MY.UAСтатті
Культурний Рамштайн
Культурний Рамштайн

Культурний Рамштайн

Пам’ятаю одну знакову зустріч навесні 2022 року: за кавою з хлопцями, які займались кібербезпекою, ми говорили про актуальність культурної зброї, аби розповідати про нашу війну світу. До кінця нашої зустрічі в мене з’явилася ідея створити кіноальманах історій про тварин, знятих різними режисерами, адже тварини для всіх є символами добра і людяності й не мають політичної та національної заангажованості. Вони лише відрізняють добро й зло. І почалася робота — пошуки творчих і фінансових ресурсів.

Олег Кохан, засновник групи компаній SOTA Cinema Group.

Свєта Машовець, наша креативна продюсерка, збирала інформацію й пропонувала історії, які ми презентували авторам, а деякі режисери приносили власні сюжети. Тому майже 100% новел кіноальманаху основані на реальних фактах. Режисера Олексія Мамедова (автор сценарію й режисер новели «Синочок». — Прим. ред.), наприклад, найбільше вразила історія про жінку і собаку, який насправді виявився вовком. Це історія двох жертв жахливої  війни, яким вдалося вижити, врятувавши один одного. Макс Тузов зняв майже автобіографічну історію про кролика, яка починається ввечері перед вторгненням, коли ані білий пухнастик, ані його молодий господар не здогадувались, як дощенту зміниться їх життя наступного ранку. Історія про козу Торпеду народилась з телемарафону новин, а сюжет Андрія Лідаговського про кота оснований на його інсайтах по поверненню у Київ навесні 2022 року. Кожна з наших історій могла відбутись у будь-якому куточку України, бо війна руйнує життя скрізь.


На зйомках «Підводної пригоди». Автор  сценарію та режисер Святослав Костюк

Усі фронти важливі
Кожен з нас має наближати Перемогу щосили, як це роблять наші воїни. І щоб воєнні перемоги були повноцінними, ми маємо перемогти в серцях і головах лідерів і простих громадян усього світу. І тут гармат замало: сьогодні ми всьому людству маємо розповісти — хто ми, звідки, куди йдемо і чого варті. Нам необхідні нестандартні, гострі рішення на усіх фронтах, зокрема і на дипломатичному, і культурному.

Війна очима тварин
Ідея проєкту «Війна очима тварин» з’явилася як відповідь на проблему дефіциту зброї для інформаційної боротьби нашої культурної дипломатії за кордоном. Проблема з’явилась буквально на другому місяці повномасштабного вторгнення, коли в Європі зафіксували першу хвилю втоми від великої війни. Про це свідчили соціологічні дані: щойно починалися новини про війну в Україні, люди перемикали канали. Постала необхідність шукати нові способи привернення уваги до подій в Україні та страшних екологічних і гуманітарних загроз, які вона несе не лише нам, а й світу. Адже культура і кіно зокрема можуть бути дієвими там, де політика й суха статистика безсилі. Тому що навіть страшну правду можна так показати, щоб вона не лише била по голові, а й торкалась серця.

Марина Кошкіна в новелі «Синочок» 

Показник людяності
Від самого початку ми чітко усвідомлювали, що цей фільм має розповісти про нас і про те, чим ми відрізняємось від ворога на ментальному й моральному рівнях, адже до сьогодні ще лишилися ті, хто сприймає нас як братів. Тому у «Війні очима тварин» йдеться про людяність на фоні війни, що нищить все живе навколо та всередині кожного з нас. А також про те, що тема екоциду в Україні пекуча для всього світу. І реакція, яку викликав фільм ще на етапі створення, на Берлінському й Каннському МКФ, де ми презентували трейлер, підтверджує, що наші іноземні колеги розділяють з нами розуміння цієї страшної реальності та підтримують нас.
У фільмі ми оприлюднюємо моторошні цифри. Війна призвела до загибелі десятків мільйонів тварин — 12 млн птахів, 6 млн свійських тварин, більш як 50 тисяч дельфінів і т. д. І ця кількість щодня зростає. Деякі види зникли з нашої планети назавжди, і наші діти вже їх не побачать. Ці дані жахають, про це треба кричати! Наприкінці свого кіноальманаху ми навели цитату Махатми Ганді: «Велич і моральний прогрес нації можна виміряти тим, як ця нація ставиться до тварин». Спільно із соціальною ініціативою Save pets of Ukraine у титрах ми додаємо QR-код для донатів на допомогу тваринам.

Зіркові учасники
Ми активно долучали світових зірок до створення й промоції нашого проєкту. Такі діячі можуть стати потужними голосами для привернення уваги до проблем, що ми підсвітили в кіно, і до нашої країни в цілому. Так, у новелі «Орел» роль саундпродюсера виконав легендарний актор Шон Пенн, а авторами саундтреку стали музиканти всесвітньо відомого гурту Imagin Dragons. Ми працюємо з людьми, які можуть резонувати, вражати, надихати і разом з нами доносити важливі для всіх меседжі.

