MY.UAСтатті
Як українка Софія Окуневська стала першою лікаркою в Австро-Угорській імперії
Як українка Софія Окуневська стала першою лікаркою в Австро-Угорській імперії

Як українка Софія Окуневська стала першою лікаркою в Австро-Угорській імперії

Наприкінці XIX століття Софія Окуневська була першою галичанкою з університетською освітою та першою жінкою-лікаркою в Австро-Угорській імперії.

Українка підтримувала феміністичні погляди: стала соратницею Наталії Кобринської, активно брала участь у діяльності «Товариства руських женщин» та дружила з Ольгою Кобилянською.

Софія Окуневська — одна з авторок жіночого альманаху «Перший вінок». Щоб розповісти, якою була лікарка та інші дописувачки збірника, видавництво Creative Women Publishing підготувало додаткове видання — «Ті, що творили “Перший вінок”».

«Їхні історії — чим і як жили, кого любили, що їх бентежило й тішило та які перипетії життя зрештою привели кожну з них до ”Першого вінка" — надають важливий контекст створення альманаху та його надзвичайно захопливих видавничих залаштунків», — ділиться співзасновниця та головна редакторка видавництва Ірина НІколайчук.

ELLE ділиться уривком з есею про Софію Окуневську. 

Галина Лицур-Щадей

Велич чину: Софія Окуневська

Розлогим белелуйським літом ішли поміж високі трави двоє дівчат: одна — старша, майже доросла, з довгим темним волоссям, заплетеним у тугу косу, а друга — зовсім іще маленька, прудка і грайлива, мов вивірка. Її золотава голівонька губилася поміж роменами та споришем. Та, що старша, — се Наталія Озаркевичівна, дочка греко-католицького священника, заступника голови повітової ради Снятинського повіту, в недалекому майбутньому — Високоповажного Посла до Австрійського парламенту отця-декана Івана Озаркевича. А молодша — її двоюрідна сестра Софія Окуневська.

 1871 рік. Софії — Зосеньці — шість. Рік минув звідтоді, як померла від сухот її матуся, і батько, греко-католицький священник Атаназій Окуневський, змушений був забрати дитину з рідної домівки у селі Довжанка Тернопільського повіту і віддати на виховання в Белелую, що на Снятинщині, у родину своєї рідної сестри Теофілії — матері Наталі. Тоді маленька Софійка ще не знала, що її тато, котрий так і не вимолив для своєї молодої дружини порятунку від важкої недуги, ухвалив рішення відмовитися від священства та здобути диплом лікаря. Не знала Софійка й того, що колись і сама піде батьковими стежками. Тепер лиш тішилася віночкові з прерізних квітів та зела, що був їй так до лиця. 

Софія вчилася вперто, наполегливо і цілеспрямовано. Її надихав приклад батька, котрий, врешті отримавши дозвіл єпископа, покинув священство і вступив на медицину до Віденського університету.

Софія Окуневська

Коли Атаназій Окуневський став лікарем і почав практику в Сторожинці, а потім продовжив у Кимполунзі (Південна Буковина, тепер Румунія), Софійка зчаста бувала в нього. І отой стійкий запах ліків та щоденне відчуття людської вдячності щораз більше увиразнювали і її бажання стати лікаркою.

Маючи одним із вчителів Юліана Кобилянського, брата Ольги Кобилянської й автора єдиного на той час латино-українського словника, Софія вчилася мов. Зокрема латини, котру не викладали у жіночих гімназіях, однак без котрої здача матури — іспиту на атестат зрілості — а відтак і вступ до університету, були неможливими. Задля цієї мети деякий час Софія жила у Львові, консультуючись у гімназійних професорів. 

1884 року в Станіславові завчасу овдовіла Наталія Кобринська зорганізувала першу жіночу організацію на теренах Галичини і Буковини — «Товариство руських женщин». Софія, зрозуміло, стала однією з найактивніших учасниць і, ймовірно, саме тут ближче зазнайомилася з Іваном Франком, котрий, як міг, підтримував ці перші паростки жіночого руху. Цілком можливо, бачачи перед собою таку обдаровану та працьовиту натуру, як Софія, додав їй снаги й далі держатися обраного шляху і таки домогтися складання іспитів екстерном, торуючи собі дорогу до здобуття вищої освіти. Відомо також про те, що трохи згодом Іван Франко через Наталю Кобринську запрошував Софію до авторок «Поступу», котрий планував видавати. 

Софія Окуневська

1885 року Софія Окуневська блискуче склала екзамени у Львівській Академічній гімназії. Це була справжня сенсація! Подія була настільки неординарною, що на екзамені навіть були присутні Іван Франко, Іван Нечуй-Левицький, Олександр Кониський та Лука Белей.

Це відбулося у найменш розвиненій та освіченій на той час провінції цісарської Австро-Угорщини, де до університетів могли вступати тільки чоловіки, жіноче окреслювалося звиклим «діти-кухня-церква» і жодна, жодна з русинок не здобула на той час вищої освіти.

