MY.UAСтатті
Нікосія: як живе остання у світі розділена столиця
Нікосія: як живе остання у світі розділена столиця

Нікосія: як живе остання у світі розділена столиця

У столиці Кіпру немає «берлінського муру» — просто в деякий момент вулиці розходяться на схід і на захід, але ніколи не на північ; впираються у глухі кути; простори між будинками перекрито барикадами з металевих діжок. Але якщо знати таємні ходи, можна через закинуті та напівзруйновані будівлі потрапити до інтерзони — буферної смуги між двома світами, грецькою та турецькою частинами.

Нікосíя — Лефкосія грецькою, Лефкоша турецькою — остання у світі розділена столиця; до 1990 року такими ще були Берлін та Бейрут. Кіпр поділено вже 50 років.

«Тут краще відчувається те, в якій реальності ми перебуваємо. У Лімасолі люди не бачать нічого, крім яхт і пляжів», — каже фотограф Спірос Хрістофі, який виріс у Лімасолі, але згодом переїхав у Нікосію.

Протягом століть на Кіпрі мирно співіснували греки-християни та турки-мусульмани. З часом на острові сформувалася окрема нація, представники якої вважали себе передусім кіпріотами, а не греками чи турками. Кіпрська грецька відрізнялася від мови Греції, а діалект турків-кіпріотів заледве розуміли континентальні турки.

Але за століття британського панування на острові загострилися націоналістичні рухи. Деякі греки виступали за приєднання Кіпру до Греції (енозис — рух за об’єднання з «історичними землями», які зараз належать Італії, Болгарії, Албанії), а турки, які на той час становили п’яту частину населення, не надто тішилися перспективі перетворитися на етнічну меншину.

Туреччина, зі свого боку, почала провадити політику, до якої вдавалися й Росія та Ізраїль, — заселяла кіпрські землі турецькими поселенцями, що нібито давало підстави претендувати на територію. У 1974 році Туреччина під приводом захисту етнічних турків вторглася на Кіпр і утворила Турецьку Республіку Північного Кіпру.

Кіпрські турки тікали на північ острова, кіпрські греки — на південь, нерідко лишаючи у квартирах майже всі речі, у сподіванні повернутися за два-три дні.

У буферній зоні Нікосії — смузі між двома «кордонами», — досі лишилися руїни, це нежила зона, якщо не рахувати розташувань миротворців ООН. Ширина зони варіюється — у деяких частинах Кіпру сягає семи кілометрів, у Нікосії звужується до кількох десятків метрів.

У Нікосії є лише два пункти перетину, пішохідні, а також один за містом, для автомобілів. Жодного сполучення громадським транспортом між двома частинами не існує. Грецькі посадовці заперечують, що це кордон, адже офіційно Кіпр єдиний. Але проходження КПП подібно до прикордонної перевірки — спершу показуєш паспорт на грецькій стороні, потім на турецькій. Є окреме віконце для греків. Я питаю у Спіроса, що це значить, і він сам не розуміє: в його документах не вказано, що він грек, — тільки громадянин Кіпру.

Загалом правила в’їзду на Кіпр зараз нагадують ситуацію з анексованим Кримом. Легально потрапити на острів можна лише через грецьку частину. Є два аеропорти — у Ларнаці та Пафосі. У столиці аеропорту немає, він залишився на іншому боці, й зараз не працює. На Північному Кіпрі є ще третій аеропорт, але він обслуговує лише рейси до Туреччини. Вже в’їхавши легально, можна перетинати лінію розмежування на північну частину і назад.

За КПП на вулиці Ледра, на північній стороні Нікосії, простягається турецький базар, де нас пригощають керобом, солодкими стручками ріжкового дерева. На старовинній площі розмістилися кафе та дружні до ЛГБТ бари, великі вікна одного з закладів завішані веселковими прапорами.

У жителів півдня є небагато причин перетинати лінію — за три десятиліття дві частини були практично повністю ізольовані одна від одної, розповідає кіпрська вірменка Наталі. Переходи відкрили у 2003 році. Зазвичай із південної сторони ходять на закупи, бо товари на півночі значно дешевші. На півночі ходить турецька ліра, однак розраховуються зазвичай у євро. Надають перевагу готівці, щоб не сплачувати відсоток за конвертацію. Одне місто з двома повністю різними економічними системами. Дехто їздить на північ до казино. У Туреччині азартні ігри заборонені, та Північний Кіпр — не Туреччина, тут вони процвітають.

Групи активістів перетинають лінію, щоб налагоджувати соціальні зв’язки з жителями півночі. Наприклад — ЛБГБ-марш, учасники якого крокували з різних боків Кіпру, щоб зустрітися на перетині двох зон Нікосії.

