25 листопада минає 41 день відтоді, як урядовий законопроєкт про рекордне підвищення податків в Україні передано на підпис президенту України Володимиру Зеленському. Проте він досі не підписаний. В чому причини, який граничний термін підписання та якими можуть бути наслідки, якщо цього не зробити, з’ясували у виданні Forbes.
На тому, що президент досі не підписав законопроєкт, який готували та ухвалювали в терміновому порядку, акцентував, зокрема, нардеп та заступник очільника фінансового комітету Верховної Ради України Ярослав Железняк.
«41 день – це рівно стільки ж, скільки було потрібно Раді, щоб ухвалити закон після його внесення. І це враховуючи повторне перше читання. Я б хотів вірити, що це він так проти підвищення податків. Ось тільки текст закону сам президент і погодив до цього. Як і бюджет, побудований на підвищенні податків. Та й минулого тижня підпис під меморандумом, де це prior action від МВФ, теж свій поставив», – написав парламентар у Facebook.
Читайте також: Рада схвалила закон про підвищення податків: хто, коли й наскільки більше платитиме
Журналісти Forbes поспілкувалися із сімома співрозмовниками в Кабміні, Верховній Раді України та Офісі президента, які назвали кілька причин, що можуть утримувати Зеленського від підписання зазначеного законопроєкту.
Одна з них – бізнеси виступили проти підвищення податків. Ключова теза підприємців полягає в тому, що уряду варто фокусуватися не на збільшенні зборів, а на детінізації економіки та на скороченні бюджетних видатків.
Читайте також: «В авральному порядку». Артем Бородатюк розкритикував заплановане підвищення податків
Також з-поміж ймовірних причин називають те, що у фінальний проєкт закону увійшли деякі зміни, не погоджені попередньо з президентом. З-поміж них – підвищення до ринкових показників бази для ренти корисних копалин, збільшення мінімального податкового зобовʼязання для землі та акцизний податок на вина, зазначають у виданні.
Співрозмовники Forbes вважають, що президент усе ж не ветуватиме законопроєкт та підпише його без внесення змін. Зокрема, тому, що цього очікують також міжнародні донори та МВФ. За словами Железняка, у Фонді мають впевнитись, що держбюджет на 2025 рік реалістичний, а для цього потрібно підписати податковий закон.
Ще один співрозмовник видання зазначив, що граничний термін для цього – 21 грудня 2024 року, адже в цей день має відбутися остаточне затвердження перегляду програми, у межах якої Україна у 2025-му має отримати від МВФ фінансування в обсязі $2,7 млрд. Якщо цього не станеться, під питанням опиниться надходження всіх запланованих на 2025 рік $38,4 млрд зовнішньої допомоги, пише видання.
- Нагадаємо, раніше економіст Михайло Кухар пояснив, чому в Україні немає потреби в підвищенні податків, а очільник податкового комітету Ради Данило Гетманцев – чому збільшення зборів відбуватиметься «заднім числом».