MY.UAСтатті
Про «перевзутого» Цукерберга, постінформацію й алгоритм Снайдера
Про «перевзутого» Цукерберга, постінформацію й алгоритм Снайдера

Про «перевзутого» Цукерберга, постінформацію й алгоритм Снайдера

Інструменти свободи і демократії були використані Росією і спецслужбами РФ для того, щоб хакнути саму демократію

Facebook – політично найактивніша соцмережа в Україні. За різними джерелами, в Україні Facebook користуються близько 16 млн людей. Марк Цукерберг, який є засновником і власником цієї соцмережі, нещодавно оголосив про масштабний перегляд політики модерації, будуть відмовлятися від цензури і перевірки фактів.

Про наслідки такого рішення розмірковував у розмові з ведучим Радіо Культура Вадимом Карп’яком виконавчий директор Інституту постінформаційного суспільства Дмитро Золотухін.

ПРО ЦУКЕРБЕРГА: «МАЛО ХТО ЗІ СВІТОВИХ ОЛІГАРХІВ ВМІЄ НАСТІЛЬКИ ШВИДКО ПЕРЕВЗУВАТИСЯ В ПОЛЬОТІ»

Які наслідки масштабний перегляд політики модерації у Facebook матиме для України і світу? Як це може позначитися в перспективі на тому, що ми читаємо? Адже з'являються обережні оптимістичні сподівання, що ми нарешті зможемо писати правду про росіян.

Такий вибух ця новина викликала тому, що мало хто зі світових олігархів вміє настільки швидко перевзуватися в польоті. Те, яким чином Цукерберг фінансував Демократичну партію США і наскільки він різко перевзувся від ліволіберальної демократичної людини до ультраконсервативної, це викликало певне збурення. Але поза ситуативним поглядом на самого Цукерберга, на його постать і на його філософію, я б все ж почав з більш далекої філософської дискусії.

В 2015 році ми заснували з колегами громадську організацію і назвали її "Інститут постінформаційного суспільства", думаючи про те, що настане такий момент, коли фактологічна інформація і логічно створені підтверджені аргументи, в тому числі про фізичний світ і фізичну реальність, будуть піддаватися сумніву. Щось буде за інформацією. Стане постінформацією. Буде щось за горизонтом аксіоматичних вражень. По суті, це не є ні ліберально-демократичним поглядом, ні ультраконсервативним. Цей погляд більше підходить до еволюційного споглядання змін.

Якщо ми підходимо з точки зору ультраліберальної адженди про те, що немає фактологічної інформації, як себе може ідентифікувати людина, то чому тоді не можна говорити про те, що, наприклад, я ідентифікую себе, як особа, якій ви винні гроші. Якщо ми не спираємося на факти реальності, ми цю ідентифікацію можемо продовжувати. Якщо ми говоримо про повагу до почуттів людей, які мають внутрішню ідентифікацію, що відрізняється від їхнього інтерфейсу, то чому тоді ультраконсервативні люди не можуть казати, що вони ідентифікують себе, як такі, які, наприклад, проти абортів.

І це розмиття адженди в інформаційному просторі, на мій погляд, буде продовжуватися. І воно буде стосуватися вже аспектів фізичного матеріального світу. Дуже багато людей, починаючи з Ілона Маска, говорять про те, що справді дуже скидається на те, що з сучасним розвитком штучного інтелекту можна розцінити все, як те, що ми живемо в Матриці.

Тобто, ми опинилися в ситуації, коли людина може висловлювати будь-які свої ідеї, прикриваючись свободою слова. Що насправді не зовсім так. Але, як на мене, в реальному світі обмеження є. Я ще ніколи не бачив людину, яка б сказала, що ідентифікує себе як таку, для якої ціаністий калій не отруйний. Ми поки що дотримуємося норм у тому, що стосується нашого фізичного виживання: ньютонівської фізики, хімії і біології. Чи можна сказати, що розмиті межі лише в гуманітарному світі, а 2 + 2 = 4?

Я не можу це підтримати. Все залежить від того, де ми ставимо цю червону межу. Здається, в травні 2021року, на початку пандемії, надходила інформація про те, що феномен інфодемії, тобто інформаційного розголосу токсичних наративів стосовно коронавірусу, призвів до того, що другою чи третьою країною за смертністю в світі був Іран. За даними преси, в Ірані близько 10-15% усіх померлих померли не від самого коронавірусу, а від того, що вони нібито намагалися профілактуватися неякісним алкоголем. Я підозрюю, що це був або метиловий спирт, або якісь його похідні. В абсолютних цифрах на той час, якщо мені не зраджує пам'ять, загальна чисельність померлих в Ірані становила шість з половиною тисяч. А 600 з них – це люди, які повірили в те, що алкоголь може бути профілактикою коронавірусу. І це адженда про те, що, можливо, і виживання не настільки зупиняє людей.