Наталі та її чоловік-британець приходять на мітинг біля будівлі ООН у буферній зоні, учасники якого вимагають відкрити більше пропускних пунктів. Це б допомогло розширити контакти між двома частинами острова й у перспективі полегшити процес об’єднання.

Плакати написано трьома мовами: англійською, грецькою й турецькою. Останні дві, історичні мови Кіпру, зараз дещо втратили важливість. На південному Кіпрі можна легко знайти роботу без знання грецької, а от без знання англійської та російської — складніше. Англійська мова — така сама колоніальна спадщина, як правосторонній рух, британські розетки та пінти пива. Російська — мова нового типу колонізації, мова заможних експатів, власників офшорних компаній, скуповувачів нерухомості.

У грецькому бістро я замовляю до сувлакі апельсиновий сік і чомусь забуваю слово orange, тож кажу «портокалі». Офіціант мене не розуміє. Я перепитую: «Хіба “портокалі” це не грецьке слово?» Він сміється і визнає, що не знає грецької.

У Ларнаці, Пафосі та Лімасолі відчувається присутність туристів та експатів, переважна більшість яких має свій бізнес і бажає платити якомога менше податків. Експати — евфемізм для заможних мігрантів, які не хочуть асоціювати себе з біженцями та економічними переселенцями з країн «третього світу», — найчастіше обирають Ларнаку та Пафос за близькість аеропортів. Росіяни масово селяться у Лімасолі. Туристи приїздять переважно з Великої Британії, слідом іде Ізраїль.

Столиця Нікосія не входить і до п’ятірки туристичних напрямків — з її одноповерховими кам’яницями, вузенькими «інстаграмними» вуличками, кольоровими віконницями, рембетикою (вуличною музикою початку ХХ століття) та зіванією (кіпріотською самогонкою) у затишних кав’ярнях і барах.

Попри великі гроші, які циркулюють на острові, що має славу податкового раю, вулиці міст занедбані, будівлі обвалююються, громадський транспорт, пішохідна та велосипедна інфраструктура майже відсутні. На Кіпрі потрібно мати автомобіль. Водії спокійно сідають за кермо після трьох-чотирьох пінт пива, бо дорожня поліція не перевіряє.

Гроші, з яких практично не платяться податки, не доходять до місцевих бюджетів. Бідність не заважає піднімати ціни до рівня західноєвропейських. У Ларнаці, маленькому курортному містечку на 60 тисяч людей, обід у кафе коштує, як у Франції, оренда однокімнатної квартири коливається від 700 до 900 євро, на півдні Нікосії — 500-700 євро.

Однак уже за стіною ціни інакші. Різниця у вартості між двома аналогічними будинками на півдні та півночі Нікосії становитиме дві третини. Низьким цінам сприяє прив’язаність економіки до турецької та інфляція ліри, а також невизначений статус цієї частини острова. З іншого боку, вартість нерухомості на Північному Кіпрі зростає через попит із боку мігрантів, зокрема прибулих росіян, що вкладають у нерухомість, користуючись браком регуляції ринку. Нерідко жителі півдня, переважно «експати», вирішують продати житло, щоб купити вдвічі більше площ на півночі.

Тисячі греків-кіпріотів позбулися свого житла у 1970-х. У порожні квартири та будинки Туреччина заселяла поселенців із материка, надавала їм земельні ділянки. Наразі немає незалежних оцінок щодо співвідношення автохтонних турків-кіпріотів і прибулих після розділення острова турків-колонізаторів — деякі джерела вказують 50/50.

Попри пів століття розділення кіпріоти не втрачають надії на об’єднання. Та політичного рішення для цього буде замало: значною проблемою є обірвані соціальні зв’язки, відновленням яких займаються хіба що низові ініціативи та окремі активісти.

  • #кіпр

Найпопулярніше за тиждень

Ми вклалися в новобуд, який не можуть звести 20 років. Добудовуватимемо його власним коштом
Що робити з транспортними будівлями радянських часів? Розповідаємо на прикладі морського вокзалу в Одесі
Архітектурний огляд: як одна будівля може змінити вигляд цілого мікрорайону?
Реконструкція Орбана: Будапешт зводить репліки на місці втрачених історичних будівель (фото)

