MY.UAСтатті
Шовковиця між епохами: вона поєднала Шевченка і Ратушного
Шовковиця між епохами: вона поєднала Шевченка і Ратушного

Шовковиця між епохами: вона поєднала Шевченка і Ратушного

«І мертвим, і живим, і ненарожденним», – доля одного дерева єднає покоління борців за Україну

…Затиснута між огорожами, забудовою сучасного центру Києва, підземними тунелями, – ця розлога шовковиця змогла не лише народитися в іншій епосі, орієнтовно 1815 року на іншій вулиці (Козине болото, – не сучасний Майдан), не лише бачити Тараса Шевченка, який точно ласував її ягодами влітку 1846 року, не тільки вижити в періоди воєн, революцій і знищення всього довкола у XX столітті, а й дожити до XXI  і стану дорослого дерева, здатного родити.

Будинок-музей Тараса Шевченка у Києві. Фото: соцмережі Музею.

А для нинішнього безоглядного зрубування всього, що старше 50 років це чудо й подвиг. Як зазначає Володимир Ветроградський, арборист та рятівник київських дерев: «Чимало людей не усвідомлює одного факту, – що їм пощастило побачити дорослу фазу розвитку рослини. Її неможливо побачити при посадці саджанця, зрілість якого нам ніколи не вдасться побачити в цьому житті. Це має спонукати більшість берегти таку рослинну спадщину».

Втім, шовковиця Шевченка (так, це дерево має ім’я і прізвище) змогла поєднати словами того ж таки її патрона – і мертвих, і живих, і ненарожденних. Поєднати ідеєю врятування самого меморіального дерева. 

Поєднати екзистенційного батька українців Тараса Шевченка та полеглого у Великій російсько-українській війні київського активіста Романа Ратушного, бажання живих виконати заповіти мертвих, аби передати пам’ятні ягідки Шевченкової шовковиці ще ненародженим поколінням українців.

Шовковиця Шевченка до початку лікування, 2011 рік. Фото: Вікіпедія

Але про все й по черзі.

ШОВКОВИЙ ШЛЯХ

Приблизно 210 років це солідний вік, звісно, але для шовковиці не критичний, вона може жити і до 300 років. Це дерево має рідне місце проживання – дворик літературно-меморіального будинку-музею Т. Шевченка в Києві (це всього лише метрів 100 від Майдану Незалежності – пупа сучасної історії України). Його вивчено, досліджено і задокументовано. Якщо вірити Вікіпедії ця жива істота має обхват 3,30 м, висоту у 10 м і велике дупло. Як каже Ветроградський, дупла є частиною життя дерев, особливо шовковиць, лікування і бетонування цього дерева робили старими і невдалими методами, хоча з добрими намірами. 

Шовковиця пережила не одне випробування, і її вперше рятували ще у 2010 році за сприяння меценатів та ініціативи Київського еколого-культурного центру. Саме тоді дупло шовковиці було запломбовано бетоном і цеглою, а під дерево поставлена опора. 

Сьогодні ж за її відновлення взявся відомий український арборист (арборист – фахівець з обслуговування та догляду за деревами як за індивідуальними організмами, – ред.) Володимир Ветроградський. Днями відбулась публічна презентація всього процесу дослідження, підготовки, очищення та лікування меморіальної шовковиці часів Шевченка.

Володимир Ветроградський.

У тісному будиночку минулої епохи зібралось чимало відвідувачів, аби на кілька годин поринути у всі потаємні закапелки шовковиці й особливості життя саме цього дерева. 

Це схоже на тривалу та прискіпливу операцію. Кожна деталь мала значення. Скажімо, звичний для багатьох метод бетонування або закладання цеглою порожнин вважається застарілим, оскільки обидва матеріали тверді, гігроскопічні, а дерево має властивість стискатись і розширюватись, залежно від погоди, і коливатися від вітру. А волога, якою насичуються матеріали, сприяє грибковим захворюванням, не гоячи рани дерева, а навпаки. «Сама ідея була позитивна, але методи застарілі». 

