MY.UAСтатті
Маршрути пам’яті й більше подорожей Україною. Як змінилася туристична галузь під час війни. Інтерв’ю з Мар’яною Олеськів
Маршрути пам’яті й більше подорожей Україною. Як змінилася туристична галузь під час війни. Інтерв’ю з Мар’яною Олеськів

Маршрути пам’яті й більше подорожей Україною. Як змінилася туристична галузь під час війни. Інтерв’ю з Мар’яною Олеськів

Підрахувати втрати туристичної галузі в повному обсязі поки що складно. Згідно з даними Київської школи економіки, на початок 2024 року прямі збитки, завдані культурі, туризму й спорту становлять $3,1 млрд. Внаслідок військових дій в Україні пошкоджено або зруйновано щонайменше 164 туристичних об’єкти й 1804 об’єкти культури. Окрім цього, постраждали 419 готелів. Туристична галузь переживає непрості часи. Однак, війна не зупинила внутрішній туризм – цьогоріч українці подорожували Україною частіше, ніж навіть у 2021.

Голова ДАРТ Мар’яна Олеськів розповідає про стан туристичної галузі під час війни / Фото: 1 - Надане спікеркою, 2 - Oleksandr P / Pexels

В інтерв’ю для MC.today голова Державного агентства розвитку туризму (ДАРТ) Мар’яна Олеськів розповіла, як виживає туризм в умовах повномасштабної війни, які напрямки цьогоріч мали в Україні попит, яку підтримку держава надає для збереження потенціалу галузі та з якими викликами стикнеться туризм після перемоги.

Українці стали подорожувати частіше

У перший рік повномасштабного вторгнення більшість із нас навіть думати не могла про відпустку, однак на третій рік війни, коли моральне виснаження досягло свого піка, відпочинок з розкоші перетворився на потребу.

Цьогоріч українці подорожували значно частіше, ніж у минулі роки. Про це свідчать податкові надходження від туристичної сфери: лише за перше півріччя 2024 року до державного бюджету надійшло 1 млрд 251 млн грн податків. Ця сума на 15% перевищила показники 2021 року, коли було сплачено 1 млрд 89 млн гривень.

Попри те, що зацікавленість до подорожей зросла, туроператори працюють лише на 15% від тих можливостей, що були до повномасштабного вторгнення.

За словами Олеськів, 21% українців вважають, що, подорожуючи, вони підтримують економіку країни / Фото надане спікеркою

Відсутність прямих авіарейсів робить закордонні поїздки менш комфортними, тому українці надають перевагу відпочинку всередині країни. Опитування, проведене на замовлення ДАРТ, показало, що понад 45% українців з 5 тис. опитаних, подорожували Україною з початку повномасштабного вторгнення. При чому для 23% ставлення до подорожей через війну взагалі не змінилося, а 21% вважають, що, подорожуючи, вони підтримують економіку країни. 

Міський туризм, пішохідні прогулянки та подієві заходи виявилися найпопулярнішими видами відпочинку. Так здобули прихильність серед мандрівників екотуризм та гастрономічні подорожі.

  • Читайте також: Професіонали гостинності: як любов до тварин й дачного відпочинку перетворилася на заміський комплекс на 380 га. Історія Dereville

«Сфера гостинності продовжує розвиватися»

Ще донедавна відпочинок в Україні найчастіше асоціювався з гірськими курортами, бо для пляжного релаксу більшість обирала Середземноморське узбережжя. Але цьогоріч чимало туристів вирушило на морське узбережжя Одеси.

Бакотська затока (Бакота) на Хмельниччині / Фото: Національний природний парк “Подільські Товтри” / Facebook

Хтось поїхав до Вінницької області в село Буша, яке зачаровує своєю автентичністю, до райського куточка Бакоти на Хмельниччині, а також до Китайгорода з його незайманою природою, що став справжнім магнітом для шукачів спокою. Недооцінена раніше Чернівецька область та Шацькі озера на Волині також набули популярності й стали відмінною альтернативою морському відпочинку. 

