MY.UAСтатті
Андрій Миколайчук – “підпільник Кіндрат” української естради
Андрій Миколайчук – “підпільник Кіндрат” української естради

Андрій Миколайчук – “підпільник Кіндрат” української естради

Андрій Миколайчук

Випускник Уманського музичного училища Андрій Миколайчук наприкінці 1970-х працював у дитячому садочку, а у вихідні неодмінно грав на черкаських весіллях. Його гнітило те, що весільний репертуар українською мовою був не таким уже й великим, тому почав писати власні пісні. Напередодні першого фестивалю Червона рута показав їх столичному журі – і переміг на обласному відбірковому конкурсі.

Фінальна і незабутня “Червона рута” осені 1989 року  була фестивалем відкриттів. І чи не найбільше вразив усіх саме Андрій, який одним із перших показував шоу і сміливо відступив від зашкарублих правил радянської естради. Не маючи значних вокальних даних, додав гротеску – до чудернацьких текстів долучив сценічний одяг: солдатське галіфе, френч. Лисину мав природну, а на сцену виходив босоніж. Відтоді усі знають, що лисий і босий лише він – “підпільник” української естради Андрій Миколайчук. Йому вдалося спростувати стереотип, що український консервативний глядач не сприймає екстравагантних виконавців. Ще й досі у багатьох на вустах Андрієві шлягери “Наркомани”, “Партизани”, “Лисина котовського”, “Агент кольцов”, “Нестор Іванович”, “Весілля в Малинівці”, “Отаман”, “Бензобаки”. У  Чернівцях уманчанин одного ранку прокинувся знаменитим, здобув другу премію в галузі поп-музики (першої не отримав ніхто). Його “Піду втоплюся” та “Підпільник Кіндрат” лунали ледь не з кожної праски і навіть з національного радіо!

Андрій Миколайчук

 

“Більшість українських ВІА розмовляли між собою російською. А в Смерічці Назарія Яремчука – чулося рідне, своє!

“Як летить час, ніби вчора мене ще ніхто не знав, а вже минуло аж 35 літ, відколи світ у моїй скромній особі пізнав такого цікавого і незвичного виконавця. Мені це приємно. А що, я тоді був дуже класний, – зізнається суперзірка фестивалю в Чернівцях Андрій Миколайчук. – Подібне навіть наснитися у казкових снах не могло!

Я досить вдало вписався в ресторанну тусовку і в кінці 1970-х, ще юнаком, був лабухом ресторану “Умань”, де грав на піаніно. Співав там популярні шлягери, в ті часи у всій ресторанній мережі левова частка творів належала Володі Івасюку, а серед виконавців на піку популярності перебував Назарій Яремчук. Співав і його пісні. Згодом настав той час, коли ми, нарешті, зустрілися. Якогось дня, йдучи на роботу, побачив афіші – в Умань з концертами (два-три щодня!) на кілька днів приїжджає Назарій Яремчук зі “Смерічкою” Левка Дутковського. Колектив і його лідер мали таку неймовірну популярність, що їх чекали знову і знову, а молодого і красивого Яремчука жінки-фанатки обожнювали.

Більшість українських ВІА розмовляли між собою російською. А тут – чуєш рідне, своє! І в коридорах, і в гримерках, на сцені, поза нею, у готельних номерах, на вулицях. І це вражало, проте воно для “Смерічки” було нормою, така їхня суть – починаючи з Левка, Назарія, Віктора Морозова, Марцефала, Володі Прокопика і закінчуючи вантажниками.

Уманський Будинок культури розташований навпроти ресторану “Умань”, тож усі гастролери заходили до нас, а ми, звісно, старалися не пропускати нагоди поспілкуватися. Тож відважився свій “доробок”, записаний на бобінах, показати Назарію. Він усе уважно прослухав, проте нічого не сказав. Ні доброго, ні поганого.

Минуло кілька років. Назарій знову приїхав в Умань. Я традиційно узяв свій важкий магнітофон “Комету” і поплентався через дорогу. Пісень же ж додалося! Назарій чемно, стримано, але знову уважно слухав. І… знову мовчав… Правда, тоді показав свою “творчість” ще Володі  Прокопику і Павлові Дворському. Перший був не в захваті, а ось другий сказав, що “в тому щось є!”

