MY.UAСтатті
Софія Яблонська, або “Незвичайна подорожничка”
Софія Яблонська, або “Незвичайна подорожничка”

Софія Яблонська, або “Незвичайна подорожничка”

Софія Яблонська

Чи бачили ви святу ріку Ґанґес?, Чи бачили пані морських бандитів?, Які пригоди мали пані з людьми і звірами?, Яка віра на острові Балі?. Ці та інші запитання ставили допитливі діти дівочої школи ім. Шевченка у Львові незвичайній жінці, яка приїхала до них із екзотичних країв, – Софії Яблонській.

Це було 1935-го…За допомогою спітіаскопа для юних глядачів висвітлювали фотографії, які пані Яблонська завше демонструвала на своїх зустрічах в Україні. На сторінках журналу “Нова хата” з цікавим репортажем з місця події виступила Констянтина Малицька під крептонімом К. М-а. І саме вона у своїй статті називає гостю незвичайною подорожничкою. Софія Яблонська нагадувала незвичайної вроди зірку фільмову…, – так писали про неї.

У чому ж була незвичайність цієї жінки? Адже дивовижні сторінки її життя заслуговують на великі екранізації. Ми лише недавно повернулися до імені видатної українки Софії Яблонської. Тимчасом і нині більшість українців навіть не здогадуються про таку українку. Було колись навіть таке, що в одній із газет Яблонську впевнено називали полячкою.

Софія Яблонська

Шлях до мрії

Письменниця, кінооператорка, фотографиня, архітекторка, декораторка, модельєрка, репортерка. А сьогодні про таку особистість написали б: тревел-блогерка, фотокор і ще якось…

Народилася Софія 1907 року в селі Германів на Галичині. Змалку уявляла собі далекі краї і себе там. Зростала у сім’ї священика о. Івана Яблонського та матері Модести. Мала особливо теплі стосунки з батьком (значно тепліші, аніж з мамою), котрий також умів допомагати людям від різних недуг, вивчав медичні студії та проводив лабораторні експерименти. А ще займався огородництвом, розводив рожі. Листи від своєї улюбленої донечки батько тримав за образами в хаті.

Вихованням Софії  найбільше займалася няня Юстина, про яку вона тепло напише згодом у “Книзі про батька”. Cаме з цієї розповіді дізнаємося, яким багатим та різноманітним був льох (комора) у Яблонських. Тут і бочівка з маринованою цибулею, і глиняні горщики з повидлами зі слив, чорних ягід, яблук, і слоїки з варенням: Вишні, черешні, абрикоси, полуниці купалися в прозорому сиропі. А далі – пляшки з сиропом з різних ягід, пляшки з винами, мед, нагорі – кошики з сушенням, в малих бочівках – козячий сир та топлене масло.

Софія Яблонська

6 років сім’я Яблонських проживала в Росії, а після повернення Софія взялася активно проводити своє життя на вітцівщині. Навчалася у драматичній школі, закінчила різноманітні курси, торгівельну школу м. Львова, успішно дебютувала у театрі. У Тернополі управляла одразу двома кінотеатрами за дорученням свого брата  Ярослава-Антонія. Тоді Софії було 18…

Вперше задумала стати акторкою, коли одного разу сестра Марія збирала на перший бал у пишну сукню, дарма що позичену. То ще було якраз тоді, коли сім’я жила у Львові на вулиці Зеленій. Їй пророчили долю та успішну кар’єру в Україні, а вона зібрала валізи і 1927 року гайнула до Франції. Там штудіювала мистецтво – знімання документальних фільмів. І першим її завданням було відзняти фільм про Мароко, отож  відправилася туди. Відтак все і закрутилося… Дівчину перестала вабити кар’єра акторки, вона сама захотіла знімати.

Так складалися обставини, що сім’я Яблонських  часто переїздила. Певний час Модеста Яблонська разом зі своїми дітьми проживала у селі Криниця (1930-ті рр.). На той час то було модне курортне місце. Жінка винаймала там кілька відпочинкових вілл і була їх господинею. Цим бізнесом допомагали займатися її діти. На сторінках газети “Діло” за ті роки можна віднайти, приміром, таке оголошення: Всякі недуги, навіть найбільш задавнені, можна вилікувати лише в Криниці, пансіонах п. Яблонської. Пансіони мали назви: “Зніч”, “Флора”, “Татрянська вілла”, “Владислава”. На початку 1930-х рр. Софія сама вела пансіони “Зніч”, “Владислава”, “Зют” – очевидно, коли приїздила до України із-за кордону.

