MY.UAСтатті
Юзеф Вічковський – знавець Львова: згадка до 100-річчя від дня смерті
Юзеф Вічковський – знавець Львова: згадка до 100-річчя від дня смерті

Юзеф Вічковський – знавець Львова: згадка до 100-річчя від дня смерті

Сьогодні, 28 листопада минає 100 років від дня смерті Юзефа Дроґослава Вічковського (1858-1924) – професора лікарського факультету Львівського університету, відомого лікаря-терапевта, фахівця з лікування туберкульозу (поширеного тоді в Галичині захворювання), кавалера орденів Pоlonia Restituta та Франца Йосифа I, а водночас публіциста, знавця і прихильника Львова, автора та ідейного натхненника книги “Львів, його розвиток та стан культури, а також провідник містом”, який побачив світ у 1907 р.

Юзеф Вічковський народився в містечку Богородчани (тепер – Івано-Франківської області). Навчався у Станіславівській гімназії. У 1883 р. закінчив медичний факультет Ягеллонського університету в Кракові й отримав науковий ступінь доктора медицини. Після закінчення студій виконував обов’язки асистента кафедри медичної хімії alma-mater, одночасно працюючи лікарем шпиталю св. Лазаря. У 1886 р. переїхав до Львова. Наступного року очолив лабораторію медичної хімії Львівського загального шпиталю, а від 1900 р. – відділ внутрішніх хвороб. Від 25 вересня 1898 р. – приват-доцент, а від 3 січня 1906 р. – надзвичайний професор кафедри внутрішніх хвороб Львівського університету.

Світлина Юзефа Вічковського 1906 р.

Юзеф Вічковський за свою довголітню фахову діяльність став президентом Львівського лікарського товариства, членом польського лікарського товариства, товариства підтримки науки, товариства природознавців ім. М. Коперника, президентом товариства боротьби з туберкульозом (від 1909 р.), віце-президентом бальнеологічної секції Крайового союзу курортів і санаторіїв, засновником і фундатором профільного санаторію в Голоску Великому під Львовом.

Він активно співпрацював із медичними товариствами, зокрема, Товариством Червоного Хреста. Займався не лише практичною медициною, а багато писав і був плодовитим автором. Обирався членом редколегії часопису “Lwowski Tygodnik Lekarski”, публікувався в польських та закордонних фахових часописах. В 1910 р. був учасником I крайового промислово-бальнеологічного з’їзду у Львові. У 1912 р. Ю. Вічковського обрано членом-кореспондентом міжнародного протитуберкульозного товариства. Видав книгу “Боротьба з туберкульозом за кордоном і в нас” (Львів, 1913).

Світлина Юзефа Вічковського в молоді роки.

Крім суто медичних зацікавлень, виявляв щирий інтерес до історії Львова, його університетського осередку. Підтримував дружні добросусідські стосунки з Іваном Франком. Ю. Вічковський разом з дружиною Марією був власником будинку на вул. Костюшки, 4, а також – вілли на вул. Понінського, 1 (сучасна вул. І. Франка, 125). Помер у Львові 28 листопада 1924 р., похований на Личаківському цвинтарі в родинному гробівці (поле 61/63).

Згадуючи про життєвий шлях та заслуги цієї людини, доречно буде пролити світло на його ґрунтовний путівник у форматі монографії. Ця публікація, присвячена X з’їзду польських лікарів і природознавців, що відбувся 22-26 липня 1907 р. і субсидована міською владою, яка виділила для її друку   3 000 корон, була відзначена як помітний доробок університету. Усі учасники з’їзду безкоштовно отримали примірник видання на згадку про перебування у Львові. Обкладинку книги прикрашало зображення бюста Гіппократа на фоні міського пейзажу, а саме видання – літографія Корнелія Піллера з планом міста.

Обкладинка путівника 1907 р. із знаменитим бюстом Гіппократа на фоні Львова.

В авторській передмові Вічковський  наголосив, що зі сторінок путівника, що ґрунтується на джерельних відомостях, до читача промовляють особистості, які працювали в різних ділянках освіти і культури, й таким чином допомагає зазирнути в глибини розуму і серця нашого міста. Він також подякував грону авторів, яких зібрав під однією обкладинкою, залучивши до амбітного видавничого проєкту, за їхню допомогу в його зусиллях та вичерпну інформацію про предмет викладу.

Вступний розділ довідникового путівника “Погляд на історію Львова” написав відомий польський історик, музейник та архівіст, знавець історії Львова, колекціонер мистецьких творів, реставратор старожитностей Олександр Чоловський (1865-1944).

Титульний аркуш путівника з автографом Юзефа Вічковського.

