MY.UAСтатті
Голос покоління: про виставку "Р.Е.П. Історія" в Національному художньому музеї
Голос покоління: про виставку "Р.Е.П. Історія" в Національному художньому музеї

Голос покоління: про виставку "Р.Е.П. Історія" в Національному художньому музеї

В Національному художньому музеї України триває ретроспективна виставка "Р.Е.П. Історія", присвячена діяльності артугруповання, що виникло на хвилі Помаранчевої революції 2004 року та працювало в галузі політичного мистецтва. Хто стояв за групою Р.Е.П. та як ці художники стали голосом покоління, розповідаємо нижче.

Виставка "Р.Е.П. Історія" в Національному художньому музеї

Текст: Аміна Ахмед

Заснована під час Помаранчевої революції, група Р. Е.П. стала виразником настроїв суспільства в епоху змін, революцій і переосмислення ідентичності. Критичні й іронічні, роботи Р. Е.П. оприявнювали політичні та соціальні трансформації України. У 2004 році до угруповання входило двадцять учасників і учасниць, з 2006-го склад змінився і фінально утвердився — у колективі залишилися Ксенія Гнилицька, Нікіта Кадан, Жанна Кадирова, Володимир Кузнецов, Лада Наконечна та Леся Хоменко. Разом художники перевозили російську нафту в грілках та російський газ у повітряних кульках у межах акції "Контрабанда", продавали мистецтво на замовлення за 1$ у наметі на набережній в Криму, влаштовували мітинги, організовували фіктивну партію та гіпнотизували перехожих сучасним мистецтвом.

Виставка "Р.Е.П. Історія" в Національному художньому музеї

Виставка в Національному художньому музеї знайомить глядачів із художньою практикою Р.Е.П. та водночас зауважує, як їхні перформанси й гепенінги в умовах повномасштабної війни набувають нової актуальності. Ми поспілкувалися з художниками Нікітою Каданом, Лесею Хоменко та співкураторкою виставки Анною Алієвою та розповідаємо більше про групу Р.Е.П., роботи художників та чому варто відвідати виставку.

Виставка "Р.Е.П. Історія" в Національному художньому музеї

Про групу Р.Е.П.

Своїй появі Р.Е.П. певною мірою завдячує відомому куратору Єжи Онуху, тодішньому директору Центру сучасного мистецтва при НаУКМА, який у 2004 році запросив митців скористатися залами Центру як виставковим простором. Так у 2005 році відкрилася виставка живописних робіт "Революційний Експериментальний Простір", абревіатура якої дала назву групі й стала початком її формування як колективу. Того ж року Центр сучасного мистецтва запросив художників на річну резиденцію "Відкрита лабораторія", що, як зазначає співкураторка виставки "Р.Е.П. Історія" Аліна Алієва, стала початком формування спільноти митців, які відокремлювали себе від консервативного академічного середовища і від художників Нової хвилі.

"Наша поява стала гучною подією — в один момент на сцені з’явилася велика група молодих творців, — згадує художниця Леся Хоменко. — Це викликало справжній шок і спричинило відчутний зсув у мистецькому середовищі. Тоді між нами та старшим поколінням існував значний розрив: вони ніби не хотіли впускати нас на сцену чи ринок, хоча й особливо обороняти не було чого. Після співпраці з Центром сучасного мистецтва при НаУКМА запит на молодих художників почав зростати"

Леся Хоменко (ліворуч), Жанна Кадирова, на відкритті виставки "Р.Е.П. Історія"

Група Р.Е.П. проіснувала близько десяти років, реалізувавши більшість своїх проєктів у міжреволюційний період. Художники та художниці активно реагували на тогочасні суспільно-політичні процеси, прагнучи критично осмислити демократичні зміни в Україні. Водночас вони звертали увагу на зростання олігархії, корупції, посилення впливу силових структур і занепад культурної інфраструктури. Їхня діяльність стала однією з перших спроб в українському сучасному мистецтві зафіксувати й осмислити ключові трансформації того часу.

Нікіта Кадан на відкритті виставки "Р.Е.П. Історія"

"Р.Е.П. існував і працював у паузі — між двома Майданами, між пострадянським станом та станом війни, — коментує Нікіта Кадан. — Паузу заповнювали переважно фальсифікати та імітації. "Євроремонти", "потьомкінські села", "покращення", "українські ермітажі", політтехнологічно сконструйовані підробки вуличної демократії і безліч інших явищ перехідного періоду. Практика Р.Е.П. була орієнтована на аналіз та викриття цих підробок. В цьому сенсі наші роботи можуть дати не так мало для розуміння вже минулого періоду в українській історії".

