MY.UAСтатті
Чи існує соціально-відповідальний бізнес в Україні? Як завод Knauf Києві забезпечив житлом своїх працівників з Соледару
Чи існує соціально-відповідальний бізнес в Україні? Як завод Knauf Києві забезпечив житлом своїх працівників з Соледару

Чи існує соціально-відповідальний бізнес в Україні? Як завод Knauf Києві забезпечив житлом своїх працівників з Соледару

Внаслідок повномасштабного вторгнення щонайменше п’ять мільйонів українців втратили роботу, як заявляла у 2022 році заступниця Міністерки економіки України. Чимало з них залишилися навіть без виплат, які мали б отримати від компаній після раптового скорочення. Особливою проблемою безробіття стало для прифронтових регіонів. За інформацією від «Опендатабот» станом на 2023 рік, майже 8 000 українських бізнесів були релоковані від початку повномасштабної війни. Зокрема, третє місце серед регіонів, звідки переїхало найбільше підприємств, посіла Донеччина.  

Проте для тих, кому вдалося зберегти робоче місце під час релокації компанії, проблемою часто ставала відсутність можливості знайти житло у новому місті. Хоча існують і позитивні приклади, коли бізнес демонстрував соціальну відповідальність та не залишав своїх працівників напризволяще. Одна з таких історій сталася з німецькою компанією Knauf, що займається виробництвом будівельних матеріалів. Адже підприємство не лише зберегло робочі місця для своїх співробітників-ВПО, а й допомогло орендувати їм житло після переїзду.

Нещодавно компанія повідомила, що розпочинає будівництво нового заводу в місті Борщів на Тернопільщині. Це буде вже друге виробниче підприємство Knauf в Україні, ще одне знаходиться у Києві. Раніше у Соледарі на Донеччині функціонував найбільший в країні завод компанії, але в 2022 він був фактично знищений російськими обстрілами. А з 2023 року місто взагалі перебуває під російською окупацією. Внаслідок цього зупинилося одне з найбільших підприємств у регіоні, де працювало сотні людей. Однак компанія підтримала своїх співробітників, надавши можливість жити і працювати у Києві. 

«Хмарочос» поспілкувався з двома працівниками Knauf, які переїхали з Донецької області до столиці. Розповідаємо як їм вдалося зберегти роботу та чи отримують вони підтримку від компанії до цього часу.  

Втрата заводу в Соледарі

Завод Knauf у Соледарі вперше постраждав через атаку російської авіації у травні 2022 року. Тоді внаслідок авіаудару були пошкоджені приміщення підприємства та сталася пожежа. Подальші обстріли завдали підприємству ще більших руйнувань, що підтверджує відео, зняте росіянами вже після окупації міста в 2023 році. Зокрема, на заводі були вибиті двері, пошкоджений фасад і дороге обладнання. Подвір’я та споруди завалені уламками, а на стінах помітні сліди від влучань великокаліберної зброї.

На щастя, під час авіаудару по заводу навесні 2022 ніхто не постраждав. Адже підприємство призупинило свою роботу ще на початку повномасштабної війни. «Я зідзвонився зі своїм безпосереднім керівником 24 лютого зранку і він сказав, що поки на роботу виходити не потрібно. Коли у травні стався приліт, мене вже не було на Донеччині. Однак жодних розмов про якесь скорочення чи припинення виплат від керівництва не було. Протягом цього часу ми продовжували отримувати зарплату», – згадує Михайло.

Він влаштувався на завод усього за п’ять місяців до початку повномасштабного вторгнення, повернувшись додому в Бахмут після невдалих спроб влаштуватися на роботу в іншому місті, де здобув освіту хіміка. Тут завдяки родичам Михайло дізнався про відкриту вакансію у Knauf. За його словами, всі в місті знали про гарні умови та людяне відношення до працівників у компанії. Тому хлопець без вагань пішов на завод. У хорошому ставленні до працівників, як каже Михайло, він відразу переконався на власному досвіді. Зокрема, як і багато інших співробітників, хлопець мешкав у Бахмуті. Щоранку робочий автобус забирав усіх працівників до Соледара, і ввечері відвозив назад. А для тих, хто працював позмінно, були додаткові рейси.

