MY.UAСтатті
Вожді, народна любов і національна стійкість
Вожді, народна любов і національна стійкість

Вожді, народна любов і національна стійкість

Гучні ридання ліберальної частини суспільства через обрання Трампа ще не злилися остаточно з традиційним політичним мелосом «всепропальства». Коли це станеться, страх і ненависть як природні джерела агресії розвернуться із зовнішньополітичного вектора на внутрішній.

Західний світ перед нами, звісно, в боргу. Але він якось не надто в курсі. Постійно нагадувати про це — як читати нотації крокодилу або переконувати землетрус.

А от внутрішні конфлікти значно цікавіші. Ця наша самодіяльність — вважай, частина культурної спадщини.

Отже, можна скористатися з паузи між двома когнітивними спотвореннями, зовнішнім і внутрішнім локусами контролю. Між двома ненавистями — до світу й до себе. І поговорити про любов.

Не про те, що ви подумали. Про любов народу до вождя. Чи здатна на єдність та ефективний супротив нація, не закохана у свого лідера?

Зазирнімо в колиску демократії (й це знову не те, про що ви подумали).

Геродот у першій книзі своєї «Історії» описує афінського тирана Пісістрата, який тричі демократичним шляхом приходив до влади у 560–527 роках до н.е. Геродот наголошує, що Пісістрата поважали за мудрість і поміркованість, бо він зберіг закони Солона.

Всі його електоральні кампанії були дуже сучасними. Спочатку він зімітував замах на себе, отримав від народу охорону та захопив Акрополь. Іншим разом він найняв гарну жінку на ім’я Фія, одягнув її як богиню Афіну й возив на колісниці по виборчих дільницях, а його речники кричали: «Афіна за нас!». Утретє через конфлікт із тестем (жінка поскаржилася батьку на відсутність сексу) він мусив повертати владу військовим шляхом, але напав під час обідньої перерви (нечувана військова хитрість) і схилив військо противника до СЗЧ.

Словом, народ його любив і поважав, і до нього сходилися, за словами Геродота, «люди, яким тиранія була миліша за свободу».

Чи обов’язково для того, щоб бути згуртованою та стійкою, нації потрібно бути залюбленою у свого лідера?

Якщо нація утворилася, то це вже є констатацією факту її згуртованості. Інша річ, що в процесі націєтворення більша частина субстрату залишається в попередніх історичних станах етносу й народу.

Тут за справу беруться політики. Вони конституційно записують етнос і народ до складу нації, й усі це вітають. Бо такий підхід гарантує автоматичне розширення прав для тих, хто ні сном, ні духом не збирався за ці права воювати.

Отримувачі політичної халяви платять лідерам за такі безвідсоткові пільги народною любов’ю, позаяк заплатити у них більше нема чим. Оскільки в політичному сенсі вони не створюють національного продукту і є учасниками цього ринку лише під час виборів, коли продають лідерам свою любов. Тут доречно було б згадати психолога Вільгельма Райха й те, що він вважав рушійною силою соціальних процесів. Але ви краще погугліть, бо мене забанять.

Нація як історично найзріліший і найвідповідальніший компонент демократії в цей дооргазмічний момент виборів починає відчувати, що її десь надурили. Й під час електорального екстазу, тобто взаємної любові лідера й мас, сором’язливо питає про гроші, але вже запізно.

Любов до вождя, короля, царя, фюрера — це дуже стара цивілізаційна опція, яка базувалася на тренді, описаному ще Дж.Фрезером. Вождь є живим богом, пізніше (наприклад у стародавньому Єгипті) — ефективним переговірником із богами. Коли в Єгипті ставалися неврожаї, у фараонів автоматично виникали політичні проблеми.

Західні монархії більше вимагали покори підданих, ніж любові. Східні деспотії включно з Московією взагалі не розглядали суб’єктності як гідної уваги правителя величини. Ситуація змінилася, коли англійські барони виставили умови Лондону, й цей кривавий консенсус, «Маґна Карта», ліг в основу сучасного розуміння демократії. Політичне насильство замінила політична сексуальність.

Сексуальність — така культурно обумовлена штука, що найбільше працює за обмежень, які хочеться порушити. Епоха Гіпермодерну в євроатлантичній частині світу (а це лише 7% населення планети) більшість обмежень зняла, фертильність упала, еволюційне вимирання цієї гілки еволюції стало приємним і прикольним. Цю нішу досить швидко займуть більш інвазивні підвиди людства.

