MY.UAСтатті
15 виставок, які варто відвідати у січні
15 виставок, які варто відвідати у січні

15 виставок, які варто відвідати у січні

Культурне життя столиці вирує, переказуючи різні історії. У січні воно розповідає про свободу й щирість, яка сяє яскравіше за будь-які канони, надихаючи зануритися у глибини народного мистецтва й традицій. Також — звертає увагу на красу та крихкість цивілізацій, де тріщини бронзових скульптур нагадують про тлінність культури, дає відчути силу минулого у творах, які були створені у найтемніші часи, але зберегли віру та впевненість у світле майбутнє, та нагадує про актуальність творчості в умовах змін і боротьби.

Виставки цього місяця — це можливість зазирнути в себе, побачити світ крізь призму творців і знайти нове натхнення. Спеціально для ELLE.UA Леся Пахарина зібрала 15 виставок у Києві, на які варто звернути увагу у січні.

«Катерина Білокур. Квіти на блакитному»

Де: Національний музей Тараса Шевченка

Коли: 6 грудня — до кінця 2025 року

«Цю картину присвячую Київському музею Тараса Григоровича Шевченка. Катерина Білокур. с. Богданівка на Полтавщині. 10.06.1949», — ці слова мисткиня написала на звороті полотна в день його дарування музею.

Мова йде про унікальну роботу Катерини Білокур «Квіти на блакитному тлі», створення якої вона розпочала у 1942 році під час нацистської окупації. Попри важкі часи, її творчість була сповнена світла і віри в краще майбутнє.

Ця виставка відкриває проєкт «Мисткині», присвячений українським художницям, чиї твори пов’язані з творчістю Тараса Шевченка. Як і Кобзар, Катерина Білокур долала численні труднощі, знаходячи в його прикладі натхнення навіть у найскладніші моменти свого життя.

Сlay man story

Де: Національний заповідник «Софія Київська»

Коли: 17 січня — 23 лютого

Виставка переносить глядачів в антиутопічний світ легендарного Голема — міфічної «глиняної людини», створеної кабалістом рабином Єгудою Лівою бен Бецалелем (Магаралем) у Празі XVI століття. Через серію керамічних скульптур художниця Тетяна Забеліна відображає шлях Голема: від його народження й поступового усвідомлення себе до емоційних злетів і падінь, що ведуть до фінального бунту.

«Основні константи виставки — темпоральність, свобода, влада, антиутопія. Кожна скульптура не є просто фіксацією моменту життя Голема, а є протяжною. Темпоральність проявляється і в тому, що виставка подає час не як лінійну, а циклічну категорію, оскільки «нічого нового під сонцем немає». Це історія про кожного з нас і про те, як із глини обставин ми ліпимо власне Я.  Всі — творіння обставин, але чи можемо ми стати творцями власного життя?» — зазначає кураторка виставки Ната Кушнірук.

«Розломи памʼяті»

Де: Kirisenko Art Gallery

Коли: 19 грудня — 26 січня

До 26 січня в Kirisenko Art Gallery представлено виставковий проєкт «Розломи пам’яті» відомого скульптора Єгора Зігури. Ця серія є продовженням його відомого циклу «ПісляСьогодні» і фокусується на темах швидкоплинності часу та крихкості людської культури. Монументальні скульптури з рисами античної естетики та патинованими слідами часу розкривають тендітність цивілізацій, схильних до руйнації та забуття. Тріщини на поверхнях, застиглі у бронзі миті, втілюють не лише велич людської спадщини, а і її приховані вразливості.

«Мистецтво Єгора змушує нас замислитися про швидкоплинність цивілізацій, уразливість культурної спадщини та нашу відповідальність перед майбутнім. Тож ця виставка — це своєрідне нагадування всім нам про те, що руйнація й відновлення завжди йдуть поруч, і саме в цьому крихкому балансі полягає краса людського існування», — зазначає кураторка виставки та галеристка Вікторія Кірісенко.