Була в мене ще й третя спроба, у тому ж місці, в тому ж Будинку культури в Умані: Назарій мовчав, Володя – те саме, а ось Павлові сподобалося. Це мене надихнуло і окрилило. На тій зустрічі запропонував Назарію співати “Підпільника Кіндрата”. Буковинець делікатно відмовився, посилаючись на те, що в тексті є згадка про автомат.

Кузя з “Братів Гадюкіних” і Андрій Миколайчук

 

Окрім другої премії лауреата, отримав ще приз глядацьких симпатій

– У 1989 році Андрій Миколайчук, працівник дитячого садка №8 міста Умань Черкаської області, який випадково побачив оголошення і переміг на обласному відбірковому конкурсі в Уманському Будинку культури, здобув право виступити на першому Всеукраїнському пісенному конкурсі “Червона рута”!

Мені йшов 30-й рік, уже понад десять літ був одружений (моя половинка навчала мене в музичній школі гри на піаніно, 1980-го побрався зі своєю вчителькою). Уже вісім років мала моя донька Таїсія.

Купив собі квиток на автобус Умань-Чернівці та й поїхав у невідому мені далеку Буковину. Вийшов на сцену в галіфе, чорному фраку, з леопардовою пов’язкою на голові, у сорочці кольору хакі та у чорній краватці.

Чернівці для мене тоді були, як шалена пристрасть. Аура рідкісного переплетення національних культур. Це не зовсім конкурс був, а демонстрація української сили і своєрідний протест проти совкових стандартів, які в той час прижилися на українській естраді. Щасливий і гордий, що тоді потрапив у цю атмосферу.

Що цікаво, в журі фестивалю побачив “своїх” – Назарчика Яремчука і Володю Прокопика. На першій “Червоній руті” про якісь блати не могло бути й мови. Усе було чесно. Навіть Павло Дворський там отримав аж третю премію!

Пройшов спочатку до півфіналу, а потім – у фінал. Що ще міг співати – “Підпільник Кіндрат” і “Піду втоплюся”.  Зі сцени час від часу поглядав у залу на членів журі, на Назарія Яремчука. Знову – інтелігентна стриманість, без жодних емоцій. Правда, великого пальця догори показав мені Володя Прокопик. Мовляв, усе класно. Оцінив!

Усі кричать, автографи беруть. Нарід сприйняв мене і полюбив мої пісні. Окрім другої премії лауреата в жанрі популярної музики, отримав ще приз глядацьких симпатій. Боже, яка команда була: Віка, “Гадюкіни”, Василь Жданкін, Віктор Морозов! У Чернівцях звучали твори, написані з особливою любов’ю. Усе це було апогеєм національної ідеї, яка мала прорости щедрим урожаєм.

Відтоді вірю у випадок: нині ти у дитячому садку, а завтра – зірка естради.

Андрій Миколайчук

 

Підпільник Кіндрат в надійному місці сховав автомат…     

– Чесно кажучи, перші пісні свої написав випадково, вони просто вихлюпнулися з мене в потрібний час. Cпівав у Чернівцях “Підпільник Кіндрат сховав автомат”. Як написав цю пісню, важко сказати. Допомогли дівчата з хору Уманського музичного училища, де підробляв. Ось на верхніх нотах дівчата жахливо детонували, збивались, і я їх за це ненавидів. І в ту магічну мить для мого розуму абсолютно неочікувано і незрозуміло з’явився образ: “Підпільник Кіндрат. Повбиваю!..” Я завжди працюю з мелодією, потім до приспіву підставляю слова і виробляю сюжетну лінію. Так образ Кіндрата трансформувався у мене в самогонника. Тоді заспівав сам, і мені дали перше місце на відбірковому в Умані.

У буремні роки він зброї не склав,
за свободу й щастя удари прийняв,
небезпеці в очі мужньо дивись,
палачам проклятим не коривсь.

Поважав Кіндрата старий й молодий,
бо ж на допомогу приходив завжди.
Він свому народу вірно служив.
І героя люд простий любив.