Нація абсолютно здатна дати собі раду, якщо складається із суб’єктів. А лідер просто має повноваження записати буквами потреби нації й дати їй право на насильство задля захисту цих потреб. Починаючи від Громадянської війни в США й до нашого боневтіклого 2022 року тому є купа історичних свідчень.

Давайте ще так глянемо. Чи може взагалі нація бути залюбленою в будь-кого, навіть якщо це не лідер, а хтось, хто стоїть збоку? Та запросто. Закоханість не передбачає аналізу функціональності. Це коли процес переходить у співжиття й ейфорія минає, з’ясовується, що кожен планував собі щось геть інше. Але вже запізно.

Чи можна бути цілісними й ефективними в стані «ні в кого не закоханості»?

Та запросто. Авіценна зараховував любов до хвороб, це такий різновид гарячки з маренням, підвищенням тиску, безглуздим белькотінням і звуженням тунелю реальності до розмірів одного суб’єкта. Любов — це еволюційний капкан гомо сапієнс, культурна проєкція інстинкту продовження роду.

Якщо це така вже серйозно обумовлена поведінкова детермінанта, як тут бути з потребою групи в лідері й водночас із ефективністю?

А ви оберіть пріоритет — особиста ефективність чи групова. На цих двох стільчиках однією гузицею не всядешся, хоча дуже хочеться. Якщо пріоритетною є групова ефективність (про що нам часто каже соціологія), то треба бути свідомими того, якими особистими пріоритетами ви жертвуєте в ім’я загального блага.

У нації із цим вибором проблем немає, бо вона утворилася внаслідок нього. А от у народу й етносу — є. В них є довідка, що вони теж є нацією, «Конституція» називається.

Вождь і лідер — то трохи різне. Вождь — це продукт національного міфу, й він цілком може бути придурком, просто так карта лягла.

А лідерство не визначається кількістю прихильників, умінням перекричати всіх, високим IQ чи харизмою. Лідерство у вічно мінливому світі — це вміння визначати проблеми, для яких іще не знайшли технічного рішення, та створювати середовище для спільного пошуку таких рішень. Це готовність на шляху до вирішення проблеми помилятися, слухати й чути, зізнаватися, що щось може не вдатися, й інколи розчаровувати людей.

У націй є своя облуда. Коли групи чомусь почуваються непереможними, коли з’являється ілюзія абсолютної єдності, коли недооцінюється ворог, коли вмикаєш самоцензуру для критики, що ставить під питання рішення групи. Все це в сукупності — дуже небезпечна штука.

Продуктивна любов націй до лідера — це любов до ближнього, яка базується на позитивному досвіді. Він зорав тобі нивку, ти подоїла йому корову, на біса нам іще якісь чужі начальники в цьому місцевому самоврядуванні?

Політична бюрократія паразитує на привласненні нивок і корів і видаванні дозволів на користування ними в обмін на любов у електоральному вимірі. Політичний лідер каже, що має божественну силу миттєво подолати бюрократію (яка його ж і породила) й повернути свій електорат в Едем, де яблука соціальних мереж можна жерти всім безкоштовно. Те, що в цих яблуках пізнання вже зміїна отрута політики, — то це гомеопатичні дози, не зашкодить.

Можливо, ви чули, що Людовик XIV отримав прізвисько «Король-Сонце». Марксистська історіографія приписувала це його несамовитому самодурству, що не факт, як порівняти з іншими монархами.

Насправді він отримав прізвисько «Король-Сонце» через участь у театральних виставах, де часто зображував Сонце або Аполлона, символізуючи велич і світло. Так-так, цей король любив танцювати в балеті в такому власне образі.

Це прізвисько також підкреслювало його абсолютну владу, адже він вважав себе центром французької держави, що відображає його кредо «Держава — це я». Кульмінацією цього образу стала Карусель (жанр театральної вистави) 1662 року, де Людовик з’явився в образі римського імператора зі щитом у формі Сонця, символізуючи захист Франції.

Це на випадок, якщо ви дуже переживаєте, що наш президент прийшов не з інституту філософії, а з індустрії розваг. Де народна любов — головне.

До речі, Версаль, Лувр, Площа Перемог, Вандомська колона, потужне сприяння мистецтвам, зменшення влади аристократії (тодішньої олігархії) — це все заслуги Людовіка XIV, який був при владі 72 роки поспіль, а помер від простої гангрени, спричиненої лікарською помилкою. Якого свідчення любові вам іще треба?

