MY.UAСтатті
Трахтемирів: Залишки давніх храмів і артефакти часів Козацької держави
Трахтемирів: Залишки давніх храмів і артефакти часів Козацької держави

Трахтемирів: Залишки давніх храмів і артефакти часів Козацької держави

Стародавні пам´ятки Державного історико-культурного заповідника «Трахтемирів» чекають на відкриття та вивчення

«Черкащина – місце сили». Такий бренд мешканці області обрали в липні 2020 року, а в серпні 2023-го навіть отримали офіційне свідоцтво. Дійсно, Черкащина була форпостом Козацької держави зі столицею в Чигирині; тут народився і похований Кобзар; тут – героїчний Холодний Яр і ще багато-багато визначних для України місць. Логотипи є принаймні для 12-ти з них: того ж Холодного Яру, Тарасової гори, Дуба Залізняка… Є емблема й для дамби через Дніпро. І тільки для місця сили – Трахтемирова – логотипа не знайшлося…

НАПІВЗАБУТИЙ ВЕЛЕТ

Трахтемирівський півострів омивається Канівським водосховищем «шириною в Чорне море», за яким важко розгледіти протилежний берег. Попри те, що до Києва звідси менше сотні кілометрів, а Переяслав – зовсім поруч, треба лише Дніпро перепливти, виникає відчуття, що тут – кінець цивілізації.

Ірина Воропай

- Якщо від Канева заїжджати ґрунтовими дорогами, то дійсно немов межа світу, – каже виконувачка обов’язків директора Державного історико-культурного заповідника Ірина Воропай.

– Місцеві села доживають останніх років. Григорівка – осердя: там церква і старостинський округ. Бучака вже практично немає, із десяток хат лишилося. Так само кілька хатин – у селі Трахтемирів. І все ж це – місце сили. Столиця реєстрового козацтва. Енергетика, яка йде від гір… Оскільки вони мають рихлу структуру, енергетика, яку випромінюють, підсилює магнітні поля. Тут і компас може не працювати, і самопочуття людини не зовсім стабільне, з´являються запаморочення. Такі місця дуже часто зустрічаються на Трахтемирівщині. Сила ж передається від довкілля. На вершинах гір – чотири стихії: повітря, вода, енергія Сонця й Землі. Коли там опиняєшся, тебе просто окриляє.

Уродженки Бучака, початок ХХ століття

- Це ж іще залежить від людини…

- Сюди ж іде не якийсь бусурман, який нічого не знає ні про культуру, ні про нашу спадщину. Приходять підготовлені люди, аби почерпнути ще більше історичних відомостей про певну подію. А коли ти все це відчуваєш, ще й почуєш розповіді, у тебе все візуалізується – це підтверджують 95 відсотків відвідувачів. Байдужих не траплялось, були перевтомлені, перенасичені.

Розкопки на горі Лисуха в с.Бучак

- Отже, коли обирали бренд області, вас не згадали?

- Коли визначали «Золоту підкову Черкащини», мабуть, вирішили, що ми якось осторонь від доріг. Регіон важкодоступний. Але специфіка території, сама її історична складова, потенціал вартують уваги не тільки Черкащини, а й усієї України. І навіть світу, – відповідає науковиця.

ДОВКОЛА СПАЛЕНОГО МЛИНА

На території Державного історико-культурного заповідника “Трахтемирів” ще збереглося кілька поселень: Григорівка, Луковиця й відомий чи не всьому світові Бучак. Місцевого населення тут майже не залишилось, на його місце приходять інші люди, які втомились від благ цивілізації.

Побутові речі селян Трахтемирова

- Нещодавно помер один із останніх жителів села. Його хатину купив очільник «Трахтемирівської Січі» Борис Скребцов, тож остання з хат Трахтемирова – у надійних руках. Мабуть, ви чули, що у селі постійно мешкає Олег Петрик – легендарний Скіф (працював у Києві театральним режисером, переїхав у Бучак близько 36 років тому, – ред.). Коли на цю територію прийшли люди з Аграрно-екологічного об’єднання «Трахтемирів», вони поставили шлагбауми, примусово викупили в людей хати – й одразу ж їх зруйнували, аби історичного сліду села не залишилось. Та не всі продалися – кілька сімей залишились – при тому, що тут немає ані світла, ані газу. І тепер важливо, щоб трахтемирівська спадщина, яка пережила Другу Світову, залишилася, і можна було бодай щось показати. Бо коли хоч одна хата є, не можна казати, що село вимерло, – каже Ірина Воропай

Додає, що від останнього млина Трахтемирова лишився обгорілий стержень.