Підпільник Кіндрат… Підпільник Кіндрат
Підпільник Кіндрат… Підпільник Кіндрат
в надійному місці сховав автомат…
     …самогонний агрегат…

Піду втоплюся у річці глибокій, Шукати стануть не скоро знайдуть…

– Перед поїздкою у Чернівці написав ще й “Піду втоплюся” і побачив реакцію на неї слухача.

Скінчилось кохання,
Скінчилося все,
Заглядає сонце
У вікна осель.
Там люди щасливі,
Та сумно мені
Піду утоплюся,
Спочину на дні.

Піду втоплюся у річці глибокій,
Шукати стануть не скоро знайдуть.
Ти будеш плакать спливатимуть роки,
Мене до смерті не зможеш забуть.
Життя, як той камінь,
На груди лягло.
Зроблю, що задумав,
Марічці на зло.
Прощай, мамо люба,
І тато, прощай,
І вчителька, друзі,
Прощай, рідний край!..

Весілля – це тобі не хіт-парад, де ти всіх підкупиш. Люди або танцюють, або ні. Ось на цьому випробовував свої пісні.

Андрій Миколайчук

 

 Після фестивалю Червона рута поступався лише Назарію Яремчуку!

– У своїй рідній Черкаській області після феноменальних Чернівців був гастролером номер два! Поступався лише Назарію Яремчуку і його “Смерічці”. Чим особливо пишався. Об’їздив усю Галичину вздовж і впоперек. “Лисий і босий” збирав аншлаги мало не повсюди.

У Львові працював у Клубі творчої молоді і гастролював разом з “Кривою люфою”, здружився з унікальним самородком Романом Солилом.

Я дуже працьовитий. Якщо ж тобі Бог дав можливість писати пісні, то цей стиль життя таким і залишиться. Стосовно мене, то робив усе так, як книжка пише.

Через те, що не вмію розпоряджатись грішми, збоку видається, що у мене спад. Я би так не сказав – у мене підйом, і він продовжується роками. Світ у ті роки став для мене одним маленьким селом, але без української монополії на інформаційний потік.

Проблема таких людей, як я, у тому, що ми не звикли платити грошей за ефіри. Так, мене постійно запрошували ледь не у всі телевізійні програми.

Для польоту пісні необхідні два крила: одне – це творчість, друге – гроші. Виявляється, що на рідних теренах гроші не дають можливості для нормального польоту, адже тягнуть донизу.

Тепер же ж можу два дні читати тобі лекцію, як треба придумувати, які є підводні течії, як треба берегтися великої музичної форми. У середині 1990-х у Києві сформувалися такі стосунки, де треба було приходити на телебачення і платити гроші. Заплатив – “формат”, не заплатив – будеш “неформатним”. Раніше за пляшку коньяку і коробку шоколаду вирішувалося усе. А на рідному радіо і телебаченні у ті часи все вирішували  лише конверти із “зеленими”. Тепер у мене день за днем збігає. Вранці – медитація, зелений чай, зарядка, придумую нові пісні, старими витираю носика.

У якийсь життєвий момент підмітив жахливу несправедливість. Ось сповідують людські ідеали: жінка має бути 90-60-90. А що робити тим, хто не такий чи зовсім не такий? Я зрозумів, що українська жінка може бути гарною без 90-60-90. І тому заснував Партію повненьких жінок. Навчав їх не комплексувати, а пізнавати радість життя і без 90-60-90. У сімейному житті основне не розміри, а характер, добродушність, вміння обійти чи згладити гострі кути. За мною більшість. На моїх виступах для жінок вагою більше ста кілограмів вхід був безкоштовний. Приходили, не соромилися.

Державу в свої партійні справи не вплутую. А то партії закриваються час від часу. А мої – вічні.

2003 року очолив ще й Партію молоденьких дідусів. Моя донька Тая, яка виросла без свого татуся, бо я вічно гастролював, народила дівчинку. “Підпільник Кіндрат” не зогледівся, як став дідом.

Прийде ще час Андрія Миколайчука. Аби якнайскоріша Перемога!

