MY.UAСтатті
Корифеї українського театру — як вони вплинули на відродження національної культури
Корифеї українського театру — як вони вплинули на відродження національної культури

Корифеї українського театру — як вони вплинули на відродження національної культури

Наприкінці XIX сторіччя українці ходили в театр задля акторської гри Марії Заньковецької, трагікомедій Івана Карпенка-Карого та власного, національного самопізнання.

«Там, в театрі, іде справжнє життя, там знялася справжня боротьба — ми почували це», — писала Людмила Старицька-Черняхівська в спогадах «25 років українського театру». 

Тодішня інтелігенція серйозно поставилася до відродження української ідентичності. А театр виявився видовищним мистецтвом, здатним захопити широкі верстви населення.

«День минав, як сон; тільки вечора чекали ми. І коли ми вбирали наші вкраїнські убрання, нас охоплювало те почуття, яке, мабуть, стискало груди молодого лицаря, коли його вперше підперізувано лицарським мечем», — йдеться в спогадах.

Тягла українська театральна традиція простежувалася у вертепах, постановках при братських школах Києво-Могилянській академії та аматорських мандрівних трупах. Проте на зламі XIX–XX сторіч постало щось нове. Про те, як формувався професійний театр, ELLE розповідає разом з директоркою Музею видатних діячів української культури Ольгою Гураль. 

Обʼєднання корифеїв 

Відлік українського професійного театру розпочався з 80-х років XIX сторіччя — тоді трупа, зібрана режисером й драматургом Марком Кропивницьким, приїхала до Києва з постановкою Тараса Шевченка «Назар Стодоля». Актори вразили глядачів, хоч і не мали якісного реквізиту та потрібного грошового забезпечення. 

«Це було щось надзвичайне. Нас, городянських дітей, що вже бачили найпишнійші опери, і Сару Бернар, і братів Коллен, — взагалі всіх славнозвісних артистів — сама вистава української трупи, убогої обстановою, бідної людьми, не мала б сили піднести до такого ступня захвату, який охопив нас од самої першої дії Назара. Та й був то другий захват: не втіха од гарної гри, — святий захват, що сльози викликав на очі, а в серці збуджував найкращі людські почуття», — зазначала Людмила Старицька-Черняхівська в спогадах.

Трупа Марка Кропивницького

Тоді з Марком Кропивницьким обʼєднався Михайло Старицький, людина зі шляхетського роду — він був переконаний, що театр потрібний для розвитку української ідеї. Діяч продав родовий маєток та цукровий завод, щоб винайняти найкращі зали, замовити пошиття костюмів та зовсім не шкодувати інших витрат — і завдяки менеджерським та підприємницьким здібностям перетворив рівень театру з аматорського на професійний.

До нового етапу долучився Іван Карпенко-Карий — режисер та драматург, який писав пʼєси із соціальним контекстом та уникав народницького танцювально-співочого репертуару. Він висміював надмірну жадобу до збагачення в трагікомедії «Сто тисяч» чи намагання шляхтича отримати дворянство у виставі «Мартин Боруля».

Іван Карпенко-Карий

Водночас Панас Саксаганський відзначився першими українськими теоретичними роботами, присвяченими театру — наприклад, писав про формування сценічної мови та словесної дії. 

За найпронизливішу акторську гру та аншлаги на вистави відповідала Марія Заньковецька, а за створення першої музичної школи з театральною освітою та авторство українських опер — Микола Лисенко. 

Марія Заньковецька 

Микола Лисенко

Панас Саксаганський 

Микола Садовський

1907 року Микола Садовський створив перший український стаціонарний театр, що грав у київському Троїцькому народному домі. Він також брався за постановки європейських творів та вивів на сцену пʼєси Лесі Українки й Володимира Винниченка. 

Ці діячі — корифеї українського театру. Вони обʼєдналися на початку 1880-х років, а пізніше розформувалися на окремі трупи. 

Відтоді публіка обирала улюблені вистави. Успішною залишалася пʼєса Івана Котляревського «Наталка Полтавка», де головну героїню зіграла Марія Заньковецька. Глядачі також часто відвідували «Циганку Азу» та «За двома зайцями» Михайла Старицького, потім — заворожено дивилися пʼєси Володимира Винниченка чи історичну драму Людмили Старицької-Черняхівської «Гетьман Петро Дорошенко».

Людмила Старицька-Черняхівська

Разом з професіоналами зʼявилися й аматорські театри, де робітники вчилися акторства та ставили українські пʼєси. Зокрема, такий гурток існував на київському заводі «Арсенал», потім створювалися й інші на околицях столиці.

Розвиток театру під імперським наглядом

Театральні трупи виступали та гастролювали, проте постійно перебували під імперськими утисками. Зокрема, київський генерал-губернатор заборонив акторам виступати в Київській, Волинській Подільській, Полтавській та Чернігівській губерніях після чергового успіху, розповідає Ольга Гураль. Пʼєси перевіряли цензори, а українські вистави мали ставитися поряд з російськими.