Цікаво, що ім’я художника Никифора Дровняка, що із Криниці, відкрила світові саме Яблонська. Навпроти її пансіону німий митець малював картини і продавав їх туристам. Софія взяла його до себе, обвісила стіни його малюнками. Невдовзі друг Софії – Роман Турин влаштував чоловікові першу персональну виставку у Парижі. Згодом художника впізнавав увесь світ.

Також пансіонат Яблонських розташовувався і в центрі села Гребенів (Сколівський р-н, Львівська обл.), під назвою “Модеста”, що поручав соняшні кімнати з бальконами, першорядне утримання було від 4 золотих денно.

Софія Яблонська з чоловіком

Героїня екзотичних закутин

Китай, Японія, Австралія, острови Бора-Бора, Таїті, Франція, Сінґапур, Ява, Балі, Нова Зеландія, Сан-Франциско, Нью-Йорк, Цейлон, Африка, Мароко, Камбоджа, Малайські острови, Північна Америка – ось неповний перелік досліджених та побачених континентів нашою українкою. Вона, либонь, перша із европейців куштувала зупу тубільців на вулиці, брала участь у ловах на тигра і була визнана таїтянською королевою. Жителі острова Бора-Бора назвали її Теурою, що перекладається як червоний птах. Вона знайшла підхід до цих людей, і саме тому їй вдалося їх знімати.

В одному з листів до редакції “Жіночої долі” Софія пише листа з гір Тонкіну, що на границі Китаю. Тоді там жили племена мео та мани. Жінка розповідає, як приязно ті люди ставляться до неї:

І так я живу поміж ними, як королева. Всього мені подостачу. Мео приносять мені в хату риж, рибу, дичину та городовину; приходять помагати мені в роботі, приводять осідланих коней і вказують мені дороги крізь їхні гори. Ці рядки з 1933-го… Софія також бідкається, що не може осилити всі говори та мови, які потрібні їй для нескінченних мандрівок. Проте вона використовує загальновідомий прийом: міґи.

Софія Яблонська

Китай по-українськи

Саме у Китаї Софія знайомиться зі своїм майбутнім чоловіком – французом, послом Франції до Китаю – Жаном Уденом. У Китаї сім’я прожила майже 15 років, мала трьох синів. Згодом облаштувала власне мешкання у Парижі. Великий відтинок свого життя Софія присвятила винятково родині: чоловіку, синам і улюбленому дому. Вдома створила затишок у всіх проявах. І відмовила собі у цінному – писати.

Яблонська завше і всюди казала, що вона – українка! Ось як згадувала Софія про своє життя у Китаї в 1937 році: Мені захотілось завести масу уліпшень, та всюди, де можна умістити українську нотку, заложити городець. Надто навчити мого китайця варити українського борщу, пирогів, а до того виробляти сир та масло, – навчити мою китаянку вишивати рушники, мій городець цвісти по-українськи….

Софія писала і про те, як багато хатніх клопотів лягає їй на плечі, і що вона мусить заробляти ще й літературною працею. Не хотіла, аби було відчутно дуже, що чоловік має жінку письменницю. На цей лист Яблонської пише “отверзу” відповідь Ірина Вільде. Вона обурюється таким замилуванням Софії домашніми справами: Шкода Вас, Софіє, щоб Ви власноручно готовили чоловікові обід, вишивали, садили цвіти. Маєте до цього досить китайців. Я свого чоловіка і синка ледве перевиховала в тім напрямі… Ви своєю відповіддю зовсім збунтували мені їх. Що тепер буде?. Проте Софія тим не переймалася, а далі вперто робила своє. Вона стверджувала, що навіть там, де було каміння, можуть вирости рожі. Оповідає про земансипованих корів, котрі перестали давати молоко, бо вони там, в Китаї, на рівні з волами. Але разом з тим непосидюча українка умудряється робити домашнє масло й сир! Винаймає собі коровину і починає призвичаювати її до звичного життя – годувати січкою з рижовою мукою й подавати картопляну салату. Робити масло та сир з домашнього молока допомагав кухар-китаєць, а пильна Софія усе контролювала. Навіть меблі для власного мешкання вона робила разом з теслею. Тобто була все поруч.  І будинок на острові також був створений за її проєктом. Абажури, сервети, подушки робила сама. А ще малювала, вишивала, колекціонувала традиційні строї. З України через часописи замовляла схеми для вишивок, українські  книги.

