MY.UAСтатті
Сестри Кульчицькі. Стаття у часописі “Наше життя” за 1978 р
Сестри Кульчицькі. Стаття у часописі “Наше життя” за 1978 р

Сестри Кульчицькі. Стаття у часописі “Наше життя” за 1978 р

Художниця Кульчицька Олена

Сьогодні хочемо познайомити читачів із статтею відомої української публіцистки, журналістки та громадська діячки Лідії Бурачинської про творчість сестер Олени та Ольги Кульчицьких, що була опублікована у часописі “Наше життя” за вересень 1978 року.

Журнал «Наше життя» («Our life») — художньо-публіцистичний часопис, який з 1 січня 1944 року видає Союз українок Америки. Після еміграції до США у 1949 р. Лідія Бурачинська редагувала часопис «Наше життя», а також була головою Союзу українок Америки (1971—1974) і Світової федерації українських жіночих організацій (СФУЖО) (1977—1982).

Лідія Бурачинська

Сестри Кульчицькі

Мистецька спадщина Олени Кульчицької багата й різнородна. З нагоди її 80-ліття й відходу мисткині у вічність відбулись численні виставки її творів, в Україні видано кілька монографій. Отже можна вважати, що її творчість насвітлено достатньо, особливо, коли порівняти її з іншими мистцями того часу. Та всі ці заходи не дали погляду на її працю в прикладному мистецтві. Ця ділянка в нас завжди недоцінена, отже й тут їй не приділено уваги.

Олена Кульчицька пробувала своїх сил у прикладному мистецтві і лишила в ньому поважний слід. Підставу до того дала їй мистецька освіта. Як знаємо студіювала вона у Відні в pp. 1903 – 1908, а в тому часі жінок до академії мистецтв не приймали. Отже вона записалась до відомої мистецько-промислової школи і дістала там основне знання техніки ужиткового мистецтва. Коли повернулась на рідні землі, перед нею відкрилося багатство українського народнього мистецтва. Воно було тоді ще мало відоме й признане за винятком гуцульської дереворізьби, яку вивчали у спеціяльній школі в Коломиї і Вижниці. А вишивки і тканини ховалися по далеких селах, писанки були звичним святочним атрибутом, що не викликав спеціяльної уваги.

Олена Кульчицька. Фото Лева Кульчицького. 1900-ті рр.

Олена Кульчицька була однією з перших, що старалась дослідити те багатство. Вже в юних роках, що пройшли в Косові, вона запізналась із побутом гуцулів. Пізніш використовувала кожні літні вакації, щоб розглянути якусь нову закутину української землі. Найбільш виразний слід того залишився в її альбомі ’’Народне вбрання Західної України”, що появився в 1959 р. Там, поруч народнього одягу однієї чи другої околиці, все є зарисований взір сорочки, завій голови чи оригінальне взуття.

Згаданий альбом є наявним доказом її дослідів. Окрім того ми тут хочемо розглянути її намагання застосувати цю народню творчість до сучасного побуту. В цьому власне суть прикладного мистецтва, що, опираючись на традиційних мотивах даної країни, знаходить дорогу й доступ до сучасности. Олена Кульчицька працювала в тому напрямку і залишила нам цінні спроби тих шукань.

Не маємо змоги впорядкувати їх хронологічно. Не знаємо, коли і в якому порядку вона виконала ту чи іншу річ. Але є певний опірний пункт 1925 p., коли почав виходити журнал ’’Нова Хата” у Львові. Його почала видавати кооператива Українське Народне Мистецтво. Це була установа, що поклала собі за мету не тільки досліджування народньої творчости, а й використання її у сучасному побуті. Десь на переломі 1925 на 1926 pp. запрошено до співпраці Олену Кульчицьку. І тут у цілому ряді проектів виявила вона свій підхід.

Ольга Кульчицька у шляхоцькому вбранні з с. Чернява, 1938 р.

