MY.UAСтатті
Католицька громада виграла суд за костел св. Миколая. Що далі?
Католицька громада виграла суд за костел св. Миколая. Що далі?

Католицька громада виграла суд за костел св. Миколая. Що далі?

Римсько-католицька парафія св. Миколая в Києві заявила, що передача костелу релігійній громаді може не відбутися через затягування процесу Мінкультом. Про це представники релігійної громади повідомили на пресконференції 28 січня, наголосивши, що Міністерство культури ймовірно подаватиме апеляцію на судове рішення. До того ж, суд постановив надати парафії костел лише у користування, власником все одно залишатиметься держава. 

Минулого тижня Дніпропетровський окружний адміністративний суд задовольнив позов громадської спілки «Свобода совісті» і зобов’язав Мінкульт передати костел Святого Миколая у повноцінне користування релігійній громаді Римсько-Католицької Церкви. Проте, як пояснює адвокатка Олена Доненко, судове рішення ще не набуло законної дії. Протягом 30 днів міністерство може подати апеляцію і тоді розгляд справи знову затягнеться, принаймні на два місяці.

На високу ймовірність апеляції від Мінкульту вказує те, що на суді представники міністерства наголошували на відсутності проблеми з використанням костелу релігійною громадою. Однак між термінами «використання» і «користування» існує різниця, як пояснює адвокатка. Адже «користування релігійними спорудами» – це статус, закріплений у законодавстві. Тому набуття парафією статусу користувача, а не орендаря, дозволить громаді не питати в Мінкульту дозволу для проведення різних заходів, богослужінь, ремонтних робіт і навіть звичайного прибирання.

У разі ухвалення судом другої інстанції рішення не на користь релігійної громади, парафіяни все одно планують продовжити боротися за повернення костелу. Як зазначає Олена Доненко, готові дійти навіть до Європейського суду з прав людини. 

Боротьба за костел

Унікальну споруду в стилі неоготики збудували у 1909 році на замовлення католицької громади Києва, за проєктом відомого київського архітектора Владислава Городецького. Однак у 1936 році радянська влада припинила богослужіння у костелі. Приміщення використовувалося різними установами до 1979 року, коли його отримав Київський будинок органної та камерної музики. Після відновлення незалежності України у 1991 році богослужіння в костелі почали проводитися знову. Однак з того часу релігійна громада ділить приміщення з «Будинком органної музики».

Протягом десятиліть католицька громада України неодноразово зверталася до держави з проханням повернути їм приміщення храму. Зробити це обіцяли навіть президенти Леонід Кучма та Віктор Ющенко. Останній у 2005 році доручив уряду вжити необхідних заходів для передачі костелу релігійній громаді після візиту Папи Римського. Однак через гальмування процесу Мінкультом церкву не повернули дотепер, що змушує парафіян очікувати на апеляцію від міністерства і на останнє судове рішення, ухвалене напередодні.

У 2021 році в костелі сталася велика пожежа, після чого Мінкульт уклав з парафією меморандум про передачу костелу католицькій громаді в постійне користування до літа 2022 року. Згодом термін продовжили до весни 2024 року. Але домовленість міністерство так і не виконало. Також на початку минулого року громада створила петицію про передачу костелу парафіянам, яка набрала необхідні для розгляду Кабміном 25 тисяч голосів. Але до жодних дій це так і не призвело. 

У відповіді на петицію наголошувалося на можливості передачі храму парафіянам лише після отримання альтернативного приміщення «Будинком органної музики», який базувався в костелі до пожежі 2021 року. Адже законом України забороняється виселяти заклади культури з приміщення без надання іншого варіанту. «Будинок музики» мав переїхати до флігеля МЦКМ, але на цю будівлю наклали арешт. А витрати на будівництво нової споруди під час воєнного стану Мінкульт назвав недоцільними.

Тож звернення до суду стало послідовним кроком у відповідь на бездіяльність влади протягом 30 років, як зазначає Олена Доненко. Суд проходив у Дніпрі, оскільки адміністративний суд Києва наразі перевантажений через процес реформування. Тож громада хвилювалася, щоб розгляд справи не затягнувся надовго. Крім того, парафіяни побоювалися можливого тиску на суддів у Києві. А в Дніпрі вже є приклад вирішення судової справи на користь костела Святого Йосипа.