Акція без назви, 2005

Одним із магістральних проєктів групи стала серія акцій у публічному просторі під назвою "Інтервенція", що відбувалася у 2005–2006 роках. Окрім прагнення бути поміченими, учасники мали на меті привернути увагу до актуальних питань культури, мистецтва та політики. Серед такий акцій — сатирична We Will R.E.P. You!, під час якої художники представили себе як квазіполітичну організацію, висміюючи шаблонність політичних гасел. Вони вийшли поряд із демонстраціями комуністичної партії та націоналістичних організацій із цитатами Джозефа Бойса та Енді Воргола: "Кожна людина — митець", "Oh when I will be famous, when will it happen?", а також власними провокаційними гаслами: "За мистецтво пасть порвьом!", "Вимагаємо жертв!" тощо.

Акція We will R.E.P. You!, 2005

Іншим тривалим проєктом став "Євроремонт", розпочатий як намір зробити видимими наявні в Україні культурні процеси, повʼязані з етикою та естетикої приватного та публічного просторів. Художники створили серію інсталяцій, що нагадували інтер’єри пострадянських часів, де дешеві матеріали імітували розкішні — мармур, дерево, золото. Такий косметичний підхід до ремонтів, замість глибокого переосмислення простору, лише приховував проблеми. Проєкт став критикою суспільного прагнення швидкого й показного "європейського щастя", яке часто виявлялося лише імітацією європейської культури. Вперше "Євроремонт" був показаний у 2010 році у Мюнхені. У 2012 році Р.Е.П. увійшла до короткого списку премії Future Generation Art Prize та реалізувала проєкт спочатку у PinchukArtCentre, а згодом — під час виставки номінантів премії в межах паралельної програми 55-ї Венеційської бієнале, присвятивши інсталяцію риториці тодішнього Президента України Віктора Януковича про "покращення".

Р.Е.П. (Революційний експериментальний простір), Євроремонт. Шляхом покращення, 2012. Інсталяція на виставці Future Generation Art Prize у межах 55-ої Міжнародної мистецької виставки у Венеції

"У довгостроковій перспективі група показала, як, впускаючи політику в мистецтво, іронізуючи над нею, можна деконструювати спільну реальність, а значить — перезібрати її. Але нова "серйозна" колективна оптика, яка прийшла разом із першим пострілом на Майдані Незалежності у 2014 році, вже не могла корелювати зі спектакулярним мистецтвом групи Р. Е. П. Тож після трагічних подій діяльність групи стала менш активною, переходячи в нові форми", — коментує кураторка Анна Алієва.

Про виставку "Р.Е.П. Історія"

На виставці "Р.Е.П. Історія" представлено близько 30 творів групи. Серед них — відеодокументації, фото, інсталяції, артефакти з акцій, а також — окрема зала з живописними роботами, показаними вперше і востаннє на спільній виставці художників "Революційний Експериментальний Простір".

Окрім згаданих проєктів "Євроремонт" та "Інтервенція", глядачі можуть побачити серію інсталяцій "Патріотизм", а також ознайомитися зі створеним групою художнім словником. У музеї експозиція побудована не за хронологією, а за тематичним принципом, виокремлюючи найбільш актуальні теми колективного мистецтва групи у 8 окремих тематичних залів — коментарі стосовно тогочасних явищ політики культури, освіти, ідеологій чи соціальних цінностей.

Виставка "Р.Е.П. Історія" в Національному художньому музеї

Попри те що група Р.Е.П. позиціонує себе як колективного автора, який створює не окремі твори, а художні ситуації, за ними стоять конкретні художники та художниці. Після 2014 року члени групи дедалі частіше почали зосереджуватися на індивідуальних висловлюваннях і нині відомі на українській та європейській мистецьких сценах. Як зауважує співкураторка виставки Анна Лазар, більшість робіт, представлених на виставці, український глядач побачить чи не вперше.

"Усі ці роботи переважно були показані за кордоном, у Європі, і зазвичай створювалися безпосередньо для іноземного глядача. А зараз твори з різних періодів зібрані в одному місці і представлені в Національному художньому музеї України. Музей, який останні роки зробив чимало виїзних виставок у зв’язку з повномасштабною війною, повертається до репрезентації історії українського мистецтва. Виставка "Р.Е.П. Історія" — це свідчення процесу, як сучасне мистецтво вписується в історію і стає класикою".