Шон Пенн у новелі «Орел» режисера Мирослава Слабошпицького

Культурний Рамштайн
Мені надзвичайно близька ідея «культурного Рамштайну», який має забезпечити презентацію нашої культури на кращих мистецьких і медійних майданчиках світу — музеях, фестивалях, театрах і вишах. І це не просто про різні гастролі — це про потужний і талановитий мистецький десант, який фокусує увагу на важливих сенсах, що закладені також в ідеї нашого кіноальманаху. Сьогодні для всіх нас вкрай важливо визначити, які художники, яка література є актуальними й конкурентними у світовому контексті. Я пишаюсь нашим мистецьким авангардом, який продовжує працювати навіть в умовах війни і створювати наш портрет в очах світу. Безумовно, їм потрібна підтримка, і цю роль мають взяти на себе держава й бізнес. Інакше наші голоси не почують, ми не зможемо змінити насаджене російською пропагандою ставлення до нашої культури та історії. Більше того — це знецінить наші воєнні перемоги.

Наші меседжі світу
Наша культурна політика має відігравати роль гаранта безпеки України й здобувати перемогу в інформаційній війні, а не лише бути декорацією для розваг, особливо в контексті великої війни. Треба, щоб це усвідомили самі діячі культури, бізнес і держава. Важливо, щоб наших лідерів думок у творчій царині почули за кордоном.

Ми маємо чітко сформулювати складові нашої культурної ідентичності — чим ми відрізняємось, окрім нашого героїзму, який так вразив світ, а насправді є одвічною рисою українців, щоб нарешті довести власну автентичність на світових мапах.

Щоб США, Іспанія чи Мексика могли через культуру дізнатися більше про нас. І якщо росіяни змогли закамуфлювати й прикрасити свою дикість, ба більше — продати її, то ми повинні показати правду, і наша правда — це скарби тисячолітньої культури, яких вистачить на десять народів. 
Українська культура до моменту відновлення Незалежності України потерпала від геноциду з боку «совєцької» влади, яка викорінювала усе, що бодай хоч якось було пов’язано з національною ідентифікацією. Тепер ця ситуація повторюється на окупованих росіянами територіях. Тому що сутність наших сусідів не змінилась, тепер нас намагаються знищити онуки тих катів, що розстріляли цвіт нашої творчої інтелігенції у 30-х роках ХХ століття. Змінився лише колір прапора, але не наміри. Успіх складається із маленьких і великих перемог. І саме зараз йде боротьба за цивілізаційний вибір усього світу. Тому нам так важливо з потрійною енергією переходити в проактивну позицію для просування наших наративів. Адже якісні культурні продукти, що задають потрібний під час війни героїчний та історичний контекст, наближають Перемогу. Країни, в яких знімали кіно, ставили вистави й видавали книжки, вигравали війни. Через культурну дипломатію ми можемо досягти цього. Я вже 25 років займаюсь цим. І повірте, це єдиний шлях до людяного світу. Ми маємо всебічно показати, що ми талановита, ціннісна, героїчна нація. І це обґрунтовано!   