Що зміниться в разі передачі костелу 

Як розповів настоятель київської парафії святого Миколая отець Павло Вишковський, сьогодні католицька громада сплачує надзвичайно високі ціни за комунальні послуги. Наприклад, за електроенергію парафія віддає близько 40 тисяч грн. Це відбувається тому, що громада змушена оплачувати за комуналку як орендар, а не як побутовий споживач. Водночас «Будинок музики», який наразі є користувачем костелу, нічого не сплачує, оскільки не використовує приміщення з 2021 року. Хоча установа й надалі продовжує отримувати бюджетне фінансування. 

Тож вирішити цю проблему можна тільки передачею костелу в користування парафії, на думку настоятеля. Тоді б громада не лише оплачувала комуналку за втричі нижчими цінами, а і знала за які саме послуги віддає кошти. Адже зараз рахунки парафіянам виставляє «Будинок музики», який залишається балансоутримувачем будівлі та стороною всіх комунальних договорів. А оскільки  громада не може офіційно зареєструватися за фактичним місцем діяльності, в костелі неможливо навіть встановити лічильники. Лише передача будівлі в користування громаді дозволила б нарешті отримати парафії юридичну адресу. 

Проте головна проблема полягає в тому, що хоча після пожежі костел перебуває в аварійному стані, громада змушена погоджувати навіть дрібні ремонти не лише з Мінкультом, а й з «Будинком органної музики». Тільки передача храму в користування дозволила б парафії самостійно відновлювати костел. А для цього парафіяни мають значно більше можливостей завдяки міжнародній і церковній підтримці. На відміну від державних установ, котрі часто не в змозі виділити достатнього фінансування на збереження пам’яток, особливо під час війни.

«Після пожежі саме громада, вже після виконаних і прозвітованих Мінкультом протиаварійних робіт, займалася прибиранням сміття, очищенням споруди від сажі та заміною покриття підлоги, яка почала гнити і покриватися пліснявою. А держава під час першочергових робіт витратила зібрані українцями 30 мільйонів гривень на натягування захисної сітки під дахом, закриття розбитих вікон поліетиленом, відновлення опалення та обладнання підлоги ДСП-плитами, через що на мокрій після гасіння вогню поверхні з’явилася цвіль. Все це свідчить про те, що держава не є ефективним власником костелу», – розповідає отець Павло. 

Більше по темі:
У відреставрованому будинку радіо у Львові відкрили Культурний хаб ЮНЕСКО (фото)
Біля Арсенальної відкрили єдиний в Україні ресторан морозива
Через ракетну атаку на околицях столиці постраждав музей ретроавтомобілів (фото)

Через ракетну атаку наприкінці грудня на фасаді костелу тоді був пошкоджений центральний вітраж у вигляді «готичної троянди». Мінкульт пообіцяв його відновити. Але отець Павло наголошує, що першочергового ремонту потребує дах будівлі, який також постраждав від обстрілу. Адже в разі дощів і снігопадів вода через отвір потраплятиме всередину костелу. Парафія хотіла б відновити дах і пошкоджені вікна самостійно, але не може зробити цього без дозволу. А з вікнами, які міністерство обіцяло зробити протягом січня, досі не починали жодних робіт. Хоча до кінця місяця залишилося кілька днів. 

Плани громади після отримання костелу

У разі остаточної передачі костелу в користування католицькій громаді, спочатку це право повинні внести у реєстр. Далі потрібно буде зробити опис майна балансоутримувача. Але оскільки «Будинок музики» не використовує костел уже понад три роки і нічого там не залишив, цей процес не має затягнутися, як зазначає отець Павло.

Після цього громада планує зробити глобальне дослідження стану будівлі. Хоча сканування споруди, за підтримки одного швейцарського фонду, раніше вже проводили, це було ще до початку повномасштабної війни. Як розповідає отець Павло, тоді підрахували, що для реставрації костелу необхідно 20 мільйонів євро. Але зараз сума буде значно більшою, можливо навіть удвічі. Тож потрібно проводити нову оцінку.

