MY.UAСтатті
Як перетворити емоції на свою суперсилу: що таке емоційний інтелект та як його розвинути
Як перетворити емоції на свою суперсилу: що таке емоційний інтелект та як його розвинути

Як перетворити емоції на свою суперсилу: що таке емоційний інтелект та як його розвинути

«Емоційний інтелект важить більше за IQ», – така думка поширювалася після виходу книги Деніела Ґоулмана «Емоційний інтелект». Це американський психолог та автор однієї з моделей емоційного інтелекту, яка орієнтована на продуктивність в роботі. Однак причиною поширення цієї думки стали не опубліковані твердження автора, а їхнє хибне трактування. 

Емоційний інтелект – це вміння розуміти емоції оточуючих та керувати своїми реакціями. Фото: Pexels

Насправді Ґоулман зазначає, що емоційний інтелект має більше значення лише у порівняно сприятливих для цього сферах. Наприклад, людина з високим емоційним інтелектом ефективніша у лідерстві та вміє створювати здорові романтичні стосунки, пояснює Ґоулман у книзі. Дізнайтеся, що таке емоційний інтелект, які його складники та чому важливо розвивати цю навичку для успіху та гармонії в житті – в нашому матеріалі. 

Що таке емоційний інтелект? 

Емоційний інтелект – це вміння розуміти емоції оточуючих та керувати своїми реакціями. Наприклад, у розмові людина посміхається та намагається вас підтримати. Ви ж сприймаєте цю посмішку як глузливу. Через невміння правильно оцінити реакцію співрозмовника комунікація не вдається, а ви можете відчути образу. 

Щоб цього уникнути, необхідно розвивати всі компоненти емоційного інтелекту: від розуміння своїх емоцій до їхнього вираження. Для керівників емоційний інтелект – це здатність розуміти свої слабкі та сильні сторони, регулювати вираження емоцій та створювати атмосферу довіри в колективі. 

У 2019 році видання Harvard Business Review опублікувало перелік найбільш ефективних лідерів компаній. Ними, згідно з відгуками колег та підлеглих, стали 100 людей, яких об’єднував високий рівень емоційного інтелекту. Це не найголовніший фактор їхнього успіху, говорять дослідники. Однак саме емоційний інтелект допомагає керівнику в потрібний момент проявити емпатію, а в кризовий час – мати достатню саморегуляцію.

Емоційний інтелект важливий для керівників, тому що він:

  • допомагає розвивати міцний зв’язок та довіру між командою та лідером;
  • сприяє сталості колективу: люди залишаються в компанії завдяки тому, що керівники вчасно виявляють емпатію та увагу до стану працівників;
  • впливає на мотивацію підлеглих – важливо, коли керівник відкритий до ідей кожного члена команди, підбадьорює працівників в кризові моменти та визнає досягнення колективу;
  • дає можливість залишатися спокійним та ефективним лідером в кризових ситуаціях. 

Також розвиток емоційного інтелекту серед працівників формує здорове середовище в команді. Співробітники почуваються продуктивнішими та більш емпатійними через відчуття власної цінності в компанії, в якій вони можуть поділитися своїми думками та переживаннями з керівником. Розвиток емоційного інтелекту допомагає людині зрозуміти, як вона себе почуває в певній ситуації, або ж як емоції впливають на її поведінку. 

У працівників з високим рівнем емоційного інтелекту виявили вищу здатність до уникнення імпульсивних рішень та вміння регулювати емоції. З розумінням своїх переживань люди вчаться відкритіше комунікувати в команді. Кожен почувається почутим, бо оточуючі розуміють переживання один одного. 

Розвиток емоційного інтелекту серед працівників формує здорове середовище в команді. Фото: Pexels

Які складники емоційного інтелекту

Хоча раніше емоції трактували як щось хаотичне чи неорганізоване, ситуація поступово змінюється, розповідає американський соціальний психолог Пітер Саловей. Так, значення емоційного інтелекту скоригувало розуміння того, наскільки емоції впливають на здатність мислити.

Разом з колегами – дослідником Джоном Меєром та доктором філософії Девідом Карузо – Саловей запропонував модель емоційного інтелекту, яка складається з декількох факторів:

  • як ми оцінюємо та сприймаємо емоції;
  • що ми про них знаємо;
  • у який спосіб керуємо своїми реакціями;
  • як використовуємо ці реакції для ухвалення рішень.