Свого чоловіка француза Жана вона називала по-українському – Іваном. Той любив поїдати булки власного вибору, прикушував білим сиром, поливав квасним молоком, і нюхав на десерт резеду, теж вирощену власноруч. Чим не справжній українець? Традиційним українським борщем Софія не втомлювалася годувати всіх своїх гостей, причому неодноразово.

Пекла сама булки, закваску для яких також робила сама – із хмелевого листя, а з маленьких “райських” яблучок – яблучну ґалярету.

Яблонська дуже любила усілякі квіти та іншу рослинність, тому висаджувала та доглядала деревця й кущі. Так одного разу виростила евкаліпт висотою понад три метри. А жменю листя з цього дерева додавала до приймання ванни…

Після смерті чоловіка  С. Яблонська оселиться у власному будинку на острові Нуармутьє. Усі діти Софії та Жана займалися фотографією, як і мама. Завзята жінка навіть почала займатися проєктуванням площ для дитячих ігор, а також – тростинових меблів, українських відкритих печей, просторих світлиць. Замовлень не бракувало. Один із домів, який проєктувала Софія, був відзначений на острові спеціяльною зіркою. Свого часу вона працювала і як декоратор: укладала букети з живих квітів та сухоцвітів.

Софія Яблонська

Творчість

Чар Марока чи Чар на око?

Захват та численні запитання просто сипалися на мандрівницю від українських читачів. Отож, Софія їм відписувала: …коли мене тут звірі не роздеруть з голоду, то ви мене розшарпаєте з цікавости. Жінка бідкається, що не може відписати кожному, бо то хіба треба всім окремою книжкою відписувати, тому пише спільним листом.

Вражає те, з якою щирою іронією відповідає на всі захцянки та нескінченні питання мандрівниця своїм прихильникам. Бо ж то не жарти – українці просять привезти папугу, малого слона, мавпочку, вужа. А один пан з Коломиї навіть просить книгу “Чар на око” (замість “Чар Марока”).

Софія Яблонська і Жан Уден (Jean Oudin)

Дуже мені прикро, що не маю чарів на око, а коли це тільки помилка, то Чар Марока дістанете в книгарні, – відписала Софія.

1936 року у Львові бібліотека газети “Діло” публікує її другу книгу “З країни рижу та опію” (1936) з численними ілюстраціями (45 іл.). Світлини, звісно ж, авторства Софії. Газета “Діло” рекламує цю книгу як таку, що є найкращим подарунком під ялинку. Уже небавом тут же побачить світ книга “Далекі обрії” (1939) – два томи розповіді з численними ілюстраціями та мапами. У наступній книзі “Далекі обрії” жінка майстерно поєднала нюх репортера і талант оповідача. 1972 року вийшла книга оповідань та нарисів “Дві ваги – дві міри”.

Остання – “Книга про батька” надрукована уже після смерті письменниці 1977 року (перевидання: “Богуславкнига”, 2016).   Майже усі твори Софії Яблонської отримали нове життя в Незалежній Україні. (Літературна агенція Піраміда здійснила видання книг Яблонської Листи з Парижа. Листи з Китаю, Чар Марока. Далекі обрії, видавництво Родовід фотокнигу Теура. Софія та інші художні твори в окремих книгах).

Память

Колись, коли вже набридне подорожувати по світу, прихистком стане не острів Таїті, не казкова Індія, а хатина десь у Карпатах…. Так казала Софія, але сталося не так… По дорозі до видавництва, куди жінка везла свій новий рукопис книги “Дві ваги – дві міри”, потрапила в автокатастрофу і  невдовзі померла.

Вражаючий факт, але звістку про її смерть 4 лютого 1972 року не надрукувала жодна газета в Україні. Перші статті, присвячені Софії Яблонській, були надруковані аж в 1990 році. Це був нарис під назвою “Ялинковате” авторства Романа Горака. Великий внесок у популяризацію імені Софії Яблонської та її творчости зробила її товаришка Марта Калитовська. Саме вона привезла на Україну 1985 року “Книгу про батька” і переклала французькою усі твори своєї подруги.

Софія Яблонська на китайському паруснику серед залоги, середина 1930-х рр.

До кінця свого життя Софія берегла три речі: “Кобзаря” Шевченка, гуцульську ляльку, що її подарували на Галичині,  і дерев’яну різьблену мищину…

Нині до нас зі світлин дивиться незвичайна жінка – перша галичанка, що пустилася в широкий світ власними силами. Красива, інтелігентна, розумна, амбітна, жива. Вона, наша унікальна Софія, хоче і нині через свої подорожні записи познайомитися з нами, заприятелювати.

