MY.UAСтатті
Чому ми страждаємо від безсоння: ключові симптоми порушення сну та поради для його покращення
Чому ми страждаємо від безсоння: ключові симптоми порушення сну та поради для його покращення

Чому ми страждаємо від безсоння: ключові симптоми порушення сну та поради для його покращення

Від безсоння або порушення засинання страждають 5,7% населення Німеччини, 19% жителів Франції та ще 23,8% канадійців. У 2022 році 48% українців скаржилися на проблеми зі сном, за даними Gradus Research Company. 

Безсоння – це порушення засинання, при якому сон стає поверхневим та переривчастим. Фото: Pexels

Порушення сну виникає внаслідок стресу, захворювань чи особистих звичок. Розбираємося в основних причинах безсоння та що робити, коли не вдається заснути. Які симптоми та наслідки поганого сну для здоров’я – читайте в матеріалі. 

Види безсоння 

Безсоння – це порушення засинання, при якому сон стає поверхневим та переривчастим. Воно може бути супутнім захворюванням або виникати як окремий стан. Якщо ви регулярно маєте проблеми зі сном, погіршується не лише самопочуття, а й якість життя. Так, одразу після пробудження і протягом дня ви відчуватимете сонливість, втому, труднощі з концентрацією уваги. 

Зазвичай безсоння – це проблеми зі сном чи засинанням, які проявляються регулярно. Якщо ви спостерігаєте ці прояви менш як три місяці, то це короткочасне безсоння, а якщо три місяці і більше – довготривале. 

Крім того, серед видів безсоння виокремлюють такі.

  1. Початкове безсоння характеризується проблемами із засинанням. Воно може бути короткочасним або переходити у хронічну форму. Найпоширеніші причини його виникнення – це психологічні фактори, наприклад, тривожність та стрес. 
  2. Устатковане безсоння проявляється труднощами із засинанням та раннім пробудженням. Тобто людина не може спати стільки годин, скільки визначено добовою нормою, прокидається завчасно та може від цього тривожитися. Переживання ще більше ускладнюють процес засинання. 
  3. Хронічне безсоння, від якого страждає близько 10% населення. Воно проявляється, коли людина має проблеми зі сном три дні на тиждень понад три місяці. Його поділяють на первинне та супутнє. 
  • Первинне безсоння не має очевидної причини та розвивається самостійно.
  • При супутньому безсонні порушення сну поєднується з іншими захворюваннями, наприклад, з апное уві сні чи депресією. Це не означає, що безсоння виникло через розлад чи хворобу. Однак порушення сну може перешкоджати лікуванню супутнього захворювання.

До лікаря варто звертатися не тільки тоді, коли ви переживаєте хронічне безсоння. Адже всі види порушень сну заважають продуктивно працювати та відпочивати. Якщо вам знайомі симптоми безсоння з власного досвіду, можна звернутися до сімейного лікаря.

Постійне недосипання впливає на когнітивні функції. Фото: Pexels

Основні симптоми проблем зі сном 

Щоб виявити причину порушення сну, спеціаліст може перевірити вашу історію хвороб та попросити вести щоденник. У ньому ви фіксуватимете свій режим сну та проблеми, які проявлятимуться протягом певного часу. 

Тож варто звернути увагу на симптоми безсоння, якщо ви:

  • важко засинаєте;
  • прокидаєтеся декілька разів за ніч;
  • лежите вночі без сну;
  • рано прокидаєтеся та не можете знову заснути;
  • відчуваєте втому одразу після того, як прокинулися;
  • важко засинаєте протягом дня, навіть якщо почуваєтеся надто втомленими;
  • маєте проблеми з концентрацією уваги через втому.

Чому буває безсоння саме у вас – допоможе визначити лікар. Однак якщо ви помітили декілька ознак з переліку і вони регулярно повторюються – зверніться до спеціаліста чи скоригуйте свої звички.

Чому виникає безсоння – причини 

Стрес, хвороби, зміна часових поясів, щоденні звички – все це впливає на тривалість та якість вашого сну. 

