MY.UAСтатті
Пробудження Європи як розуміння спільної відповідальності за майбутнє
Пробудження Європи як розуміння спільної відповідальності за майбутнє

Пробудження Європи як розуміння спільної відповідальності за майбутнє

У політичних умовах, що склалися, народжуються ознаки того, що Європа прокидається. Один із прикладів – співпраця між Україною й Німеччиною

Процес євроінтеграції України та тісна співпраця з національними урядами і європейськими інституціями є однією з пріоритетних задач України. Її повернення до європейської спільноти, історично зумовлене внеском Київської Русі та козацької держави у формування нашої ідентичності, є природним, але водночас складним процесом.

Набуття Україною повноправного членства в Європейському Союзі змінить не лише нас, а й сам Євросоюз, оскільки інтеграція – це дорога з двостороннім рухом. На цьому шляху можливі нерозуміння та відчуття взаємної втоми, що потребуватимуть терпіння й довіри. Політичні рішення і суспільні практики різних учасників процесу можуть носити з часом досить дивний характер.

Ми можемо не розуміти наших партнерів, особливо коли вони вперто прагнуть вести бізнес із російським агресором, навіть усвідомлюючи його намір знищити підвалини європейських цінностей? Наші партнери можуть не розуміти нас, чи варта свобода стількох життів, якщо існує шлях – просто здатися і дочекатися, доки путін помре?

Однак, ми все ж таки є однією сім’єю і попри все, що пишуть шизофренічні російські лідери у своїх псевдоісторичних статтях, наша українська єдність з Європою закріплена в основоположних документах.

«Хартія Європейського Союзу про основоположні права» вказує на те, що Україна є частиною європейської спільноти та несе в собі європейський дух, який іноді проявляється набагато сильніше, аніж в окремих європейських державах. У першій статті Хартії закріплено, що «Людська гідність є недоторканною. Її треба поважати та захищати». І лише в другій статті закріплено право людини на життя. Мабуть, це не просто порядкові номери статей у одному з найважливіших документів Європи. Це відображення того, що захищаючи свою гідність, культуру та суб’єктність, Україна  (хоч, і ніколи не хотіла цього) жертвує життями своїх дочок і синів.

Напевно, тим політичним лідерам окремих європейських держав, які поширюють наративи путіна та намагаються всіляко задобрити його, важко зрозуміти таку українську позицію. Однак це аж ніяк не означає, що ми маємо припинити їх переконувати. Необхідно працювати над тим, щоб підібрати правильний стиль та форму комунікації з ними.

Саме тому культурний вимір та спільні для України й Німеччини цінності, спільне бачення у питанні збереження європейської культурної спадщини, можуть стати саме тією мовою, яка ефективно доносить та пояснює те, ким є українці, й чому вони роблять те, що роблять.

Днями, здійснивши візит до Берліна, сконцентрований на залученні міжнародної підтримки для захисту української культури в умовах війни, я ще більше усвідомив необхідність вдосконалення та відточення нашої спільної мови.

Фото: Tanja Marotzke/ BKM

У німецькій столиці відбулися зустрічі з Уповноваженою Федерального уряду ФРН з питань культури та ЗМІ, Державною міністеркою Клаудією Рот, представниками бізнесу, а також офіційне відкриття виставки шедеврів із Одеського музею східного та західного мистецтва «Із Одеси до Берліна. Європейський живопис XVI–XIX століть», яка презентує твори європейських митців XVII-XIX століть.

Фото: David von Becker

Ця виставка, яка відбувається під патронатом Федерального президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра та за підтримки Державного секретаря з питань культури та медіа, стала символом німецько-української дружби, особливо в контексті збройної агресії рф проти України.

Фото: David von Becker

Художню колекцію виставки евакуювали з Одеси, рятуючи її від російських атак. Президент Штайнмаєр наголосив, що ця війна є нападом не лише на територію України, а й на її культурну пам’ять та ідентичність. Він відзначив героїчні зусилля українців у збереженні своєї спадщини навіть під обстрілами.

