19T06:18:41Z
Пирог с капустой Экспресс - быстрее только купить! Заливаю капусту кипящим молоком, тесто сказка!
InfoHome
2024-11-15T07:18:55Z