Розглядати переїзд в інше місто був змушений і 37-річний Антон, оператор сушильних виробів. Він працює в Knauf уже 14 років, прийшовши у компанію майже відразу після закінчення навчання. Втрата заводу в Соледарі стала для нього справжньою несподіванкою. Разом з дружиною та дітьми Антон якийсь час залишався у селі Покровське в Бахмутському районі. «Хоча після вимушеної зупинки заводу виплата заробітної платні продовжувалася, у якийсь момент вдома стало жити надзвичайно важко та небезпечно. Тому коли нам уже полетіло на голови, ми вирішили виїхати з Донеччини», – згадує Антон.

Переїзд до Києва

Сьогодні на заводі Knauf у Києві працює понад 350 людей, з яких близько 200 переїхало з Соледара. У компанії зазначають, що всі їхні працівники, які хотіли опинитися на підконтрольній Україні території – переїхали. Частина у Дніпро, частина у Київ, а хтось відразу в Тернопільську область, де будують новий завод. Питання скорочень працівників взагалі не розглядатиметься поки в країні триває війна.

За ініціативою німецького керівництва, всім, кому не було де зупинитися після переїзду, спочатку надавали тимчасове житло. Зокрема, організовано шукали недалеко від заводу чи облаштовували прихисток безпосередньо на підприємстві, у навчальному центрі. Оскільки чимало працівників переїжджало цілими сім’ями, часто доводилося жити разом з дітьми, котами, собаками тощо просто на заводі. Однак Михайло та Антон потрапили в хостел, який їм теж підшукала компанія.

Антон згадує як отримав звістку від свого керівництва, що у Києві модернізують і розвивають виробничі потужності заводу та потребують кваліфікованих працівників. Чоловіку запропонували робоче місце і він відразу погодився. Після переїзду до Києва родині надали тимчасове житло, в якому довелося перечекати близько трьох місяців. Помешкання у хостелі було трохи тіснуватим для сім’ї з дітьми, однак довелося пристосуватися до таких умов життя, бо іншого варіанту не було.

Михайло також отримав пропозицію від свого керівництва: «Поки я залишався у Вінниці, комунікація між мною і керівництвом не припинялася. Одного разу мені подзвонили та повідомили про відновлення роботи заводу в Києві. Через деякий час керівник зателефонував і запросив до столиці. Розповів, що компанія допомагатиме винаймати житло для працівників-ВПО. Звісно, я швидко погодився. Якихось сумнівів взагалі не було».

Оренда житла для працівників

Усім 200 працівникам з Донеччини компанія допомогла винайняти житло. І продовжує роботи це дотепер, як розповідають Антон та Михайло. Помешкання співробітники шукають самостійно, а завод компенсує оплату за житло, виділяючи певну фіксовану суму. За бажанням, працівники можуть знімати й дорожчі квартири, однак різницю в ціні повинні доплачувати самі. За словами Антона, на початку для оренди житла він отримував від компанії 10 000 грн.

Винаймати житло дозволяється у будь-якому районі міста. Тож Антон з сім’єю шукали помешкання недалеко від заводу. Двокімнатну квартиру знайшли дуже швидко, лишень з другої спроби. Хоча так пощастило далеко не всім. Головна проблема полягала у небажанні багатьох орендодавців здавати житло офіційно, щоб не сплачувати податки, як розповідає Михайло. Адже завод вимагав обов’язкового укладання договорів оренди. Тому на пошуки житла в Михайла пішло близько півтора місяця. Врешті вдалося винайняти однокімнатну квартиру з хорошими умовами та недалеким розташуванням від підприємства. 

Разом з дружиною Михайло живе у цій оселі вже третій рік. «Поки працюємо в Києві, але в разі появи інших можливостей – розгляну варіанти. Однак назад ми вже точно навряд повернемося. Просто немає куди. На жаль, Бахмут і Соледар стали відомими на весь світ не у такий спосіб, як хотілося б», – каже працівник. А інші варіанти щодо роботи можуть з’явитися з відкриттям нового заводу в Тернопільській області. Адже частина персоналу, як зазначає компанія, після завершення будівництва переїде туди. Хоча дехто перемістився вже зараз.

Можливість переїзду на Тернопільщину припускає і Антон. Він розповідає, що адаптуватися у Києві йому було не важко, адже навчався у Харкові та звик до великих міст. Тому в разі такої можливості, хотів би й надалі залишатися в столиці та облаштовувати своє життя саме тут.

