Доки українські бізнеси говорять про брак кадрів, на українському ІТ-ринку ситуація кардинально інша. Кандидатів набагато більше, ніж вакансій. Часом навіть досвідченим айтівцям доводиться шукати роботу по кілька тижнів або ж місяців.
Цю тему в LinkedIn підняв бізнес-аналітик Володимир Голубенко. Його допис викликав бурхливе обговорення серед айтівців – там з’явилося більше сотні коментарів. Більшість українців підтверджують – ситуація з роботою в ІТ дійсно складна.
Djinni: «На 83 000 кандидатів лише 7,5 тисяч вакансії»
Володимир поділився аналітикою платформи з пошуку роботи Djinni. Там стверджують, що кандидатів на ІТ-ринку зараз у десять разів більше, ніж вакансій.
Цікаво й те, що майже третина вакансій для кандидатів з України мають вимогу працювати з офісу.
Як збільшити свої шанси на офер
Голубенко у своєму дописі також поділився порадами, які допоможуть кандидатам швидше знайти роботу:
- Ведіть LinkedIn. Створення дописів для свого профілю може зайняти багато часу, але це 100% окупиться згодом.
- Вчіться чомусь новому. Постійно проходьте нові курси, отримуйте сертифікати та здобувайте нові знання.
- Знайдіть собі ментора. Така співпраця допоможе вам швидше навчитися того, що вам необхідно.
- Якщо ви майте роботу, беріться за всі виклики, щоб показати свою цінність для компанії.
- І пам’ятайте: хто не розвивається – деградує, а хто розвивається – завжди на крок попереду.
Володимир Голубенко висловився про стан ринку і дав поради айтівцям. Колаж: MC.today
Українці обговорюють ситуацію на ІТ-ринку
Більшість користувачів LinkedIn погоджуються з думкою Володимира. Вони підтверджують, що знайти роботу в ІТ зараз дійсно важко. Проте є й такі, хто вважає, що цим даним не варто довіряти. Ось що пишуть українці в коментарях:
- «Можу зі своєї сторони додати, що в США ситуація така ж сама. Інвестори та компанії, які працювали з Україною, переживають скрутні часи на своєму ринку, значне падіння попиту і скорочення бюджетів», – розповів розробник з ELEKS Іван Камінський.
- «Ринку “торба”: масові звільнення продовжуються, нової роботи стає менше. І це не тільки в Україні. Часом фахівці рівня senior йдуть на роботу на $500. Постійно бачу, що сильні спеціалісти довго не можуть знайти роботи, і їх стане ще більше», – висловився тестувальник у PrivatBank Всеслав Шостак.
- «Не розмежовуйте ринок України від світового. Зараз IT-індустрія не в найкращому стані й за кордоном, криза в вакансіях “білих комірців”, але класні спеціалісти треба завжди. Єдине – такого, як було у 2021 році, не буде ще довго», – пояснила кар’єрна консультантка Ірина Севастянова.
- «Щодо ІТ-ринку, то я впевнений що він буде зменшуватись. Штучний інтелект зараз може розробити практично все в ІТ, до того ж він швидко розвивається. Тому раджу заходити на вакансії сисадміна, DevOps або здобувати нові спеціальності», – написав HR-фахівець Дмитро Пігор.
- «Підтримую думку, що потрібно вести LinkedIn-профіль, але не всі це розуміють. Нещодавно мене запитав досвідчений та впливовий розробник, навіщо я пишу всі ті дописи. Він не розуміє, що зараз LinkedIn – це значно важливіше за резюме, бо там ти можеш показати себе справжнього. Люди хочуть працювати з людьми, а не просто “з набором навичок”», – поділилася засновниця проєкту «I love my team» Сусанна Салата.
- «Я зараз передаю свої обов’язки на роботі. Проводив співбесіду з двома студентами, яких знайшов HR: один із Найробі, інший із Колумбії. У них також все не дуже добре, але обидва вже 5-6 років навчаються і працюють віддалено. З їх резюме я зрозумів, що вони дуже гарні фахівці. Висновок – працюйте, якими б важкими не були часи та обставини», – порадив розробник Петро Новожилов.
- «Зазначу, що політика Djinni щодо викладення вакансій змінилася, тепер там немає адекватного відображення ринку. Вакансії сьогодні “розплескані” по різних сайтах, їх ще треба вміти шукати. Рекрутери теж повинні вміти шукати релевантних кандидатів. Тому не панікуйте, а ведення LinkedIn дійсно допоможе роботодавцям вас знайти», – зазначила рекрутерка Анастасія Андрущенко.
- «Згоден лише на 40% з вашою думкою. Так, зараз складно знайти роботу, але ринок просто став звичайним – ми повернулися в норму. Якщо 83 тисячі кандидатів поділити на 3 одразу, бо одна частина – це початківці, а друга частина – боти або люди з поганими резюме», – додав розробник Кіріл Коваленко.
- «По-перше, це статистика тільки Djinni, але є й інші сервіси пошуку роботи. На жаль, тенденція точно не втішна. По-друге, після початку війни з’явилося багато світчерів та початківців, оскільки ІТ рекламується як своєрідний соціальний ліфт. Тому з цих 83 тисяч, я думаю, половина – це люди без досвіду та/або після курсів», – вважає розробник Сергій Федченко.
Раніше ми розповідали, що кількість працівників у топових IT-компаніях України впродовж 2023 року скоротилась на 11,5% – до 81 750 осіб. Дані показують, що персонал скоротився на понад 10 тисяч людей. Основна причина – відтік спеціалістів та звільнення тих, хто певний час перебував на бенчі (не мав проєкту).