Ірина САДУЛА

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Назад до початку": Оззі Осборн возз'єднався з Black Sabbath і дав прощальний концерт у Великій Британії
Ukraine Art News
2025-07-06T16:15:34Z
Анжелік Кіджо – перша темношкіра африканка, яка отримає зірку на Алеї слави Голлівуду
Ukraine Art News
2025-07-04T15:18:43Z
"Не жест митця, а акт відчаю": Тіна Кароль відреагувала на використання її ШІ-генерованого зображення у відео Потапа
Ukraine Art News
2025-07-04T15:06:46Z
Скільки заробили модні бренди завдяки весіллю Джеффа Безоса й Лорен Санчес
Elle
2025-07-04T11:57:46Z
Від барокового Львова до монументальних розписів Канади: непересічна доля українського митця-воїна
Photo Lviv
2025-07-04T05:03:24Z
Таксисту, який двічі вдарив Тоню Матвієнко, повідомили про підозру
Ukraine Art News
2025-07-03T16:27:36Z
Каньє Весту відмовили у в'їзді до Австралії через пісню про Гітлера
Ukraine Art News
2025-07-03T09:00:49Z
Суд виправдав Шона Diddy Комбза у справі про торгівлю людьми з метою сексуальної експлуатації
Ukraine Art News
2025-07-03T08:31:10Z
10 найкращих зіркових образів Вімблдону за всю історію турніру
Elle
2025-07-03T07:21:44Z
Головні модні знахідки липня в нових колекціях українських брендів
Elle
2025-07-06T15:27:34Z
В Одесі відбудеться III фестиваль української культури «Виделкаfest»
Ukraine Art News
2025-07-06T15:06:44Z
Анна Вінтур звільняє місце для нового керівника редакції в US Vogue. Образи видатної жінки
Ukraine Art News
2025-07-06T05:46:17Z
Фестиваль книжок про культуру «Фундамент» вдруге проведуть у Києві
Ukraine Art News
2025-07-05T18:48:46Z
Майстерня-калейдоскоп: Як тчуть решетилівські килими
Ukraine Art News
2025-07-05T09:00:35Z
Третій епізод подкасту «Стара Брама» відкриває нові таємниці Львова
Photo Lviv
2025-07-05T05:03:21Z
Прощання з пілотом F-16, Алея незламних міст і «Кімната, якої немає»
Ukraine Art News
2025-07-04T16:27:41Z
У Батумі відбувся фестиваль «Діалог культур» за участю українських і грузинських дітей
Ukraine Art News
2025-07-04T16:03:45Z
Україна прозвучала на Вечорі європейської літератури в Нідерландах
Ukraine Art News
2025-07-04T14:48:33Z
У віці 78 років помер автор саундтреку до "Секретних матеріалів", композитор Марк Сноу
Ukraine Art News
2025-07-06T13:15:53Z
Майже всі Громовержці повернуться в блокбастері «Месники: Судний день»
KinoFilms
2025-07-06T12:54:30Z
Топ-10 молодих і перспективних акторів українського театру
Ukraine Art News
2025-07-06T08:36:45Z
У віці 56 років помер зірка серіалу "Всі жінки – відьми" Джуліан Мак-Магон
Ukraine Art News
2025-07-05T14:30:44Z
Помер актор Джуліан Мак-Магон – зірка серіалів «Зачаровані» та «FBI: Найрозшукуваніші»
Ukraine Art News
2025-07-05T11:33:42Z
Помер актор Джуліан МакМехон, який грав Коула в серіалі «Всі жінки – відьми»
KinoFilms
2025-07-05T09:36:31Z
Кеті Перрі і Орландо Блум розійшлися через 6 років після заручин
Ukraine Art News
2025-07-05T08:15:41Z
Художник-костюмер Джуліан Дей — про стиль героїв «F1 ФІЛЬМ»
Elle
2025-07-04T21:03:31Z
Дивимося трейлер серіалу «Занадто» — найочікуванішого ромкому літа на Netflix
Elle
2025-07-04T18:27:41Z
Пам’ятник Александрові Фредру: мандри трьома містами
Photo Lviv
2025-07-06T05:06:25Z
Єдиний маршрут пам’яті: які локації на Львівщині увійшли до переліку
Photo Lviv
2025-07-06T05:00:40Z
Романтичний район Львова – Богданівка
Photo Lviv