У розповіді Володимира часто звучали хірургічні терміни, а сам процес пломбування виконувався і стоматологічними інструментами, й унікальними власними інструментами, і вручну, ще й з додаванням сучасних полімерних матеріалів.

Арборист за роботою. Звільнення від пломб.

За 25 років роботи арбористом Ветроградський, зокрема, відновлював пошкоджену рослинність вже після деокупації Київщини. А відновлювати тепер є що. «До нього звертаються у найскладніших випадках, і ця шовковиця – не виняток. Вона не просто дерево, а мовчазний свідок епохи, пам’ятає Шевченка. Ми три місяці спостерігали, як Володимир Ветроградський з любов’ю і майстерністю повертає її до життя», – розповіли у музеї. 

Стовбур у дротах.

ЯК ЛІКУВАЛИ І РЯТУВАЛИ ШОВКОВИЦЮ

Для порятунку дерева був проведений цілий складний комплекс заходів. І все не так просто, як може комусь здатися. Ретельний огляд дерева, фіксація всіх елементів, поступове очищення стовбура від уражених та зруйнованих ділянок.

Одна із побілених меморіальних шовковиць. Шовковиця Сковороди.

Окремо клопоту завдавала «побілка меморіальних дерев», традиційна щорічна процедура комунальників, яка лише забивала пори шовковиці, виглядала дуже совково і «жодного ефекту не давала». Арборист ретельно обробив стовбур від залишків фарби і грибкових інфекцій, лишаючи при тому живими симбіотичні гриби. 

Було збережено вторинні корені, які можуть допомогти дереву рости далі і стануть йому додатковою опорою. Демонтовано та встановлено зміцнювальні каркаси для підтримки стовбура.

Шовковиця Шевченка: було і стало.

Ветроградський та його помічник провели спеціальну та унікальну семиступеневу реставрацію довговічними синтетичними матеріалами. Фахівці довго і ґрунтовно очищали живу тканину дерева так, аби не пошкодити  її артерії. Демонтували пломби сегментами, крок за кроком. «Лише цей процес зайняв три дні». А потім створювали (як і при реставрації зубів) окремі зліпки на кожну пломбу. Тепер ця сучасна система має допомогти відновленню форми та міцності дерева. «Треба бути спелеологом, аби протискатись у всі ці щілини і видалити всі ці частини», – зізнається арборист.

Пломба старого та нового зразків.

Звісно, що було проріджено загуслу крону дерева, як сказав Володимир: «Завдання арбориста зробити це так, щоб крона була максимально розріджена, але це було непомітно». Крім того, «меморіальне дерево має мати охоронну зону, яка відповідає радіусу крони». Але так сталося, що шовковиця затиснута у тісному подвір’ї центру між забудовами, тож можливості їй вільно «дихати» корінням немає. «Цінність таких дерев у тому, щоб вони були максимально природної форми».

Один із уважних спостерігачів за процесом лікування.

Шовковиця позбулася наростів, табличок, елементів, що стягують, в її нетрях було знайдено будівельне сміття, цвяхи, копійки різних епох і навіть хрестик. Навіть більше, – у стовбурі меморіального дерева знайшов прихисток і місце для зимівлі їжак. Тепер він став частиною екоспільноти музею-будинку і разом із двома котами входить до невеликого колективу братства чотирилапих шевченківців.

Розріджена крона тепер не притуляється до будівлі. Було і стало.

Подбали активісти і про продовження епохи шовковиці. Співробітниками Ботсаду Фоміна з цієї шовковиці було клоновано та пророщено пагін, який є точною копією цієї рослини. «Коли прийде час шовковиці залишити цей світ, у нас буде її продовження», – пояснив експерт.

ДЕРЕВО МІЖ ПОКОЛІННЯМИ І БОРОТЬБОЮ

Історична шовковиця проживе ще багато років і родитиме ягоди нам на радість, впевнений арборист. Вона продовжить бути живим символом спадщини Тараса Шевченка і не лише його. Магія й сила сильних рятує цей простір шовковиці.