«Квіти і сніг»

Де: Галерея мистецтв «Лавра»

Коли: 5 грудня — 20 січня

У просторі «Мистецтво без меж» триває виставка Наталії Корф-Іванюк, яка демонструє унікальну техніку лакованого живопису. Експозиція вражає гармонією кольорів і текстур, що передають емоційні відчуття та внутрішні пошуки. Назва виставки символічно відображає процес самопізнання в зимовий період, коли мисткиня знаходить життя та силу в кольорі, протиставляючи його зимовій сірості.

«Квітнути й вистояти серед снігу, посміхатися і жити серед хаосу і божевілля. Квіти часто говорять нам більше ніж слова, і хоча життя квітки швидкоплинне, вони продовжують квітнути в людських душах, в людських серцях», — ділиться Наталія, розкриваючи концепцію своєї виставки.

«Родовід, або поховані імена»

Де: The Naked Room

Коли: 12 грудня — 25 січня

Персональна виставка Павла Макова, одного з провідних сучасних українських художників, презентує роботи з циклу «Абракадабра», над яким він працює з 2018 року. У цьому проєкті Маков продовжує розмірковувати про взаємозв’язок місця і міста. Після публікації його авторської книги «ДО ПО» видавництва ist publishing у 2018 році, образність і світогляд митця зазнають значних змін. Урбаністичні мотиви поступилися одомашненим квітам, малюнок витіснив друк, а колір, увірвавшись у чорно-білу палітру, став віддзеркаленням трансформації світогляду митця.

«Сьогодні, безумовна краса мистецтва Макова уже невіддільна від мороку реальності, серед якої художник живе і працює. На тлі вже не лишилося жодної рукотворної конструкції та міст-лабіринтів, лише абстрактний вир і цілком реальні вирви. Монументальні рослини, що у попередніх ітераціях “Абракадабри” уособлювали непоборну могутність природи, тепер постають провідниками відчуття вичерпності та скінченності», — зазначають кураторки Марія Ланько та Лізавета Герман, підкреслюючи, як сучасні реалії та війна вплинули на творчість Макова.

«Обійми, коли заходить сонце»

Де: Avangarden

Коли: 13 грудня — 26 січня

Український митець Андрій Опришко досліджує багатовимірність простого, але глибокого жесту — обіймів. У своїй новій виставці «Обійми, коли заходить сонце» він поєднує традиційні техніки роботи з глиною та медитативний процес створення. Глина стає провідником між ідеєю та реальністю, дозволяючи митцеві передати найтонші почуття та роздуми. Експозиція включає 64 твори, виконані з картону, кераміки, колажу та кольорових олівців. Колекція сповнена природності та тепла: органічні матеріали, витриманий колірний діапазон і монументальний дух створюють відчуття гармонії та традиційності.

«Обійми — це проста та багатогранна форма вираження почуттів, яка може викликати цілий спектр емоцій. Це мова, зрозуміла всім — від дітей до дорослих, від тварин до людей. В обіймах приховано вияв людяності, захисту та підтримки», — поділився Опришко, розповідаючи про концепцію проєкту.

It’s love, darling

Де: місця та інші деталі дослідження будуть уточнені на instagram-сторінці проєкту

Коли: 18, 23, 27 січня, 1, 7, 14 лютого

Мистецький проєкт It’s love, darling — серія короткочасних виставок та подій, що розкривають багатогранність любові через мистецтво. В межах нього Дар’я Молокоєдова та Каріна Синиця у співпраці з кураторкою Вітою Котик запрошують у подорож любовними історіями: від перших несміливих поглядів до глибоких конфліктів, від потаємних таємниць до нестримного вихору емоцій.

Проєкт складається із шести виставок, кожна з яких триватиме від одного до кількох днів і відбуватиметься в різних локаціях Києва. Події розгортатимуться несподівано, як і сама любов, а деталі кожної виставки розкриватимуться поступово.

«Прозорість»

Де: Національний музей декоративного мистецтва України

Коли: 13 грудня — 26 січня

В експозиції зібрані елегантні флористичні вітражі Лариси Піші, витончені друковані зображення квітів і трав Оксани Стратійчук, драматичні гуашеві композиції та урбаністичні пейзажі Олени Придувалової,  а також унікальні роботи видатного майстра художнього скла Івана Аполлонова (1933–2018).