До чого вдавалися корифеї? 

Офіційно — викреслювали окремі деталі з твору. На сцені ж грали той варіант, який вважали за потрібний, а ще — писали пʼєси, уникаючи гострополітичних тем. Часом домовлялися з цензорами за допомогою хабаря. 

«Корифеїв не залишали без нагляду, проте вони знали, як впоратися з труднощами», — ділиться директорка музею.

Вони також подавали український театр як екзотичне, феєричне шоу, сповнене танців та пісень. З такого погляду постановки не могли заважати потрібній ідеології.  

Трупа корифеїв

Непорозуміння серед корифеїв

Українські театрали відстоювали власні інтереси і часом мали розбіжності між собою. 

Михайло Старицький створював переробки та інсценізації творів — робив їх актуальними для тодішньої доби та додавав окремі особливості. Зокрема, ще в 1870-х роках разом з Миколою Лисенком підготував оперу-колядку «Різдвяна ніч» за повістю Миколи Гоголя «Ніч перед Різдвом». 

«Скомпановано її було легко, сценічно, музику до неї зложив майстер першої руки, і через те вона надзвичайно сподобалась глядачам. Але в цій "Різдвяній ночі" бриніла вже нова течія. Вона вийшла з-під пера свідомого українця і інтелігента. Ця нова течія виявилась в особі Пацюка. Комічна фігура чаклуна-прожери в оповіданні перекинулась в комедії в свідомого героя українського», — йдеться в спогадах Людмили Старицької-Черняхівської.

Михайло Старицький

Проте наприкінці 1890-х років театрал судився з російським журналістом Ізмаїлом Александровським у справі через наклеп.

Усе почалося ще з Марка Кропивницького. Він підтримував таку думку: Михайло Старицький у пʼєсі «Не судилося» вкрав сюжет його твору «Доки сонце зійде — роса очі виїсть». Обидві роботи містили досить поширену історію про кохання панича та селянки. Потім Ізмаїл Александровський опублікував статтю «Драматурги-хижаки», де звинуватив Михайла Старицького в плагіаті. 

Скаргу розглядали декілька років. І хоч у залі засідання Марко Кропивницький свідчив проти Михайла Старицького, суд визнав, що будь-які звинувачення драматурга — безпідставні. Театрала навіть не цікавив вирок для журналіста — він тільки хотів повернути собі чесне імʼя.

Попри розбіжності в поглядах, корифеї продовжували працювати над театром. Вони стали міцною основою для його розвитку та утвердження на території України.

