MY.UAСтатті
Генеральний директор YASNO Сергій Коваленко про відключення світла у Києві восени та взимку
Генеральний директор YASNO Сергій Коваленко про відключення світла у Києві восени та взимку

Генеральний директор YASNO Сергій Коваленко про відключення світла у Києві восени та взимку

Наприкінці літа єврокомісарка з енергетики Кадрі Сімсон заявляла, що взимку на Україну чекатиме гуманітарна катастрофа через дефіцит електроенергії, якщо союзники не активізують допомогу. Пізніше голова «Укренерго» Володимир Кудрицький не погодився з таким прогнозом і запевнив, що хоча зимою українці пройдуть через багато випробувань, апокаліптичного сценарію не буде. 

Зараз у Києві вже розпочинається опалювальний сезон. До зими залишилося зовсім небагато часу. Поки масові відключення, які були в столиці влітку, припинилися. Але на що очікувати киянам з настанням сильніших холодів? Як підготуватися до можливих блекаутів і які рішення будуть ефективними для покращення енергетичної автономії? Про це «Хмарочосу» розповів генеральний директор YASNO Сергій Коваленко. 

Яка прогнозується ситуація з відключеннями електроенергії у Києві на другу половину осені та зиму? Скільки годин без світла можуть бути кияни в разі найгіршого сценарію?

У нас є декілька важливих складових будь-якого прогнозу. Перша – яка буде погода. Адже від цього безпосередньо залежить споживання електроенергії. Ідеальною є температура близько 20 градусів, коли люди не користуються ні обігрівачами, ні кондиціонерами. Відповідно, чим нижча температура – тим більше навантаження на систему. Тому зимою пік споживання електроенергії буде вищий за літо. Але найважливіший фактор – обстріли інфраструктури, які спрогнозувати неможливо. 

Взагалі, передбачати конкретну кількість годин, яку можуть тривати відключення – неправильно. У нас була зима 2022-2023 років з 2-4 годинами без світла, у нас було цьогорічне літо з ще довшими відключеннями. Тож важливіше питання не у кількості можливого часу без електроенергії, а у нашій підготовці до цього. Адже готуватися треба у будь-якому разі. Це – як страховка. 

Тоді як пройшла підготовка? Які заходи вживалися, щоб мінімізувати ризики довготривалих відключень під час опалювального сезону?

Наразі ремонт усіх блоків на атомних електростанціях, який тривав влітку, завершений. Також компанії групи ДТЕК, в яку ми входимо, закінчила можливі ремонтні роботи на своїх пошкоджених станціях. У нас є можливість імпорту електроенергії. Мережі теж підготовлені і працюють. А щодо захисту енергетичних об’єктів від обстрілів – уся інформація, яку можна повідомляти на загал, є в публічних заявах.

Також хочу наголосити, що для стабільної роботи компанії важливо отримувати своєчасну плату за спожиту електроенергію. Адже багато людей, на жаль, не розуміють, що це послуга, за користування якої потрібно сплачувати кошти. Так само, як під час покупок у магазині. Але люди не думають про електроенергію як про товар.

Наразі у компанії є близько 1,5 мільярдів гривень боргу через побутових клієнтів, які не сплачували за споживання електроенергії більше місяця.

Улітку ви говорили, що ситуація з вимкненнями електроенергії у Києві трохи гірша, ніж в інших регіонах. Чи буде ця тенденція зберігатися і взимку, в разі масових відключень? 

В енергосистемі обмеження можуть бути мережеві або генераційні (перші відбуваються у разі пошкодження чи знищення електромереж, зокрема трансформаторів чи ліній електропередач, і неможливості передавати електроенергію мережею до певної ділянки, а генераційні – у разі пошкодження чи знищення генераційних установок, наприклад електростанцій, і недостатньої потужності в мережі для забезпечення усіх споживачів електроенергією – ред.). Баланс між областями та в межах населених пунктів майже завжди зберігається саме у випадку генераційних обмежень, коли мережі розподіляють електроенергію рівномірно. У такому разі ситуація з частішими відключеннями в Києві не має повторюватися. 

А ось прогнозувати мережеві обмеження – нереально. Адже вони майже завжди стаються внаслідок обстрілів. І тоді потрібен час, щоб зробити іншу систему перепідключення чи відремонтувати об’єкт. Наприклад, у 2022 році була ситуація, коли менше годин зі світлом спочатку мали жителі Києва на лівому березі, але після нових атак на енергетику – на правому. Ця ситуація відбувалася саме через мережеві обмеження, які зникли після завершення ремонту.

Чому виникають ситуації, коли графіки вимкнення світла не збігаються з реальними відключеннями? 