Не всі захворювання сприяють появі безсоння. Однак деякі з них можуть впливати на ранні пробудження чи проблеми з тривалим сном. 

До причин безсоння можна віднести:

  1. Розлади сну, наприклад, апное чи синдром неспокійних ніг. Апное сну – стан, коли під час сну переривається дихання. Це відбувається через те, що щось в організмі людини блокує верхні дихальні шляхи – язик чи м’язи. Синдром неспокійних ніг – стан, коли уві сні людина відчуває поколювання, посмикування чи навіть біль в ногах. Ці симптоми можуть розбудити її, після чого складно заспокоїтися та заснути.
  2. Захворювання – серцеву недостатність, хвороби Паркінсона чи Альцгеймера. Також безсоння може бути наслідком COVID-19.
  3. Проблеми зі сном через нічні тривоги та обстріли. Вони порушують звичний режим сну, який потрібно налагоджувати знову.
  4. Порушення психічного здоров’я, як-от переживання депресії чи посттравматичного стресового розладу. 
  5. Приймання певних ліків: антидепресантів, стероїдів.
  6. Надмірне вживання алкоголю, кави та чаю.
  7. Некомфортні умови сну: незручне ліжко, надмірне освітлення, шум.

Причини безсоння досить різноманітні – від проблеми з мелатоніном до способу життя, який впливає на засинання. Тому варто шукати, що вплинуло саме на вас.

Наслідки безсоння 

Одноразова веде за собою короткочасний, але сильний дискомфорт. Водночас, коли проблеми зі сном накопичуються протягом тривалого періоду, зміни в організмі проявляються поступово. Наприклад, через недосипання змінюється метаболізм організму: маса тіла знижується або ж стає більшою. 

Крім того, постійне недосипання впливає на когнітивні функції. Це проявляється забуванням слів, проблемами з концентрацією уваги, розсіяністю тощо. Внаслідок цього знижується продуктивність на роботі, зростає ризик нещасних випадків.

У МОЗ застерігають: дорослому необхідно спати не менш як сім годин на добу. Якщо ж людина регулярно спатиме менше зазначеного часу, то є ризик виникнення серцево-судинних захворювань, інсульту, гіпертонії.

Звички, які допоможуть поліпшити сон 

Лікування безсоння може бути медикаментозне або терапевтичне, а також включати роботу зі стресом чи тривожністю. Усе залежить від причини порушення сну. Кандидатка біологічних наук Ольга Маслова розповідає, що деякі звички допоможуть налагодити засинання та спати якісно, не поверхнево.

  1. Чергуйте форми освітлення. Удень це має бути яскраве холодне світло, яке імітує сонце. Коли ви вмикаєте його одразу після прокидання, організм стає продуктивним та бадьорішим. За три-чотири години до сну потрібно створити атмосферу заходу сонця. У цьому допоможе м’яке освітлення. Колір світла теж має імітувати природний – наприклад, ніби під час заходу сонця. Вночі в кімнаті, в якій ви спите, має бути темно. Спробуйте нічну маску для очей або знайдіть інший спосіб мінімізувати кількість освітлення.
  2. Не залишайте телефон в іншій кімнаті. Іноді фахівці радять не користуватися телефоном за 2-3 години до сну або залишати його далеко від спальні. Однак в українських реаліях це може лише підвищувати тривожність. Натомість перед сном увімкніть на телефоні нічний режим з меншою яскравістю та стежте за сповіщеннями.
  3. Засинайте та прокидайтеся в один і той самий час. Так, навіть на вихідних. Це допоможе вашому організму звикнути до розкладу та спати стільки, скільки потрібно.
  4. Не думайте перед сном. Біологиня Ольга Маслова пояснює, що провокувати довге засинання можуть як погані, так і хороші думки. Намагайтеся розслабитися за допомогою технік засинання та не концентруватися на думках. 
  5. Використовуйте техніки засинання. Деякі дихальні вправи допомагають також долати тривожність, а це своєю чергою – розслабитися та заснути. Наприклад, спробуйте дихальну практику «4-7-8». Видихніть через рот повітря. Вдихайте через ніс, рахуючи до чотирьох. Затримайте дихання на сім секунд та впродовж восьми секунд видихайте. Для швидкого засинання можна скористатися й м’язовою релаксацією.