Фото: David von Becker

Клаудія Рот, у свою чергу, наголосила на значенні підтримки української культури як невіддільної частини європейської спадщини. Вона підтвердила важливість першої Міжнародної конференції з питань культури в Україні «Співпраця заради стійкості», а також запросила нас долучитися до ключових культурних подій у Німеччині, таких як Міжнародний кінофестиваль «Берлінале» та книжкові ярмарки.

Фото: David von Becker

Пані Рот запропонувала  подальше експонування творів виставки у інших містах, таких як Гейдельберг, над чим ми спільно будемо працювати. Так само, як і над інтеграцією питань культури у роботу ключових міжнародних платформ, таких як конференція з відновлення України у Римі 2025 року.

Вдячний за те, що Німеччина з 2022 року інвестувала близько 30 млн євро у сферу культури України, зокрема у переклад літератури, участь у міжнародних виставках та боротьбу з російською пропагандою. Однак роботи ще багато. Зокрема, і в питаннях деколонізації української культури (в тому числі це стосується деколонізації німецького мислення про Україну і росію) та недопущення використання росією фальсифікацій історії. Особливо, в контексті 80-ї річниці перемоги у Другій світовій війні та українського внеску в цю перемогу.

23 січня 2025 року, коли ми працювали з колегами в Берліні, Європейський Парламент абсолютною більшістю голосів схвалив дуже сміливу (майже в українському стилі) резолюцію щодо засудження фальсифікації історії та використання дезінформації з метою легітимізації неспровокованої повномасштабної збройної агресії проти України. Переклад цієї резолюції українською мовою зі своїми коментарями люб’язно надав український історик Сергій Громенко. Команда міністерства культури та стратегічних комунікацій України також неофіційно долучалася до роботи над цією резолюцією.

Серед важливих позицій цього документу – підтримка заяви Верховної Ради України від 2 травня 2023 року щодо ідеології «рашизму». З огляду на цей термін та його значення, Європейський Парламент засудив націоналістичну імперіалістичну ідеологію, політику та практику нинішнього російського режиму, а також наголосив на несумісності цієї ідеології та політики, а також цих практик із міжнародним правом та європейськими цінностями.

Як відзначила у своєму пості на Facebook народна депутатка Євгенія Кравчук, документ Європарламенту прямо відкидає історичні претензії російського режиму, спрямовані на підрив історії та національної ідентичності України, зокрема для виправдання триваючої агресії.

Пані Кравчук підкреслила, що суть російської агресії полягає у запереченні національної ідентичності України, про що я детально писав в одній зі своїх попередніх статей.

Окрім того, європарламентарі засудили рф за руйнацію пам'ятників Голодомору та відновлення пам'ятників леніну на окупованих територіях України, а також експлуатацію кремлем православ'я в геополітичних цілях, веапонізуючи церкви та віру як засоби впливу й контролю в Україні, Грузії, Молдові, Сербії та інших країнах.

Наш колега, народний депутат Ярослав Юрчишин, активний учасник та один з ініціаторів тимчасової спеціальної комісії парламенту по роботі з поневоленими росією народами, висловився ще лаконічніше, сказавши, що «Європарламент визнав “рускій мір” злом».

У політичних умовах, що склалися, народжуються ознаки того, що Європа прокидається. Звісно, не можна казати про те, що вона досі пасивно спостерігала за українською боротьбою за гідність і незалежність. Однак навіть для народження сильних слів потрібен був час. І ми щиро сподіваємося, що сильні слова будуть підкріплені сильними діями.

Примітним є те, що одним із провісників цього відродження стала смілива та відверта промова Карла фон Габсбурга, лідера Панєвропейського руху, який підкреслив, що імперіалізм є не просто рисою характеру путіна, він глибоко вкорінений у російському суспільстві.