Так, люди з високим емоційним інтелектом використовують свою здатність добре розуміти емоції для покращення взаємодії з оточуючими чи досягнення власних цілей. Дослідники вважали, що рівень емоційного інтелекту – вроджений, тож і поліпшити його можна, але не сильно. На основі цієї моделі дослідники розробили тест для визначення рівня емоційного інтелекту.

У поняття емоційного інтелекту, вже на думку ізраїльського психолога Рувена Бар-Она, входять п’ять складників. 

  1. Самосприйняття. Це самоповага, пошук сенсу життя, самовдосконалення та розуміння власних емоцій.
  2. Самовираження. Це конструктивний та чіткий прояв власних емоцій. Крім того, це вміння показувати почуття та думки у коректній, не образливій формі. 
  3. Міжособистісні стосунки. Ця характеристика показує, наскільки правильно ви розумієте емоції оточуючих та чи є ви соціально активною людиною. Крім того, це здатність будувати стосунки, прислухаючись до потреб кожного з учасників цього процесу. 
  4. Контроль рішень. Це вміння людини об’єктивно оцінювати ситуацію, не діяти імпульсивно. Так, ви прислухаєтеся до своїх переживань, але це не головний фактор в ухваленні рішення.
  5. Управління стресом. Це здатність, яка включає адаптацію своїх емоцій та поведінки, вміння справлятися зі стресовими ситуаціями та оптимізм.

Важливо, що між усіма показниками має бути баланс. Якщо людина вміє висловлювати власні емоції в звичайному спілкуванні, то не пригнічує власні чи чужі переживання в конфлікті.

Рівень розвитку міжособистісних стосунків показує, наскільки правильно ви розумієте емоції оточуючих. Фото: Pexels

Чому варто розвивати емоційний інтелект: основні переваги 

Одна з найголовніших переваг емоційного інтелекту – це відчуття задоволення від життя. Так, одне з досліджень показало зв’язок між коефіцієнтом емоційності та рівнем задоволення життя, пише ResearchGate. Людина з високим рівнем емоційного інтелекту має кращу самосвідомість, розуміє свої бажання та потенціал, працюючи над їхньою реалізацією.

Наступна перевага високого емоційного інтелекту – відсутність або невеликі проблеми в комунікації з колегами, керівниками чи незнайомцями. Це означає, що людина вміє розв’язувати конфлікти, говорити про свої почуття, а також добре розуміє емоції співрозмовника. Це впливає на те, як вона говорить з оточуючими, наскільки впевнено почувається. 

До речі, про впевненість. Ще один з плюсів високого емоційного інтелекту – схильність до лідерства. Оточуючі відчувають вашу емпатію, помічають відкритість до них, тому легше комунікують. Крім того, люди бачать, що ви прислухаєтеся до них та правильно трактуєте їхні потреби. Це допомагає очолювати команду та вдало нею керувати.

Крім того, науковці з Індії Сатья Кумар і Відья Ієр дослідили зв’язок емоційного інтелекту працівників освіти та рівень їхнього задоволення від роботи. Виявилося, що вони взаємозалежні. Так, людина з високим емоційним інтелектом вміє обирати справу, якою їй подобається займатися. Процес роботи приносить їй задоволення.

Емоційний інтелект – це здатність розуміти свої слабкі та сильні сторони, регулювати вираження емоцій та створювати атмосферу довіри в колективі. Фото: Pexels

Як розвинути емоційний інтелект

Як ми бачимо, емоційний інтелект має доволі важливе значення у кожній сфері нашого життя. На противагу Саловею, сучасні дослідники пояснюють, що його можна розвивати протягом життя.

Як підвищити емоційний інтелект?

  1. Насамперед необхідно розвивати спостережливість та навчитися ставити питання. Наприклад, на роботі вам зробили зауваження. Ви відчули, що це неприємно, але яка сама емоція – незрозуміло. Тому варто ставити питання: що я зараз переживаю? Наскільки для мене це важливо? Це буде вашим першим кроком у розумінні себе.
  2. Запитуйте про емоції інших. Уявімо, що з власними переживаннями все зрозуміло, а от чи правильно ви трактували образу колеги за обідом чи посмішку незнайомки на зупинці? Запитайте, чи дійсно людина почувається так, як ви це бачите. Наприклад: «Ти якось дратівливо відреагувала на мій коментар, чи я правий?». Використовувати повсякчас цю пораду необов’язково, але точно варто практикувати, коли ви не розумієте, які емоції переживає співрозмовник. Особливо, якщо ви потрапили в іншу культуру, в якій прояв емоцій відрізняються від нашої. 
  3. Не уникайте, а регулюйте емоції. Позбутися табу на емоції досить важко, бо ж «хороші люди не дратуються». Тому проявити емоції в колективі – це ваш спосіб показати, як ви ставитеся до ситуації. Не забирайте в себе цю можливість. 
  4. Спілкуйтеся більше. Побачити різні емоції та навчитися їх проявляти можна й завдяки розмові. Адже саме в спілкуванні найбільше проявляються емоції. Тож не уникайте нових знайомств та не обмежуйтеся звичним колом друзів чи колег. 

