MY.UAСтатті
Єжи Лец, або незачесаний сатирик зі Львова
Єжи Лец, або незачесаний сатирик зі Львова

Єжи Лец, або незачесаний сатирик зі Львова

Станіслав Єжи Лец, 1964, в одній із варшавських кав'ярень, фот. CAF/PAP

Станіслав Єжи Лец – один із найвизначніших світових мислителів ХХ століття. Бурхливе життя сатирика, який завжди лишався в душі поетом, почалось у Львові.

ХХ століття рясно вродило і сатириками, і філософами, і поетами. Воно й зрозуміло: бурхливі часи виставляли високі рахунки тим, кому випало в них жити. Кожен оплачував їх та осмислював, як міг. Серед усіх своїх колег по цеху Станіслав Єжи Лец зайняв несподівану нішу: він завжди був людиною на перехресті світів, сенсів, культур та народів. Він завжди писав вірші, але справжню славу здобув завдяки «Незачесаним думкам», які нотував на паперових серветках, сидячи в кав’ярнях. Його творчий доробок, здається, відомий усім, та далеко не всі знають, що слова, які стали ледь не частиною колективного несвідомого, все ж таки мають автора – Єжи Леца.

Карикатура на Станіслава Єжи Леца, малюнок: Єжи Швайцер, псевдонім Джотс, близько 1960-1966 рр., фот. Muzeum Literatury / East News

Народився Станіслав Єжи де Туш-Лец 6 березня 1909 року у Львові. Його дім стояв на перетині вулиць Францисканської і Кармелітської. Сучасна львівська адреса польського поета і сатирика – вулиця Просвіти, 8. Хлопчик був пізньою дитиною Аделі де Сафрін (у дівоцтві) та Бенона де Туш-Леца. Матір виводила свій рід від євреїв, що мали колись на березі Генісаретського озера славнозвісну школу рабинів, а батько керував «фактурною касою» і мав серед своїх клієнтів, яким надавав бухгалтерські і банківсько-рахункові послуги, імператорський двір у Відні. Саме за це батько майбутнього поета та сатирика отримав титул барона. Рід Леців мав землі та маєтки на Буковині. Однак, з розпадом монархії, зникла і латифундія баронів де Туш-Лец.

Пропа́м’ятна таблиця на честь Станіслава Єжи Леца у Львові, фот. Галина Лильо

У 1914-му родина тікає зі Львова (от-от місто мала зайняти російська армія) до Відня, де минули найщасливіші роки маленького Леца. Тут, певно, й зародилася любов Єжи Леца до Франца Йосифа І – портрет цісаря завжди висів у кабінеті сатирика. Через два роки від серцевого нападу помирає барон де Туш-Лец, і його вдова з дитиною повертається до звільненого Львова. Тут Станіслав Єжи Лец отримує освіту в німецькомовній євангелістській середній школі, потім – у гімназії Юзефи Ґольдблат-Камерлінґ, а вже у 1927 році вступає до львівського університету Яна Казимира (зараз це Львівський національний університет імені І. Франка), де рік вчиться на факультеті польської філології, а потім переводиться на юридичний факультет. Зі Станіслава Єжи Леца міг би вийти непоганий юрист – у його біографії є навіть короткий період служби в адвокатській конторі в Чорткові – однак творчістю займатися йому хотілося більше.

Станіслав Єжи Лец, 1964, фот. CAF/PAP

Саме у Львові Станіслав Єжи Лец дебютує з авангардистською поетичною збіркою «Барви» – власне, її він уперше й підписує полонізованим варіантом свого прізвища Lec, яке з ідишу перекладається як «блазень, пересмішник». Цікаво, що німецький варіант прізвища, Letz, також промовистий і перекладається як «останній». Химерна синергія сенсів неодноразово знаходила відгомін у житті та творчості мислителя (Коли я добіг до фінішу [cel] і озирнувся, то побачив: ЛЄЦ [Lec]). У Львові за порадою редактора львівського часопису «Сиґнали», який познайомив Леца з Богданом-Ігорем Антоничем, починає перекладати вірші українських поетів на польську. Взагалі, у Станіслава Єжи Леца з українською культурою якщо й не близькі, то точно дружні стосунки. Перетинався він і з Євгеном Маланюком, коли, втікши від переслідувань зі Львова до Варшави, увійшов до кола приятелів відомого польського поета Юліана Тувіма. Та й свого перекладача на українську, Ігоря Костецького, він також добре знав і вважав за друга. Одного разу Єжи Лец навіть вступив до Спілки радянських письменників України (щоправда, наскільки це було добровільно – питання відкрите, бо ж інших способів публікувати свої твори й отримувати за це платню в окупованому совєтами місті було неможливо).