Ці та інші події останнього часу, а також риторика окремих європейських лідерів свідчать про ознаки пробудження європейського суспільства.

Мій візит до Берліна також підтвердив прихильність Німеччини до підтримки України в сфері культури, а отже нашу спільну спроможність говорити однією мовою.

Фото: David von Becker

Спільне з президентом ФРН відкриття виставки стало нагадуванням про величезні втрати, які несе європейська культура через російську агресію в Україні, де сотні тисяч артефактів на окупованих територіях опинилися під загрозою знищення чи продажу на чорному ринку.

Наш діалог укріплює двосторонню співпрацю між Україною й Німеччиною та нагадує світові про важливість збереження культурної ідентичності та протидії російському імперіалізму. Продовжуємо працювати над тим, щоби краще розуміти одне одного та йти до спільної успішної, демократичної і єдиної Європи.

Микола Точицький, міністр культури та інформаційної політики

Перше фото - David von Becker

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства


Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Театрі драматургів поставлять виставу за пʼєсою актора і військового Макса Девізорова
Ukraine Art News
2025-02-06T10:45:52Z
Театр Драматургів готує прем’єру за п'єсою актора і військовослужбовця Макса Девізорова
Ukraine Art News
2025-02-05T19:57:43Z
Воював з 19 років: на Покровському напрямку загинув військовий і поет Максим Ємець
Ukraine Art News
2025-02-05T15:15:49Z
Єжи Лец, або незачесаний сатирик зі Львова
Photo Lviv
2025-02-05T06:12:30Z
Каньє Вест втратив контракт на $20 млн через оголення Бʼянки Цензорі на "Ґреммі-2025"
Ukraine Art News
2025-02-04T16:48:50Z
Doechii — третя жінка в історії «Ґреммі», яка здобула нагороду за найкращий реп-альбом
Elle
2025-02-04T16:33:47Z
Кенсінгтонський палац більше не публікуватиме інформацію щодо образів Кейт Міддлтон
Elle
2025-02-04T13:57:48Z
Експрезидент США Байден підписав контракт з агентством талантів CAA
Ukraine Art News
2025-02-04T07:16:00Z
Конфуз на «Ґреммі-2025»: як сукня Бейонсе підвела співачку в найвідповідальніший момент
Elle
2025-02-03T22:54:37Z
У Києві покажуть експозицію, присвячену українському художнику-емігранту Віктору Цимбалу
Ukraine Art News
2025-02-06T14:21:47Z
Деколонізація в Одесі: чому їй опираються і чи справді вона «знищить мультикультурність»
Хмарочос
2025-02-06T13:19:04Z
Під Києвом будуватимуть автономне місто з вертикальною 40 метровою теплицею в центрі
Хмарочос
2025-02-06T13:15:58Z
Національний відбір на «Єробачення»: пісні учасників фіналу
Ukraine Art News
2025-02-06T12:30:53Z
Лимонна трава, гарячий шоколад і зимова ягода: Pantone назвав головні відтінки Тижня моди в Нью-Йорку FW25
Elle
2025-02-06T11:24:50Z
"Книжковий Арсенал" оголосив дати проведення фестивалю
Ukraine Art News
2025-02-06T11:00:53Z
10 найвідоміших зіркових обручок всіх часів
Elle
2025-02-06T10:24:48Z
У Фінляндії відкрили п’яту «Українську книжкову поличку»
Ukraine Art News
2025-02-06T09:48:47Z
21 проєкт з України номінується на нагороду ArchDaily. Найбільше — від Makhno Studio
Хмарочос
2025-02-06T07:45:59Z
Вийшов трейлер другого сезону серіалу «1923» з Гаррісоном Фордом та Гелен Міррен
