MY.UAСтатті
Літературний канон: як з’являються списки книг must-read і чому вони важливі для нас
Літературний канон: як з’являються списки книг must-read і чому вони важливі для нас

Літературний канон: як з’являються списки книг must-read і чому вони важливі для нас

Розуміємо, наскільки зараз набули поширення й стали популярними матеріали на кшталт «10 найкращих інтелектуальних романів» чи «100 найсильніших книг ХХ століття». Свої «Toп-100» публікують і регулярно оновлюють британські The Times та The Guardian, американська The New York Times і французька Le Monde. В Україні також ведуться дискусії, чи потрібен нам літературний канон і яким йому бути. Офіційного канону, звісно ж, немає, проте, скажімо, Український ПЕН створив і пропонує на своїй сторінці добірку «100 знакових творів українською мовою», а в антології «Так ніхто не кохав…» можна прочитати найкращі поезії про найсвітліше з почуттів.

Що ж стоїть за прагненням сформувати національний літературний канон?

І в літературі, і в інших царинах своєї діяльності homo sapiens прагнуть добору та певності вибору. Проте чому саме зараз, як складається враження, таких спроб ранжування особливо багато? Чи це просто ефект поширення певних форматів у соціальних медіа?

Гадаю, насправді бачимо наслідки процесу розпаду структур мислення, що панували ще від ХІХ століття й зазнали фактичного краху в столітті ХХ. Проте тепер ми прагнемо їх відновити. Це уявлення про цілісність і гармонію, необхідні для існування чільних феноменів цивілізації: політики, історії, мистецтв і літератури зокрема.

Бо що таке канон? У літературі це список обов’язкових для прочитання (власне, канонічних) текстів; у ширшому сенсі — будь-що визнане, вивірене чиєюсь експертизою. Саме уявлення про обов’язковість та експертність і зазнало найбільших змін.

ХІХ століття, принаймні після завершення наполеонівських війн, здавалося європейцям часом певності та стабільності. Так, революційні ексцеси траплялися («Весна народів», марші Гарібальді), локальні війни спалахували (кримська поразка Росії, поразки Австро-Угорщини у зіткненнях із Італією та Прусією), проте загалом на континенті панував мир — особливо якщо порівняти з попередніми XVII–XVIII століттями. Натомість потужний розвиток технологій зміцнив віру в силу людського розуму, і хоча поняття «прогрес» з’явилося ще в попередньому столітті, в ХIХ воно поширилося й стало загальноприйнятним для дуже багатьох діячів гуманітарної сфери (читаймо Франка!).

Закономірно, що віра в розумність, раціональність схиляє до творення впорядкованих — цілісних та гармонійних — систем уявлень. І такими можна вважати концепції Канта, Геґеля, Ніцше, Фройда, компаративістів після Теодора Бенфея, структуралістів після Фердинана де Сосюра чи мистецтвознавців після Генріха Вельфліна. А де є системні критерії, там і чітке бачення якості — скажімо, літературних текстів, музичних творів чи живописних полотен. Все, можемо легко укладати списки обов’язкового читання.

Втім, майже відразу, ще в ХІХ столітті, почали з’являтися суперечливі прояви — щось, що в прийнятні системи не вписувалося. З позицій французьких неокласиків Бодлер — це скандал. Те саме думали представники французької Академії живопису про імпресіоністів. Навіть із погляду вже доволі модерних за свідомістю поетів футуризм — це все одно занадто, too much, не кажучи вже про дадаїзм. І оці набори звуків хтось називає поезією?

Дві світові війни, геноциди та тоталітаризми ХХ століття покінчили з політичною й економічною певністю. З тривоги холодної війни народився постмодернізм як радикальна непевність — нетривкість будь-яких суспільних правил чи мистецьких критеріїв. Коли Гарольд Блум 1994 року пише свій відомий «Західний канон», із яким ми тепер знову так носимося, він насправді оплакує крах тривкості: перший розділ його книжки називається «Елегія про загибель Канону».

У певному сенсі діаметральною протилежністю стабільному канону стало поняття дискурсу, актуалізоване у світовій філософській думці Мішелем Фуко (у нас його запустила в обіг своєю попервах скандальною, а тепер належно визнаною книжкою «Дискурс модернізму в українській літературі» Соломія Павличко).

Дискурс — це дослівно набір висловлювань — вчена розмова з приводу, яка цурається системності чи будь-якої впорядкованості. У світовій літературі це означало буквально читай, що хочеш (десь далеко, з глибини століть теленькає дзвоник Телемського абатства). Більше не існувало певних способів довести, що, скажімо, Стівен Кінг є слабшим письменником, аніж, наприклад, Айріс Мердок. В українському контексті такі погляди почали ширитися з 90-х, що було закономірним після розпаду авторитарної системи, проте вони відразу ж вступили в конфлікт із прагненнями відновити історичну справедливість, повернувши імена репресованих радянською владою письменників, а отже — переукласти й витворити новий національний літературний канон.