Біологиня Ольга Маслова зазначає, що потрібно застосовувати ці звички впродовж двох-трьох тижнів, перш ніж ви помітите перші результати – повноцінний сон.

Що не треба робити перед сном 

Людина може погано спати не лише через стрес чи захворювання, а й внаслідок деяких своїх звичок. Наприклад, через те, що продовжує працювати в ліжку. Коли ми переносимо ноутбук в спальню, то більше не асоціюємо це місце з відпочинком. Так ускладнюється процес засинання. 

Коли людина працює в спальні, то більше не асоціює це місце з відпочинком. Фото: Pexels

Якщо вас мучить безсоння, в МОЗ рекомендують відмовитись від цих звичок:

  • тренування перед сном (протягом дня ж навпаки – регулярні тренування допоможуть покращити самопочуття та засинання);
  • споживання гострої, смаженої чи солодкої їжі за три години до сну;
  • пиття кави менш як за шість годин до засинання;
  • вживання алкоголю та паління.

Також біологиня Ольга Маслова рекомендує обережно користуватися яскравим освітленням вночі. Наприклад, ви прокинулися о третій через тривогу та збираєтеся в укриття. Не спрямовуйте світло телефону чи ліхтарика прямо собі в очі – краще спрямувати його під ноги. 

Якщо є можливість, не вмикайте вночі освітлення. Коли ми бачимо світло, наш організм автоматично прокидається – ми стаємо енергійнішими, і заснути стає важче. 

Крім того, намагайтеся не читати новин та уникати емоційно навантаженої інформації перед сном. Це допоможе знизити надмірну тривожність та інтенсивність потоку думок.

Корисних звичок варто дотримуватися не тільки тим людям, які помічають в себе проблеми зі сном. Уникаючи світла вночі чи працюючи зі своєю тривожністю, ви отримуєте повноцінний сон та достатньо енергії для продуктивного та приємного дня.