Давайте насамкінець про національну стійкість. У нації, яка себе усвідомлює, із цим узагалі немає проблем. Особливо в процесі становлення, як у нас. Горизонтальні зв’язки, ризома — оце от усе ідеально працює, коли політична верхівка або повністю тікає, як Янукович із бандою, або так нишкне, що її не видно й не чутно, як на початку вторгнення.

Ну от попри весь драматизм ситуації ті, хто був учасником цих самоорганізаційних процесів, ви ж відчули свободу дій, горизонт можливостей, волю до боротьби?

Так, були люди, які взяли на себе відповідальність і дали нам зброю. Старі атовці пам’ятають схожу історію про те, як, хто і з якими труднощами видавав зброю «добробатам».

Той, хто бере на себе відповідальність на момент цього чину, стає локальним лідером. Як він скористається цією можливістю, залежить від цілепокладання й низки інших обставин. Можливо, вони законсервують ці можливості, хоча у будь-якої консерви є термін придатності.

Поважати таких людей, безперечно, треба, любити — не факт.

Адорація, обожнювання — це різновид психозу, в ньому немає раціонального компонента, який передбачає візію власного майбутнього. Та це теж цілком нормативна людська поведінка.

Можна любити борщ, піцу чи суші, це конкретно.

А політичний лідер лише запропонує вдихнути запах страви, якої вам ніколи не скуштувати, бо не ви її готували.

Будьте господарями на власній кухні, не залучайте мишей, мурах і тарганів до демократичного обговорення вашого харчування.