Попри війну сфера гостинності продовжує розвиватися. Проте варто памʼятати, що після завершення війни та відкриття неба структура туризму зміниться, і українці, які надають перевагу all-inclusive, знову поїдуть до звичних Туреччини та Єгипту. Тому вже зараз варто звернути увагу на ціноутворення та якість послуг. Зробити так, щоб те, що стало вимушеним попитом сьогодні, не зникло і залишилося стабільним.

Олеськів зазначає, що в Україну майже не приїжджають туристи / Фото надане спікеркою

В’їзного туризму в Україні зараз майже немає. До нас приїжджають здебільшого журналісти, волонтери та представники благодійних організацій. Туристів, які б спеціально планували подорож до України, майже немає. Причини для цього зрозумілі: по-перше, більшість іноземців думає, що міста зруйновані, а на вулицях всюди точаться бої. 

По-друге, міністерства закордонних справ багатьох країн не рекомендують своїм громадянам відвідувати Україну. Окрім цього, страхові компанії відмовляються надавати послуги тим, хто до нас вирушає. Це правило розповсюджується на всі випадки, навіть не пов’язані з воєнними діями. 

Маршрути пам’яті для іноземних туристів

З перших днів деокупації Київщини ДАРТ почало розробляти маршрути пам’яті. Ми  розуміємо, що коли іноземці знову почнуть приїжджати до нас, їх насамперед цікавитимуть місця, де розгорталися події війни та проявлялася героїчна звитяга українців. 

Міністр цивільної оборони Швеції під час візиту до Бучі / Фото: Бучанська міська рада / Facebook

Маршрути Київщини вже об’єднані в ланцюг ключових подій, які стали переломними в боротьбі: оборона аеропорту Гостомеля, битва за Мощун, де встановлено меморіал загиблим воїнам, трагедія в Бучі, де відбулися масові розстріли і катування, Ірпінь – ключове місце евакуації, зруйнована авіабомбами Бородянка і Іванків, де знищили музей Марії Примаченко.

Нам важливо, щоб ці маршрути мали глибокий зміст, тож ми працюємо над тим, щоб кожна подія була верифікована істориками. Співпраця з Українським інститутом національної пам’яті та Національним військово-історичним музеєм при Міністерстві оборони допомагає нам відтворити точну і правдиву картину того, що відбувалося під час окупації та звільнення цих територій.

Що стосується Чорнобиля, то наразі він закритий для відвідувачів і, ймовірно, залишатиметься таким до завершення війни.

Наразі туристи не можуть відвідувати Чорнобильську зону / Фото: Gáspár Ferenc / Pexels

Що гальмує розвиток туристичної галузі

Однією з головних проблем туристичної сфери сьогодні є відсутність ефективного механізму збору даних. Ми не маємо чіткої інформації про кількість туристів, готелів та ліжко-місць. Тож важко оцінити, скільки туристів країна може прийняти одночасно. 

Це призводить до того, що частина галузі залишається в тіні, і держава не може повністю зрозуміти її потенціал. Без цієї інформації важко планувати маркетингові стратегії для розвитку туризму. Ситуація схожа на зламаний годинник, який ми намагаємося налагодити, зібравши всі елементи докупи. 

Одним із наших важливих кроків стало розроблення законопроєкту №4162 «Про туризм». Цей документ регламентує, що всі підприємства, які надають послуги з розміщення туристів, повинні реєструватися. Лише в такому випадку їх діяльність буде вважатися легальною.

В Україні наразі не існує централізованого збору інформації про кількість туристів, готелів та ліжко-місць / Фото: Andrey Matsiievskyi / Pexels

Проблема полягає ще й у тому, що туризм – дуже кроссекторальна сфера, яка залежить від транспорту, логістики, сфери гостинності (HoReCa), кафе, ресторанів і торгівлі. Щоб туризм працював як єдина система, всі ці сфери повинні діяти злагоджено.