Підтримка від головного офісу

Окрім допомоги з орендою житла для працівників-ВПО, на що компанія кожного місяця витрачає по кількасот тисяч гривень, Knauf реалізує й інші соціальні проєкти для підтримки співробітників компанії в Україні. Наприклад, під час відключень електроенергії кожному українському працівнику подарували маленьку газову плиту та зарядну станцію EcoFlow. Що ж спонукає компанію проявляти таку активну соціальну позицію та демонструвати відповідальність перед своїми працівниками?

На думку Михайла, дотримання у своїй роботі європейських стандартів і спільна робота української команди та головного офісу відрізняють Knauf від подібних бізнесів в Україні. «Я можу сказати на власному досвіді, що ставлення до працівників в багатьох українських компаніях зовсім інше. Зокрема, під час навчання в університеті у мене було стажування на виробництві, а після отримання диплому я пробував працевлаштуватися у Вінниці. Проте обіцянки про оплачуване стажування та підписання контракту після тимчасової неофіційної роботи не виконувалися. Ще й відмова могла бути через причину, що не базувалася на професійних навичках. Наприклад, через статус ВПО», – ділиться своїм досвідом Михайло.

Натомість Knauf, за словами хлопця, завжди приймав на роботу лише офіційно. Навіть ставлення до безпеки на виробництві у компанії відрізняється від більшості українських заводів, на яких працювало чимало родичів Михайла. Також він знає багато випадків, коли на початку повномасштабної війни працівникам не виплачували навіть ті кошти, які компанія була винна. А про якусь додаткову допомогу взагалі не йшлося. Однак Михайло сподівається, що колись українські підприємства нарешті почнуть переймати європейський досвід і покращувати ставлення до своїх співробітників. Адже сприятливе робоче середовище не лише полегшуватиме життя працівникам, а й позитивно впливатиме на результативність праці. 

Найпопулярніше за тиждень

КМДА зобов’язала забудовника припинити роботи біля Тарілки на Либідській
Під Києвом будуватимуть автономне місто з вертикальною 40 метровою теплицею в центрі (проєкт)
Вулицю у центрі Львова непомітно зробили пішохідною
Одна зі станцій берлінської підземки випромінює радіацію. Чому? #нечос