Станіслав Єжи Лец і Вєслав Боровський, Галерея Krzywe Koło, Варшава, 1960, фот. Tadeusz Rolke / Agencja Gazeta

Єжи Леца захоплювала ліва ідеологія – політичні переконання яскраво проявлялися і в його ліричних, і сатиричних роботах. Він матиме прикру нагоду розчаруватися майже в усіх ідеологіях, які пропонувало ХХ століття, бо пройде через жорна усіх репресивних систем (У борні ідей гинуть люди.) Письменник муситиме взаємодіяти з червоними окупантами, нацисти відправлять його в концтабір під Тернополем, звідки він двічі намагається втекти (вдруге успішно), а під час ліквідації варшавського гето у 1943 році згорає живцем його матір. Стає він і героєм війни – навесні 1944-го Станіслав Єжи Лец приєднується до партизанської народної армії. Після війни працює аташе польської дипломатичної місії у Відні, потім емігрує до Ізраїлю, однак не знаходить там себе (Ну ось ти пробив головою мур. А що робитимеш у сусідній камері?). Вже за два роки вертається до Польщі, де й залишається до кінця своїх днів.

Поезія контрапунктом проходить крізь увесь творчий доробок польського митця, виявляючись як напряму у віршах, так і в його афористиці. Прикметними є розмисли на цю тему вже згадуваного Ігоря Костецького, відомого своєю блискучою з точки зору перекладацького експерименту адаптацією сонетів Вільяма Шекспіра. У передмові до мюнхенського видання 1965-го року українського перекладу «Нових незачесаних думок» він ставить такі риторичні питання:

Та чи справді ж факт, що щось поділено на приблизно рівномірні відтинки, між якими, проказуючи, роблять довші, ніж звичайно павзи, – править уже самий із себе за ознаку поезії? Чи справді словесні твори, де такої рівномірности нема, неодмінно належать до прози?

Після «польської відлиги», коли Станіслава Єжи Леца знову почали друкувати, його творчість вивершується гострими, як лезо бритви, та закрученими, мов стрічка Мебіуса, афоризмами. Спираючись на потужну літературну традицію, яка ввібрала в себе талмудичні настанови, польську сатиру та німецьку класику, автор вдихнув нове життя в жанр, який встиг уже в певному сенсі підупасти й перетворитися на продукт розчленування більших текстів на розумні думки, які трохи кульгають, бо їм вирвали контекст. «Думки» Єжи Леца натомість самобутні, а головне – самодостатні. Їх вирізняє унікальна позачасовість. Філософські сентенції польського сатирика ідеально описують і сталінський терор, і нацистські концтабори, і апартеїд, і культурну революцію в Китаї, і тоталітарний режим сучасної росії (Експлуатація людини людиною? Отже, все по-людськи). Що показово, відносно спокійні часи вони описують також ідеально. Єжи Лец завжди жонглював універсаліями. Вправний акробат і блазень, він ставить усе догори дриґом, вивертаючи на показ справжню суть речей. Простір Лецових афоризмів витворює свій окремий універсум, в якому є місце улюбленим персонажам і повторюваним образам: королі, блазні, жонглери, кати, маріонетки (Я бачив маріонеток, у яких замість мотузок були кайдани). А ще – людська глупота. Її дуже багато в «Незачесаних думках». Згідно з життєвою філософією Єжи Леца, всі біди  людей – від їхньої вселенської глупоти. Вона є джерелом болю, насилля, жорстокості. Справжній homosapiens, людина розумна, на насилля не здатен. Лернейську гідру можуть здолати тільки Слово та Розум (Думка безсмертна, за умови, що вона знову і знову народжується).