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
20-летняя модель завоевала титул «Мисс Украина 2024»: она представит страну на конкурсе «Мисс Мира»
Gloss
2024-12-06T16:30:50Z
В сети рассекретили имя мужчины, который должен был стать героем шоу «Холостяк-13» вместо Терена
Gloss
2024-11-29T17:16:39Z
Украинский Щедрик стал частью новогодней рекламы Chanel
Gloss
2024-11-22T16:13:24Z
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Рэпер Эминем впервые станет дедушкой: видео его реакции на новость
Gloss
2024-10-04T16:48:49Z
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
Balenciaga представила очень минималистичную обувь The Zero
Gloss
2024-12-04T18:36:54Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
MONATIK выпустил новый клип на песню «А что?», режиссером которого стала Таню Муиньо
Gloss
2024-05-24T13:49:13Z
Состоялась премьера второго сезона сериала «Игра в кальмара»: где смотреть
Gloss
2024-12-26T13:51:55Z
Netflix показал тизер мультсериала про Астерикса и Обеликса – видео
Gloss
2024-12-16T16:33:46Z
Вышел первый полноценный трейлер фильма Minecraft
Gloss
2024-11-20T14:43:04Z
Украинский трейлер фильма «Аматор» с Рамі Малеком
KinoFilms
2024-11-18T09:46:00Z
Украинский трейлер мультфильма «Нико: за Северным сиянием»
KinoFilms
2024-11-18T09:24:35Z
Украинский трейлер эротического триллера «Хорошая плохая девочка» с Николь Кидман
KinoFilms
2024-10-29T16:12:34Z
Первый трейлер сериала «Дюна: Пророчество» и дата премьеры
Gloss
2024-10-28T13:10:35Z
Украинский трейлер хоррора «Ночные ужасы»
KinoFilms
2024-10-28T11:04:00Z
Больше информации об игре Atomfall в новом трейлере
Overclockers
2024-10-21T06:31:55Z
Гольф на снегу
Men's Life
2024-12-30T20:57:37Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Как не набрать лишний вес во время праздников?
Men's Life
2024-12-27T18:39:52Z
13 украинцев купили новый Rolls-Royce Spectre стоимостью более €600 тысяч: кто они
Gloss
2024-12-27T16:51:51Z
В России сняли ролик, как ПВО сбивает Санта Клауса в небе над Москвой
Gloss
2024-12-27T15:28:27Z
Рейтинг бюджетных кормов для собак
Gloss
2024-12-27T12:33:48Z
МастерШеф 14 сезон. Выпуск 16 от 14.12.2024
InfoHome
2024-12-27T07:21:32Z
The glow within: Ellen Ingemarsdotter on balancing modeling, beauty and life
Elle
2024-12-26T15:24:51Z
Ученые обнаружили существ, интеллект которых превзошел человеческий
Gloss
2024-12-25T18:12:42Z
Мужчины с собаками более привлекательны для женщин
Men's Life
2024-12-25T15:19:13Z
From ballet to dinner shows: the creative evolution of Sebastiano Di Meo
Elle
2024-12-23T11:16:21Z
Всемирно известный блогер MrBeast построил город за $14 млн для своего шоу
Gloss
2024-12-17T14:11:03Z
OpenAI запустила нейросеть Sora, которая может создавать видео из текста
Gloss
2024-12-10T15:19:34Z
Купил – поюзал – утилизировал: новая экоинициатива оʼgо
Gloss
2024-12-06T14:19:05Z
The Septimius Awards: Jan-Willem Breure is breaking traditional rules of cinema
Elle
2024-11-22T06:42:45Z
Резиденцию Дональда Трампа охраняют роботы-собаки: что о них известно
Gloss
2024-11-18T14:40:27Z
Coca-Cola обновила свою культовую рождественскую рекламу с помощью ИИ
Gloss
2024-11-18T13:37:48Z
OpenAI добавляет в ChatGPT функцию веб-поиска
Overclockers
2024-11-01T07:52:06Z
AMD подготовила драйвер специально для Dragon Age: The Veilguard
Overclockers
2024-11-01T07:19:09Z
Louis Vuitton выпустили будку для собак за 66 тысяч долларов
Gloss
2024-10-31T17:13:49Z
Торт Дамский каприз
InfoHome
2024-12-27T07:51:43Z
Перемешайте фарш с хлебом! Век живи век учись! Долго искал и наконец то нашел правильный рецепт!
InfoHome
2024-12-27T07:09:50Z
Оливье по-особенному. Добавляем копеечный ингредиент!
InfoHome
2024-12-19T10:36:53Z
4 начинки для лаваша! Идеальная закуска на праздничный стол
InfoHome
2024-12-17T07:33:48Z
Салат Курочка под кайфом. Готовлю на любой праздник. Нравится всем!
InfoHome
2024-12-17T07:28:31Z
Две оригинальные закуски из самых простых продуктов
InfoHome
2024-12-14T07:39:34Z
Самый новогодний салат. Мимоза лимонная
InfoHome
2024-12-12T07:37:07Z
Без этой закуски не обходится ни один праздничный стол. Закуска на Новый год
InfoHome
2024-12-12T07:37:07Z
Мама научила! Теперь кто пробует просит рецепт! Съедается в один миг
InfoHome
2024-12-12T07:33:32Z