У попередній статті ми розповідали про причини безсоння – порушення засинання, при якому людина має поверхневий та переривчастий сон. Якщо ви неодноразово переживали проблеми зі сном, перегляньте поради від кандидатки з біологічних наук, щоб покращити тривалість та якість відпочинку.

Читати MC.today в Google News
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Христина Соловій оголосила, що бере паузу від виступів на невизначений період
Ukraine Art News
2024-11-14T16:36:40Z
Що треба знати про Соню Делоне – королеву кольору та авангарду
Ukraine Art News
2024-11-14T13:34:31Z
Образ дня: Ріта Ора в кутюрній сукні FROLOV у новому епізоді The Masked Singer
Elle
2024-11-14T13:10:10Z
Співак Ray J заявив, що зірки, які брали участь у вечірках Diddy, намагаються підкупити імовірних жертв
Ukraine Art News
2024-11-14T12:24:56Z
Жінка, яка має план. Інтерв'ю з Іриною Горовою
Elle
2024-11-13T12:31:03Z
Бренду Poustovit виповнюється 25 років
Elle
2024-11-13T11:34:43Z
Видання People назвало зірку "Офісу" Джона Кразінські найсексуальнішим чоловіком у світі
Ukraine Art News
2024-11-13T11:15:50Z
Фотофакт: Меган Фокс вчетверте стане мамою
Elle
2024-11-12T17:42:56Z
«Вся наша команда – це українці»: як Єлизавета Татарина відкрила веганську кав’ярню у Великій Британії
MC Today
2024-11-12T13:32:57Z
Біля Золотих Воріт відкрили магазин «Народний дім» за проєктом Makhno Studio
Хмарочос
2024-11-14T16:20:39Z
10 шедеврів Клода Моне
Ukraine Art News
2024-11-14T15:42:43Z
Музика з української пластичної вистави "Косачка" з'явилася на стримінгових платформах
Ukraine Art News
2024-11-14T15:33:44Z
Американець намалював у Горенці графіті. Чи зможете відрізнити від Бенксі?
Хмарочос
2024-11-14T14:06:39Z
Відвідувачі музею в Нідерландах зможуть спостерігати за реставрацією однієї з найвідоміших картин Рембрандта
Ukraine Art News
2024-11-14T08:46:06Z
Вибір тижня: найстильніші вбрання та аксесуари на зиму в нових колекціях українських брендів
Elle
2024-11-14T07:48:39Z
У Києві експонують роботи видатного одеського художника Ігоря Гусєва
Ukraine Art News
2024-11-14T07:09:44Z
У Львові відкриється виставка 10-го Міжнародного конкурсу репортерської фотографії LIFE PRESS PHOTO 2024
Photo Lviv
2024-11-14T06:06:31Z
Павло Табаков та інші відомі артисти заспівають у Львові легендарні хіти при світлі тисячі свічок
Photo Lviv
2024-11-14T06:00:33Z
Нескорені українські міста: прем’єра анімаційних фільмів про Ізюм та Бахмут
Ukraine Art News
2024-11-14T19:19:03Z
Вийшов епічний трейлер фінального сезону мультсеріалу «Що, якби...?» від Marvel Studios
KinoFilms
2024-11-14T18:12:34Z
Дивіться український трейлер стрічки «Бріджит Джонс: Закохана у хлопця»
KinoFilms
2024-11-14T17:39:33Z
"Не обовʼязково білий": продюсери фільмів про Бонда назвали вимоги до актора на роль нового агента 007
Ukraine Art News
2024-11-14T17:31:06Z
Кращі фільми у жанрі фентезі: що подивитись фанатам Гаррі Поттера
MC Today
2024-11-14T16:30:53Z
Вийшов перший тизер комедії "Збори ОСББ" з Яновичем, Сумською і Лебігою
Ukraine Art News
2024-11-14T15:58:52Z
В Україні проведуть онлайн-фестиваль європейського кіно EUFF 2024
Ukraine Art News
2024-11-14T13:04:04Z
У Фінляндії діаспора провела фестиваль «Українські кінодні у Гельсінкі»
Ukraine Art News
2024-11-14T11:18:52Z