За життя Єжи Лец був зітканим із протиріч аутсайдером. Його перша дружина писала колись: «Бувши молодим, користуючись розкошами, які дала йому його родина, — був соціалістом; у Польщі фашистській — був комуністом, у Львові за «радянських часів» — писав вірші німецькою; у Народній Польщі — виліз титул де Туш-Лец». У творчості письменник також стояв трохи окремо від усіх. Спадок єврейського народу він підважував скептичним ставленням до релігії (А може, Бог нагледів мене собі на атеїста?), а потоки своєї іскристої філософії затитулював дискусійним парафразом на Гейне – замість настанови «schongekammte, friesierteGedanken» («думай красиво і зачесано») з’явилися «Myśli nieuczesane» («Незачесані думки»). Автор постав новим Сократом свого часу – мудрецем, що тривожить заскорузлий спокій суспільства парадоксальними зауваженнями та незручними запитаннями (Знак питання – це герб свободи).

Обкладинка українського перекладу «Незачесаних думок» Станіслава Єжи Леца, 2006, вид-во «Дух і Літера», фот. Анатолій Пітик

Померши дуже рано, у 1966-му, Єжи Лец лишив по собі кілька поетичних збірок і тисячі незачесаних думок (Той, хто випереджає свій час, часто вмирає завчасу). Хай як банально це звучить, але творчість його обезсмертила. Ще за життя він здобув світову славу, його читали, перечитували та вивчали по всьому глобусу – від шанованих професорів з Болоньї до дисидентів та простих інтелектуалів. Безумовно, саме обрана Лецом форма коротких гострих реплік-ударів робить його настільки легким для запам’ятовування та цитування (Говоріть коротше, аби почути кінець речення ще за тієї ж епохи). В сучасній Україні про Леца говорять, можливо, менше, ніж варто було б. За часів незалежності українською, здається, Єжи Лец виходив тільки двічі: у 2006 році та в 2018 – збірка афоризмів «Незачесані думки» та фотоальбом «Лец. ХХ століття». У тому ж 2018 році у Львові, на фасаді будинку за адресою Словацького, 6, де мешкав молодий поет і письменник, було відкрито меморіальну таблицю. Тим не менш, незачесаний сатирик зі Львова завжди незримо присутній у нашому культурному полі. Геніальний пересмішник знову зробив це: максимально точно описав абсурд, що коїться навколо нас за понад пів століття до того, як той почався. Хоча, чи можна насправді стверджувати, що абсурд має свій початок і кінець? Коли ми опинилися на дні, то почули грюкання знизу!