Виставка "Р.Е.П. Історія" в Національному художньому музеї

"Корпус проблем, з якими ми працювали, був дуже нагальним для всіх: інституційна критика, геополітичні виклики того часу, самоізоляція України, націоналізм, глобалізація, консервативна культура та освіта, — розповідає Леся Хоменко. — Коли ми збирали цю виставку, стало очевидним, що хоч за ці роки зміни відбулися, ключові проблеми залишилися. Художники досі збираються в групи, роблять низові організації, коментують політику і змушені вирішувати ті самі проблеми, що й тоді. Єдине, що змінилося — мова. Після 2014 року іронія, яка була характерною для нас у середині 2000-х, перестала працювати. Політика стала драматичнішою, революції перестали бути фестивалями, а війна змінила мову мистецтва".

Виставка "Р.Е.П. Історія" в Національному художньому музеї

Виставка "Р.Е.П. Історія" триває до 1 березня 2025 року і супроводжується щотижневими кураторськими екскурсіями, що чергуються із лекціями та дискусіями про художні процеси в українському мистецтві.

Фото: Віктор Павленко, надано NAMU; Сергій Іллін, надано PinchukArtCentre



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На війні загинув хореограф і переможець "Танцюють всі!" Володимир Раков - воїн 24-ї ОМБр
Ukraine Art News
2025-01-09T10:16:07Z
Принцесі — 43: згадуємо найкращі образи Кейт Міддлтон за 2024 рік
Elle
2025-01-09T09:15:59Z
Шарліз Терон — нова міжнародна амбасадорка Dior Capture
Elle
2025-01-08T12:39:47Z
«Ми жертовні й самовіддані. Усе наше життя — це служба». Ексклюзивне знімання ELLE, присвячене Патронатній службі «Янголів»
Elle
2025-01-07T16:30:40Z
Wellboy випустив кліп та live-версію пісні "Себе немає"
Ukraine Art News
2025-01-07T15:49:06Z
Тепер офіційно: Зендея і Том Голланд заручилися
Elle
2025-01-07T11:58:45Z
"У моменті забув": Enleo прокоментував, чому в його плейлісті були пісні російських виконавців
Ukraine Art News
2025-01-06T19:15:50Z
Демі Мур вперше отримала «Золотий глобус»
KinoFilms
2025-01-06T18:03:34Z
Романтика на «Золотому глобусі»: Кайлі Дженнер і Тімоті Шаламе знову в центрі уваги
Elle
2025-01-06T08:57:35Z
Проєкт «Обличчя української мрії»: дітям в Україні потрібна перемога та зустріч з рідними
Ukraine Art News
2025-01-10T03:00:38Z
У Таллінні відбудеться виставка майстрині-вишивальниці Ніни Гончарук
Ukraine Art News
2025-01-09T19:18:38Z
9 найочікуваніших фешн-виставок 2025 року
Ukraine Art News
2025-01-09T19:00:43Z
У Франції видадуть книжку Куркова про війну в Україні, а у Польщі вийшла збірка віршів військової Жарікової
Ukraine Art News
2025-01-09T17:45:59Z
У Франці відбудеться концерт для української громади французького півдня
Ukraine Art News
2025-01-09T15:25:01Z
Для кав’ярні у Вишгороді створили мозаїчне панно
Хмарочос
2025-01-09T14:05:05Z
Переосмислення української культурної спадщини в новій колекції сумок BEVZA
Elle
2025-01-09T11:40:13Z
Українські колядки зазвучали в мерії міста Порту
Ukraine Art News
2025-01-09T09:48:47Z
На Берлінському кінофестивалі покажуть фільм "Спеціальна операція" про окупацію ЧАЕС росіянами
Ukraine Art News
2025-01-09T18:45:40Z
Найпопулярніші українські фільми за останні 5 років — рейтинг Takflix
Elle
2025-01-09T18:09:40Z
Вийшов трейлер українського детективного трилеру "Дім за склом"
Ukraine Art News
2025-01-09T16:04:07Z
Оголошено номінантів на премію Гільдії акторів США, найбільше - у "Wicked: Чародійка" та "Шьоґун"
Ukraine Art News
2025-01-09T15:33:47Z
Лісові пожежі руйнують Лос-Анджелес: під загрозою — будинки голлівудських зірок