Далі парафія має розробити та погодити реставраційний проєкт. Оскільки, як стверджує настоятель парафії, костел потрібно терміново рятувати. Зокрема, в будівлі просідає і покривається тріщинами фундамент та існує загроза корозії у залізобетонній конструкції.

А оскільки костел є пам’яткою архітектури національного значення, громаді також потрібно буде укласти охоронний договір. У ньому вкажуть відповідальність сторін і строки проведення реставрації. «Насправді все це вже давно прописано в меморандумі 2021 року. Там були конкретні кроки: до чого зобов’язується держава, до чого зобов’язується парафія. Ми вже давно свої умови виконали, а держава в особі Мінкульту ще не зробила жодного кроку», – зазначає отець Павло.

Реакція Міністерства культури

Після пресконференції парафії Міністерство культури та стратегічних комунікацій опублікувало заяву, в якій зазначається, що костел нібито був переданий у користування католицькій громаді ще 2022 року, на підставі укладеного з Національним будинком органної та камерної музики договору. Також Мінкульт стверджує, що сьогодні парафія є єдиним користувачем будівлі костелу Святого Миколая. 

«Передача відбулася на умовах збереження його культурної функції. Відтоді статус будівлі залишався незмінним: вона є державною власністю, яка використовується для задоволення духовних потреб релігійної громади», – йдеться у повідомленні Мінкульту. Крім того, міністерство зазначило, що вживає заходів для збереження пам’ятки. Зокрема, минулого року була розроблена науково-проєктна документація на невідкладні консерваційні роботи.

У відповідь на це Римсько-католицька парафія св. Миколая заявила, що Мінкульт неправдиво трактує договір використання приміщень костелу. Релігійна громада зазначила, що держава не мала права на укладання договору про передачу храму парафіянам у 2022 році, оскільки до серпня 2024 передавати державну нерухомість в безоплатне користування заборонялося. А документ, на який посилається Мінкульт, не передбачає жодної орендної плати від парафії.

«Передання Костелу в безоплатне користування Парафії держава мала реалізувати в інший спосіб – через прийняття окремого юридичного рішення про передачу Костелу в безоплатне користування релігійній організації. З юридичним закріпленням статусу користувача будівлі Костелу в усіх реєстрах саме за Парафією, а не Будинком органної музики. Цього зроблено не було», – зазначається у заяві громади.

Угода 2022 року, як пояснює парафія, лише закріпила її право використовувати окремі приміщення костелу для проведення богослужінь. Але інших прав користувача, як от самостійна оплата комунальних послуг з пільгами для релігійних організацій, католицька громада не отримала. До того ж, у самому тексті угоди вказується, що «дія договору припиняється після юридичного оформлення передачі приміщення Костелу у постійне користування Користувачу». Тобто укладений договір ще не мав такої юридичної сили.

  • #Київ
  • #Костел Святого Миколая
  • #Реставрація

Найпопулярніше за тиждень

Суд зобов’язав забудовника заплатити Києву 69 мільйонів гривень за ЖК Manhattan City
У панельній 16-поверхівці на Святошині встановили сонячну електростанцію за 700 тисяч гривень
Розкішні закинуті залізничні вокзали в США перетворюють на ресторани й офіси (фото)
100 гектарів Київської птахофабрики можуть забудувати житловим комплексом