«Поєднання скла, рослин, квітів відтінятиме ідею «морозних пагонів на шибках»: по контрасту із сезоном запропонована мисткинями ідея чіткого і ясного бачення того, що відбувається у нашому житті, є усвідомленим переживанням того факту, що світло перемагає, а тендітність, крихкість кожного дня життя зігріта грою його променів», — зазначає мистецтвознавиця та кураторка виставки Діана Клочко.

«В епіцентрі бурі. Сецесія в Україні»

Де: Національний художній музей України

Коли: 29 листопада — кінець січня

Виставка є частиною масштабного проєкту «В епіцентрі бурі. Модернізм в Україні 1900–1930-х років», що з успіхом експонувався у провідних європейських музеях. Тепер експонати тимчасово повернулися до Києва, відкриваючи унікальну можливість побачити твори Олександра Мурашка, Василя Кричевського, Михайла Жука, Георгія Нарбута, Петра Холодного та інших майстрів. Особливу увагу привертає прем’єрний показ ескізу «Аргонавти» (1909) Івана М’ясоєдова.

Експозиція відображає період розквіту українського мистецтва початку XX століття, коли національна ідентичність і культурна автономія тісно перепліталися з європейськими мистецькими тенденціями. «В епіцентрі бурі» запрошує глядачів зануритися у багатогранність української сецесії, відчути її гармонію традицій і новаторства.

«Наїв вільний»

Де: Національний художній музей України

Коли: 12 грудня — 2 лютого

Хочете відчути живий зв’язок із традиціями? Виставка «Наїв вільний» запрошує у світ, де свобода самовираження сяє яскравіше за будь-які канони. Тут простота і невимушеність народного мистецтва невідомих майстрів, які не прагнули визнання та слави, стають джерелом сили, а щире бажання людей прикрасити свій дім зачіпає найтонші струни душі.

Три основні компоненти виставки — українська народна картина, народна ікона та сільська фотографія — створюють унікальну історію українського дому: затишного, духовного, сповненого традицій і живої уяви.

«Агапе. Абсолютна любов»

Де: Мистецький Арсенал

Коли: 24 жовтня — 2 лютого

«Агапе» — перша виставка чинної художниці в історії Мистецького Арсеналу. Назва проєкту відсилає до поняття «агапе», яким давні греки позначали найвищу, всеосяжну любов. Через цю ідею львівська мисткиня Олена Турянська шукає відповіді на питання: «Як не втратити себе під тиском трагічних обставин?».

Виставковий проєкт об’єднує роботи, створені переважно у 2023–2024 роках, а також окремі важливі твори з попередніх періодів. Турянська вишивала, клеїла, різала та витинала під час і між повітряними тривогами, думаючи про близьких на фронті та в тилу. Саме тому її твори наповнені особистими переживаннями.

Художниця створила простір, де її власна пам’ять, історії знайомих людей і їхні способи фіксації подій переплітаються в єдину розповідь. Ця розповідь говорить про страх, втому, втрати й травми, але водночас — про віднайдення сили жити й пам’ятати. «Помирають люди, а не любов», — одне з головних послань проєкту, яке підкреслює важливість збереження історії, традиції та взаємозв’язків.

«Все мине, залишиться лише любов», — каже мисткиня, залишаючи глядачам надію і нагадування про справжні цінності.

«Київ та художники»

Де: Галерея НЮ АРТ

Коли: 18 грудня — 15 лютого

Виставка відкриває перед відвідувачами унікальну спадщину київських митців XX–XXI століть — періоду, багатого на зміни, новаторство й переосмислення традицій. У цій експозиції мистецтво стає дзеркалом часу, де кожна картина — це розповідь про епоху, ідеї та емоції, що надихали митців. Понад 40 робіт створюють багатогранну мозаїку тем і сенсів. Виставка демонструє еволюцію творчого підходу в українському мистецтві, зберігаючи дух Києва як культурного серця країни.

Серед представлених митців — імена, що стали легендами: Олег Голосій, Микола Глущенко, Олександр Гнилицький, Віктор Зарецький, Іван Марчук, Дмитро Нагурний, Сергій Шишко, Олексій Шовкуненко, Юрій Химич і Тетяна Яблонська.