Шовковиця у малюнках Тараса Шевченка.

Окрім доброї волі для порятунку дерева потрібно було достатнє фінансування. Для порівняння: кілограм полімерної пломби коштував до тисячі гривень. Не кажучи про інструменти, інші матеріали та роботу. Догляд за меморіальними деревами не може бути дешевим…

Запустити такий коштовний проєкт стало можливо завдяки заповіту Романа Ратушного, який у 2022 році загинув на Харківщині, потрапивши у ворожу засідку. Це його іменем нині названа одна із вулиць Києва в Солом’янському районі, а в мирний час Роман займався порятунком зелених насаджень Києва, зокрема і Протасового Яру від забудови.

Роман Ратушний, активіст. Фото: соцмережі.

Як військовий 93-ї ОМБр «Холодний Яр» Роман Ратушний лишив частину  бойових виплат на збереження Будинку-музею Тараса Шевченка. Одним із ключових проєктів музею стало відновлення легендарної шовковиці, яка вже понад два століття росте біля нього.

 Роман Ратушний. Фото: 93-тя ОМБр «Холодний Яр».

«Всі заходи проводилися в пам’ять великої людини Романа Ратушного, якого, на жаль, більше немає з нами... Завдяки цій клятій війні. Людини честі, слова та дійсно великого розуму. Людини, яку я завжди пам’ятатиму», – так написав про Романа Володимир Ветроградський. І додав: «Пам’ятаємо, хто ми є. І за що і для чого ми боремось. Пам’ятаємо про цінність життя в усіх його проявах! Про єдність, людяність, взаємопідтримку, взаємоповагу та допомогу. Бо тільки це робить нас сильнішими, стійкішими. Цінування свого, українського. Прошу пам’ятати кожного. Далі буде».

Так шовковиця поєднала і мертвих, і живих, і ненарожденних в Україні. І, можливо, матиме статус дерева пам’яті і Романа Ратушного. Час думати і про такий спосіб збереження дерев та людей. Скажімо, у Великій Британії існує програма Меморіальних дерев від Woodland Trust (Лісового трасту). Вона дозволяє людям висаджувати або присвячувати дерева в пам’ять про близьких, підтримуючи таким чином збереження лісів. Це екологічний спосіб вшанування пам’яті, який також сприяє відновленню природи та збереженню біорізноманіття.

Біля шовковиці під час публічної лекції.

Втім, історія порятунку одного дерева не скасовує досить важкої ситуації із довгим життям дерев в Україні. Вирубування триває всюди, незважаючи на війну. Зокрема, у столиці. Ця шовковиця статус ботанічної пам’ятки природи отримала лише у 2011 році (як їй вдалося дожити це взагалі диво). Але то вже наступна історія. 

ДО РЕЧІ, НЕ ЛИШЕ ПРО ШОВКОВИЦІ

До речі, в столиці існує ще одна шовковиця Шевченка. Росте вона в Національному ботанічному саду НАН України, на алеї до Видубицького монастиря.

Шовковиця Шевченка біля Видубицького монастиря. Фото: Вікіпедія

За легендою її вік набагато більший, і посаджена вона нібито ченцями Видубицького монастиря з насіння, привезеного з Середньої Азії. За легендою Тарас Шевченко зробив кілька замальовок цього дерева, коли відвідував Видубицький монастир. У 2010 році дерево отримало статус ботанічної пам’ятки природи.

Видубицький монастир. Малюнок Тараса Шевченка.

Загалом на сьогодні на державному обліку перебуває близько 2800 вікових і меморіальних дерев. Найбільше заповідних дерев взято під охорону в АР Крим, у Львівській, Тернопільській областях та у Києві. Серед них понад 70 дерев мають вік понад тисячу років, більшість із яких ростуть у Криму. 