- Дубовий стержень, війну пережив… Скоріш за все, то був плановий підпал. У селі ще лишалися клуб, школа. Але центром села вважалося місце, де стояв млин. Бо це – пагорб, вершина: потужне місце, де організовували сходки, аби поділитися думками. Як розповідали місцеві, коли треба було поговорити, йшли до млина. Переговорили, побачилися, відзвітували, хто ще живий, хто помер… Коло млина крутилося культурне життя. Вже немає людей, нема млина, але дух залишився, – додає науковиця.

У 1993 році була заснована пластунська організація «Трахтемирівська січ», що проводить на півострові вишколи молоді. Один із напрямків діяльності – творчість, розкриття здібностей підлітків: це й співи біля ватри, й творчі майстерні, й робота з глиною тощо. Ірина Валеріївна показала кілька зразків «січової» кераміки, переданих музею Заповідника. На полиці, поруч із древніми артефактами, вони виглядають цілком органічно. Щоправда, слово «музей» тут звучить дещо перебільшено. Заповіднику – трохи більше 30 років, але він тільки недавно отримав пристойний офіс у Каневі. Утім, поки все одно ніде розмістити багатющу колекцію знахідок.

ДУХИ ПРЕДКІВ

- Ідеш тими безлюдними місцями – і сумно, страшно стає, коли заходить сонце. Якийсь морок спускається, холодок по спині, внутрішні страхи підіймаються. Всі так кажуть. Не знаю, звідки воно береться, але це – реалії нашого півострова. От вам і місце сили, от вам і духи предків, – ділиться науковиця.

На її думку, такі відчуття пов’язані з тим, що на цій землі точиться безкінечна війна за виживання – відтоді, як на півострів ступила перша людина.

- Городище великою підковою охоплює вал скіфського часу, VII–VI ст. до нашої ери. На цій території – ще з десяток пам’яток, які свідчать, що не так-то й легко було виживати. Багато баталій відбувалося. Це стратегічні місця, які треба було обороняти. Це пов’язано з бродами через Дніпро, козаччиною, Другою світовою, Букринським плацдармом, – додає Воропай.

Інструмент дайва. Його ангельську мелодію чутно на кілометри. Використовують для медитацій туристів

До речі, трахтемирівськими бродами користувалися ще трипільці. Саме тут вони перейшли на лівий берег, заснувавши нечисельні поселення. На півострові багато лісових насаджень, тут важче було проходити.

- Такої яруго-балкової системи, як на Канівщині, в Україні немає. Вона тягнеться від Ржищева й до пониззя Росі. Тут – другий за розмірами яр у Європі, – Костянецький. Його глибина – 90 метрів, і він росте, хоч не такими темпами, як раніше. Цікавий був би туристичний маршрут цією місциною, але через своєрідність ландшафту можна зайти сьогодні, а вийти післязавтра. Гори теж іще в процесі формування, просто наше око цього не помічає, – розповідає виконувачка обов’язків директора заповідника. 

Дерево-тризуб

За її словами, на півострові є залишки Трипільської культури. Загалом на території Трахтемирова підтверджено існування всіх археологічних культур, притаманних Середньому Подніпров’ю у правобережній його частині. Але трапляються й культури, які належать до лівобережної. Невелика смужка 30- кілометрової протяжності перенасичена археологічними об’єктами, бо вони являють собою багатошарові поселення. На одній ділянці відкривали по чотири-п'ять культур різних епох. Безперервно, упродовж багатьох тисяч років жили тут люди: одні пішли – інші прийшли.

Штучний котлован, в народі - Голубе озеро

ДОСЛІДИЛИ ЛИШЕ 30% ТЕРИТОРІЇ

Науковці ще не дійшли одностайної думки, чи були нашими предками скіфи-орачі, які селились на цих пагорбах із VIІ століття до нової ери. А от щодо Зарубинецької культури сперечаються менше: вона вважається першою праслов’янською, назва походить від села Зарубинці, яке нині покоїться під хвилями Канівського водосховища. До речі, сліди цієї культури виявив той самий першовідкривач Трипілля Вікентій Хвойка.

- Поки не було затоплене водосховище, яке у три-чотири рази розширило русло Дніпра, науковці Інституту археології зробили дуже велику справу. Кілька експедицій вийняли неймовірну кількість матеріалу з перших надзаплавних терас. Сьогодні тільки підводні розкопки можуть доповнити їхні здобутки. А так під водою – розвалини давніх храмів. В урочищах ще розташовані певні елементи плінфи, фресок. За результатами тих досліджень вирішили неодмінно резервувати цю територію. Це – скарб у науковому, історичному, археологічному планах. Утім, роботи ще на сто років – досліджено лише 30% території. Багато поселень і городищ – у нетипових місцях, тому несподіванок може бути багато.