Заки станемо це розглядати, слід вказати на одну передумову, що ускладнює справу її авторства. Майже в усіх працях, чи то у вишивкарстві чи килимарстві, Олена Кульчицька настоювала на співавторстві своєї сестри Ольги. Навіть сторінку ручних робіт, що існувала в журналі ’’Нова Хата” фірмували вони разом. А в тих проектах, що виявили автора, завжди стояв подвійний підпис О.O.K.

У народньому мистецтві родинна творчість є частим явищем. Пригадаймо тільки різьби Шкрибляків, батька і сина, кераміку Цвіликів, жінки й чоловіка. З-під їх рук виходили твори, що мали відпечаток творчости одного і другого партнера. А в Олени й Ольги Кульчицьких ця границя не існувала, зглядно не можна було її збагнути. Мисткиня Наталія Стефанів, яка студіювала в Олени Кульчицької і заприязнилася з нею, твердить, що в прикладному мистецтві обидві сестри працювали разом. Це й вони завжди підкреслювали в сиґнуванні твору. Треба припускати, що в Олени Кульчицької була деяка перевага вже завдяки її досконалому вишколу у віденській школі. Можливо, що технічна досконалість була більша у другої сестри. І так вони себе доповнювали, одна у проектах, а друга у виконанні.

Мистецька обстановка хати у проєкті О. О. Кульчицьких

Подаємо тут кілька задумів сестер Кульчицьких у декорації як помешкання, так і церкви. Ось проєкт їдальні в українському стилі. Тут мисткині запроектували не тільки потрібні вишивки і килим, але й меблі. Ось стіл і стільці, взоровані на народніх виробах, а тут знов українська скриня на низьких ніжках. Це все доповнюють вишивки на завісках, портьєрі, скатертині і рушнику. Маката на стіні може бути вишивана або ткана.

Проєкт церковних прикрас подібно заплянований. Кивот у формі дерев’яної церковці, тетрапод взрований на гуцульському столі, такий же столик під Євангеліє. А до того достосована скатертина на престолі, рушники на іконах і престолі й столику під Євангеліє.

О. О. Кульчицькі. Проєкти прикрас до церков. Загальний вид вівтаря.

Як бачимо все запроектоване дбайливо, з поглядом на цілість мистецького ефекту і з увагою для деталів. В інших числах запроектовані подушки, сашетки, щітники, покривало на валізку і т. д. Є також проект вишиваної макати на стіну, розміром 1 м X 80 цм, взір оснований на мотивах полтавських рушників.

Підхід обох мисткинь до застосування дуже уважний. Як бачимо, вони не перетворюють мотивів, а стараються зачерпнути з багатої скарбниці народньої творчости те, що без великих змін може у сучасному побуті придатися. До того стараються бути ощадними, без перевантаження орнаментом. Поодинокі мотиви перекликуються з собою, наприклад, взір на килимі той самий, що на портьєрі. Те саме бачимо в прикрасах церкви. Рушники на іконостасі й тетраподі чи столику під св. Письмо — живі в кольорах, тоді коли скатертина на престолі витримана у спокійних відтинках.

О. О. Кульчицькі. Проєкти прикрас до церков. Загальний вид іконостасу з рушниками над і під образами ІХ і МБ. Тетрапод в гуцульському стилі з рушником

Цю засаду у проектуванні вони застосовували також у виконанні предмету. Вони старались збагнути кожну техніку сільського виробництва. Про те, що сестри Кульчицькі мали у своєму помешканні кілька ткацьких станків, було загально відомо. Два станки були призначені до килимів, отже знак, що їх виробляла одна і друга. На менших станках виробляли плахти чи крайки. Про цю роботу обох сестер пише їх учениця Євгенія Андрохович у своєму спогаді. ”На першому Олена звичайно ткала свою композицію, а Ольга відробляла дещо зі старих кусочків…”

Є. Андрохович твердить, що Олена Кульчицька сама виробляла сільську вибійку. Вона вирізьблювала дошки до відбивання, найчастіше лемківським узором і при помочі того відбивала взір на полотні. Полотно сестри замовляли на Поділлі. Блюзки вони виконували з бурунчуку, що його привозили з Буковини. Бурунчук вони мережали й зашивали полтавськими лиштвами. Є. Андрохович пригадує собі таку блюзку зашиту сірим і білим або кремовим шовком. На льняних сукнях сестри уживали поліський узір.