Ще одним викликом є нестача кваліфікованих кадрів, особливо зі знанням англійської мови. Ця навичка стане критично важливою після перемоги, коли до України знову приїдуть іноземні туристи. Що стосується мобілізації, дехто вважає, що вона стримує зростання туристичних потоків. Проте ми повинні розуміти, що захист країни в пріоритеті. 

«Іноземні донори не поспішають з підтримкою туристичної галузі»

Сьогодні діють різні державні програми та гранти на розвиток власного бізнесу в туристичній сфері. Мінекономіки пропонує підтримку для тих, хто хоче відкрити нову справу, або розвинути наявну. Окремо передбачені програми для ветеранів, які повернулися з фронту і прагнуть реалізувати себе у сфері туризму.

На жаль, наразі іноземні донори не передбачили прямих грантів для туризму, ймовірно, вважаючи, що через воєнний стан розвиток цієї сфери не на часі. Однак показники сплачених податків та кількість створених робочих місць у галузі, говорять на її користь. 

Мар’яна Олеськів наголошує: в Україні передбачені програми для ветеранів, які повернулися з фронту і прагнуть реалізувати себе у сфері туризму / Фото надане спікеркою

Щодо міжнародного партнерства, то Україна вже понад рік очолює Європейську Комісію Всесвітньої туристичної організації при ООН. Під нашим головуванням був розроблений план туристичного розвитку Європи, який включає два важливі проєкти. 

Один із них досліджує, як кліматичні зміни впливають на зимовий туризм, а другий спрямований на створення стратегій для малого і середнього бізнесу в туризмі, задля підтримки Європейського зеленого курсу, який зменшує негативний вплив на довкілля. Ці ініціативи допоможуть зробити українську туристичну галузь більш стійкою до викликів і прискорити її відновлення після війни.

Наприклад, цей досвід можна застосувати для розвитку Карпат, де зараз відбувається хаотична забудова, що не завжди враховує місцеву автентику.

У Карпатах все ще відбувається хаотична забудова / Фото: Oleksandr P / Pexels

Замість традиційних гуцульських мотивів часто зʼявляється архітектура в стилі провансу або модерну. Але іноземні туристи їдуть в Україну не за «європейськими стилями», а за нашою унікальною культурою, і головною метою є зберегти та підкреслити автентичність регіону.

Чому важливо налагодити залізничне сполучення з Західною Європою

Ми співпрацюємо з Укрзалізницею, і я щиро захоплююся командою, яка займається пасажирськими перевезеннями. Люди, які працюють на залізниці, – справжні герої. Вони швидко відновлюють сполучення, попри обстріли, і евакуюють поранених та мирних жителів із зон, наближених до бойових дій. З власного досвіду скажу, що в Західній Європі потяги частіше запізнюються, ніж в Україні. На жаль частину рухомого складу залізниця втратила на окупованих територіях, частина потрапила під обстріли й не підлягає відновленню. 

«Я щиро захоплююся командою, яка займається пасажирськими перевезеннями» / Фото: Укрзалізниця – Ukrzaliznytsia / Facebook

Зараз питання залізничного сполучення з Західною Європою стоїть дуже гостро. Ми розуміємо наскільки важливі маршрути Київ-Відень чи Київ-Берлін, щоб забезпечити сполучення зі столицями найближчих європейських країн. Це не тільки зручно для побудови логістики, але й екологічно, адже світ поступово переходить на більш екологічні види транспорту і відмовляється від авіаперельотів на короткі відстані.

Однак є величезна проблема: за Союзу Україну відрізали від Західного світу і підлаштували під інші стандарти. Тому колії в Україні і Європі мають різну ширину. Їхня заміна потребує мільярдних інвестицій. Однак такий план є, і він стане в пригоді після перемоги.