– Важко було заробляти в гамірному та дорогому для життя і творчості Києві у 2000-х. Мав, слава Богові, чимало концертів, час від часу співав у нічних клубах. Про мене не забували, телефонували, просили. Тепер зрозумів: від того, що ти музично освічений, ще важче жити, адже мислиш найскладнішими категоріями. Пол Маккартні недавно не побоявся сказати, що нотами не дуже володіє. Усе пройде, а “Бітлз” залишиться назавжди. І Андрій Миколайчук – також. А чому б і ні?!

Я дуже плодовитий автор. Один із найстабільніших в Україні. Комуняки 1948 року скликали композиторів і запитали: “Хлопці, що ви робите? Чим ви займаєтеся? У Сибіру ваші пісні не співають!” Ось тоді-то й всі згадали про мелодію, яка має нести національний колорит, народні звички і традиції. Про вічне і віками відшліфоване екологічно чисте пісенне джерело. Тепер у такому стилі майже ніхто не пише. Чомусь.

Якийсь час мешкав на Миколаївщині, де придбав будиночок біля моря. З 2014-го живу в чотирьох місцях. Майже піввіку щоденно бігаю крос, тримаю добру форму. Правда, ті пробіжки відбуваються під завивання сирен і в постійні повітряні тривоги. Коли бомблять, ховаюся за піаніно, в нього рама міцна. Вікна обклеїв папером, тюль повісив, щоб ловила розбите скло… Хто міг подумати, що доведеться пережити лихоліття війни. Підступний і підлий російський агресор відібрав у мене найкращі роки життя. В кожного з нас забрано найсвятіше!

Не сиджу і не чекаю якогось дива. Працюю, не даючи собі ніякої слабинки. Підчищаю свої пісні, осучаснюю їх, як з тактики, так і зі стратегії, доводжу до найвищої “точки кипіння”, до досконалості. Розумію, що тільки сам можу то найкраще зробити. Якщо до війни робив це розважливо і спокійно, тепер себе підганяю, розуміючи, що найкращий день – нинішній. Сольних концертів не маю і не гастролюю уже 25 років. Найкращі пісні (на жаль, вони всі “шухлядні”) написав на Миколаївщині. З 2014-го від болю народилося їх до двох десятків, а з 2022-го – від сили на пальцях однієї руки.

Я оптиміст, вірю, що прийде ще час Андрія Миколайчука. Аби якнайскоріша Перемога!