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Блискучі корсети, пісні про бойфрендів та тріумф на «Ґреммі»: що варто знати про Сабріну Карпентер
Elle
2025-02-07T07:15:51Z
Справу проти Таїсії Повалій про колабораціонізм і підтримку агресії РФ передали до суду
Ukraine Art News
2025-02-07T03:45:44Z
У Театрі драматургів поставлять виставу за пʼєсою актора і військового Макса Девізорова
Ukraine Art News
2025-02-06T10:45:52Z
Театр Драматургів готує прем’єру за п'єсою актора і військовослужбовця Макса Девізорова
Ukraine Art News
2025-02-05T19:57:43Z
Воював з 19 років: на Покровському напрямку загинув військовий і поет Максим Ємець
Ukraine Art News
2025-02-05T15:15:49Z
Єжи Лец, або незачесаний сатирик зі Львова
Photo Lviv
2025-02-05T06:12:30Z
Каньє Вест втратив контракт на $20 млн через оголення Бʼянки Цензорі на "Ґреммі-2025"
Ukraine Art News
2025-02-04T16:48:50Z
Doechii — третя жінка в історії «Ґреммі», яка здобула нагороду за найкращий реп-альбом
Elle
2025-02-04T16:33:47Z
Кенсінгтонський палац більше не публікуватиме інформацію щодо образів Кейт Міддлтон
Elle
2025-02-04T13:57:48Z
LITKOVSKA та Nick Knight представили благодійну колаборацію Flowers Know Better
Elle
2025-02-07T12:09:51Z
Українську культуру представили на «Міжнародному вечорі» у столиці Катару
Ukraine Art News
2025-02-07T12:04:10Z
Національний відбір на «Євробачення-2025»: де та коли дивитися трансляцію фіналу
Ukraine Art News
2025-02-07T11:00:52Z
Слово стилісту: як тижні моди в Парижі впливають на наші повсякденні образи
Elle
2025-02-07T11:00:51Z
Мозаїка Алли Горської «Вітер» вже почала осипатися і вкрилася тріщинами
Хмарочос
2025-02-07T08:33:58Z
Як побачила світ перша книга українського автора
Photo Lviv
2025-02-07T06:12:30Z
24 виставки лютого в Києві, які варто відвідати
Ukraine Art News
2025-02-06T19:09:50Z
24 виставки лютого в Києві, які варто відвідати
Elle
2025-02-06T19:09:49Z
У Києві покажуть експозицію, присвячену українському художнику-емігранту Віктору Цимбалу
Ukraine Art News
2025-02-06T14:21:47Z
Бен Аффлек зацікавився відомою акторкою і планує з нею стосунки — ЗМІ
Elle
2025-02-07T12:30:50Z
Український трейлер мультфільму «Динозаврик»
KinoFilms
2025-02-07T12:03:38Z
«Титанік», «Ла Ла Ленд», «Тіло охоронець»: у Палаці мистецтв при свічках пролунають мелодії з романтичних фільмів
Photo Lviv
2025-02-07T06:06:29Z
Новий постер серіалу «Пісочний чоловік» підтверджує, що другий сезон буде фінальним
KinoFilms
2025-02-06T19:06:36Z
Вийшов трейлер другого сезону серіалу «1923» з Гаррісоном Фордом та Гелен Міррен
KinoFilms
2025-02-06T18:12:30Z
10 найпопулярніших аудіокнижок 2024 року — рейтинг MEGOGO
Elle
2025-02-06T17:40:00Z
У столиці Литви відбудуться «Дні українського кіно»
Ukraine Art News
2025-02-06T17:27:51Z
«Плеймейкерка»: український трейлер нового комедійного серіалу за участю Кейт Гадсон
KinoFilms
2025-02-06T17:06:38Z
Топ-5 фільмів з Полом Мескалем
Ukraine Art News
2025-02-06T16:00:53Z
Європейці запустили нічний потяг Брюссель–Венеція, який не їде до Венеції
Хмарочос
2025-02-06T11:25:03Z
Євреї, караїми, сарацини і татари
Photo Lviv
2025-02-06T06:12:36Z
У Чехії бобри звели греблі, зекономивши владі мільйони крон
Хмарочос
2025-02-05T16:18:57Z
На Яблуницькому перевалі побудують SPA-курорт в «японсько-скандинавсьому стилі»
Хмарочос
2025-02-05T11:43:03Z
На площі Каталонії в Парижі висадили ліс: фото до і після
Хмарочос
2025-02-05T07:31:07Z
У Польщі оранжерею ХІХ століття перетворюють на дитячий садок
Хмарочос
2025-02-04T08:57:57Z
В японському місті створюють «антитуристичні патрулі». Що вони будуть робити?
Хмарочос
2025-02-03T14:39:56Z
Після нещодавнього обстрілу історичного центру Одеси пошкоджено 19 пам’яток архітектури
Хмарочос
2025-02-03T09:33:55Z
Модерністи перепланували столицю Гондурасу до появи законів про захист пам’яток
Хмарочос
2025-02-03T08:03:56Z
Нова станція паризького метро, яка буквально «купається» в денному світлі
Хмарочос
2025-02-07T12:12:59Z
Що вдягнути на День закоханих 2025: 17 стильних ідей для образів від модниць
Elle
2025-02-07T12:06:59Z
Євробачення-2025: букмекери назвали фаворита Нацвідбору
Ukraine Art News
2025-02-07T11:30:57Z
Точицький обговорив із послом Ірландії співпрацю в підготовці фахівців із реставрації
Ukraine Art News
2025-02-07T10:36:52Z
Бути по-людському
Ukraine Art News
2025-02-07T10:15:48Z
Росія платила псевдоактивістам по 100 євро за пошкодження бензинових автомобілів у Німеччині
Хмарочос
2025-02-07T09:58:07Z
Постачальник мережі JYSK будує в Хмельницькому меблевий завод з власною сонячною електростанцією
Хмарочос
2025-02-07T08:37:09Z
Закінчився перший етап рекультивації сміттєзвалища у Львові який коштував понад 17 мільйонів євро
Хмарочос
2025-02-07T08:33:57Z
У Росії випустили настільну гру за мотивами захоплення територій України
Gloss
2025-02-06T15:51:52Z
Штучному інтелекту в Дії можна буде поскаржитися на держслужбовців
Хмарочос
2025-02-06T10:46:03Z
Передові функції та стильний дизайн: 5 ключових переваг iPhone 16 Pro Max
Хмарочос
2025-02-03T08:12:59Z
Чому сучасний бізнес не може ігнорувати інтернет
Gloss
2025-01-31T08:54:51Z
«Я купив це, перш ніж Ілон зійшов з розуму» – нова популярна наліпка серед власників Tesla в США
Хмарочос
2025-01-30T06:28:04Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z