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Нью-Йорку американські акторки прочитали щоденники війни семи українських жінок
Ukraine Art News
2024-11-20T16:42:39Z
Джеремі Аллен Вайт у зимовій кампанії Calvin Klein
Elle
2024-11-20T07:49:03Z
Хливнюк відмовився від премії Магнітського, бо її лауреаткою стала Навальна
Ukraine Art News
2024-11-18T19:13:00Z
"Дуже потужний інструмент": продюсерка Горова розповіла, чи піде Дорофєєва на Євробачення
Ukraine Art News
2024-11-18T17:30:47Z
На аукціон виставлять листи Шарля де Голля, знайдені в банківському сховищі
Ukraine Art News
2024-11-18T10:44:00Z
Дитяче Євробачення - 2024: 15 листопада розпочинається перший етап голосування
Ukraine Art News
2024-11-15T15:00:47Z
Родина фантаста Станіслава Лема була тісно пов'язана з відомими магнатами на Львівщині, - дослідження
Ukraine Art News
2024-11-15T12:54:44Z
«Я почав вести блог, щоб потрапити в музичну сферу»: як TUMAZAR став зіркою TikTok. Інтерв’ю
MC Today
2024-11-15T08:07:22Z
Христина Соловій оголосила, що бере паузу від виступів на невизначений період
Ukraine Art News
2024-11-14T16:36:40Z
Польський інститут оголосив фіналістів Премії Джозефа Конрада-Коженьовського
Ukraine Art News
2024-11-20T16:06:58Z
МКСК презентувало план заходів з підтримки ветеранів через культуру
Ukraine Art News
2024-11-20T12:31:04Z
У США створили новий етнокалендар, у якому представлене автентичне українське вбрання
Ukraine Art News
2024-11-20T12:02:35Z
Посол обговорив діяльність громади з представниками Асоціація українських організацій в Естонії
Ukraine Art News
2024-11-20T10:22:53Z
Вже сьогодні пройде культурний захід під назвою “українсько-білоруська історія в топонімах м. Львова”
Photo Lviv
2024-11-20T09:21:29Z
Від класики до сучасності: 5 жіночих образів у літературі
Elle
2024-11-20T07:37:09Z
Львів’ян кличуть на зустріч із художником і колекціонером Володимиром Іванишиним
Photo Lviv
2024-11-20T06:03:27Z
Образ дня: Олена Зеленська у вишуканій білій вишиванці та комірці у техніці «Рішельє» від бренду EMBR
Elle
2024-11-19T21:57:44Z
Не три, а 1000 днів стійкості: у Миколаєві відкрили виставку
Ukraine Art News
2024-11-19T16:51:43Z
Російського актора Машкова заочно засудили до 10 років з конфіскацією квартири в Одесі
Ukraine Art News
2024-11-20T16:31:05Z
Скільки другий «Джокер» заробив у прокаті?
KinoFilms
2024-11-20T15:33:46Z
Зʼявився тизер українського детективного трилера "Дім за склом"
Ukraine Art News
2024-11-20T15:17:14Z
Вийшов перший повноцінний трейлер фільму Minecraft
Gloss
2024-11-20T14:43:02Z
На війні проти РФ загинув актор Чернігівського драмтеатру Петро Великий
Ukraine Art News
2024-11-20T14:17:33Z
Тарас Цибалюк: серіали з зірковим актором українського кіно
MC Today
2024-11-20T14:10:02Z
Зірки "Гладіатора 2" розповіли, чи є вирізання сцени одностатевого поцілунку гомофобією
Ukraine Art News
2024-11-20T13:16:37Z
«Гра в кальмара»: дивіться український тизер-трейлер другого сезону хітового серіалу
KinoFilms
2024-11-20T13:07:22Z
Вийшов перший повний трейлер "Minecraft: Фільм"
Ukraine Art News
2024-11-20T11:00:52Z
Київ отримав рекордний туристичний збір. Хто ці іноземці, які відвідують місто?
Хмарочос
2024-11-20T09:39:59Z
Пустомити – майже забутий лікувальний курорт біля Львова
Photo Lviv
2024-11-20T06:12:27Z
У Львові відбудеться лекція Василя Стрільчука “Шість сторінок з історії Бродів”
Photo Lviv
2024-11-20T06:06:26Z
Осінній вікенд у Львові: гід найкращими локаціями
Elle
2024-11-18T10:07:33Z
Спис на гербі
Ukraine Art News
2024-11-16T12:00:43Z
Урич зі Львівщини опинився в переліку "Найкращих туристичних сіл" за версією турорганізації ООН
Ukraine Art News
2024-11-15T12:15:52Z
У Британії запускають поїзд із двокімнатними купе, спа і світським салоном
Хмарочос
2024-11-15T10:46:03Z
Мінкульт виступив проти планів КМДА збудувати підземний паркінг на Старокиївській горі
Ukraine Art News
2024-11-14T13:49:26Z
В осередку старинного Львова. Наше місто перед 700 роками
Photo Lviv
2024-11-14T06:12:28Z
У Львові анонсували будівництво перехоплювальних паркінгів, яке відкладалося протягом шести років
Хмарочос
2024-11-20T15:29:21Z
Венера в Скорпіоні наприкінці року — час чудес чи кризи: як зберегти гармонію у стосунках
Elle
2024-11-20T15:21:49Z
Співзасновник Prometheus Примаченко відмовився від депутатського мандата. Що відомо
MC Today
2024-11-20T14:49:01Z
CEO Sigma Software розповів про шведський підхід до ведення бізнесу – в чому його переваги
MC Today
2024-11-20T14:49:00Z
Як знайти себе та почати шлях до найголовнішого у вашому житті
MC Today
2024-11-20T13:50:03Z
Пріоритети та навички, необхідні для побудови стійкої компанії – CEO «Vodafone Україна» для Forbes
MC Today
2024-11-20T13:35:02Z
Від 100 людей до 17 тисяч: які компанії звільнили найбільше працівників у 2024 році та що стало причиною
MC Today
2024-11-20T13:19:23Z
Рада проголосувала за розширення категорій для отримання відстрочки. Про кого йдеться
MC Today
2024-11-20T13:16:56Z
«ПриватБанк» запустив нову онлайн-послугу для бізнесів та корпоративних клієнтів – що відомо
MC Today
2024-11-20T08:27:53Z
Google хочуть через суд зобов’язати продати пошуковик Chrome – в чому причина
MC Today
2024-11-19T13:43:54Z
Відкрий новий світ розваг із Webquiz: онлайн-платформою для справжніх інтелектуалів
Хмарочос
2024-11-19T10:49:25Z
Чорна п’ятниця: які знижки пропонують українські модні бренди
Elle
2024-11-18T15:22:18Z
Резиденцію Дональда Трампа охороняють роботи-собаки: що про них відомо
Gloss
2024-11-18T14:40:26Z
Coca-Cola оновила свою культову різдвяну рекламу за допомогою ШІ
Gloss
2024-11-18T13:37:45Z
Назад до офісу? Чому все більше компанії вимагають офісний формат роботи та як це сприймають українці. Дискусія
MC Today
2024-11-18T12:46:02Z
Нова пошта» планує вихід на новий великий ринок. Климов розповів, на який та коли
MC Today
2024-11-18T10:58:04Z
Стівен Кінг оголосив, що йде з соцмережі X
Ukraine Art News
2024-11-15T15:31:08Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z