Монографія, укладена Ю. Вічковським, складалась з цілого шерегу спеціалізованих тематичних розділів авторства інших осіб: “Околиці Львова з геологічного погляду” (Мар’ян Ломницький), “Клімат Львова” (Євгеніуш Ромер), “Погляд на генезу та характер львівської флори” (Броніслав Блоцький), “Водопровід” (Станіслав Александрович), “Опис каналізації” (інж. Тарані та Горецький), “Міська різня” (директор Адам Кришталович), “Освіта”, “З історії медицини” (Е. Яворський), “Крайова санітарна адміністрація” (Юзеф Лущкевич), “Львів у розвитку промисловості в краї останніх років” (Юзеф Ольшевський), “Львів з погляду доброчинності” (Олександр Островський, Максиміліан Туллє), “Музеї, архіви, бібліотеки, приватні збірки, театри” (Освальд Бальцер), “Польський театр у Львові” (Генрик Цепнік).

Власне путівник як згусток практичної інформації (органи влади, фінансові установи, загальний вигляд Львова з переліком окремих пам’яток, перелік цвинтарів з виокремленням місць спочинку видатних діячів, як-от                С. Гощинського, А. Ґроттґера, К. Шайнохи, А. Бельовського, список лікарів) містився в кінцевому розділі книги “Путівник Львовом” (підрозділи “Загальний вигляд Львова” та “Детальний опис Львова та його пам’яток”).

Власний будинок на вул. Костюшка, 4 – зимове мешкання професора у так званій “кам’яниці з медальйонами”.

“Родзинкою” путівника є цінна інформація про функціонування у Львові на початку XX ст. численних установ, товариств та громадських організацій з різних професійних галузей: шпиталі, серед них народна лічниця, заснована 1904 р. з ініціативи митрополита А. Шептицького, санаторії, університет з численними інститутами при ньому, Політехнічна, художня й торговельна школа, ветеринарна й рільнича, академії, товариства лікарів, аптекарів, природознавців, філософське, історичне, правниче, журналістів, педагогів, підтримки науки, літературне, геральдичне, народознавче, прихильників мистецтва, господарське, городництва та бджільництва, лісівництва, нафтохімічне, мисливське, друкарів. Серед українських товариств згадуються Наукове товариство ім. Шевченка, “Просвіта”, українське педагогічне товариство, “Руська Бесіда”, “Боян”, “Сокіл-Батько”, Клуб русинок, “Союз українок”, “Народна Торгівля”, “Дністер”, “Труд”. Перелічуються також єврейські шпиталі, фундації, школи, синагоги, часописи.

Власний будинок на вул. Костюшка, 4 – зимове мешкання професора у так званій “кам’яниці з медальйонами”.

Як загальноінформаційні львівські (“Dziennik Polski”, “Kurjer   Lwowski”, “Słowo Polskie”), так і профільні медичні видання (“Lwowski Tygodnik Lekarski”, “Przegląd Higieniczny”, “Przegląd Lekarski”, “Czasopismo Lekarskie”, “Nowiny Lekarskie”, “Głos Lekarzy”) відгукнулися на появу книжки Ю. Вічковського суголоссям схвальних рецензій. Одна з них опублікована в газеті “Dziennik Polski” за 19 липня 1907 р., уривок з якої зацитуємо: “Ця дуже об’ємна та вичерпна праця – сучасний шематизм львівської культури, книга тривалої вартості, з якою повинні ознайомитися усі, хто займається вивченням Львова, без котрої не обійдеться жоден, хто хоче писати про наше місто”. Часопис “Przegląd Hygieniczny” за червень 1907 р. писав: Книга “Львів, його розвиток та стан культури, а також провідник по місту” авторства проф. Ю. Вічковського містить 26 аркушів і буде цінною книгою для розвитку культури й освіти міста Львова”. Газета “Kurjer Lwowski” наголошувала, що “преса вважає обов’язком привернути увагу громадськості до цієї вельми важливої роботи”. Цінним джерелом інформації про культурне та наукове життя нашого міста вважає путівник Ю. Вічковського сучасна польська дослідниця історії львівської медицини Ванда Войткевич-Рок.

Світлина Юзефа Вічковського професора медицини Львівського університету.

На примірнику, що зберігається у фондах Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника, є автограф автора з присвятою Антонію Малецькому (1821-1913) – відомому славісту, професору Львівського університету, керівнику Національного закладу ім. Оссолінських.

Зафіксувавши на своїх сторінках інформативний зріз та різнобічну тематичну картину життєдіяльності міста, путівник став документом часу (початку XX ст.). І сьогодні він служить важливим інформативним джерелом до вивчення минулого нашого міста.