Читати MC.today в Google News
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Рэпер Эминем впервые станет дедушкой: видео его реакции на новость
Gloss
2024-10-04T16:48:49Z
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
Лариса Долина заявила, что стала жертвой мошенников из Украины: артистка потеряла почти 2 миллиона долларов
Gloss
2024-08-13T15:51:51Z
61-летний Джонни Депп начал новые отношения с 28-летней россиянкой: кто она
Gloss
2024-07-17T14:43:11Z
Неожиданный сюжетный поворот: Лобода выпустила клип, в котором она ломает руку
Gloss
2024-07-05T12:43:16Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
MONATIK выпустил новый клип на песню «А что?», режиссером которого стала Таню Муиньо
Gloss
2024-05-24T13:49:13Z
Princess Karibo's Art Celebrates Diversity in Children's Literature
Elle
2024-05-22T15:31:23Z
Украинский трейлер эротического триллера «Хорошая плохая девочка» с Николь Кидман
KinoFilms
2024-10-29T16:12:34Z
Первый трейлер сериала «Дюна: Пророчество» и дата премьеры
Gloss
2024-10-28T13:10:35Z
Украинский трейлер хоррора «Ночные ужасы»
KinoFilms
2024-10-28T11:04:00Z
Больше информации об игре Atomfall в новом трейлере
Overclockers
2024-10-21T06:31:55Z
«Хроники Силы»: Алан Бадоев и Ольга Навроцкая создали первую украинскую фэнтези-вселенную
Gloss
2024-10-15T14:42:50Z
Украинский тизер-трейлер «Мертвые земли» с Энтони Маки
KinoFilms
2024-10-15T08:03:27Z
Украинский трейлер мультфильма «Людопес»
KinoFilms
2024-10-13T22:33:25Z
Опубликован релизный трейлер Until Dawn — игра выходит уже завтра
Overclockers
2024-10-03T08:07:58Z
Netflix показал тизер второго сезона «Уэнсдей» и трейлер новой части «Игры в кальмара»
Gloss
2024-09-20T15:58:14Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Лас-Вегас: удивительная история города азарта, мафии и головной боли для архитектора
MC Today
2023-11-24T17:21:39Z
Салат экономный, от которого не могу отказаться! Очень вкусный, готовлю из простых продуктов!
InfoHome
2024-11-14T10:28:19Z
Народные рецепты из разных стран, как повышать потенцию
Men's Life
2024-11-14T08:51:42Z
МастерШеф 14 сезон. Выпуск 11 от 02.11.2024
InfoHome
2024-11-12T10:19:27Z
Как повысить иммунитет?
Men's Life
2024-11-11T14:09:52Z
Фехтование - а почему бы и нет?
Men's Life
2024-11-07T09:12:51Z
Как изменился мальчик с упаковки Kinder Chocolate и чем он занимается сегодня
Gloss
2024-11-06T15:43:08Z
Худейте с кардиотренажерами
Men's Life
2024-11-06T13:22:06Z
How Norse Organics is redefining acne treatment with arctic botanicals
Elle
2024-11-06T10:01:06Z
Мастер Шеф 14 сезон. Выпуск 10 от 26.10.2024
InfoHome
2024-11-05T11:01:10Z
OpenAI добавляет в ChatGPT функцию веб-поиска
Overclockers
2024-11-01T07:52:06Z
AMD подготовила драйвер специально для Dragon Age: The Veilguard
Overclockers
2024-11-01T07:19:09Z
Louis Vuitton выпустили будку для собак за 66 тысяч долларов
Gloss
2024-10-31T17:13:49Z
В Epic Games Store дарят Ghostwire: Tokyo
Overclockers
2024-10-31T15:07:37Z
Concord не вернется. Sony закрыла Firewalk Studios
Overclockers
2024-10-30T08:10:19Z
Interviews with first ladies and gentlemen for the autumn issue of ELLE-Ukraine
Elle
2024-10-29T18:00:43Z
Apple обновила «начинку» iMac: отныне на базе M4 и минимум 16 ГБ ОЗУ
Overclockers
2024-10-28T16:28:21Z
Большинство ноутбуков с графикой GeForce RTX 50-й серии не получит новые процессоры Intel и AMD
Overclockers
2024-10-28T11:49:36Z
Установлен новый рекорд разгона ОЗУ: память Kingston FURY DDR5 CUDIMM покорила 12108 МТ/с
Overclockers
2024-10-25T10:31:46Z
Этот турецкий суп как лекарство для моего желудка! Невероятно вкусно
InfoHome
2024-11-14T10:24:54Z
Шоколадный пирог за 20 минут! Нереально вкусно и просто! Брауни
InfoHome
2024-11-14T07:09:38Z
Те самые вкусные и сочные котлеты из щуки с салом
InfoHome
2024-11-14T07:06:42Z
Мягкий как пух и очень очень нежный торт! Научила всех подруг готовить такую вкусняшку
InfoHome
2024-11-13T07:06:48Z
Корейцы скрывают этот рецепт - Куриная печень удивила моих гостей! Так вкусно вы еще не готовили
InfoHome
2024-11-12T10:19:28Z
Как же вкусно! Тающий во рту торт ленивый мeдовик. Проще простого я делаю за минуты
InfoHome
2024-11-12T10:16:05Z
Так можно готовить любую рыбу, но скумбрия получается вкуснее всего
InfoHome
2024-11-11T10:00:44Z
3 простых и вкусных рецепта на гриле - мясо, овощи и вафли
InfoHome
2024-11-11T07:42:03Z
Настолько просто, что не ожидала невероятного результата! Попробовали и сразу съели целую банку!
InfoHome
2024-11-11T05:25:32Z