Старший віцепрезидент зі стратегії та технологій у GlobalLogic Андрій Яворський розповів про проблему з бронюванням від мобілізації та скільки фахівців компанії служать у Силах оборони.
В інтервʼю DOU Яворський повідомив, що з 6 тис. спеціалістів компанії бронювання мають близько 100, а в Силах оборони служать 211.
Він зазначив, що для розвитку бізнесу (не лише ІТ) потрібні передбачувані умови роботи. Зокрема, прозора схема бронювання критичних спеціалістів.
«Всі хочуть розуміти, що їхні ключові спеціалісти прийдуть на роботу», – сказав Яворський.
Він також прокоментував тезу про те, що проблеми з бронюванням можуть виникати не через саму процедуру, а через неоновлення даних фахівцем. На думку Яворського, в цій ситуації потрібно звертати увагу на першопричину, чому люди не оновлюють дані.
«Вони хвилюються через те, що прийдуть оновлювати дані, і немає жодних гарантій, що вони встигнуть це зробити. Є імовірність, що їм видадуть повістку, хоча можуть бути всі легітимні причини для того, щоб бути заброньованим. Усі ці скандали, пов’язані з ТЦК, рейдами на різні заходи у людей викликають страх. Хаос під час мобілізації не сприяє тому, щоб бізнесу було простіше», – сказав він і додав, що врегулювання допомогло б не лише ІТ-сфері.
Читайте також: Скільки айтівців в Україні мають бронювання від мобілізації – дані Харківського IT-кластера
Яворський додав, що паперове бронювання розтягувалося на кілька місяців, перенесення процедури в «Дію» покращило ситуацію для компаній. «Але це не спростило ситуацію для людей, які хочуть бути заброньованими. В ідеалі було б непогано, щоб компанії могли самі подавати документи в “Дію”, робити це більш автоматизовано», – сказав він.
Віцепрезидент GlobalLogic також зауважив, що крім прозорої процедури бронювання, потрібно забезпечити можливість виїзду фахівців за кордон у відрядження. А також потрібна передбачуваність рівня податків.
«Зміна податків для “Дія.City”, де мали бути гарантії на 25 років… Це змушує нервувати всіх учасників ринку і не допомагає показувати стабільність. Податки можуть бути високими чи низькими, питання в тому, що вони не повинні змінюватися через квартал», – додав він.
Читайте також: «В авральному порядку». Артем Бородатюк розкритикував заплановане підвищення податків
Що відомо про бронювання від мобілізації
Для можливості бронювати фахівців компанія повинна отримати статус критично важливої (а для цього – відповідати критеріям, визначеним у постанові Кабміну). Через різке зростання кількості бронювань Уряд розпочав аудит критичності компаній і бронювань та призупинив процедуру бронювання.
Як повідомляв премʼєр-міністр Денис Шмигаль 15 листопада, під час аудиту було виявлено низку проблем і порушень. Тож процедуру буде змінено. Так, з 1 грудня всі бронювання відбуватимуться через портал «Дія», а підприємства та організації, працівники яких матимуть броні, щомісяця перевірятимуть на відповідність критеріям критичності. Також обов’язковими стануть зарплатний критерій та відсутність заборгованостей перед бюджетом.
- Нагадаємо, в Україні також обговорювалося так зване економічне бронювання. Однак у Радіповідомляли, що від такого механізму відмовились через негативну реакцію суспільства.