У Великій Британії підняли рейтинг "Зоряним війнам: Повернення Джедая": фільм треба дивитися з батьками
Ukraine Art News
2024-11-14T10:46:11Z
Мінкульт виступив проти планів КМДА збудувати підземний паркінг на Старокиївській горі
Ukraine Art News
2024-11-14T13:49:26Z
В осередку старинного Львова. Наше місто перед 700 роками
Photo Lviv
2024-11-14T06:12:28Z
Напівпрозорий скляний фасад і гра світла: приватний будинок у Хіросімі
Хмарочос
2024-11-13T07:07:07Z
Залізничні вокзали Галичини часів Австро-Угорщини
Photo Lviv
2024-11-13T06:18:32Z
Маршрути пам’яті й більше подорожей Україною. Як змінилася туристична галузь під час війни. Інтерв’ю з Мар’яною Олеськів
MC Today
2024-11-12T13:32:56Z
Нестача даних, персоналу і не тільки: очільниця ДАРТ розповіла про виклики туристичної сфери
MC Today
2024-11-12T13:32:54Z
Засновник COMFY інвестував у 33 торгових парка в Польщі: що це за бізнес та як він працює
MC Today
2024-11-12T13:32:43Z
У Варшаві відкрили новий трамвайний маршрут. Це найдовша з 1950-х збудована ділянка
Хмарочос
2024-11-12T11:58:50Z
У Коломиї відреставрували двері, яким 235 років
Хмарочос
2024-11-12T08:32:50Z
Вже цього року почнеться будівництво першого проєкту з соціального житла
Хмарочос
2024-11-14T17:02:00Z
На знак протесту проти Трампа: британська письменниця Кетрін Ранделл пожертвує гонорари кліматичним організаціям
Ukraine Art News
2024-11-14T16:27:59Z
Чи вже працює в Києві ізраїльська система повітряних тривог?
Хмарочос
2024-11-14T16:04:18Z
Береже час та нерви. Зареєструватися водієм в Uklon тепер можна через «Дію» – як це зробити
MC Today
2024-11-14T15:45:53Z
Нервовий зрив: що потрібно знати про його симптоми та як з ними впоратися
MC Today
2024-11-14T15:42:54Z
10 міфів у догляді, про які пора забути
Elle
2024-11-14T14:56:12Z
Гендиректорка Vivat пройшла «стажування» в «Аврорі» та поділилась враженнями – Forbes
MC Today
2024-11-14T14:34:02Z
Українці долучилися до святкування Дня Святого Мартена в нідерландському Утрехті
Ukraine Art News
2024-11-14T14:28:08Z
Топменеджерка назвала помилку кандидатів на співбесідах, яка є справжнім «червоним прапорцем»
MC Today
2024-11-14T14:10:36Z
Uklon запустив верифікацію нових водіїв через Дію, щоб зекономити дві хвилини
Хмарочос
2024-11-14T16:28:31Z
Спрацьовує wow-ефект: співзасновники «Кібернетиків» розповіли про масштабування в регіонах
MC Today
2024-11-14T11:49:07Z
Біткойн різко зріс: як платформа хмарного майнінгу BCH Miner допоможе заробляти $5 тис. на день
MC Today
2024-11-14T11:11:51Z
Щоб отримати кредит для розвитку бізнесу, заклали дві квартири. Історія мережі магазинів електроніки «Кібернетики»
MC Today
2024-11-14T10:16:15Z
monobank та «Укрпошта» запустили нову послугу для власників карток необанку – Гороховський
MC Today
2024-11-13T16:18:19Z
«Ми були змушені діяти». Чому MacPaw скорочує 20% працівників – Forbes
MC Today
2024-11-13T13:22:13Z
Новий безплатний курс «ШІ для продуктивності» від Google. Як потрапити?
MC Today
2024-11-13T11:07:43Z
Як пройшов Beauty Tech Day і які проєкти представили стартапи-фіналісти L’Oréal Startup Hub
MC Today
2024-11-12T15:01:45Z
В «Резерв+» додадуть можливість повторного оновлення даних та інші функції – що відомо
MC Today
2024-11-12T13:33:00Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z
Яблучний пиріг з яблуком, мигдалем і ромом
Elle
2024-08-16T14:49:09Z