Автентичний рушник
Автентична сорочка від Одарки

- Яке місце Трахтемирова в церковній ієрархії Давньої Русі і до часів Козаччини?

- Церкви від ХІ століття; ХІІ-ХІІІ – це вже муровані храми. Як кажуть науковці, тут почалося ще з печерних монастирів. Спочатку монахи оселялись у печерах, потім з’явились надземні споруди і так далі. Це зрозуміло, бо поруч розташовувалось Переяславське князівство, де теж були муровані храми. Порубіжне князівство. Потім Юрій Довгорукий почав проводити державну політику розбудови й укріплення руських міст, більше по Дніпру, по Сулі, щоб люди селилися на порубіжжі. Тоді й Канівське городище укріплюється. Канівський собор – теж пам’ятка давньоруського часу: перебудована, неодноразово піддавалась руйнуванням, але втрималась. А на Трахтемирівській землі архітектури не залишилось, тому що всі наземні муровані споруди були зведені на заплавних терасах, їх просто поглинула вода. Є таке легендарне припущення, що в Давньоруський період на території від Трахтемирова до Бучака було до сімдесяти різних культових споруд – капличок, церков… Настільки потужне тут було культурне життя. А на підвалинах давньоруського, незважаючи на навалу військ Батия, воно відродилося. І ще є припущення, що до 1240 року тут сталося кілька потужних землетрусів. І в Переяславі, і на Трахтемирівщині через землетруси теж могли бути руйнування.

- Володимир Мономах у Трахтемирові якось відзначився?

- Звичайно. Тут, біля бродів, у квітні 1103 року він починав похід на половців.

“ТОЇ СЛАВИ КОЗАЦЬКОЇ ПОВІК НЕ ЗАБУДЕМ?”

Після Батиєвої навали 1240 року життя навколо Трахтемирова припинилось. У XV столітті, за козацької доби, було зведено Успенський монастир. Його використовували як шпиталь для хворих і немічних козаків. Економічним підґрунтям монастиря стали перевезення через Дніпро. Монастирю передали певні угіддя, доходи від каменоломень, бджільництва, рибальства. Монахи у той час уміли господарювати.

Портрет Стефана Баторія в кабінеті Ірини Воропай

У 1578 році король Речі Посполитої Стефан Баторій, не без тиску реєстрового козацтва, передав їм Трахтемирів зі зведеним замком, і він став козацькою столицею. Принаймні, тут гетьман створив свою резиденцію. А Петро Конашевич Сагайдачний почав звідси відроджувати українське православ’я, яке сильно занепало після Берестейської унії 1596 року. Він був у приязних стосунках із архімандритом запорізького Трахтемирівського монастиря Єзекіїлем Курцевичем. Коли козаки на чолі з Сагайдачним вирішили відтворити православну ієрархію в Україні, Курцевич активно їх підтримав.

- Після успішного походу на Москву в 1618 році козаки отримали непогані преференції. Повернули частину Сіверщини, Чернігівщину. Тоді проходили таємні переговори з єрусалимським патріархом Феофаном ІІІ, і коли той повертався з Московії, домовились, що відвідає Київ. Натомість козаки забезпечили йому потужну охорону. Одночасно домовились, що патріарх візьме участь у відновленні православної митрополії в Києві, на противагу уніатам. Феофан їм висвятив відновлену митрополію і митрополита Іова Борецького. На єпископські кафедри посадили українських православних діячів. Серед інших Єзекіїля Курцевича було висвячено на єпископа Володимирського та Берестейського, – каже науковиця.

Додає, що у 1663 році син Богдана Хмельницького – Юрій – після невдалого гетьманування, прийняв постриг у Трахтемирівському монастирі (деякі історики вважають, що це відбулося в Чигирині, – ред.). Щоправда, надовго тут не залишився, переходячи з одного монастиря до іншого, поки його знову не затягнуло в політику.

Після ганебного Андрусівського перемир’я поляки відновили контроль над Правобережною Україною, і козацька столиця почала занепадати, перетворившись згодом на сотенне містечко. Перехід під руку московського царя нічого в його долі не додав.