О. О. Кульчицькі. Проєкти прикрас до церков. Стіл під євангелію (в гуцульському
стилі з рушником).

Євгенія Андрохович згадує також про дослідну роботу обох сестер. Про ці досліди говорить також альбом ’’Народне вбрання Західньої України” Але за її свідченням ’’все своє життя вони колекціонували українські народні вироби, головно вишивки, тканини і* прикраси кожухів. Олена приготовляла, це для музею і воно було вміщене на картонах за районами. Це були справжні сільські взори чи відроблені або
відбивані з поясненням з якого часу і т.д. Я для неї збирала дещо у селі Космачі, Брустурах і Жаб’ю, коли жила там один рік. Вона теж цікавилась старими церковними ризами, так що у моїй околиці я мусіла обходити старі церкви і, коли не могла визичити їх для неї у священиків, то відрисовувала і записувала, як вони виглядали”.

”У них теж була колекція писанок” — пише Є. Андрохович. — ”У картотеках у них були зарисовані всі можливі взори писанок, кераміки й одягів.”

О. Кульчицька. Один з нагороджених проектів стилевого народного вбрання, 1934 р.

Окремо слід обговорити виробництво килимів, що йшло під найменням обох сестер. На еміграції маємо лиш кілька таких виробів, один із них є в Українському Музеї в Нью-Йорку. Та зостались у пам’яті їх композиції, що їх бачили ми на виставках у Львові. Тут Олена Кульчицька (а треба припускати, що це були її проекти) вже ступила один крок дальше. Вона вже експериментувала перебудовуючи поодинокі народні мотиви. Не відомо, чи більший простір килима її до того заохотив, але ці стилізації виходили в неї вдало. Пам’ятаємо навіть фігуральну композицію ікони на килимі в її власному помешканні. Треба додати зі спостережень Є. Андрохович, що вовну до килимів сестри фарбували самі.

Зайво говорити, що найкраще зілюстрована творчість сестер була в їх власному помешканні. Тут усе було продумане і дбайливо опрацьоване. ”Усе творило незрівнану цілість” пише Д. Старосольська, згадуючи свої відвідини в їх домі.* Вона вперше стрінулась із сестрами Кульчицькими в 1919 р. в Баранові, куди вони були вивезені, як заложники з Перемишля. В’язні проживали в замку і власне там сестри Кульчицькі зуміли зі своєї кімнати зробити товариське вогнище. Один чи другий предмет народнього мистецтва створював рідну атмосферу.

У колі інтелігенції в помешканні Кульчицьких у Перемишлі. Сидять (зліва направо): невідомий, Ольга Кульчицька, В.Загайкевич (?), Лисівна (?), Олена Кульчицька, Ольга Ціпановська, невідома, невідома. Фото Степана Дмоховського. 1913р.

Зостається згадати ще про вплив, що його залишили сестри Кульчицькі в нашому прикладному мистецтві. Він виявлявся двома способами — через навчання у школі і співробітництво в журналі ’’Нова Хата”. Про взаємини з ученицями (Ольга Кульчицька також працювала, як учителька) розкаже окрема стаття. Скажемо тільки, що учениці обох сестер вийшли у світ із добрим знанням народнього мистецтва, а це багато значить у нашій дійсності, де цього знання ніде не вчили.

У журналі ’’Нова Хата” співпраця сестер Кульчицьких тривала лиш кілька років. А шкода, що вона передчасно обірвалась. Їх обережність у застосовуванні народніх узорів, їх уміння вишукати з багатої скарбниці те що відповідне, було б може залишило більш тривалий слід у тому процесі, що зветься постанням прикладного мистецтва. А так вони лиш вказали шлях, яким слід було б іти. Але й за те ми сестрам Кульчицьким вдячні. Бо вони вглибились у ділянку народнього мистецтва куди більше, як інші їх
колеги-мистці.