МИ ОПИНЯЄМОСЯ В ПОСТФАКТОВОМУ СУСПІЛЬСТВІ, ДЕ ВАЖЛИВІ НЕ САМІ ФАКТИ, А ЇХНЯ ІНТЕРПРЕТАЦІЯ

Тобто, ми опиняємося в постфактовому суспільстві, де факти не мають значення. Де важливі не самі факти, а їхня інтерпретація. Як рішення Facebook відмовитися від модерації контенту і перевірки фактів може глобально вплинути на демократичні процеси? Бо ми вже бачимо, що демократія, як і прогнозував Аристотель, починає пожирати сама себе, стаючи жертвою зіпсованої версії себе самої.

Мені здається, що це еволюційні процеси. Що є наслідком еволюційного процесу? Якась частина популяції, яка не може пристосуватися до нових умов реальності, на превеликий жаль, помирає, а якась частина популяції виживає і стає сильнішою. З моєї точки зору, до цього треба так і підходити. Якщо пам'ятаєте, Пітер Померанцев, знаний і один з найбільш обізнаних експертів в галузі питань російської пропаганди і дезінформації, свою першу книжку назвав "Ніщо не є правдою, і все є можливим". Якщо об'єктивно і безсторонньо проаналізувати цю назву, то ця фраза – це відображення свободи. Тобто, якщо все є можливим для людини, яка хоче випробовувати кордони своєї свободи, це добре, коли все є можливим. Ти можеш бути, ким захочеш, ти можеш назвати себе, ким захочеш, ти можеш створити все, що завгодно. І для тебе ніщо не є істиною, коли тобі кажуть, що ти цього не можеш зробити.

Це означає, що ти можеш продавити ці кордони туди, куди тобі потрібно. Отже, це питання свободи, але залежно від того, яким чином ти використовуєш цей інструмент. Пітер Померанцев в своїй книзі "Ніщо не є правдою, все є можливим" пише про те, що саме цей інструмент свободи і демократії був використаний Російською Федерацією і спецслужбами Російської Федерації для того, щоб хакнути саму демократію. Тому що Російська Федерація не є демократією, а по суті є тоталітарним концтабором. І зараз ми бачимо, що, по суті, цей вираз "ніщо не є правдою, і все є можливим" фактично справджується в межах однієї великої соціальної мережі Facebook. Тепер немає рамок, в які ми вставляємо якийсь факт.

Тобто конституційним правом кожного користувача Facebook є сказати, що небо червоне. Так, раніше були люди, які могли забанити за розповсюдження неправдивої інформації, тому що небо блакитне. З іншого боку, якщо ми говоримо про демократію, то людина, яка стала частиною цієї дискусії, може запитати, а хто ви такі? Чи вас хтось обирав на незалежному голосуванні, чи ви оплачуєтеся людьми, які інвестують в цей процес? Це якийсь незрозумілі фонди чи олігархи? Чому ви мені кажете, що не можна говорити про те, що небо червоне? На мій погляд, це парадокси, які не мають відповіді.

Дмитро Золотухін і Вадим Карп’як у студії Радіо Культура

АЛГОРИТМ СНАЙДЕРА

Мені дуже подобається, як поняття свободи слова сформулював Тімоті Снайдер. Він пише, що свобода слова зараз в нинішньому часі повинна мати три основні пункти: говорить людина, а не інституція; людина говорить про факт, а не про переконання; висловлювання конкретною людиною цього факту може загрожувати її життю або може опинити її в небезпеці. Простіше це висловив у Орвелл у "1984": свобода слова – це не право сказати, що 2 + 2 = 6, свобода слова – це право сказати, що 2 + 2 = 4. І тепер ми опиняємося в ситуації, коли у нас розмите поняття свободи слова. І цифровий світ її розмиває до неможливості.