Та що там, лише тринадцять дівчат на всю Австро-Угорську імперію мали гімназійний атестат, а в Галичині Софія була єдиною. Тоді лише сорок українок мали середню освіту. Юліан Кобилянський, котрий так захоплювався здібностями і талантами свої учениці, міг пишатися. Та й пишався, мабуть, неабияк. 

Софія Окуневська

Чи відкрило це дорогу Софії до здобуття вищої освіти, котрої так прагнула, котру поставила собі ціллю? Жінок в Австро-Угорщині не приймали до університетів. Два роки намагалася Софія отримати дозвіл на навчання, та марно. Двері медичного факультету Віденського університету лишалися для неї зачиненими. 

Новим орієнтиром на шляху боротьби за право отримати вищу освіту став Цюрих. Швейцарія була чи не одинокою країною, де жінка вже мала право вчитися. Але ще до того, як Софія разом з Наталею подасться туди 1887 року — одна на медицину, інша на економіку, — тут, удома, обидві цілковито поринають у вир громадського життя.

За успіхами йшли й невдачі, але діячки були свідомі того, що запалити свічу нового життя, освітити нею нові обрії, поламати «утерті звичаї», зокрема, для жінки, буде не так-то й легко. Ну як-бо переконати галицьке жіноцтво, що видання літературного альманаху принесе значно більше користі, аніж нова срібна таця для єпископа? Як виявилося, ніяк.

Однак Наталя Кобринська не відмовляється від своїх видавничих задумів і планує видати альманах за свій кошт. Її підтримує молодше покоління, в тому числі серед перших — і Софія Окуневська. Допоки видавничими планами разом з Наталією Кобринською опікується Іван Франко, Софія береться до письма. Її літературний дебют під псевдо Єрина *** у альманасі «Перший вінок» — оповідання «Пісок! Пісок!» та розвідка «Родинна неволя жінок в піснях і обрядах весільних». У цих текстах — страшна правда про тогочасне становище жінки, її безпомічність та незахищеність як у родинному, так і в суспільному житті. 

У листі до Ольги Кобилянської Юрій Морачевський написав:

«Найпрекрасніше, по-людськи найвеличніше, те, що зробило її людиною, не було якоюсь доктриною, починанням або звершенням. Це велич і могутність єдиної душі, притаманної молодій дівчині, яка, попри навчання, не втратила жіночності і все виконала до кінця. Вона отримала вищу освіту і наскільки ж вона велична і прекрасніша в цьому чині, ніж всі ті, хто багато говорив і писав про необхідність рівноправності, але мало робив. Це не завадило їй стати дружиною, матір’ю і господинею дому, виконувати життєву настанову жінки вірно і чесно».

Для уривка авторка використала «Зібрання творів» Івана Франка та лист Юрія Морачевського до Ольги Кобилянської