Elle
2025-01-09T15:09:58Z
Менше, ніж до коронавірусу: Касові збори фільмів по всьому світу принесли в 2024 році $30 млрд
Ukraine Art News
2025-01-09T14:15:48Z
Серіал «Cьоґун» отримав найбільше нагород на церемонії «Золотий глобус»
KinoFilms
2025-01-09T14:09:35Z
Актор Олександр Рудинський розповів про зйомки в серіалі "Агентство" від Paramount+, спродюсованому Клуні
Ukraine Art News
2025-01-09T13:46:03Z
«In the Lost Lands»: Мілла Йовович та Дейв Батіста у трейлері фентезі від творця «Оселі зла»
KinoFilms
2025-01-09T12:06:34Z
Закинуті залізничні шляхи в Іспанії перетворили на мережу веломаршрутів
Хмарочос
2025-01-09T14:05:06Z
30 подій в історії Львова, що “святкують ювілей” у 2025 році
Photo Lviv
2025-01-09T06:12:28Z
У Греції відбувся концерт «Українське Різдво в Афінах»
Ukraine Art News
2025-01-08T16:00:52Z
Пожежники Лос-Анджелеса бульдозером розчищали дорогу від кинутих у паніці автомобілів
Хмарочос
2025-01-08T15:48:48Z
Що таке невдале розташування будинку? 5 прикладів, як не треба будувати нові ЖК
Хмарочос
2025-01-08T10:55:16Z
У Парижі завершили будівництво 16-поверхівки з дерева. Дивіться, який вона має вигляд
Хмарочос
2025-01-08T09:54:47Z
Таємниці підземелля вулиці Князя Романа у Львові
Photo Lviv
2025-01-08T06:12:25Z
У Лондоні оголосили архітектурний конкурс на реконструкцію підземного переходу. Що з цього вийшло?
Хмарочос
2025-01-07T13:18:47Z
Семирічний хлопчик разом з батьком відвідав всі міста Англії на потязі
Хмарочос
2025-01-04T09:01:02Z
«Резерв+», «Армія+» та Delta: Катерина Черногоренко про інновації, які формують майбутнє української армії
Elle
2025-01-09T19:45:47Z
Забудьте про ретинол і кераміди: TikTok назвав цей інгредієнт beauty-хітом 2025 року
Elle
2025-01-09T15:04:34Z
На проспекті Повітряних Сил встановили світлофори на небезпечному переході
Хмарочос
2025-01-09T14:48:50Z
Німецький політик писав вульгарні коментарі моделям OnlyFans, не знаючи, що вони публічні
Gloss
2025-01-09T14:21:47Z
Єдиний державний реєстр відновив роботу після кібератаки
Хмарочос
2025-01-09T14:18:50Z
«Навчай для України» шукає вчителів для малих громад Київщини та Одещини
Хмарочос
2025-01-09T14:13:13Z
Як перетворити новорічні обіцянки на реальні результати
Elle
2025-01-09T13:12:44Z
Лікарі рекомендуватимуть пацієнтам заміняти звичайну сіль. Чим?
Хмарочос
2025-01-09T10:31:04Z
Німецька компанія Knauf почала будувати завод на Тернопільщині
Хмарочос
2025-01-09T10:11:12Z
У Туреччині фермер знайшов рідкісну мозаїку часів Римської імперії
Ukraine Art News
2025-01-09T15:37:00Z
«Укрпошта» розпочинає «стратегічне партнерство» з TEMU. Що це означає?
Хмарочос
2025-01-09T14:31:16Z
В Україні оновлюють державні будівельні норми щодо інклюзивності
Хмарочос
2025-01-09T09:33:56Z
Роботаксі замість поїздки в аеропорт катало пасажира по колу на стоянці
Хмарочос
2025-01-07T08:16:21Z
"Бусифікація" стала словом року за версією словника неологізмів "Мислово": що ще ввійшло в добірку
Ukraine Art News
2025-01-06T22:45:40Z
Роботи Boston Dynamics не лише стабільно стоять на ногах, але й навчилися робити сальто
Gloss
2025-01-02T13:24:49Z
Архітектурна фотографія на смартфон: поради для початківців
Photo Lviv
2025-01-01T05:57:26Z
Євген Клопотенко розробив гаряче меню для «Укрзалізниці»
Хмарочос
2024-12-30T13:49:16Z
Volkswagen випадково злив в інтернет дані понад 800 тисяч користувачів свого додатка
Хмарочос
2024-12-30T09:37:32Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z