Є дві причини, через які може бути відхилення. Зокрема, можливі певні локальні аварії на мережах, наприклад щось перегорить. А електроенергія вмикається і вимикається диспетчером на усій лінії автоматично. Відповідно, він може не знати про виникнення технічних несправностей у конкретному місці. І відбувається  ситуація, коли жителі якогось комплексу телефонують на гарячу лінію та повідомляють про відсутність світла, а за інформацією мереж електроенергія присутня. Тоді потрібен час, щоб з’ясувати де саме сталася проблема, – на лінії, в будинку і т.д – та полагодити її.

Другою причиною є неспрацьовування автоматики. Адже подача електроенергії може припинятися по декілька разів на день. А енергосистема не розрахована бути гнучкою і не передбачає таких частих вмикань і вимикань. Тому певний відсоток автоматики може не працювати коректно, що стає доволі відчутним у Києві. Адже навіть невеликий відсоток від мільйонів споживачів – це десятки тисяч людей. Тож у разі несправності системи працівникам мереж доводиться їхати на місце і виправляти проблему, що займає певний час.

Також варто зважати на те, що вмикання і вимикання світла ніколи не буде збігатись з графіками «хвилина в хвилину». Системі завжди потрібен певний проміжок часу для відключень і підключень будинків на лінії.

Якщо взимку все ж складеться важка ситуація з електроенергією, які альтернативні джерела будуть ефективними для киян?

Один з варіантів – це генератор. Він зручний тим, що дає можливість виробляти стільки електроенергії, скільки необхідно. Також генератор не потребує значних грошових вкладень на початку, як наприклад встановлення сонячних панелей. Проте кВт*год з бензину буде дорожчий, тож у перспективі сонячні панелі можуть бути більш економічно вигідним варіантом.

Але генератор не підходить для квартир. Найкращим рішенням для помешкань у багатоповерхівках є ДБЖ (джерела безперебійного живлення, що працюють як акумулятори – ред.) різної ємності, наприклад на 5, 10, 15 кВт. Також квартири зазвичай споживають менше електроенергії, ніж приватні будинки. Тож зарядки акумуляторних пристроїв має вистачати на час відсутності електроенергії в мережі. 

Ще однією важливою проблемою, яка виникає під час відключень, є непрацюючий мобільний зв’язок. Це викликає тривожність у великої кількості людей. У Києві вже з’явилося багато операторів, у яких інтернет наявний навіть у разі відсутності електроенергії. Потрібно лише заживити роутер, що можна зробити навіть за допомогою звичайного павербанку. Тож рекомендую підготуватися до цього заздалегідь.

А чи можливо в осінньо-зимовий період заживити середньостатистичну київську квартиру лише за допомогою сонячної енергії?

Фотомодуль розміром 2х1,7 м генерує тільки 0,5 кВТ електроенергії. Тож якщо говорити про квартири, то сонячні панелі не зможуть повноцінно замінити інші джерела. Вони можуть допомогти хіба що в середині року. Також у квартирах обмежена площа, на якій можна обладнати сонячні панелі. 

Хоча є випадки, коли сонячні електростанції розміщують на дахах київських багатоповерхівок. Це допомагає не лише зимою, а й влітку, адже знижує споживання електроенергії з мережі і відповідно зменшує витрати на неї. Раджу ознайомитися з міською програмою енергонезалежності, яка може компенсувати більшу частину вартості таких робіт для багатоповерхівок.

Але найзручніше використовувати сонячні панелі як систему для генерації електроенергії у приватних будинках. До того ж, там є більше простору. Для будинків, на мою думку, сонячна енергія взагалі у пріоритеті. Адже в разі спільної роботи з накопичувачем така система доволі ефективна. Влітку сонячна електростанція навіть може давати більше енергії, ніж споживає будинок. У разі відсутності відключень сонячні панелі також мають свої переваги – тоді споживання з мережі йде мінімальне, що дає можливість економити на оплаті за електроенергію. 

Після запуску проєкту зі встановлення сонячних електростанцій улітку ми отримали тисячі заявок. Найбільший попит з точки зору об’ємів потужності станцій надходить від бізнесу: як і від великих фірм, так і від невеликих приватних підприємств. Зараз у бізнесу такий шалений попит на сонячні електростанції, що вже питання у фізичних можливостях фахівців і наявності необхідних матеріалів для встановлення цих систем.

Які ще існують рішення для покращення енергетичної автономії бізнесу в Києві?

Для бізнесу будуть ефективними ті ж самі варіанти альтернативного живлення, що і для побутових споживачів, просто в інших масштабах. Це може бути сонячна генерація, насамперед влітку, бензинові та дизельні генератори, газові установки тощо. Конкретні варіанти вже залежать від особливостей бізнесу, зокрема його розташування і обсягів споживання електроенергії. 