* Д. Старосольська: “Артизм” “Нова Хата” 1928 ч. 5

Лідія БУРАЧИНСЬКА

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Нью-Йорку американські акторки прочитали щоденники війни семи українських жінок
Ukraine Art News
2024-11-20T16:42:39Z
Джеремі Аллен Вайт у зимовій кампанії Calvin Klein
Elle
2024-11-20T07:49:03Z
Хливнюк відмовився від премії Магнітського, бо її лауреаткою стала Навальна
Ukraine Art News
2024-11-18T19:13:00Z
"Дуже потужний інструмент": продюсерка Горова розповіла, чи піде Дорофєєва на Євробачення
Ukraine Art News
2024-11-18T17:30:47Z
На аукціон виставлять листи Шарля де Голля, знайдені в банківському сховищі
Ukraine Art News
2024-11-18T10:44:00Z
Дитяче Євробачення - 2024: 15 листопада розпочинається перший етап голосування
Ukraine Art News
2024-11-15T15:00:47Z
Родина фантаста Станіслава Лема була тісно пов'язана з відомими магнатами на Львівщині, - дослідження
Ukraine Art News
2024-11-15T12:54:44Z
«Я почав вести блог, щоб потрапити в музичну сферу»: як TUMAZAR став зіркою TikTok. Інтерв’ю
MC Today
2024-11-15T08:07:22Z
Христина Соловій оголосила, що бере паузу від виступів на невизначений період
Ukraine Art News
2024-11-14T16:36:40Z
ЦУМ Київ запускає благодійний онлайн-аукціон унікальних репродукцій з вітрин та поп-апів арт-сезону з Марією Примаченко
Elle
2024-11-21T13:09:44Z
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
Ukraine Art News
2024-11-21T13:01:03Z
У Відні провели зустріч з українською поетесою Мариною Пономаренко
Ukraine Art News
2024-11-21T12:31:13Z
На аукціоні за $121 млн продали картину Магрітта, що стало рекордом для художника
Ukraine Art News
2024-11-21T10:48:42Z
2 грудня етногурт YAGODY пробудить Львів музично-театральним перформансом “Сади Пам’яті”
Photo Lviv
2024-11-21T06:06:28Z
Оркестрова «Академія» для юних музикантів: «INSO-Lviv» презентує освітню ініціативу
Photo Lviv
2024-11-21T06:04:02Z
Польський інститут оголосив фіналістів Премії Джозефа Конрада-Коженьовського
Ukraine Art News
2024-11-20T16:06:58Z
МКСК презентувало план заходів з підтримки ветеранів через культуру
Ukraine Art News
2024-11-20T12:31:04Z
Бути жінкою: дивимося документальний фільм the COAT з нагоди 10-річчя бренду
Elle
2024-11-21T11:45:47Z
Відібраний на "Оскар" від України фільм "Ля Палісіада" покажуть на кінофестивалі у Польщі
Ukraine Art News
2024-11-21T09:46:41Z
У Бухаресті відбувся показ фільму «Люди зі Сталі»
Ukraine Art News
2024-11-21T09:13:29Z
Фільм «Квіти України» розповідає про киянку, яка живе з козами серед хмарочосів на Позняках
Хмарочос
2024-11-21T08:22:03Z
10 найстильніших зіркових образів на премії Women in Hollywood від ELLE USA
Elle
2024-11-21T07:52:04Z
Десятина війни
Ukraine Art News
2024-11-21T07:45:57Z
В HBO розповіли, як розвʼязуватимуть проблему з дорослішанням акторів серіалу "Гаррі Поттер"
Ukraine Art News
2024-11-20T23:45:43Z
«Вчення Peaches»: В український прокат виходить документальний фільм про ікону електроклешу
Cineast
2024-11-20T23:24:47Z