«Змішані відчуття»

Де: Я Галерея Київ

Коли: 27 грудня — 23 лютого

Експозиція виставки об`єднує роботи п`яти авторів: Андрія Яковенка, Юрія Денисенкова, Андрія Дудченка, Євгена Піскунова та Антона Логова, які разом не лише створюють візуальне мистецтво, але і є частиною музичного гурту «222». Пʼять різних художніх практик та унікальні бачення світу в часи змін, болю та надії на краще, і два способи вираження, візуальне мистецтво та музика, створюють в симбіозі єдину історію.

«Експозиція виставки стане простором для серії музичних концертів гурту “222”, досліджуючи феномен синестезійного досвіду, що підкреслює перетин двох медіумів — візуального та аудіо, та залучення декілька органів чуття одночасно, один із яких підсилює інший», — розповідає кураторка виставки Валерія Шульга. 

«Р.Е.П. Історія»

Де: Національний художній музей України

Коли: 20 грудня — 1 березня

Ксенія Гнилицька, Нікіта Кадан, Жанна Кадирова, Володимир Кузнецов, Лада Наконечна та Леся Хоменко — імена, які уособлюють Р.Е.П. (Революційний Експериментальний Простір).

Творча група, заснована під час Помаранчевої революції 2004 року, відіграла ключову роль у формуванні мистецького й соціокультурного середовища України перших десятиліть XXI століття. У своїй творчості митці досліджували теми демократії, культури, політики, суспільства, євроінтеграції та патріотизму.

Ретроспективна виставка до 20-річчя групи представляє знакові твори в жанрах перформансу, інсталяції та відео, які, як і акції Р.Е.П., залишаються актуальними й сьогодні.

«Відвага нації!»

Де: Музей Ханенків

Коли: 18 грудня — 11 травня

На виставці «Відвага нації!» представлені 50 фотографій американського фотографа та філантропа Говарда Г. Баффетта, а також 10 знакових робіт українського військового й фотографа Дмитра Козацького, автора відомих знімків із бункерів «Азовсталі». Ці світлини фіксують реалії, у яких живуть мільйони українців, і демонструють руйнівні наслідки війни.

З початку повномасштабного вторгнення Говард Г. Баффетт 16 разів відвідав Україну, прагнучи не лише надати гуманітарну допомогу, а й через об’єктив камери показати світові незламність українців — як військових, так і цивільних. Роботи Дмитра Козацького доповнюють експозицію, додаючи особистий погляд із самого епіцентру подій. 

«Ця фотовиставка присвячена українцям будь-якого віку і з різних сфер життя, які загинули, просто намагаючись жити або захищаючи свою країну… Це заклик до українського народу не здаватися, не втрачати надії, і це заклик до світу прокинутися, піднятися і боротися, як українці. Слава Україні!», — зазначив Говард Г. Баффетт.