А панам лукавим...
Нащо здалась козацькая
Великая слава?!..
І Трахтемиров геть горою
Нечепурні свої хатки
Розкидав з долею лихою,
Мов п’яний старець торбинки.
(Тарас Шевченко, «Сон»)

*       *       *

Наостанок – про Бучак. Режисер Олег Чорний назвав цю місцину «Голлівудом над Дніпром». Адже тут Довженко починав знімати деякі епізоди «Поеми про море», а після його смерті продовжила це робити його дружина Юлія Сонцева. Взагалі-то в фільмі йдеться про Каховську ГЕС, але головний герой за сценарієм приїздить до батьківської хати, от у Бучаку й знімали ці епізоди. Окрім того, тут працював над фільмом «Українська рапсодія» Сергій Параджанов (ще до «Тіней…»). Потім у Бучаку робив «Іванове дитинство» Андрій Тарковський. Із цими місцями пов'язана «Ніч на Івана Купала» Юрія Іллєнка, «Сон» Володимира Денисенка тощо.

- Як розповідав Скіф, після зйомок на цій території у акторів залишилося багато речей: бутафорні мечі, кольчуга тощо, – додає Ірина Воропай. – Оскільки Олег Георгійович раніше працював у театральній сфері, з багатьма був знайомий. Перебравшись сюди, почав формувати свій музей. І ті речі, які лежали мертвим вантажем, кіношники попередавали йому.

Михайло Бублик, Черкаси

Фото автора і ДКІЗ «Трахтемирів»