MINECRAFT: ФІЛЬМ – офіційний український трейлер
Cineast
2024-11-20T23:16:21Z
В Албанії збудують будинок — пазл
Хмарочос
2024-11-21T12:55:41Z
«Укрзалізниця» з 15 грудня запускає нові міжнародні маршрути – що відомо та як купити квитки
MC Today
2024-11-21T12:39:53Z
По всьому Токіо вирубують золоті гінкго. Люди ночують під деревами, щоб цього не допустити
Хмарочос
2024-11-21T12:20:44Z
У грудні почне курсувати прямий спальний поїзд Київ-Будапешт
Хмарочос
2024-11-21T12:20:43Z
Мер Парижа розробила план боротьби зі спекою
Хмарочос
2024-11-21T08:25:24Z
Чи можна зберегти дворик з воронами від забудови? Створено петицію
Хмарочос
2024-11-21T08:22:02Z
Київ отримав рекордний туристичний збір. Хто ці іноземці, які відвідують місто?
Хмарочос
2024-11-20T09:39:59Z
Пустомити – майже забутий лікувальний курорт біля Львова
Photo Lviv
2024-11-20T06:12:27Z
У Львові відбудеться лекція Василя Стрільчука “Шість сторінок з історії Бродів”
Photo Lviv
2024-11-20T06:06:26Z
По 14 годин на день. Співзасновник ШІ-стартапу обурив користувачів умовами роботи
MC Today
2024-11-21T13:17:17Z
Модний макіяж на осінь 2024 — що в тренді
Хмарочос
2024-11-21T12:43:17Z
Київрада поки не голосуватиме за паркінг на Пейзажці: «Не всі зрозуміли, що хоче зробити місто»
Хмарочос
2024-11-21T11:04:10Z
Ректор КПІ порівняв ІТ-освіту в університетах і на курсах – у чому перевага вищої освіти
MC Today
2024-11-21T10:51:52Z
Договір про утримання дитини: якими є його умови та особливості
Elle
2024-11-21T10:16:21Z
Не просто один з найбільших. McDonald’s відкриває ресторан на Вокзальній – як він змінився
MC Today
2024-11-21T09:16:53Z
Відчувати клієнта – ось що змінює правила гри. Як «емпатичний маркетинг» дає бізнесам змогу рости. Досвід G.Agency
MC Today
2024-11-21T09:01:12Z
У США усунули з посади священника, який дозволив співачці Сабріні Карпентер зняти кліп у церкві
Ukraine Art News
2024-11-21T09:01:02Z
Як стилізувати біле взуття цього сезону — приклади від streetstyle-модниць
Elle
2024-11-21T08:55:20Z
«Ринку “торба”, роботи стає менше». Українці обговорюють ситуацію в ІТ-сфері: дискусія в LinkedIn
MC Today
2024-11-21T12:45:54Z
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
Ukraine Art News
2024-11-21T11:36:46Z
У Відні встановлюють дерев’яні дорожні знаки. Навіщо?
Хмарочос
2024-11-21T09:47:39Z
У «Резерв+» запустили нові онлайн-відстрочки. Для кого та як скористатися
MC Today
2024-11-21T08:25:18Z
«ПриватБанк» запустив нову онлайн-послугу для бізнесів та корпоративних клієнтів – що відомо
MC Today
2024-11-20T08:27:53Z
Google хочуть через суд зобов’язати продати пошуковик Chrome – в чому причина
MC Today
2024-11-19T13:43:54Z
Відкрий новий світ розваг із Webquiz: онлайн-платформою для справжніх інтелектуалів
Хмарочос
2024-11-19T10:49:25Z
Чорна п’ятниця: які знижки пропонують українські модні бренди
Elle
2024-11-18T15:22:18Z
Резиденцію Дональда Трампа охороняють роботи-собаки: що про них відомо
Gloss
2024-11-18T14:40:26Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z