«Корифеї доводили, що нема нічого неможливого, — каже Ольга Гураль. — І що найцікавіше в театрі того часу — кожна заборона тільки шкодила імперії і сприяла ще більшому поширенню національної культури». 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Так ніхто не кохав": Пивоваров і Барських випустили пісню на слова Володимира Сосюри
Ukraine Art News
2024-11-28T15:28:31Z
Принц Вільям розповів про таланти шестирічного Луї, через які всі в Віндзорі затуляють вуха
Elle
2024-11-28T14:10:04Z
Шер оголосила, що завершить карʼєру, а її наступний альбом буде останнім
Ukraine Art News
2024-11-27T16:34:18Z
Прокурори заявили, що репер Diddy чинив фізичне насильство над своїм персоналом
Ukraine Art News
2024-11-27T11:46:09Z
Увʼязнений Гарві Вайнштейн подав до суду проти Нью-Йорка через "неналежне медичне обслуговування в негігієнічних умовах"
Ukraine Art News
2024-11-27T10:31:08Z
Alena Omargalieva виступила з прихильницею на першому сольнику у Львові
Photo Lviv
2024-11-27T06:03:27Z
BBC: Елтон Джон не може завершити свій останній альбом через часткову втрату зору
Ukraine Art News
2024-11-26T18:39:47Z
“Математика” від Mirami: драйвовий сингл про жіночі бажання
Photo Lviv
2024-11-26T06:06:31Z
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
Ukraine Art News
2024-11-25T08:16:03Z
Перше видання книжки "Гаррі Поттер і філософський камінь" продали за $44,5 тис
Ukraine Art News
2024-11-28T18:16:16Z
У Тернополі відкрили виставку картин військового Володимира Симанишина
Ukraine Art News
2024-11-28T17:15:42Z
Мінімалізм у тренді: формуємо святкову капсулу
Elle
2024-11-28T16:15:41Z
Аксесуари для всієї родини в різдвяному дропі Ruslan Baginskiy
Elle
2024-11-28T16:04:05Z
McDonald’s у Вроцлаві прикрасили незвичною інсталяцією
Хмарочос
2024-11-28T14:30:54Z
Феміністка, драматургиня, громадська діячка: як Людмила Старицька-Черняхівська вплинула на розвиток української культури
Elle
2024-11-28T13:46:24Z
У Чикаго відбулася виставка «Крим – це Україна»
Ukraine Art News
2024-11-28T13:04:06Z
Щоденник вбитого росіянами в окупації письменника Вакуленка видали в Польщі
Ukraine Art News
2024-11-28T11:25:00Z
Коктейль пристрасті й свободи: ексклюзивні фото зі зніманні кліпу «Маргарита» від Michelle Andrade
Elle
2024-11-28T09:10:02Z
Зірка "Нестримних" Дольф Лундгрен оголосив про одужання після 9 років боротьби з раком
Ukraine Art News
2024-11-28T16:42:56Z
Зірка "Кримінального чтива" Семюел Джексон не вважає номінацію на "Оскар" почесною
Ukraine Art News
2024-11-28T16:01:21Z
Рінго Старр розповів, хто зіграє його в байопіку про The Beatles
Ukraine Art News
2024-11-28T14:49:10Z
Фільми з осіннім настроєм - дивимось під пледом
Ukraine Art News
2024-11-28T13:30:47Z
Творець "Відчайдушних домогосподарок" Марк Черрі планує перезапустити серіал
Ukraine Art News
2024-11-28T12:33:39Z
Топ-3 фільмів про вампірів за 2023 рік
Ukraine Art News
2024-11-28T10:25:19Z
Зірка "Щоденників вампіра" Пол Веслі зніметься в українському серіалі про війну "Невимовне"
Ukraine Art News
2024-11-28T09:52:06Z
"Марія" - новий художній фільм з Анджеліною Джолі
Ukraine Art News
2024-11-27T20:06:59Z
"Wicked: Чародійка" - чудова екранізація всесвітньовідомого мюзиклу
Ukraine Art News
2024-11-27T19:00:43Z
До кінця 2025 року Чернівці отримають 20 нових тролейбусів
Хмарочос
2024-11-28T16:00:25Z
Готель з історією, який обов'язково варто відвідати в Одесі
Elle
2024-11-28T14:24:38Z
Поряд з Буковелем збудують селище на 100 будинків
Хмарочос
2024-11-27T16:49:29Z
Сюрреалістичний підземний бар у Гонконгу нагадує інтер’єр космольоту
Хмарочос
2024-11-27T14:26:40Z
На Льодовому стадіоні працюватиме одна з найбільших ковзанок
Хмарочос
2024-11-27T10:37:21Z
В центрі Львова закрилися понад 50 кафе
Хмарочос
2024-11-26T13:19:05Z
Із грудня можна буде доїхати в купе зі Львова в Кишинів
Хмарочос
2024-11-26T09:49:03Z
Яким був Львів у 1938 році: фото з туристичного путівника
Photo Lviv
2024-11-25T06:12:23Z
У Румунії запустили першу за 30 років нову електричку. Але вона не приїхала
Хмарочос
2024-11-23T08:58:02Z
JAMALA та MONATIK — нові герої ELLE digital cover
Elle
2024-11-28T17:01:13Z
В Києві реставрують колишню поліцейську дільницю, якій вже 120 років
Хмарочос
2024-11-28T14:13:43Z
Як вдячність змінює життя: прості практики, які працюють
Elle
2024-11-28T13:09:41Z
"Мені важко жити в страху": Дантес розповів, чи має бронь від мобілізації і чи був у ТЦК
Ukraine Art News
2024-11-28T13:00:43Z
Як стрес впливає на фертильність, жіноче здоров'я та довголіття, і як його зменшити
Elle
2024-11-28T12:24:37Z
Рукавички — головний акцент зимового образу: як їх носять модниці
Elle
2024-11-28T12:07:03Z
Як влаштувати SPA-день у домашніх умовах: покрокова інструкція
Elle
2024-11-28T11:24:58Z
Цьогоріч в Україну імпортували електромобілів на мільярд доларів. Більшість – вживані
Хмарочос
2024-11-28T10:46:33Z
CEO сервісу доставки опублікував вакансію, де не передбачена зарплата. Що відомо
MC Today
2024-11-25T12:43:10Z
15 найпопулярніших українських брендів, які найчастіше купують
Elle
2024-11-23T14:54:37Z
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку в "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
Ukraine Art News
2024-11-22T19:00:50Z
Огляд Xiaomi Redmi 14T: батарея 5000 мА·год, висока продуктивність і камера в колаборації з Leica
MC Today
2024-11-22T13:37:58Z
Сучасні рішення для відеоспостереження: камери Dahua з аналітикою відео
Хмарочос
2024-11-22T10:13:32Z
Ajax Systems представила нові девайси – що відомо
MC Today
2024-11-21T15:12:52Z
«Ринку “торба”, роботи стає менше». Українці обговорюють ситуацію в ІТ-сфері: дискусія в LinkedIn
MC Today
2024-11-21T12:45:54Z
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
Ukraine Art News
2024-11-21T11:36:46Z
У Відні встановлюють дерев’яні дорожні знаки. Навіщо?
Хмарочос
2024-11-21T09:47:39Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z