Маріанна МОВНА

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинский Щедрик стал частью новогодней рекламы Chanel
Gloss
2024-11-22T16:13:24Z
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Рэпер Эминем впервые станет дедушкой: видео его реакции на новость
Gloss
2024-10-04T16:48:49Z
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
Лариса Долина заявила, что стала жертвой мошенников из Украины: артистка потеряла почти 2 миллиона долларов
Gloss
2024-08-13T15:51:51Z
61-летний Джонни Депп начал новые отношения с 28-летней россиянкой: кто она
Gloss
2024-07-17T14:43:11Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
MONATIK выпустил новый клип на песню «А что?», режиссером которого стала Таню Муиньо
Gloss
2024-05-24T13:49:13Z
Princess Karibo's Art Celebrates Diversity in Children's Literature
Elle
2024-05-22T15:31:23Z
Вышел первый полноценный трейлер фильма Minecraft
Gloss
2024-11-20T14:43:04Z
Украинский трейлер фильма «Аматор» с Рамі Малеком
KinoFilms
2024-11-18T09:46:00Z
Украинский трейлер мультфильма «Нико: за Северным сиянием»
KinoFilms
2024-11-18T09:24:35Z
Украинский трейлер эротического триллера «Хорошая плохая девочка» с Николь Кидман
KinoFilms
2024-10-29T16:12:34Z
Первый трейлер сериала «Дюна: Пророчество» и дата премьеры
Gloss
2024-10-28T13:10:35Z
Украинский трейлер хоррора «Ночные ужасы»
KinoFilms
2024-10-28T11:04:00Z
Больше информации об игре Atomfall в новом трейлере
Overclockers
2024-10-21T06:31:55Z
«Хроники Силы»: Алан Бадоев и Ольга Навроцкая создали первую украинскую фэнтези-вселенную
Gloss
2024-10-15T14:42:50Z
Украинский тизер-трейлер «Мертвые земли» с Энтони Маки
KinoFilms
2024-10-15T08:03:27Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Лас-Вегас: удивительная история города азарта, мафии и головной боли для архитектора
MC Today
2023-11-24T17:21:39Z
Froya Organics Review: Best Skincare Products of 2025
Elle
2024-11-27T17:28:14Z
Где найти свою мечту?
Men's Life
2024-11-27T07:45:44Z
МастерШеф 14 сезон. Випуск 13 від 16.11.2024
InfoHome
2024-11-26T11:34:09Z
Почему важно поддерживать правильное давление в шинах
Ukraine Art News
2024-11-22T19:34:23Z
А на какую букву Ваш брак?
Men's Life
2024-11-22T08:58:15Z
МастерШеф 14 сезон. Выпуск 12 от 09.11.2024
InfoHome
2024-11-22T06:51:47Z
Классический Эстерхази пошаговый рецепт
InfoHome
2024-11-20T07:37:00Z
Журнал The Economist представил обложку-ребус на 2025 год: чего ждать
Gloss
2024-11-19T15:27:47Z
Нескучный секс: шесть правил для настоящих мачо
Men's Life
2024-11-18T09:52:45Z
The Septimius Awards: Jan-Willem Breure is breaking traditional rules of cinema
Elle
2024-11-22T06:42:45Z
Резиденцию Дональда Трампа охраняют роботы-собаки: что о них известно
Gloss
2024-11-18T14:40:27Z
Coca-Cola обновила свою культовую рождественскую рекламу с помощью ИИ
Gloss
2024-11-18T13:37:48Z
OpenAI добавляет в ChatGPT функцию веб-поиска
Overclockers
2024-11-01T07:52:06Z
AMD подготовила драйвер специально для Dragon Age: The Veilguard
Overclockers
2024-11-01T07:19:09Z
Louis Vuitton выпустили будку для собак за 66 тысяч долларов
Gloss
2024-10-31T17:13:49Z
В Epic Games Store дарят Ghostwire: Tokyo
Overclockers
2024-10-31T15:07:37Z
Concord не вернется. Sony закрыла Firewalk Studios
Overclockers
2024-10-30T08:10:19Z
Interviews with first ladies and gentlemen for the autumn issue of ELLE-Ukraine
Elle
2024-10-29T18:00:43Z
Любимый вермишелевый суп с курицей. Вся семья обожает!
InfoHome
2024-11-28T07:21:36Z
Почему все говорят об этих закусках с креветками и шпротами? Узнайте сами!
InfoHome
2024-11-28T07:18:34Z
Идеальный салат на праздник! Зря раньше так не готовила!
InfoHome
2024-11-27T15:04:24Z
Мой ходовой пирог к чаю на каждый день. 10 минут готовки и в духовку
InfoHome
2024-11-27T14:58:28Z
Майонез на желтках, на яйце, на молоке. Три рецепта
InfoHome
2024-11-26T11:31:04Z
Теперь будем сыты всю зиму. Начинка для бурито в автоклаве
InfoHome
2024-11-22T06:51:47Z
Салат Мужские слезы - на новый год мужики только им и закусывали! Готовьте больше, а то не хватит
InfoHome
2024-11-22T06:48:41Z
Как вкусно приготовить рыбу, чтобы она была просто идеальной и не сухой. Очень нежная и сочная рыба!
InfoHome
2024-11-20T07:39:39Z
Самое вкусное мясо на сковороде. Жаркое по-домашнему за полчаса! Простой вкусный ужин для всей семьи
InfoHome
2024-11-20T07:36:59Z