Для малого бізнесу є два рішення – генератори та акумуляторні батареї. Обидва варіанти мають переваги та недоліки. Так само як і у випадку звичайних споживачів, генератор буде дешевшим під час встановлення. Але в нього більша вартість кВт*год. Також генератор складніший в обслуговуванні та створює сильний шум. Водночас батареї навіть на 50 кВт будуть суттєво дорожчими для придбання. І якщо електроенергія буде відсутня в мережі тривалий час, акумулятор просто не встигне зарядитися. Тому найкраще – мати підготовленими обидва варіанти.

А чи є взагалі різниця у відключеннях електроенергії між бізнесом і побутовими споживачами?

З малим і середнім бізнесом – немає, оскільки вони знаходяться на одних лініях зі звичайними споживачами. Лише незначний відсоток великих підприємств можуть вимикати за іншими правилами. 

Також у великого бізнесу є можливість імпорту електроенергії, за певних технічних умов. У нашої компанії доступна послуга, коли ми закуповуємо імпортну електроенергію та постачаємо її клієнту. Існують правила ринку, що якщо ти імпортуєш 80% і більше електроенергії від свого споживання, то не потрапляєш під відключення (у серпні уряд ухвалив постанову, яка дозволяє не застосовувати графіки відключень для споживачів, що використовують не менше 80% електроенергії власного виробництва – ред.). 

Скільки будинків сьогодні лишилося у Києві, в яких не вимикають електроенергію через розташування на одних лініях з об’єктами критичної інфраструктури? 

З останнього разу була проведена велика робота і кількість таких будинків зменшилася з декількох тисяч до декількох сотень. Тобто залишилися будівлі, які вже просто неможливо відключити від критичної інфраструктури. Та цим займаються оператори системи розподілу з міською владою.

Ще однією проблемою з початком зими й мінусових температур стане непрацююче опалення під час відключень. Можливо мешканцям квартир допоможе покращення енергоефективності?

Не лише це. А навіть просто розуміння, яким чином у помешканні з’являється тепло. Це питання навіть важливіше за відсутність або наявність світла в квартирі. Адже головний ворог вдома – це холод. І якщо наприклад у багатоповерховому будинку тепловий насос знаходиться десь у підвалі й працює на електриці, то до верхніх квартир тепло просто не доходитиме. Тому краще вже зараз впроваджувати рішення, щоб тепло у багатоповерхівці не залежало від наявності електроенергії. Існують й альтернативні варіанти для опалення, зокрема газові котельні чи насоси.

Хоча енергоефективні заходи, звісно, теж дуже важливі. Це взагалі недооцінена річ. Відкриті двері у під’їзд, щілини у вікнах вдома – це все втрата тепла. А на такі дрібниці більшість не звертає уваги. Тому всі рішення, які допомагають зберігати тепло і про які багато говориться протягом останніх двох років – не втрачають своєї актуальності. 

  • #Yasno
  • #енергетика

Найпопулярніше за тиждень

Чому румунські роми будують такі специфічні будинки-палаци? (фото)
Дитячий трамвай біля McDonald’s на Солом’янці здали на металолом
Чи зупинився транспорт у заторах після змін на Вокзальній площі?
«Північне сяйво» виявилося світлом від помідорної фабрики #нечос