Давайте використаємо цей алгоритм пана Снайдера на прикладі (перше, що спало на думку) Ірини Бережної, яка нещодавно була засуджена українським судом за статтею "допомога агресору" на достатньо великий строк. Вона очолювала громадські організації, і в перші дні повномасштабного вторгнення написала низку постів у Facebook, які зводилися приблизно до наступного: ми, мовляв, повинні трішки потерпіти, тому що бомби і ракети, які на нас падають – це, мовляв, хороші бомби і ракети. Вони, мовляв, мають "звільнити" Україну від "хунти", тому що вона ультрарадикальна і "бандерівська" тощо. А після того, як ці бомби і ракети нас усіх "звільнять", ми заживемо добре.

А тепер беремо алгоритм Снайдера. Отже, по-перше, це говорить реальна людина; по-друге, вона говорить про "факти" у її розумінні, в які свято вірує; по-третє, вона вважає, що для неї дійсно в "бандерівській" Україні є загроза арешту. Її посадили фактично за те, що вона це говорила – тобто, вона запрошувала сюди "русскій мір". А для виживання України і української нації, етносу, політичної нації і України, як держави, необхідно цю людину заарештувати, засудити до дуже довгого строку.

ЯКА РОЛЬ ДЕРЖАВИ?

Снайдер про це теж пише. В умовах війни, коли є небезпека для існування держави і громадян, держава якраз і обмежує певні права. В тому числі, може обмежувати і право на свободу слова. Але якби не було умов війни, і ситуація була, наприклад , як у Сполучених Штатах, коли є радикали, які кажуть, що Америку треба знищити, бо вона несе зло людям, їх за це не саджають. Бо вони користуються правом на свободу слова, використовуючи всі ці три пункти. Тому ми звідси приходимо до дуже важливого пункту: а де тут роль держави? Яка роль держави в ситуації, коли все розмивається, фактаж розмивається? Що таке держава зараз? Вона має забезпечити людині можливість висловлюватися в будь-який спосіб, гарантуючи їй свободу, чи держава – це функція, яка має тримати на умі насамперед здоровий глузд? І берегти людину від самої себе, коли вона робить такі деструктивні речі?

І тут ми заходимо в класичну дихотомію, в пастку, яка дуже небезпечна. В цьому контексті я хотів би перекинути місточок назад до Facebook. Якщо ми говоримо про те, що роль держави має бути у визначенні позитивного чи негативного впливу інформації на людину, то це входить в контрадикцію з тим, що говорив Тімоті Снайдер. Він сказав, що ця інформація, яку ми вважаємо свободослівною, має відходити від конкретної особи, а не від інституції. Державу представляють конкретні люди, які були обрані на демократичному голосуванні громадянами цієї країни і визначають її подальший політичний шлях.

Тобто, прийшли громадяни України, проголосували за конкретних людей, ці конкретні люди сіли на посади. І вони тепер говорять, яка інформація правильна, а яка – хибна. Це скидається на достатньо серйозні перспективи потрапляння саме в пропагандистську культуру, коли держава обирає пріоритет, що ти маєш знати, а що – ні. Я б не хотів жити в такій державі. Дійсно, в період воєнного стану абсолютно здоровим, доведеним світовою практикою демократичних культур є запровадження воєнної цензури. В Україні в період воєнного стану воєнна цензура відсутня. Я не знаю, це на краще, чи на гірше.

Можливо, це нас рятує від якихось негараздів, які могли б дуже серйозно загрожувати виживанню нації. А можливо, що відсутність правового аспекту цензури є дезорієнтуючим фактором для громадян. Тому що керівної ролі держави немає. А може їй і не потрібно бути. Але яким чином тоді Бутусов буде виносити на широкі обговорення всі ці речі з підрозділами, з мінами, з постачаннями тощо. Ця дискусія не має виходу з точки зору того, хто визначатиме, що є правильним, а що неправильним. І насправді важливо розуміти не те, який контент і яка ідеологія є правильними, а яким чином займатися врегулюванням діяльності платформ і засобів донесення інформації.