Авторка: Леся Пахарина

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
20-летняя модель завоевала титул «Мисс Украина 2024»: она представит страну на конкурсе «Мисс Мира»
Gloss
2024-12-06T16:30:50Z
В сети рассекретили имя мужчины, который должен был стать героем шоу «Холостяк-13» вместо Терена
Gloss
2024-11-29T17:16:39Z
Украинский Щедрик стал частью новогодней рекламы Chanel
Gloss
2024-11-22T16:13:24Z
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Рэпер Эминем впервые станет дедушкой: видео его реакции на новость
Gloss
2024-10-04T16:48:49Z
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
МастерШеф 14 сезон. Випуск 18 від 28.12.2024
InfoHome
2025-01-08T16:45:55Z
Balenciaga представила очень минималистичную обувь The Zero
Gloss
2024-12-04T18:36:54Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
PUMA выпустила коллаборацию с «‎Игрой в кальмара»: костюмы, кроссовки и аксессуары
Gloss
2025-01-07T14:06:52Z
Netflix показал тизер финального сезона сериала "Игра в кальмара": известна дата премьеры
Gloss
2025-01-03T13:43:02Z
Состоялась премьера второго сезона сериала «Игра в кальмара»: где смотреть
Gloss
2024-12-26T13:51:55Z
Netflix показал тизер мультсериала про Астерикса и Обеликса – видео
Gloss
2024-12-16T16:33:46Z
Вышел первый полноценный трейлер фильма Minecraft
Gloss
2024-11-20T14:43:04Z
Украинский трейлер фильма «Аматор» с Рамі Малеком
KinoFilms
2024-11-18T09:46:00Z
Украинский трейлер мультфильма «Нико: за Северным сиянием»
KinoFilms
2024-11-18T09:24:35Z
Украинский трейлер эротического триллера «Хорошая плохая девочка» с Николь Кидман
KinoFilms
2024-10-29T16:12:34Z
Первый трейлер сериала «Дюна: Пророчество» и дата премьеры
Gloss
2024-10-28T13:10:35Z
Гольф на снегу
Men's Life
2024-12-30T20:57:37Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Немецкий политик писал пошлые комментарии моделям OnlyFans, не зная, что они публичные
Gloss
2025-01-09T14:21:48Z
Миозит - заболевание офисных работников
Men's Life
2025-01-08T09:13:01Z
Советы мужчинам по уходу за собой
Men's Life
2025-01-07T09:33:47Z
Упражнения для улучшения слуха
Men's Life
2025-01-06T09:00:46Z
МастерШеф 14 сезон. Выпуск 17 от 21.12.2024
InfoHome
2025-01-03T12:12:50Z
Как не набрать лишний вес во время праздников?
Men's Life
2024-12-27T18:39:52Z
13 украинцев купили новый Rolls-Royce Spectre стоимостью более €600 тысяч: кто они
Gloss
2024-12-27T16:51:51Z
В России сняли ролик, как ПВО сбивает Санта Клауса в небе над Москвой
Gloss
2024-12-27T15:28:27Z
Рейтинг бюджетных кормов для собак
Gloss
2024-12-27T12:33:48Z
Роботы Boston Dynamics не только стабильно стоят на ногах, но и научились делать сальто
Gloss
2025-01-02T13:24:49Z
Всемирно известный блогер MrBeast построил город за $14 млн для своего шоу
Gloss
2024-12-17T14:11:03Z
OpenAI запустила нейросеть Sora, которая может создавать видео из текста
Gloss
2024-12-10T15:19:34Z
Купил – поюзал – утилизировал: новая экоинициатива оʼgо
Gloss
2024-12-06T14:19:05Z
The Septimius Awards: Jan-Willem Breure is breaking traditional rules of cinema
Elle
2024-11-22T06:42:45Z
Резиденцию Дональда Трампа охраняют роботы-собаки: что о них известно
Gloss
2024-11-18T14:40:27Z
Coca-Cola обновила свою культовую рождественскую рекламу с помощью ИИ
Gloss
2024-11-18T13:37:48Z
OpenAI добавляет в ChatGPT функцию веб-поиска
Overclockers
2024-11-01T07:52:06Z
Беру банку фасоли и готовлю гениальный суп! Вкусный рецепт из простых продуктов!
InfoHome
2025-01-10T08:01:17Z
Десерт на Старый Новый год. Бедная Панна-Котта
InfoHome
2025-01-10T08:01:16Z
Вот это вкуснотища! Особенно идеально после праздников! Блюдо за 5 минут из того, что осталось!
InfoHome
2025-01-10T07:51:41Z
Гости без рецепта не уйдут! Салат фантазия из простых продуктов
InfoHome
2025-01-08T16:49:07Z
Никакого мяса не надо. Вкусная перловая каша в сковороде
InfoHome
2025-01-08T16:45:54Z
Больше не жарю рыбу! Дешевый и полезный рецепт! Хек в соусе на сковороде
InfoHome
2025-01-03T12:15:47Z
Зачем я только нашла этот рецепт Вкуснейшие блины с двойной начинкой!
InfoHome
2025-01-03T12:12:50Z
Торт Дамский каприз
InfoHome
2024-12-27T07:51:43Z
Перемешайте фарш с хлебом! Век живи век учись! Долго искал и наконец то нашел правильный рецепт!
InfoHome
2024-12-27T07:09:50Z