Анатолій і Катерина ПІТИКИ

Джерело: Culture.pl

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
20-летняя модель завоевала титул «Мисс Украина 2024»: она представит страну на конкурсе «Мисс Мира»
Gloss
2024-12-06T16:30:50Z
В сети рассекретили имя мужчины, который должен был стать героем шоу «Холостяк-13» вместо Терена
Gloss
2024-11-29T17:16:39Z
Украинский Щедрик стал частью новогодней рекламы Chanel
Gloss
2024-11-22T16:13:24Z
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Рэпер Эминем впервые станет дедушкой: видео его реакции на новость
Gloss
2024-10-04T16:48:49Z
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
МастерШеф 14 сезон. Випуск 18 від 28.12.2024
InfoHome
2025-01-08T16:45:55Z
Balenciaga представила очень минималистичную обувь The Zero
Gloss
2024-12-04T18:36:54Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
Второй украинский трейлер боевика «Опасный рейс» с Марком Уолбергом
KinoFilms
2025-01-31T13:48:33Z
Украинский трейлер криминального экшна «Хочу сейчас»
KinoFilms
2025-01-30T07:36:46Z
Украинский трейлер фильма «Канадец» с Ричардом Гиром и Умой Турман
KinoFilms
2025-01-30T07:12:35Z
«Проклятые»
KinoFilms
2025-01-21T12:42:38Z
Второй украинский трейлер фильма «Обезьяна» по книге Стивена Кинга
KinoFilms
2025-01-20T15:54:36Z
PUMA выпустила коллаборацию с «‎Игрой в кальмара»: костюмы, кроссовки и аксессуары
Gloss
2025-01-07T14:06:52Z
Netflix показал тизер финального сезона сериала "Игра в кальмара": известна дата премьеры
Gloss
2025-01-03T13:43:02Z
Состоялась премьера второго сезона сериала «Игра в кальмара»: где смотреть
Gloss
2024-12-26T13:51:55Z
Netflix показал тизер мультсериала про Астерикса и Обеликса – видео
Gloss
2024-12-16T16:33:46Z
16 удивительных мест, которые стоит увидеть своими глазами
Men's Life
2025-02-04T10:24:53Z
Гольф на снегу
Men's Life
2024-12-30T20:57:37Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
The science behind hot shapers: smart thermal fabrics for smart fitness
Elle
2025-02-05T09:45:59Z
Как же это вкусно чудесная выпечка с картошкой! Вместо пирогов и пирожков такие в магазине не купить
InfoHome
2025-02-05T07:03:44Z
Чрезмерные тренировки могут навредить здоровью
Men's Life
2025-02-03T07:30:44Z
Гранат поможет сбросить лишние килограммы
Men's Life
2025-01-31T09:39:41Z
Ученые доказали, что женская интуиция – миф
Men's Life
2025-01-31T09:39:40Z
Всего три ингредиента, а готовится пять минут! Салат Шустрик шок как просто и вкусно!
InfoHome
2025-01-31T07:27:38Z
Как с толком расставить приоритеты и достичь большего?
Men's Life
2025-01-29T09:12:48Z
Основные принципы раздельного питания
Men's Life
2025-01-28T13:00:48Z
Где выгодно купить запчасти для телефонов оптом: советы для мастеров и сервисных центров
Gloss
2025-01-27T16:49:10Z
Канадец собрал дома ядерный реактор, потратив всего 3 000 долларов
Gloss
2025-01-23T17:51:55Z
На выставке CES 2025 представили первый в мире летающий мотоцикл
Gloss
2025-01-21T18:06:50Z
Realbotix представила человекоподобного робота-женщину для «общения и близости»
Gloss
2025-01-14T13:49:21Z
Роботы Boston Dynamics не только стабильно стоят на ногах, но и научились делать сальто
Gloss
2025-01-02T13:24:49Z
Всемирно известный блогер MrBeast построил город за $14 млн для своего шоу
Gloss
2024-12-17T14:11:03Z
OpenAI запустила нейросеть Sora, которая может создавать видео из текста
Gloss
2024-12-10T15:19:34Z
Супер батончики Брауни без выпечки, глютена, молочных продуктов
InfoHome
2025-01-31T07:27:38Z
Мясной рулет два в одном. Лёгкий в приготовлении. Закуска для мужчин, цыганка готовит
InfoHome
2025-01-30T07:30:56Z
Куриные бедра на сковороде. Вкуснее, чем в духовке. Вкусный и быстрый ужин для семьи!
InfoHome
2025-01-30T07:27:48Z
Лучший способ как приготовить курицу с картошкой! Самый вкусный рецепт из курицы в духовке
InfoHome
2025-01-27T12:55:08Z
Почему из капусты и фарша я не готовил такое раньше? Гениальный рецепт на обед или ужин на всю семью
InfoHome
2025-01-27T12:52:21Z
Без весов - только стакан! Манник-Нежность - невероятно простой вкусный быстрый пирог к чаю!
InfoHome
2025-01-27T12:52:20Z
Яичница: рецепты счастливого брака
Men's Life
2025-01-27T09:12:57Z
Пышная запеканка из садика без муки! Без соды! Без крахмала! Творожная запеканка воздушная
InfoHome
2025-01-25T07:40:02Z
Хрустящая пицца фокачча без замеса теста
InfoHome
2025-01-22T07:27:38Z