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Бразильська поліція запобігла теракту на концерті Леді Гаги в Ріо-де-Жанейро. Там були присутні понад 2 млн глядачів
Ukraine Art News
2025-05-05T07:46:05Z
Від Анджеліни Джолі до Дженніфер Еністон: зірки, які ніколи не відвідували Met Gala
Elle
2025-05-05T06:51:51Z
"Думав, мене паралізує": Оззі Осборн розповів про хворобу Паркінсона, пошкодження хребта і майбутнє шоу Black Sabbath
Ukraine Art News
2025-05-02T13:52:18Z
«Інакшість — наша природа». Ziferblat — герої нової digital-обкладинки ELLE
Elle
2025-05-02T13:01:01Z
Співачка й авторка пісень Джилл Собул загинула в пожежі в будинку
Ukraine Art News
2025-05-02T09:52:16Z
Гурт Ziferblat поїхав на Євробачення: учасники поділилися метою подорожі та розповіли про конкурсний номер
Ukraine Art News
2025-05-01T10:25:05Z
Розірвані зв'язки: найгучніші скандали в родинах зірок
Elle
2025-04-28T16:30:57Z
Театральний режисер зі Львова Євген Лавренчук розірвав контракт у Ізраїлі через залучення до його проєкту двох росіян
Ukraine Art News
2025-04-28T12:48:58Z
Подарунок на ювілей? Джіджі Хадід спровокувала чутки про заручини з Бредлі Купером
Elle
2025-04-28T12:39:37Z
Гурт Діти Фрістайла зіграють у Львові нову концертну програму на біс
Photo Lviv
2025-05-05T05:07:06Z
Як AVR Development відновила палац у Львові
Photo Lviv
2025-05-05T05:00:52Z
Вчить вишивати й співати українських пісень: бібліотекарка з Дніпрорудного на Запоріжжі проводить в Ірландії майстер-класи для іноземців
Ukraine Art News
2025-05-04T13:01:08Z
Український центр книги у Литві отримав майже три сотні нових видань
Ukraine Art News
2025-05-04T12:31:06Z
На Липках відкриють Музей Авангарду
Хмарочос
2025-05-04T07:28:13Z
У Відні відкрилася виставка Марчука - в експозиції близько 400 найвідоміших робіт майстра
Ukraine Art News
2025-05-04T06:16:25Z
У Львівському Фотомузеї відбудеться презентація 41-ого числа часопису “Наша спадщина”
Photo Lviv
2025-05-04T05:06:53Z
Оголошено імена переможців конкурсу “Стежками Каменяра”
Photo Lviv
2025-05-04T05:01:00Z
У Полтаві демонтували монумент, встановлений на місці відпочинку Петра I
Ukraine Art News
2025-05-03T17:01:05Z
Фільм "Громовержці*" від Marvel зібрав $47,2 млн за перші три дні в міжнародному прокаті
Ukraine Art News
2025-05-05T05:01:16Z
Ана де Армас озброєна та небезпечна на нових кадрах бойовика «Балерина»
KinoFilms
2025-05-04T11:15:50Z
Суспільне Мовлення — головний партнер шоукейсу RAW DOC
Cineast
2025-05-04T01:45:51Z
Рух VETERANKA створив освітній серіал про комунікацію без дискримінації у війську
Elle
2025-05-03T12:49:00Z
Топ-5 фільмів за участі Фредді Хаймора
Ukraine Art News
2025-05-03T06:01:28Z
Загинув на фронті актор молодіжного театру Максим Ковтун
Ukraine Art News
2025-05-03T02:34:19Z
"Астерікс і Обелікс..." вже тут: що подивитися на вихідних
Ukraine Art News
2025-05-02T17:01:20Z
Джеремі Реннер заявив, що Disney запропонувала лише половину гонорару за другий сезон "Соколиного ока" після аварії зі снігоходом
Ukraine Art News
2025-05-02T14:43:01Z
Книжковий клуб Емми Робертс: що читає відома акторка
Elle
2025-05-02T12:15:54Z
Франція відмовляється від коротких авіаперельотів на користь потягів
Хмарочос
2025-05-05T07:13:10Z
Львів на невідомих фото 1970-х років
Photo Lviv
2025-05-05T05:12:46Z
Як у Львові відзначають День міста. Фоторепортаж
Ukraine Art News
2025-05-04T10:00:57Z
Темне минуле парків Німеччини: як дерева росли з руїн і єврейських надгробків
Хмарочос
2025-05-01T13:40:04Z
Відчути Львів: 5 книжок, які влаштують читачам прогулянку містом
Elle
2025-05-01T10:06:56Z
10 безбар’єрних маршрутів Києва: які вже закінчили і які заплановано
Хмарочос
2025-05-01T09:19:03Z
Із минулого Яворова. Частина перша
Photo Lviv
2025-05-01T05:12:35Z
30 наймальовничіших велосипедних маршрутів у світі
Хмарочос
2025-04-30T12:16:05Z
Парк тварин «ХІІ Місяців» під Києвом відкриває 10-й ювілейний сезон
Хмарочос
2025-04-28T14:39:58Z
Вітамін С: універсальний інгредієнт для догляду за шкірою всіх типів
Krasinfo
2025-05-05T07:12:56Z
Киян запрошують вивчати італійську мову
Хмарочос
2025-05-05T07:10:23Z
Люди не розуміють різниці між залежністю від автівок і захопленням ними — автоблогер вирішив боротися за міста без машин
Хмарочос
2025-05-05T07:07:10Z
Вирішальна битва Качинського: що загрожує колишній партії влади Польщі та її лідеру
Европейская правда
2025-05-05T03:57:34Z
Поради з ефективного догляду за шкірою обличчя для сяючої краси
Krasinfo
2025-05-04T16:42:56Z
Позбутися другого підборіддя: ефективні методи та стратегії з догляду за шкірою
Krasinfo
2025-05-04T09:36:47Z
Громада Вінниці закликає уряд визначити статус електросамокатів
Хмарочос
2025-05-04T07:28:13Z
Кортадо — новий тренд кавового напою: чому варто спробувати
Photo Lviv
2025-05-04T05:12:39Z
Альтернативний метод видалення татуажу: ремувер проти лазера
Krasinfo
2025-05-03T19:36:39Z
Британський велоблогер, який знімав порушення водіями правил, припинив блог через погрози вбивством
Хмарочос
2025-05-05T07:10:23Z
Українська гра Broken Life про кота-ветерана вийшла в дочасний доступ на Steam
Ukraine Art News
2025-05-02T17:37:05Z
В Україні розробили ШІ-алгоритм, який «бачить» в уламках будівель матеріали, які можна використати повторно
Хмарочос
2025-04-28T12:04:21Z
Фундація, яка працює з незрячими, закликає вирішити проблему розкиданих електросамокатів
Хмарочос
2025-04-28T07:43:06Z
У Monobank зміниться структура власності
Хмарочос
2025-04-25T11:37:03Z
Великоднє меню: дуже смачна домашня куряча ковбаска
Elle
2025-04-18T18:10:02Z
Дуже смачна великодня паска з родзинками, в'яленою журавлиною та вишнями за французьким рецептом
Elle
2025-04-18T17:21:41Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Стефано Антоніоллі ділиться рецептом пасти араб’ята
Elle
2025-04-17T16:04:05Z
Найсмачніша вишнева healthy-паска
Elle
2025-04-15T19:45:58Z
Найсмачніша сирна паска за рецептом Тіни Кароль
Elle
2025-04-14T12:37:00Z
Соус песто із соняшниковим насінням: покроковий рецепт
Elle
2025-04-09T16:54:57Z
Пісне меню: готуємо фруктову галету без масла та яєць
Elle
2025-04-09T16:54:55Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом цвітної капусти в східних спеціях
Elle
2025-04-04T13:49:02Z
6 рецептів весняних смузі для схуднення, детоксу та імунітету
Elle
2025-03-31T12:03:45Z