Для порівняння – У Великій Британії, країні з еталонним ставленням до охорони дерев, налічується понад 50 000 меморіальних дерев, багато з яких відзначають історичні події, важливі постаті або є частиною спеціальних пам’ятних програм. Крім того, частиною пам’яті британців є спеціальні туристичні тури до таких дерев, які приносять і прибуток усій громаді.

Меморіальна шовковиця у британському королівському коледжі (Кембридж) на фоні нових корпусів.

На жаль, охоронний статус не може захистити дерева від російських осколків та влучань, і від «своїх» охочих до наживи понад усе – нещодавно було розслідування ДБР щодо вирубки 185 дубів  у понад сотню років у Денисовецькому лісництві (Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник), деревину яких продавали за підробленими документами.

Але історію цієї шовковиці така доля має оминути. Надто сильно тримається пам’ять за її гілля. 

Шовковиця стала символом спадкоємності, зв’язку між поколіннями борців за Україну. Вона була свідком життя Шевченка, а тепер її порятунком опікуються сучасні активісти, серед яких був і Роман Ратушний. І це важливо, що одне дерево розростається і стає точкою дотику різних епох, а збереження природи переплітається зі збереженням історії. 

Тепер залишилося дочекатись її шовкових ягідок і нам. Вистачить на всіх добрих людей. Весна скоро…