Учасники проєкту «Війна очима тварин»: Олексій Макухін, Ольга Коротяєва, Шон Пенн, Олег Кохан і Мирослав Слабошпицький на зйомках новели «Орел»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Каньє Вест втратив контракт на $20 млн через оголення Бʼянки Цензорі на "Ґреммі-2025"
Ukraine Art News
2025-02-04T16:48:50Z
Doechii — третя жінка в історії «Ґреммі», яка здобула нагороду за найкращий реп-альбом
Elle
2025-02-04T16:33:47Z
Кенсінгтонський палац більше не публікуватиме інформацію щодо образів Кейт Міддлтон
Elle
2025-02-04T13:57:48Z
Експрезидент США Байден підписав контракт з агентством талантів CAA
Ukraine Art News
2025-02-04T07:16:00Z
Конфуз на «Ґреммі-2025»: як сукня Бейонсе підвела співачку в найвідповідальніший момент
Elle
2025-02-03T22:54:37Z
Стало відомо, як переживають розлучення Дженніфер Лопес та Бен Аффлек
Elle
2025-02-03T18:42:41Z
Слухаємо Abracadabra — нову пісню Леді Гаги про боротьбу з викликами
Elle
2025-02-03T16:36:50Z
«Слава богу, що я зараз нудна!». Велике інтерв'ю Леді Гаги про новий альбом, стосунки з нареченим і «внутрішніх демонів»
Elle
2025-02-03T15:33:46Z
Від російського удару в Полтаві загинула акторка Анастасія Кольвах
Ukraine Art News
2025-02-03T12:15:48Z
Україна та Німеччина домовилися протидіяти російським інформаційним маніпуляціям
Ukraine Art News
2025-02-04T19:51:45Z
Відкриття експозиції Віктора Цимбала в Музеї української діаспори
Ukraine Art News
2025-02-04T19:21:46Z
Tailored for You: став відомий дрескод балу Met Gala 2025
Elle
2025-02-04T17:51:44Z
Тіна Кароль поділилася стильною фотосесією у чорно-білій мінісукні
KinoFilms
2025-02-04T17:33:35Z
Бренд COOSH представив першу чоловічу колекцію
Elle
2025-02-04T17:21:41Z
Сила синергії. Як партнерство стало одним із потужних маркетингових інструментів у моді
Elle
2025-02-04T15:33:44Z
Євробачення — 2025: де дивитися фінал Нацвідбору та за кого голосувати
Elle
2025-02-04T13:36:58Z
Реставрація, музеї, книги: Точицький обговорив з іспанським колегою спільні проєкти
Ukraine Art News
2025-02-04T13:24:39Z
На ВДНГ відбудеться «Фестиваль кар’єри»
Хмарочос
2025-02-04T13:18:53Z
Топ-5 найкращих фільмів за участі Кріса Еванса
Ukraine Art News
2025-02-04T19:27:49Z
Баффі Саммерс знову винищуватиме вампірів: Hulu працює над перезапуском проєкту
Elle
2025-02-04T18:12:47Z
ТОП-5 - фільми жахів, що холодять кров
Ukraine Art News
2025-02-04T17:42:56Z
"Поверніть Балабана": студенти КНУКіМ вийшли на мітинг на підтримку звільненого за домагання викладача
Ukraine Art News
2025-02-04T17:18:46Z
Вийшов український трейлер фільму жахів «Пункт призначення: Родове прокляття»
KinoFilms
2025-02-04T16:54:32Z
Дивіться український трейлер блокбастера Marvel «Фантастична четвірка: Перші кроки»
KinoFilms
2025-02-04T15:27:37Z
ТОП-3: найкращі українські серіали
Ukraine Art News
2025-02-04T15:15:51Z
Французького режисера Крістофа Руджію визнали винним у сексуальному насильстві над неповнолітньою, але не посадили до в'язниці
Ukraine Art News
2025-02-04T14:54:51Z
У Польщі оранжерею ХІХ століття перетворюють на дитячий садок
Хмарочос
2025-02-04T08:57:57Z
В японському місті створюють «антитуристичні патрулі». Що вони будуть робити?
Хмарочос
2025-02-03T14:39:56Z
Після нещодавнього обстрілу історичного центру Одеси пошкоджено 19 пам’яток архітектури
Хмарочос
2025-02-03T09:33:55Z
Модерністи перепланували столицю Гондурасу до появи законів про захист пам’яток
Хмарочос
2025-02-03T08:03:56Z
Буде вищою, ніж статуя Ісуса в Ріо-де-Жанейро: у Польщі розпочали будівництво 55-метрового монумента Діви Марії
Ukraine Art News
2025-02-02T15:15:50Z
В Бельгії спроєктували міст, натхненний послідовністю Фібоначчі
Хмарочос
2025-02-02T12:57:58Z
У Карлових Варах в Чехії Королівські купальні перетворили на концертну залу
Хмарочос
2025-01-31T13:07:00Z
Після запровадження «плати за затори» транспорт у Нью-Йорку став рухатися на 30% швидше
Хмарочос
2025-01-31T09:19:12Z
У Бельгії працівникам платять за поїздки велосипедом на роботу. Дехто «накатав» за рік понад 800 євро
Хмарочос
2025-01-30T13:01:06Z
Одна з жінок, що звинуватили Ніла Ґеймана в сексуальному насильстві й торгівлі людьми, подала до суду на нього і його дружину
Ukraine Art News
2025-02-04T19:30:46Z
Євробачення-2025: на Нацвідбір виділили 10,5 млн грн, з них понад 1 млн грн - на запрошених зірок
Ukraine Art News
2025-02-04T18:39:48Z
В Азербайджані посольство й українська громада окреслили плани на 2025 рік
Ukraine Art News
2025-02-04T17:36:58Z
5 must-read книжок з психології, які допоможуть краще зрозуміти себе
Elle
2025-02-04T17:15:54Z
Вулицю у центрі Львова непомітно зробили пішохідною
Хмарочос
2025-02-04T16:46:01Z
Греція підтвердила готовність долучитися до проєктів реставрації української культурної спадщини - МКСК
Ukraine Art News
2025-02-04T16:18:52Z
Важко перекрити допомогу USAID іншими проєктами, - Железняк про подальше фінансування в Україні
Ukraine Art News
2025-02-04T15:57:45Z
Рецепти та лікарняні направлення надсилатимуть у Дію або Viber
Хмарочос
2025-02-04T14:22:02Z
У Чернігові проводять опитування: якою містяни хочуть бачити ідеальну велоінфраструктуру
Хмарочос
2025-02-04T13:37:07Z
Передові функції та стильний дизайн: 5 ключових переваг iPhone 16 Pro Max
Хмарочос
2025-02-03T08:12:59Z
Чому сучасний бізнес не може ігнорувати інтернет
Gloss
2025-01-31T08:54:51Z
«Я купив це, перш ніж Ілон зійшов з розуму» – нова популярна наліпка серед власників Tesla в США
Хмарочос
2025-01-30T06:28:04Z
В Авіаційному інституті відкривають науковий парк
Хмарочос
2025-01-29T10:22:01Z
Дві третини опитаних Viber українців натрапляли на шахраїв
Хмарочос
2025-01-28T16:46:01Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z