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
20-летняя модель завоевала титул «Мисс Украина 2024»: она представит страну на конкурсе «Мисс Мира»
Gloss
2024-12-06T16:30:50Z
В сети рассекретили имя мужчины, который должен был стать героем шоу «Холостяк-13» вместо Терена
Gloss
2024-11-29T17:16:39Z
Украинский Щедрик стал частью новогодней рекламы Chanel
Gloss
2024-11-22T16:13:24Z
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Рэпер Эминем впервые станет дедушкой: видео его реакции на новость
Gloss
2024-10-04T16:48:49Z
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
МастерШеф 14 сезон. Випуск 18 від 28.12.2024
InfoHome
2025-01-08T16:45:55Z
Balenciaga представила очень минималистичную обувь The Zero
Gloss
2024-12-04T18:36:54Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
Вышел трейлер фильма «Мир Юрского периода: Возрождение»: звездный состав и динозавры
Gloss
2025-02-05T19:18:55Z
Второй украинский трейлер боевика «Опасный рейс» с Марком Уолбергом
KinoFilms
2025-01-31T13:48:33Z
Украинский трейлер криминального экшна «Хочу сейчас»
KinoFilms
2025-01-30T07:36:46Z
Украинский трейлер фильма «Канадец» с Ричардом Гиром и Умой Турман
KinoFilms
2025-01-30T07:12:35Z
«Проклятые»
KinoFilms
2025-01-21T12:42:38Z
Второй украинский трейлер фильма «Обезьяна» по книге Стивена Кинга
KinoFilms
2025-01-20T15:54:36Z
PUMA выпустила коллаборацию с «‎Игрой в кальмара»: костюмы, кроссовки и аксессуары
Gloss
2025-01-07T14:06:52Z
Netflix показал тизер финального сезона сериала "Игра в кальмара": известна дата премьеры
Gloss
2025-01-03T13:43:02Z
Состоялась премьера второго сезона сериала «Игра в кальмара»: где смотреть
Gloss
2024-12-26T13:51:55Z
16 удивительных мест, которые стоит увидеть своими глазами
Men's Life
2025-02-04T10:24:53Z
Гольф на снегу
Men's Life
2024-12-30T20:57:37Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Тренинг: знай меру!
Men's Life
2025-02-06T10:21:37Z
The science behind hot shapers: smart thermal fabrics for smart fitness
Elle
2025-02-05T09:45:59Z
Как же это вкусно чудесная выпечка с картошкой! Вместо пирогов и пирожков такие в магазине не купить
InfoHome
2025-02-05T07:03:44Z
Чрезмерные тренировки могут навредить здоровью
Men's Life
2025-02-03T07:30:44Z
Гранат поможет сбросить лишние килограммы
Men's Life
2025-01-31T09:39:41Z
Ученые доказали, что женская интуиция – миф
Men's Life
2025-01-31T09:39:40Z
Всего три ингредиента, а готовится пять минут! Салат Шустрик шок как просто и вкусно!
InfoHome
2025-01-31T07:27:38Z
В России выпустили настольную игру по мотивам захвата территорий Украины
Gloss
2025-02-06T15:51:53Z
Где выгодно купить запчасти для телефонов оптом: советы для мастеров и сервисных центров
Gloss
2025-01-27T16:49:10Z
Канадец собрал дома ядерный реактор, потратив всего 3 000 долларов
Gloss
2025-01-23T17:51:55Z
На выставке CES 2025 представили первый в мире летающий мотоцикл
Gloss
2025-01-21T18:06:50Z
Realbotix представила человекоподобного робота-женщину для «общения и близости»
Gloss
2025-01-14T13:49:21Z
Роботы Boston Dynamics не только стабильно стоят на ногах, но и научились делать сальто
Gloss
2025-01-02T13:24:49Z
Всемирно известный блогер MrBeast построил город за $14 млн для своего шоу
Gloss
2024-12-17T14:11:03Z
Супер батончики Брауни без выпечки, глютена, молочных продуктов
InfoHome
2025-01-31T07:27:38Z
Мясной рулет два в одном. Лёгкий в приготовлении. Закуска для мужчин, цыганка готовит
InfoHome
2025-01-30T07:30:56Z
Куриные бедра на сковороде. Вкуснее, чем в духовке. Вкусный и быстрый ужин для семьи!
InfoHome
2025-01-30T07:27:48Z
Лучший способ как приготовить курицу с картошкой! Самый вкусный рецепт из курицы в духовке
InfoHome
2025-01-27T12:55:08Z
Почему из капусты и фарша я не готовил такое раньше? Гениальный рецепт на обед или ужин на всю семью
InfoHome
2025-01-27T12:52:21Z
Без весов - только стакан! Манник-Нежность - невероятно простой вкусный быстрый пирог к чаю!
InfoHome
2025-01-27T12:52:20Z
Яичница: рецепты счастливого брака
Men's Life
2025-01-27T09:12:57Z
Пышная запеканка из садика без муки! Без соды! Без крахмала! Творожная запеканка воздушная
InfoHome
2025-01-25T07:40:02Z
Хрустящая пицца фокачча без замеса теста
InfoHome
2025-01-22T07:27:38Z