Дмитро Золотухін, експерт з питань інформаційних воєн та конкурентної розвідки

Радіо Культура

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства


Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
20-летняя модель завоевала титул «Мисс Украина 2024»: она представит страну на конкурсе «Мисс Мира»
Gloss
2024-12-06T16:30:50Z
В сети рассекретили имя мужчины, который должен был стать героем шоу «Холостяк-13» вместо Терена
Gloss
2024-11-29T17:16:39Z
Украинский Щедрик стал частью новогодней рекламы Chanel
Gloss
2024-11-22T16:13:24Z
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Рэпер Эминем впервые станет дедушкой: видео его реакции на новость
Gloss
2024-10-04T16:48:49Z
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
МастерШеф 14 сезон. Випуск 18 від 28.12.2024
InfoHome
2025-01-08T16:45:55Z
Balenciaga представила очень минималистичную обувь The Zero
Gloss
2024-12-04T18:36:54Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
PUMA выпустила коллаборацию с «‎Игрой в кальмара»: костюмы, кроссовки и аксессуары
Gloss
2025-01-07T14:06:52Z
Netflix показал тизер финального сезона сериала "Игра в кальмара": известна дата премьеры
Gloss
2025-01-03T13:43:02Z
Состоялась премьера второго сезона сериала «Игра в кальмара»: где смотреть
Gloss
2024-12-26T13:51:55Z
Netflix показал тизер мультсериала про Астерикса и Обеликса – видео
Gloss
2024-12-16T16:33:46Z
Вышел первый полноценный трейлер фильма Minecraft
Gloss
2024-11-20T14:43:04Z
Украинский трейлер фильма «Аматор» с Рамі Малеком
KinoFilms
2024-11-18T09:46:00Z
Украинский трейлер мультфильма «Нико: за Северным сиянием»
KinoFilms
2024-11-18T09:24:35Z
Украинский трейлер эротического триллера «Хорошая плохая девочка» с Николь Кидман
KinoFilms
2024-10-29T16:12:34Z
Первый трейлер сериала «Дюна: Пророчество» и дата премьеры
Gloss
2024-10-28T13:10:35Z
Гольф на снегу
Men's Life
2024-12-30T20:57:37Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Sadi Kara Zade brings inclusivity and style to global fashion
Elle
2025-01-17T12:25:01Z
Как узнать, что тебя отшивают?
Men's Life
2025-01-17T10:36:40Z
Самые необычные истории разводов
Men's Life
2025-01-16T08:45:58Z
15 вещей, которые не стоит делать во время секса
Men's Life
2025-01-15T09:42:35Z
Как не заразиться в тренажерном зале?
Men's Life
2025-01-15T09:39:51Z
Женатые мужчины живут дольше
Men's Life
2025-01-15T09:39:50Z
Realbotix представила человекоподобного робота-женщину для «общения и близости»
Gloss
2025-01-14T13:49:21Z
Роботы Boston Dynamics не только стабильно стоят на ногах, но и научились делать сальто
Gloss
2025-01-02T13:24:49Z
Всемирно известный блогер MrBeast построил город за $14 млн для своего шоу
Gloss
2024-12-17T14:11:03Z
OpenAI запустила нейросеть Sora, которая может создавать видео из текста
Gloss
2024-12-10T15:19:34Z
Купил – поюзал – утилизировал: новая экоинициатива оʼgо
Gloss
2024-12-06T14:19:05Z
The Septimius Awards: Jan-Willem Breure is breaking traditional rules of cinema
Elle
2024-11-22T06:42:45Z
Резиденцию Дональда Трампа охраняют роботы-собаки: что о них известно
Gloss
2024-11-18T14:40:27Z
Coca-Cola обновила свою культовую рождественскую рекламу с помощью ИИ
Gloss
2024-11-18T13:37:48Z
Беру свеклу и пекинскую капусту и готовлю полезный салат на каждый день. Рецепт из простых продуктов
InfoHome
2025-01-17T10:58:22Z
Они мягкие, как облако! Воздушная выпечка с начинкой! Простой рецепт быстрой выпечки!
InfoHome
2025-01-17T10:54:52Z
Рогалики от которых нельзя оторваться! Рецепт для настоящих гурманов!
InfoHome
2025-01-15T14:39:55Z
Не нужно платить кучу денег! Готовлю суши бургер дома! Рецепт суши бургера и правильный рис для суши
InfoHome
2025-01-12T09:12:37Z
Cнимаю шляпу перед тем, кто придумал этот рецепт. Век живи - век учись
InfoHome
2025-01-12T09:09:55Z
Беру банку фасоли и готовлю гениальный суп! Вкусный рецепт из простых продуктов!
InfoHome
2025-01-10T08:01:17Z
Десерт на Старый Новый год. Бедная Панна-Котта
InfoHome
2025-01-10T08:01:16Z
Вот это вкуснотища! Особенно идеально после праздников! Блюдо за 5 минут из того, что осталось!
InfoHome
2025-01-10T07:51:41Z
Гости без рецепта не уйдут! Салат фантазия из простых продуктов
InfoHome
2025-01-08T16:49:07Z