«Ми тут» – символ згуртованості та сили українського народу у туризмі

У 2024 році команда ДАРТ досягла кількох важливих результатів, які варто відзначити. На початку року на виставці ITB Berlin 2024 ми представили слоган для просування України на міжнародній арені – Ukraine is here. Цей слоган, розроблений агенцією FINN Partners. Він є відображенням відомих слів Президента Володимира Зеленського, які він сказав 25 лютого 2022 року: «Ми тут». 

Цей же меседж будемо використовувати й на виставці World Travel Market у Лондоні, підкреслюючи, що попри труднощі, ми залишаємося згуртованими та відкритими для туристів.

Також улітку ДАРТ представив план туристичного розвитку Європи на Раді ООН з Туризму. Це дозволило Україні отримати понад 246 тис. євро на розвиток нових програм. Вперше п’ять українських сіл взяли участь у конкурсі ООН «Найкращі туристичні села світу», результати якого оголосять у листопаді.

П’ять українських сіл, які беруть участь у конкурсі від ООН / Фото: Державне агентство розвитку туризму України / Facebook

Наприкінці року ми започаткували Національний туристичний саміт, який став платформою для обговорення актуальних питань у галузі гостинності. Цього року ми вже провели два таких заходи, а на листопад запланували третій.

Крім того, наші фахівці розробили проєкт постанови, яка змінить підходи до класифікації готелів. Нова система буде спрощувати процес присвоєння зірок готелям, зменшуючи адміністративний тиск на бізнес і базуючись на принципах довіри між державою та бізнесом.

На 2025 рік ми ставимо за мету стати однією з провідних туристичних дестинацій Дестинація – це географічна територія, яка є привабливою для туристів унікальними туристсько-рекреаційними ресурсами та відповідною інфраструктурою Європи. Ми продовжуємо роботу над досягненням цієї мети, використовуючи всі можливості для розвитку українського туризму.