Ярина Скуратівська,Київ

Перше фото: Вікіпедія



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Театрі драматургів поставлять виставу за пʼєсою актора і військового Макса Девізорова
Ukraine Art News
2025-02-06T10:45:52Z
Театр Драматургів готує прем’єру за п'єсою актора і військовослужбовця Макса Девізорова
Ukraine Art News
2025-02-05T19:57:43Z
Воював з 19 років: на Покровському напрямку загинув військовий і поет Максим Ємець
Ukraine Art News
2025-02-05T15:15:49Z
Єжи Лец, або незачесаний сатирик зі Львова
Photo Lviv
2025-02-05T06:12:30Z
Каньє Вест втратив контракт на $20 млн через оголення Бʼянки Цензорі на "Ґреммі-2025"
Ukraine Art News
2025-02-04T16:48:50Z
Doechii — третя жінка в історії «Ґреммі», яка здобула нагороду за найкращий реп-альбом
Elle
2025-02-04T16:33:47Z
Кенсінгтонський палац більше не публікуватиме інформацію щодо образів Кейт Міддлтон
Elle
2025-02-04T13:57:48Z
Експрезидент США Байден підписав контракт з агентством талантів CAA
Ukraine Art News
2025-02-04T07:16:00Z
Конфуз на «Ґреммі-2025»: як сукня Бейонсе підвела співачку в найвідповідальніший момент
Elle
2025-02-03T22:54:37Z
У Києві покажуть експозицію, присвячену українському художнику-емігранту Віктору Цимбалу
Ukraine Art News
2025-02-06T14:21:47Z
Деколонізація в Одесі: чому їй опираються і чи справді вона «знищить мультикультурність»
Хмарочос
2025-02-06T13:19:04Z
Під Києвом будуватимуть автономне місто з вертикальною 40 метровою теплицею в центрі
Хмарочос
2025-02-06T13:15:58Z
Національний відбір на «Єробачення»: пісні учасників фіналу
Ukraine Art News
2025-02-06T12:30:53Z
Лимонна трава, гарячий шоколад і зимова ягода: Pantone назвав головні відтінки Тижня моди в Нью-Йорку FW25
Elle
2025-02-06T11:24:50Z
"Книжковий Арсенал" оголосив дати проведення фестивалю
Ukraine Art News
2025-02-06T11:00:53Z
10 найвідоміших зіркових обручок всіх часів
Elle
2025-02-06T10:24:48Z
У Фінляндії відкрили п’яту «Українську книжкову поличку»
Ukraine Art News
2025-02-06T09:48:47Z
21 проєкт з України номінується на нагороду ArchDaily. Найбільше — від Makhno Studio
Хмарочос
2025-02-06T07:45:59Z
10 найпопулярніших аудіокнижок 2024 року — рейтинг MEGOGO
Elle
2025-02-06T17:40:00Z
У столиці Литви відбудуться «Дні українського кіно»
Ukraine Art News
2025-02-06T17:27:51Z
«Плеймейкерка»: український трейлер нового комедійного серіалу за участю Кейт Гадсон
KinoFilms
2025-02-06T17:06:38Z
Топ-5 фільмів з Полом Мескалем
Ukraine Art News
2025-02-06T16:00:53Z
5 книжок про політику, традиції та владу королівських родин
Elle
2025-02-06T15:54:49Z
Бред Пітт звернувся до Анджеліни Джолі з проханням про примирення
Elle
2025-02-06T12:15:56Z
Екранізації романів Джейн Остін. ТОП-5
Ukraine Art News
2025-02-06T08:45:49Z
Топ-5 фільмів з Амандою Сейфрід
Ukraine Art News
2025-02-06T07:45:48Z
Пригоди маленького мрійника: на великі екрани виходить сімейна анімація «Динозаврик»
Cineast
2025-02-06T03:54:52Z
Європейці запустили нічний потяг Брюссель–Венеція, який не їде до Венеції
Хмарочос
2025-02-06T11:25:03Z
Євреї, караїми, сарацини і татари
Photo Lviv
2025-02-06T06:12:36Z
У Чехії бобри звели греблі, зекономивши владі мільйони крон
Хмарочос
2025-02-05T16:18:57Z
На Яблуницькому перевалі побудують SPA-курорт в «японсько-скандинавсьому стилі»
Хмарочос
2025-02-05T11:43:03Z
На площі Каталонії в Парижі висадили ліс: фото до і після
Хмарочос
2025-02-05T07:31:07Z
У Польщі оранжерею ХІХ століття перетворюють на дитячий садок
Хмарочос
2025-02-04T08:57:57Z
В японському місті створюють «антитуристичні патрулі». Що вони будуть робити?
Хмарочос
2025-02-03T14:39:56Z
Після нещодавнього обстрілу історичного центру Одеси пошкоджено 19 пам’яток архітектури
Хмарочос
2025-02-03T09:33:55Z
Модерністи перепланували столицю Гондурасу до появи законів про захист пам’яток
Хмарочос
2025-02-03T08:03:56Z
Як реалізували проєкт перетворення трамвайного депо від AVR Development
Хмарочос
2025-02-06T16:49:04Z
Модернізація тролейбусів для Львова по 90 тисяч євро – «Електрон» пояснив чому так дорого
Хмарочос
2025-02-06T14:10:03Z
Українські активісти протестували проти виступу російської оперної співачки Нетребко в опері Палм-Біч
Ukraine Art News
2025-02-06T12:33:50Z
Хайлайти Українського дому в Давосі: як Україна вразила світ у Швейцарії
Elle
2025-02-06T11:57:46Z
«Ласка» пропонує безкоштовно встановити контейнер для збору одягу у вашому ЖК
Хмарочос
2025-02-06T10:46:02Z
Ф’ючерси на криптовалюту: перше знайомство з інструментом
Хмарочос
2025-02-06T09:51:58Z
Голова інспекції з паркування вважає, що Києву не потрібно більше паркомісць
Хмарочос
2025-02-06T09:34:18Z
Кількість велосипедистів у Києві вперше зменшилася — на чверть
Хмарочос
2025-02-06T08:40:16Z
У Росії випустили настільну гру за мотивами захоплення територій України
Gloss
2025-02-06T15:51:52Z
Штучному інтелекту в Дії можна буде поскаржитися на держслужбовців
Хмарочос
2025-02-06T10:46:03Z
Передові функції та стильний дизайн: 5 ключових переваг iPhone 16 Pro Max
Хмарочос
2025-02-03T08:12:59Z
Чому сучасний бізнес не може ігнорувати інтернет
Gloss
2025-01-31T08:54:51Z
«Я купив це, перш ніж Ілон зійшов з розуму» – нова популярна наліпка серед власників Tesla в США
Хмарочос
2025-01-30T06:28:04Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z