15 листопада спливає термін, відведений на аудит підприємств на відповідність критеріям критичності, що дає право бронювати працівників від мобілізації. На час його проведення оформлення броней частково призупинили, зокрема через «Дію». Як з’ясували журналісти видання dev.ua, із завершенням аудиту бронювання в державному застосунку ще не відновлять.
У Міністерстві цифрової трансформації у відповідь на запит журналістів щодо поновлення можливості бронювати працівників у «Дії» зазначили, що в Міністерстві економіки ще кілька днів аналізуватимуть результати аудиту. Відомство має надати відповідну інформацію Кабінету міністрів України до 20 листопада. У Мінцифри додали, що апдейти щодо відновлення роботи сервісу опублікують у комунікаційних каналах відомства.
У виданні ознайомились із витягом із протоколу № 103 засідання Кабміну від 8 жовтня 2024 року, відповідно до якого центральні органи виконавчої влади (окрім міністерств), обладміністрації та інші держоргани мають утриматися від надання компаніям статусу критичних до ухвалення відповідного рішення Урядом.
Міноборони спільно з Мінекономіки мають запропонувати Кабміну проєкт рішення, який визначатиме порядок перевірки та перегляду рішень щодо надання компаніям статусу критичних та анулювання бронювань від мобілізації, що будуть визнані необґрунтованими.
Що відомо про призупинення бронювання в Україні
Усі положення дії Критеріїв і порядку визнання підприємств критичними призупинили 8 жовтня. Втім, це стосувалось не всіх – навіть під час проведення аудиту можливе бронювання держслужбовців категорій «А», «Б», «В», працівників та службовців Нацполіції, НАБУ, ДБР, СБУ тощо, а також співробітників компаній, що виконують оборонні замовлення.
Причина проведення аудиту на рівні військово-цивільних адміністрацій – виявлення ймовірних зловживань. Міністерка економіки Юлія Свириденко пояснювала, що перевірці підлягають компанії, які подавали та заявляли одні дані щодо зарплат і податків, а потім різко змінили їх, або стрімко наростили штат у тих секторах, де дозволене бронювання 100% штату.
Представники Diia.City United, Спілка українських підприємців, Торгово-промислова палата, Асоціація IT Ukraine, Міжнародна бізнес-спільнота Board, обʼєднання учасників Коаліції бізнес-спільнот за модернізацію України закликали владу відновити бронювання працівників від мобілізації.
Міністр оборони Рустем Умєров зазначав, що відомство готове говорити та працювати з бізнесом для обговорення допомоги з бронюванням працівників.
А от з економічним бронюванням, концепцію якого обговорюють від початку поточного року, ситуація дещо невизначена. Як повідомив нардеп і член комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Богдан Кицак, у владі відмовились від запровадження такого механізму. Причина – негативна реакція суспільства.
- Нагадаємо, раніше очільниця Мінекономіки Юлія Свириденко прокоментувала чутки про 1,5 млн заброньованих працівників. За її словами, справжня кількість дещо менша.