  • Читайте також: Україна, Сакартвело, а тепер – Іспанія. Як і де проходять фототури PHOTOTOURKARPIY від Марини Карпій
Читати MC.today в Google News
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Рэпер Эминем впервые станет дедушкой: видео его реакции на новость
Gloss
2024-10-04T16:48:49Z
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
Лариса Долина заявила, что стала жертвой мошенников из Украины: артистка потеряла почти 2 миллиона долларов
Gloss
2024-08-13T15:51:51Z
61-летний Джонни Депп начал новые отношения с 28-летней россиянкой: кто она
Gloss
2024-07-17T14:43:11Z
Неожиданный сюжетный поворот: Лобода выпустила клип, в котором она ломает руку
Gloss
2024-07-05T12:43:16Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
MONATIK выпустил новый клип на песню «А что?», режиссером которого стала Таню Муиньо
Gloss
2024-05-24T13:49:13Z
Princess Karibo's Art Celebrates Diversity in Children's Literature
Elle
2024-05-22T15:31:23Z
Вышел первый полноценный трейлер фильма Minecraft
Gloss
2024-11-20T14:43:04Z
Украинский трейлер фильма «Аматор» с Рамі Малеком
KinoFilms
2024-11-18T09:46:00Z
Украинский трейлер мультфильма «Нико: за Северным сиянием»
KinoFilms
2024-11-18T09:24:35Z
Украинский трейлер эротического триллера «Хорошая плохая девочка» с Николь Кидман
KinoFilms
2024-10-29T16:12:34Z
Первый трейлер сериала «Дюна: Пророчество» и дата премьеры
Gloss
2024-10-28T13:10:35Z
Украинский трейлер хоррора «Ночные ужасы»
KinoFilms
2024-10-28T11:04:00Z
Больше информации об игре Atomfall в новом трейлере
Overclockers
2024-10-21T06:31:55Z
«Хроники Силы»: Алан Бадоев и Ольга Навроцкая создали первую украинскую фэнтези-вселенную
Gloss
2024-10-15T14:42:50Z
Украинский тизер-трейлер «Мертвые земли» с Энтони Маки
KinoFilms
2024-10-15T08:03:27Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Лас-Вегас: удивительная история города азарта, мафии и головной боли для архитектора
MC Today
2023-11-24T17:21:39Z
Классический Эстерхази пошаговый рецепт
InfoHome
2024-11-20T07:37:00Z
Журнал The Economist представил обложку-ребус на 2025 год: чего ждать
Gloss
2024-11-19T15:27:47Z
Нескучный секс: шесть правил для настоящих мачо
Men's Life
2024-11-18T09:52:45Z
Салат Моментальный для лентяев! Две минуты и он уже на столе! Крабовый с капустой - улет!
InfoHome
2024-11-16T08:15:45Z
Wednesday Brings Health and Convenience Together with Its Greens Gummies for Daily Nutrition
Elle
2024-11-15T15:43:00Z
Что нас раздражает в женщинах
Men's Life
2024-11-15T14:09:37Z
Салат экономный, от которого не могу отказаться! Очень вкусный, готовлю из простых продуктов!
InfoHome
2024-11-14T10:28:19Z
Народные рецепты из разных стран, как повышать потенцию
Men's Life
2024-11-14T08:51:42Z
МастерШеф 14 сезон. Выпуск 11 от 02.11.2024
InfoHome
2024-11-12T10:19:27Z
Резиденцию Дональда Трампа охраняют роботы-собаки: что о них известно
Gloss
2024-11-18T14:40:27Z
Coca-Cola обновила свою культовую рождественскую рекламу с помощью ИИ
Gloss
2024-11-18T13:37:48Z
OpenAI добавляет в ChatGPT функцию веб-поиска
Overclockers
2024-11-01T07:52:06Z
AMD подготовила драйвер специально для Dragon Age: The Veilguard
Overclockers
2024-11-01T07:19:09Z
Louis Vuitton выпустили будку для собак за 66 тысяч долларов
Gloss
2024-10-31T17:13:49Z
В Epic Games Store дарят Ghostwire: Tokyo
Overclockers
2024-10-31T15:07:37Z
Concord не вернется. Sony закрыла Firewalk Studios
Overclockers
2024-10-30T08:10:19Z
Interviews with first ladies and gentlemen for the autumn issue of ELLE-Ukraine
Elle
2024-10-29T18:00:43Z
Apple обновила «начинку» iMac: отныне на базе M4 и минимум 16 ГБ ОЗУ
Overclockers
2024-10-28T16:28:21Z
Как вкусно приготовить рыбу, чтобы она была просто идеальной и не сухой. Очень нежная и сочная рыба!
InfoHome
2024-11-20T07:39:39Z
Самое вкусное мясо на сковороде. Жаркое по-домашнему за полчаса! Простой вкусный ужин для всей семьи
InfoHome
2024-11-20T07:36:59Z
Боже до чего же это вкусно рецепт! Тающие во рту булочки. Творожная начинка. Я хочу делать к чаю!
InfoHome
2024-11-19T15:33:52Z
Беру самое тонкое дешёвое сало и готовлю шедевр. Вкусно и просто
InfoHome
2024-11-19T15:30:36Z
Такой Салат из Моркови делаю сразу кастрюлями, уж больно его мы любим, ставлю в холодильник и едим
InfoHome
2024-11-19T06:18:41Z
Салат «Вкус лета». В прошлом году зимой жалела, что сделала мало! В этом сделала в 3 раза больше!
InfoHome
2024-11-19T06:18:41Z
Пирог с капустой Экспресс - быстрее только купить! Заливаю капусту кипящим молоком, тесто сказка!
InfoHome
2024-11-15T07:18:55Z
Этот турецкий суп как лекарство для моего желудка! Невероятно вкусно
InfoHome
2024-11-14T10:24:54Z
Шоколадный пирог за 20 минут! Нереально вкусно и просто! Брауни
InfoHome
2024-11-14T07:09:38Z