2025-07-05T05:12:26Z
Стрийські репери, або німі свідки висотної історії міста
Photo Lviv
2025-07-04T05:12:28Z
У США ідея про розповзання міст знову популярна — через брак житла. Чому це не вихід?
Хмарочос
2025-07-03T11:19:01Z
Travel-щоденник ветеранки Олени Каспрович: подорож до египетського Марса-Аламу разом із трьома дітьми
Elle
2025-07-03T09:42:35Z
Громадський центр від Snøhetta у Швеції ніби виростає зі скелі та лісу
Хмарочос
2025-07-03T08:22:05Z
Польська залізниця запускає прямий потяг до узбережжя Хорватії
Хмарочос
2025-07-01T15:34:00Z
Тиха розкіш Аліканте: повний гід найзатишнішим курортом Іспанії
Elle
2025-07-01T12:15:40Z
Мера Ірпеня знову відсторонили від посади. Не пройшло й місяця з його поновлення
Хмарочос
2025-07-06T07:04:30Z
Кава з маслом: дієтичний тренд чи науково обґрунтований напій для схуднення?
Photo Lviv
2025-07-06T05:12:44Z
Незламні мрійники: три історії зі Спеціальної Олімпіади України
Ukraine Art News
2025-07-05T17:00:44Z
Далай-лама зробив передбачення, що він доживе до 130 років
Ukraine Art News
2025-07-05T16:15:52Z
Пропаганда РФ «протягує минуле», наша справа розʼяснити причини і наслідки - голова Інституту нацпам’яті
Ukraine Art News
2025-07-05T13:27:36Z
Забудовників хочуть зобов’язати зводити дитсадок в ЖК до закінчення будівництва всього комплексу
Хмарочос
2025-07-05T08:42:46Z
У США вперше почали продавати штучний лосось
Хмарочос
2025-07-05T07:01:09Z
Як вижити під завалами: поради від психологів та рятувальників
Photo Lviv
2025-07-05T05:06:25Z
Макіяж Guava Girl — головний тренд літа-2025
Elle
2025-07-04T18:54:32Z
Оплата домашнього інтернету Sword: найкращі способи для мешканців Києва і передмістя
Хмарочос
2025-07-02T07:03:48Z
Стрімінг на космічному рівні: Netflix у колаборації з NASA показуватиме запуск ракет
Ukraine Art News
2025-07-01T01:00:55Z
Під Меджибізьким замком на Хмельниччині археологи виявили скелет дитини й артефакти XVII-XVIII ст
Ukraine Art News
2025-06-30T17:21:59Z
За два місяці до релізу: у мережу злили фото майбутніх iPhone 17 Pro та iPhone 17 Air
Gloss
2025-06-26T17:30:41Z
Суд у США відхилив позов 13 письменників про порушення авторських прав для навчання ШІ на їхніх книжках
Ukraine Art News
2025-06-26T14:24:42Z
У Франції знайшли залишки давньоримського поселення з унікальною мозаїкою
Ukraine Art News
2025-06-26T14:21:48Z
50% знижки на всі сервіси Bolt. Як отримати?
Хмарочос
2025-06-25T14:07:03Z
Яскравому — бути: тест-драйв міського кросовера Nissan Juke N-Sport
Elle
2025-06-23T17:45:41Z
Данські архітектори представили концепцію LivingPlaces, що змінює традиційні уявлення про житло
Хмарочос
2025-06-19T14:24:50Z
ТОП-5 легких літніх закусок
Elle
2025-06-17T14:30:38Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Влад Кіндер ділиться рецептом тунця татакі
Elle
2025-06-06T12:49:01Z
8 найкращих лимонадів у літню спеку
Krasinfo
2025-06-03T07:09:43Z
Весняне меню: детокс-салат із цибулі-порею з креветками
Elle
2025-05-20T19:09:34Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом лимонного тарту
Elle
2025-05-14T19:03:31Z
Сирники з лекваром: готуємо українську страву за 20 хвилин
Elle
2025-05-12T11:00:56Z
Сезонний рецепт: найсмачніший кіш зі спаржею
Elle
2025-05-09T18:34:08Z
Ідеальні літні сніданки
Krasinfo
2025-05-07T11:50:46Z
Великоднє меню: дуже смачна домашня куряча ковбаска
Elle
2025-04-18T18:10:02Z