Утім, на той час цей запит не набув належного втілення. Саме слово «канон» чітко прозвучало в українському літературознавстві лише в статті Марка Павлишина «Канон та іконостас», у якій науковець застерігає не витворювати ієрархій «іконічних» письменників, як було в радянську епоху, а звернути все ж таки увагу на цінність текстів. Канонізацією рішуче займалася хіба що школа: програми вивчення літератури було радикально оновлено.

В решті нашого гуманітарного простору — від 90-х і аж донедавна — панувала постмодерна дискурсивність: нормально собі уживалися (на полицях книгарень, наприклад) і заборонені колись Винниченко з Хвильовим, і письменники-соцреалісти, і Булгаков, якого цінували за антирадянськість, і Стругацькі, яким пробачали латентний чи й відвертий сталінізм. Потреба в каноні не була критичною, то й спроб якогось упорядкування не виникало.

Наше теперішнє прагнення триматися за своїх письменників і виштовхувати геть чужих, звісно ж, є наслідком потреби самовизначення: з ким ви, майстри пера? Логічна вимога в умовах, коли ти існуєш або ні, коли щось / хтось може тобі допомогти існувати, а інше щось / хтось убиває — навіть нехай ментально.

Ми тримаємося за історії. Ми розуміємо себе через історії — зокрема й через літературні. Це не ми упорядковуємо десятку найкращих романів — це ці десять найважливіших текстів упорядковують нашу свідомість.

Тому, хоча зараз і далі маємо дискурсивний плюралізм і усвідомлюємо, що списки канонічних творів можуть бути різними — адже кожне видавництво може заснувати свою серію класики — проте дедалі частіше бачимо тексти, які з’являються в усіх добірках найкращих творів: «Кобзар», «Каменярі», «Царівна», «Лісова пісня», «Тіні забутих предків», «Місто», «Тигролови», новели Григора Тютюнника, поезія Василя Стуса… Must-read? Так! Бо вони вибудовують наш всесвіт і дають усвідомити, хто ми є. І що ми є взагалі.

Вже згаданий Гарольд Блум правий, коли каже, що канон потрібен, аби не витрачати часу на другорядні тексти й зосередитися на найважливіших. Можна додати, що національний канон має бути сформований для чіткішого бачення самих себе й відтак формування цілого національного організму.

А формувати його слід буквально спільними зусиллями всіх, на чию експертність можемо покладатися. Канон має завжди поставати наслідком дискусії й передбачати можливість оновлення та актуалізації. Найканонічнішими ж будуть ті з книг, доцільність і навіть обов’язковість читання яких визнаватимуть і сивий професор, і гостра письмом журналістка, і жваві блогери, порадам яких довіряє значна аудиторія.