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Рэпер Эминем впервые станет дедушкой: видео его реакции на новость
Gloss
2024-10-04T16:48:49Z
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
Лариса Долина заявила, что стала жертвой мошенников из Украины: артистка потеряла почти 2 миллиона долларов
Gloss
2024-08-13T15:51:51Z
61-летний Джонни Депп начал новые отношения с 28-летней россиянкой: кто она
Gloss
2024-07-17T14:43:11Z
Неожиданный сюжетный поворот: Лобода выпустила клип, в котором она ломает руку
Gloss
2024-07-05T12:43:16Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
MONATIK выпустил новый клип на песню «А что?», режиссером которого стала Таню Муиньо
Gloss
2024-05-24T13:49:13Z
Princess Karibo's Art Celebrates Diversity in Children's Literature
Elle
2024-05-22T15:31:23Z
Работы украинского художника украсили витрины магазина Hermes в Японии
Gloss
2024-05-07T14:22:20Z
Украинский трейлер эротического триллера «Хорошая плохая девочка» с Николь Кидман
KinoFilms
2024-10-29T16:12:34Z
Первый трейлер сериала «Дюна: Пророчество» и дата премьеры
Gloss
2024-10-28T13:10:35Z
Украинский трейлер хоррора «Ночные ужасы»
KinoFilms
2024-10-28T11:04:00Z
Больше информации об игре Atomfall в новом трейлере
Overclockers
2024-10-21T06:31:55Z
«Хроники Силы»: Алан Бадоев и Ольга Навроцкая создали первую украинскую фэнтези-вселенную
Gloss
2024-10-15T14:42:50Z
Украинский тизер-трейлер «Мертвые земли» с Энтони Маки
KinoFilms
2024-10-15T08:03:27Z
Украинский трейлер мультфильма «Людопес»
KinoFilms
2024-10-13T22:33:25Z
Опубликован релизный трейлер Until Dawn — игра выходит уже завтра
Overclockers
2024-10-03T08:07:58Z
Netflix показал тизер второго сезона «Уэнсдей» и трейлер новой части «Игры в кальмара»
Gloss
2024-09-20T15:58:14Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Лас-Вегас: удивительная история города азарта, мафии и головной боли для архитектора
MC Today
2023-11-24T17:21:39Z
Спортивные устройства: необходимость или деньги на ветер?
Men's Life
2024-11-04T08:03:21Z
Секреты красивых волос
Ukraine Art News
2024-10-30T20:30:56Z
Без заморочек! Вкуснейший пирог к чаю! Эта пропитка делает его восхитительным!
InfoHome
2024-10-29T16:06:46Z
Blurring reality: Haozhe Li discusses the inspiration behind Dreamscape
Elle
2024-10-28T11:19:00Z
Пицца без теста на сковороде! Идеальный рецепт на скорую руку!
InfoHome
2024-10-28T05:42:51Z
Analucia™Jewelry Cleaner: your jewelry’s new best friend
Elle
2024-10-25T11:22:25Z
Экспресс тесты для лабораторий: виды, особенности и плюсы
Ukraine Art News
2024-10-25T10:04:11Z
Усик и Фьюри провели первую встречу перед боем-реваншем: дата поединка
Gloss
2024-10-24T16:36:56Z
Лишний вес укорачивает жизнь на 8 лет
Men's Life
2024-10-24T07:33:42Z
OpenAI добавляет в ChatGPT функцию веб-поиска
Overclockers
2024-11-01T07:52:06Z
AMD подготовила драйвер специально для Dragon Age: The Veilguard
Overclockers
2024-11-01T07:19:09Z
Louis Vuitton выпустили будку для собак за 66 тысяч долларов
Gloss
2024-10-31T17:13:49Z
В Epic Games Store дарят Ghostwire: Tokyo
Overclockers
2024-10-31T15:07:37Z
Concord не вернется. Sony закрыла Firewalk Studios
Overclockers
2024-10-30T08:10:19Z
Interviews with first ladies and gentlemen for the autumn issue of ELLE-Ukraine
Elle
2024-10-29T18:00:43Z
Apple обновила «начинку» iMac: отныне на базе M4 и минимум 16 ГБ ОЗУ
Overclockers
2024-10-28T16:28:21Z
Большинство ноутбуков с графикой GeForce RTX 50-й серии не получит новые процессоры Intel и AMD
Overclockers
2024-10-28T11:49:36Z
Установлен новый рекорд разгона ОЗУ: память Kingston FURY DDR5 CUDIMM покорила 12108 МТ/с
Overclockers
2024-10-25T10:31:46Z
Этот рецепт с луком такой вкусный, что я готовлю его каждые выходные!
InfoHome
2024-11-04T09:09:51Z
Добавьте манку в лук! Всего 3 ингредиента! Я готовлю их так просто!
InfoHome
2024-11-04T07:29:47Z
Вы будете готовить это блюдо каждый день! Самый вкусный рецепт мяса в соусе в мультиварке
InfoHome
2024-11-04T07:29:47Z
Тыкву больше не раздаю, готовлю чудо булочки! Неделю словно из печи! Просто заворачиваю внутрь масло
InfoHome
2024-10-30T07:18:58Z
Всегда возвращаюсь к нему! Идеальное тесто для выпечки - рецепт: Хлеб, лепешки и даже пицца - Шедевр
InfoHome
2024-10-30T07:15:53Z
Пицца на тонком тесте без дрожжей! Идеальный рецепт на скорую руку в мультиварке к чаю! Два варианта
InfoHome
2024-10-29T09:27:38Z
Я делаю это за полчаса! Боже! Как же вкусно творожное тесто для пирожков яблочный пирог рецепт бомба
InfoHome
2024-10-29T09:24:35Z
Беру кефир, 1 яйцо и готовлю за 20 минут пышные и воздушные пончики!
InfoHome
2024-10-29T09:24:35Z
Этому рецепту 125 лет! Какие были сырники в 1899 году? Проверка старинного рецепта
InfoHome
2024-10-28T12:09:55Z