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
BBC: Елтон Джон не може завершити свій останній альбом через часткову втрату зору
Ukraine Art News
2024-11-26T18:39:47Z
“Математика” від Mirami: драйвовий сингл про жіночі бажання
Photo Lviv
2024-11-26T06:06:31Z
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
Ukraine Art News
2024-11-25T08:16:03Z
Кері-Лінн Вілсон: «Я особисто роблю все, що в моїх силах, аби боротися за Україну на культурному фронті»
Ukraine Art News
2024-11-23T13:00:43Z
Замарстинівський Робін Ґуд
Photo Lviv
2024-11-23T06:12:25Z
Apple Music назвав Біллі Айліш артисткою року
Ukraine Art News
2024-11-22T18:45:50Z
Фанатам Queen пропонують купити дробові частки роялті від 4 пісень гурту
Ukraine Art News
2024-11-22T14:01:23Z
Майлі Сайрус вперше розповіла про стосунки з молодшим на 6 років хлопцем
Elle
2024-11-22T12:19:43Z
Ексдівчина Джонатана Мейджорса забрала позов про напад, через який Marvel його звільнила
Ukraine Art News
2024-11-22T10:10:02Z
Класика - для відновлення зв'язку часів. Усе це нам ще треба буде повертати
Ukraine Art News
2024-11-26T23:45:37Z
«Кілька кілограм виставок» у thesteinstudio
Ukraine Art News
2024-11-26T20:21:41Z
Галерея Portal 11 представляє групову виставку «Геометрія»
Ukraine Art News
2024-11-26T20:18:44Z
Нове видання німецького перекладу лібрето Сергія Жадана «Вишиваний. Король України» представили на головному австрійському книжковому фестивалі Buch Wien
Ukraine Art News
2024-11-26T20:13:22Z
Елтон Джон частково втратив зір і не може завершити останній альбом
Ukraine Art News
2024-11-26T15:54:51Z
У Лондоні встановили дивну різдвяну ялинку
Хмарочос
2024-11-26T15:37:03Z
Історії десяти жінок, що відкрили власний бізнес під час війни, очима українських мисткинь
Elle
2024-11-26T15:01:00Z
Вийшов пазл із совою, присвячений ГУР
Хмарочос
2024-11-26T13:25:52Z
Вийшла перша колядка з альбому "Територія Різдва. Дух нескорених", записаного артистами спільно з військовими
Ukraine Art News
2024-11-26T12:04:00Z
Вийшов новий український трейлер фільму «Minecraft: Фільм» з Джеком Блеком та Акваменом
KinoFilms
2024-11-26T23:15:29Z
«Колір граната» Сергія Параджанова вийшов онлайн
Cineast
2024-11-26T22:36:43Z
Фан-арт фільму «Месники: Думсдей» показує Роберта Дауні мол. в образі Доктора Дума
KinoFilms
2024-11-26T21:54:28Z
Серіал «Чужий: Земля», який буде приквелом першого «Чужого», вийде влітку 2025 року
KinoFilms
2024-11-26T21:18:28Z
Кіра Найтлі пояснила, чому не повернеться до зйомок у франшизах після "Піратів Карибського моря"
Ukraine Art News
2024-11-26T17:22:13Z
6 фільмів про Україну, що потрапили до списків на премію «Оскар»
Elle
2024-11-26T16:45:58Z
За тиждень показів українська стрічка "Назавжди-Назавжди" зібрала 668,6 млн грн
Ukraine Art News
2024-11-26T15:15:58Z
У Римі на Днях українського кіно покажуть 8 фільмів
Ukraine Art News
2024-11-26T14:00:49Z
"Ви учасник гри": Netflix випустив моторошний тизер 2-го сезону "Гри в кальмара", знятий від першої особи
Ukraine Art News
2024-11-26T11:31:07Z
В центрі Львова закрилися понад 50 кафе
Хмарочос
2024-11-26T13:19:05Z
Із грудня можна буде доїхати в купе зі Львова в Кишинів
Хмарочос
2024-11-26T09:49:03Z
Яким був Львів у 1938 році: фото з туристичного путівника
Photo Lviv
2024-11-25T06:12:23Z
У Румунії запустили першу за 30 років нову електричку. Але вона не приїхала
Хмарочос
2024-11-23T08:58:02Z
Зимові канікули на Шрі-Ланці: екзотичний напрямок, що стає все доступнішим
Elle
2024-11-22T11:52:13Z
Зовсім скоро Подільсько-Воскресенський міст з’єднають з Троєщиною. Але це не точно
Хмарочос
2024-11-22T10:37:17Z
«Укрзалізниця» додає нові внутрішні рейси
Хмарочос
2024-11-22T08:46:48Z
В Албанії збудують будинок — пазл
Хмарочос
2024-11-21T12:55:41Z
«Укрзалізниця» з 15 грудня запускає нові міжнародні маршрути – що відомо та як купити квитки
MC Today
2024-11-21T12:39:53Z
Індекс реформ 245: резерв працівників культурної сфери на деокупованих територіях
Ukraine Art News
2024-11-26T21:30:45Z
"Цей перелік неповний": головред руху "Чесно" Саліженко про позбавлення зрадників держнагород
Ukraine Art News
2024-11-26T21:30:44Z
Пекарня Good Bread from Good People створює інклюзивний центр із житлом для працівників
Хмарочос
2024-11-26T17:25:46Z
Французький підприємець розповів, як кинув проєкти з відбудови Гостомеля через хабарі
Хмарочос
2024-11-26T17:22:33Z
Знесення садиби Зеленських у Києві: суд визнав руйнування законним
Ukraine Art News
2024-11-26T17:12:40Z
За роки великої війни кількість злочинів із вогнепальною зброєю зросла у 42 рази
Хмарочос
2024-11-26T14:55:18Z
Як доглядати за волоссям взимку: важливі правила для здоров'я, сяйва та росту
Elle
2024-11-26T14:42:37Z
Київ припинив перейменовувати вулиці на честь загиблих військових – забагато заявок
Хмарочос
2024-11-26T13:28:20Z
Як зберегти молодість шкіри: поради косметологині та beauty-редакторки
Elle
2024-11-26T10:48:48Z
CEO сервісу доставки опублікував вакансію, де не передбачена зарплата. Що відомо
MC Today
2024-11-25T12:43:10Z
15 найпопулярніших українських брендів, які найчастіше купують
Elle
2024-11-23T14:54:37Z
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку в "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
Ukraine Art News
2024-11-22T19:00:50Z
Огляд Xiaomi Redmi 14T: батарея 5000 мА·год, висока продуктивність і камера в колаборації з Leica
MC Today
2024-11-22T13:37:58Z
Сучасні рішення для відеоспостереження: камери Dahua з аналітикою відео
Хмарочос
2024-11-22T10:13:32Z
Ajax Systems представила нові девайси – що відомо
MC Today
2024-11-21T15:12:52Z
«Ринку “торба”, роботи стає менше». Українці обговорюють ситуацію в ІТ-сфері: дискусія в LinkedIn
MC Today
2024-11-21T12:45:54Z
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
Ukraine Art News
2024-11-21T11:36:46Z
У Відні встановлюють дерев’яні дорожні знаки. Навіщо?
Хмарочос
2024-11-21T09:47:39Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z