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Венсан Кассель учетверте став батьком
Elle
2025-01-10T22:12:40Z
Українська співачка Міка Ньютон, яка живе у США, евакуювалась зі свого будинку через лісові пожежі в Каліфорнії
Ukraine Art News
2025-01-10T17:09:46Z
Billboard назвав десятку найкращих артистів XXI століття, на першому місці - Тейлор Свіфт
Ukraine Art News
2025-01-10T15:54:58Z
«У мене є свій світ, який я створюю»: Дарія Біла про життя, театр і моду
Elle
2025-01-10T14:15:39Z
Марк Гемілл, Джеймі Лі Кертіс та Ентоні Хопкінс: понад 50 зірок втратили домівки через пожежі в Лос-Анджелесі
Ukraine Art News
2025-01-10T11:55:01Z
Помер заслужений артист України з Тернопільщини Василь Хлистун
Ukraine Art News
2025-01-10T10:36:48Z
На війні загинув хореограф і переможець "Танцюють всі!" Володимир Раков - воїн 24-ї ОМБр
Ukraine Art News
2025-01-09T10:16:07Z
Принцесі — 43: згадуємо найкращі образи Кейт Міддлтон за 2024 рік
Elle
2025-01-09T09:15:59Z
Шарліз Терон — нова міжнародна амбасадорка Dior Capture
Elle
2025-01-08T12:39:47Z
Роксоляна Пасічник розкаже про життя Михайла Гайворонського
Photo Lviv
2025-01-11T06:06:28Z
Як виглядає новий простір Jul у Києві, розроблений студією AKZ Architectura
Elle
2025-01-10T22:42:43Z
У Харкові обговорили проєкт Стратегії розвитку культури в Україні на 2025-2030 роки
Ukraine Art News
2025-01-10T21:54:38Z
15 виставок, які варто відвідати у січні
Ukraine Art News
2025-01-10T16:15:43Z
15 виставок, які варто відвідати у січні
Elle
2025-01-10T16:15:42Z
У столиці скасували презентацію книжки "Київ Михайла Булгакова"
Ukraine Art News
2025-01-10T13:15:45Z
У Лондоні відбудеться зимовий сезон Kyiv Art Sessions — фестивалю українського сучасного мистецтва
Elle
2025-01-10T13:15:44Z
У Парижі проведуть виставку робіт українських митців, які захищають Батьківщину
Ukraine Art News
2025-01-10T12:39:45Z
В Естонії відбудеться виставка про Маріуполь
Ukraine Art News
2025-01-10T09:46:11Z
Уперше за 15 років лідирувала стаття про сучасника: кого найчастіше шукали в українській Вікіпедії 2024-го
Ukraine Art News
2025-01-11T11:01:01Z
12 нових книжок січня, на які варто звернути увагу
Elle
2025-01-11T07:00:58Z
Джейсон Момоа зіграє суперлиходія Лобо у фільмі про пригоди Супердівчини
KinoFilms
2025-01-10T22:54:30Z
Сергій Жадан і Юрій Гуржи представили кліп на пісню "Перевізник"
Ukraine Art News
2025-01-10T21:15:39Z
Санса Старк стане новою Ларою Крофт
KinoFilms
2025-01-10T18:30:32Z
Акторка Джеймі Лі Кертіс пожертвувала $1 млн на допомогу постраждалим від пожеж у Лос-Анджелесі
Ukraine Art News
2025-01-10T17:18:39Z
Алек Болдвін подав позов проти прокурора та посадовців Санта-Фе через справу про вбивство українки Гатчінс
Ukraine Art News
2025-01-10T15:15:44Z
Ліза Кудроу розповіла про таємну записку, яку Меттью Перрі залишив для неї після фільмування «Друзів»
Elle
2025-01-10T15:15:44Z
Кріс Еванс повернеться у наступних «Месниках»
KinoFilms
2025-01-10T14:09:34Z
Міста у Швеції замовляють нові водонапірні вежі зі сміливим дизайном. Це стало трендом
Хмарочос
2025-01-10T12:21:53Z
Автобусний маршрут №42 на лівому березі зберігає свій номер вже 70 років. За цей час навколо нього виросло ціле місто
Хмарочос
2025-01-10T11:24:52Z
У проєкті нового ЖК архітектори з Варшави зробили чорну глуху стіну. Містяни висміюють рішення
Хмарочос
2025-01-10T10:04:16Z
Як змінилися вулиці Києва за 100 років
Хмарочос
2025-01-10T09:46:30Z
Закинуті залізничні шляхи в Іспанії перетворили на мережу веломаршрутів
Хмарочос
2025-01-09T14:05:06Z
30 подій в історії Львова, що “святкують ювілей” у 2025 році
Photo Lviv
2025-01-09T06:12:28Z
У Греції відбувся концерт «Українське Різдво в Афінах»
Ukraine Art News
2025-01-08T16:00:52Z
Пожежники Лос-Анджелеса бульдозером розчищали дорогу від кинутих у паніці автомобілів
Хмарочос
2025-01-08T15:48:48Z
Що таке невдале розташування будинку? 5 прикладів, як не треба будувати нові ЖК
Хмарочос
2025-01-08T10:55:16Z
Видобуток солі на Закарпатті зупинився через сварку між власниками родовища
Хмарочос
2025-01-11T10:37:34Z
Забудовник дарував ботсаду Гришка цибулини тюльпанів і ґрунт в обмін на ділянку під житло, — аудитори
Хмарочос
2025-01-11T10:34:12Z
Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів
Photo Lviv
2025-01-11T06:12:24Z
Третя штурмова бригада відкрила у Львові школу пілотів FPV-дронів
Photo Lviv
2025-01-11T06:00:31Z
Шопінг-гід січня: модні знахідки від українських брендів
Elle
2025-01-10T21:51:38Z
Точицький запросив мальтійського колегу на конференцію з питань культури в Україні
Ukraine Art News
2025-01-10T19:18:54Z
Трамвайні колії на вулиці Глибочицькій замінять протягом року
Хмарочос
2025-01-10T16:27:55Z
У ПАР відкрився сімейно-дитячий табір «Українське коло»
Ukraine Art News
2025-01-10T15:33:52Z
У Туреччині фермер знайшов рідкісну мозаїку часів Римської імперії
Ukraine Art News
2025-01-09T15:37:00Z
«Укрпошта» розпочинає «стратегічне партнерство» з TEMU. Що це означає?
Хмарочос
2025-01-09T14:31:16Z
В Україні оновлюють державні будівельні норми щодо інклюзивності
Хмарочос
2025-01-09T09:33:56Z
Роботаксі замість поїздки в аеропорт катало пасажира по колу на стоянці
Хмарочос
2025-01-07T08:16:21Z
"Бусифікація" стала словом року за версією словника неологізмів "Мислово": що ще ввійшло в добірку
Ukraine Art News
2025-01-06T22:45:40Z
Роботи Boston Dynamics не лише стабільно стоять на ногах, але й навчилися робити сальто
Gloss
2025-01-02T13:24:49Z
Архітектурна фотографія на смартфон: поради для початківців
Photo Lviv
2025-01-01T05:57:26Z
Євген Клопотенко розробив гаряче меню для «Укрзалізниці»
Хмарочос
2024-12-30T13:49:16Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z