KinoFilms
2025-02-06T18:12:30Z
10 найпопулярніших аудіокнижок 2024 року — рейтинг MEGOGO
Elle
2025-02-06T17:40:00Z
У столиці Литви відбудуться «Дні українського кіно»
Ukraine Art News
2025-02-06T17:27:51Z
«Плеймейкерка»: український трейлер нового комедійного серіалу за участю Кейт Гадсон
KinoFilms
2025-02-06T17:06:38Z
Топ-5 фільмів з Полом Мескалем
Ukraine Art News
2025-02-06T16:00:53Z
5 книжок про політику, традиції та владу королівських родин
Elle
2025-02-06T15:54:49Z
Бред Пітт звернувся до Анджеліни Джолі з проханням про примирення
Elle
2025-02-06T12:15:56Z
Екранізації романів Джейн Остін. ТОП-5
Ukraine Art News
2025-02-06T08:45:49Z
Топ-5 фільмів з Амандою Сейфрід
Ukraine Art News
2025-02-06T07:45:48Z
Європейці запустили нічний потяг Брюссель–Венеція, який не їде до Венеції
Хмарочос
2025-02-06T11:25:03Z
Євреї, караїми, сарацини і татари
Photo Lviv
2025-02-06T06:12:36Z
У Чехії бобри звели греблі, зекономивши владі мільйони крон
Хмарочос
2025-02-05T16:18:57Z
На Яблуницькому перевалі побудують SPA-курорт в «японсько-скандинавсьому стилі»
Хмарочос
2025-02-05T11:43:03Z
На площі Каталонії в Парижі висадили ліс: фото до і після
Хмарочос
2025-02-05T07:31:07Z
У Польщі оранжерею ХІХ століття перетворюють на дитячий садок
Хмарочос
2025-02-04T08:57:57Z
В японському місті створюють «антитуристичні патрулі». Що вони будуть робити?
Хмарочос
2025-02-03T14:39:56Z
Після нещодавнього обстрілу історичного центру Одеси пошкоджено 19 пам’яток архітектури
Хмарочос
2025-02-03T09:33:55Z
Модерністи перепланували столицю Гондурасу до появи законів про захист пам’яток
Хмарочос
2025-02-03T08:03:56Z
До кінця 2025 року РФ планує закінчити "ремонт" драмтеатру в Маріуполі, - міськрада
Ukraine Art News
2025-02-06T18:15:52Z
Як реалізували проєкт перетворення трамвайного депо від AVR Development
Хмарочос
2025-02-06T16:49:04Z
Модернізація тролейбусів для Львова по 90 тисяч євро – «Електрон» пояснив чому так дорого
Хмарочос
2025-02-06T14:10:03Z
Українські активісти протестували проти виступу російської оперної співачки Нетребко в опері Палм-Біч
Ukraine Art News
2025-02-06T12:33:50Z
Шовковиця між епохами: вона поєднала Шевченка і Ратушного
Ukraine Art News
2025-02-06T12:12:56Z
Хайлайти Українського дому в Давосі: як Україна вразила світ у Швейцарії
Elle
2025-02-06T11:57:46Z
«Ласка» пропонує безкоштовно встановити контейнер для збору одягу у вашому ЖК
Хмарочос
2025-02-06T10:46:02Z
Ф’ючерси на криптовалюту: перше знайомство з інструментом
Хмарочос
2025-02-06T09:51:58Z
Голова інспекції з паркування вважає, що Києву не потрібно більше паркомісць
Хмарочос
2025-02-06T09:34:18Z
У Росії випустили настільну гру за мотивами захоплення територій України
Gloss
2025-02-06T15:51:52Z
Штучному інтелекту в Дії можна буде поскаржитися на держслужбовців
Хмарочос
2025-02-06T10:46:03Z
Передові функції та стильний дизайн: 5 ключових переваг iPhone 16 Pro Max
Хмарочос
2025-02-03T08:12:59Z
Чому сучасний бізнес не може ігнорувати інтернет
Gloss
2025-01-31T08:54:51Z
«Я купив це, перш ніж Ілон зійшов з розуму» – нова популярна наліпка серед власників Tesla в США
Хмарочос
2025-01-30T06:28:04Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z