Михайло МАСЛІЙ

Джерело: https://ukrainianpeople.us/

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Анжелік Кіджо – перша темношкіра африканка, яка отримає зірку на Алеї слави Голлівуду
Ukraine Art News
2025-07-04T15:18:43Z
"Не жест митця, а акт відчаю": Тіна Кароль відреагувала на використання її ШІ-генерованого зображення у відео Потапа
Ukraine Art News
2025-07-04T15:06:46Z
Скільки заробили модні бренди завдяки весіллю Джеффа Безоса й Лорен Санчес
Elle
2025-07-04T11:57:46Z
Від барокового Львова до монументальних розписів Канади: непересічна доля українського митця-воїна
Photo Lviv
2025-07-04T05:03:24Z
Таксисту, який двічі вдарив Тоню Матвієнко, повідомили про підозру
Ukraine Art News
2025-07-03T16:27:36Z
Каньє Весту відмовили у в'їзді до Австралії через пісню про Гітлера
Ukraine Art News
2025-07-03T09:00:49Z
Суд виправдав Шона Diddy Комбза у справі про торгівлю людьми з метою сексуальної експлуатації
Ukraine Art News
2025-07-03T08:31:10Z
10 найкращих зіркових образів Вімблдону за всю історію турніру
Elle
2025-07-03T07:21:44Z
Танцівник із кліпу Diddy звинуватив репера в зґвалтуванні й вимагає $10 млн
Ukraine Art News
2025-07-02T17:42:42Z
Анна Вінтур звільняє місце для нового керівника редакції в US Vogue. Образи видатної жінки
Ukraine Art News
2025-07-06T05:46:17Z
Фестиваль книжок про культуру «Фундамент» вдруге проведуть у Києві
Ukraine Art News
2025-07-05T18:48:46Z
Майстерня-калейдоскоп: Як тчуть решетилівські килими
Ukraine Art News
2025-07-05T09:00:35Z
Третій епізод подкасту «Стара Брама» відкриває нові таємниці Львова
Photo Lviv
2025-07-05T05:03:21Z
Прощання з пілотом F-16, Алея незламних міст і «Кімната, якої немає»
Ukraine Art News
2025-07-04T16:27:41Z
У Батумі відбувся фестиваль «Діалог культур» за участю українських і грузинських дітей
Ukraine Art News
2025-07-04T16:03:45Z
Україна прозвучала на Вечорі європейської літератури в Нідерландах
Ukraine Art News
2025-07-04T14:48:33Z
Etnodim присвятив нову колекцію Qırım» Кримському півострову та його корінному населенню
Elle
2025-07-04T14:21:36Z
Діалог між структурою й плинністю: колекція LITKOVSKA Pre-Fall 2025
Elle
2025-07-04T13:36:37Z
У віці 78 років помер автор саундтреку до "Секретних матеріалів", композитор Марк Сноу
Ukraine Art News
2025-07-06T13:15:53Z
Майже всі Громовержці повернуться в блокбастері «Месники: Судний день»
KinoFilms
2025-07-06T12:54:30Z
Топ-10 молодих і перспективних акторів українського театру
Ukraine Art News
2025-07-06T08:36:45Z
У віці 56 років помер зірка серіалу "Всі жінки – відьми" Джуліан Мак-Магон
Ukraine Art News
2025-07-05T14:30:44Z
Помер актор Джуліан Мак-Магон – зірка серіалів «Зачаровані» та «FBI: Найрозшукуваніші»
Ukraine Art News
2025-07-05T11:33:42Z
Помер актор Джуліан МакМехон, який грав Коула в серіалі «Всі жінки – відьми»
KinoFilms
2025-07-05T09:36:31Z
Кеті Перрі і Орландо Блум розійшлися через 6 років після заручин
Ukraine Art News
2025-07-05T08:15:41Z
Художник-костюмер Джуліан Дей — про стиль героїв «F1 ФІЛЬМ»
Elle
2025-07-04T21:03:31Z
Дивимося трейлер серіалу «Занадто» — найочікуванішого ромкому літа на Netflix
Elle
2025-07-04T18:27:41Z
Пам’ятник Александрові Фредру: мандри трьома містами
Photo Lviv
2025-07-06T05:06:25Z
Єдиний маршрут пам’яті: які локації на Львівщині увійшли до переліку
Photo Lviv
2025-07-06T05:00:40Z
Романтичний район Львова – Богданівка
Photo Lviv
2025-07-05T05:12:26Z
Стрийські репери, або німі свідки висотної історії міста
Photo Lviv
2025-07-04T05:12:28Z
У США ідея про розповзання міст знову популярна — через брак житла. Чому це не вихід?
Хмарочос
2025-07-03T11:19:01Z
Travel-щоденник ветеранки Олени Каспрович: подорож до египетського Марса-Аламу разом із трьома дітьми
Elle
2025-07-03T09:42:35Z
Громадський центр від Snøhetta у Швеції ніби виростає зі скелі та лісу
Хмарочос
2025-07-03T08:22:05Z
Польська залізниця запускає прямий потяг до узбережжя Хорватії
Хмарочос
2025-07-01T15:34:00Z
Тиха розкіш Аліканте: повний гід найзатишнішим курортом Іспанії
Elle
2025-07-01T12:15:40Z
Мера Ірпеня знову відсторонили від посади. Не пройшло й місяця з його поновлення
Хмарочос
2025-07-06T07:04:30Z
Кава з маслом: дієтичний тренд чи науково обґрунтований напій для схуднення?
Photo Lviv
2025-07-06T05:12:44Z
Незламні мрійники: три історії зі Спеціальної Олімпіади України
Ukraine Art News
2025-07-05T17:00:44Z
Далай-лама зробив передбачення, що він доживе до 130 років
Ukraine Art News
2025-07-05T16:15:52Z
Пропаганда РФ «протягує минуле», наша справа розʼяснити причини і наслідки - голова Інституту нацпам’яті
Ukraine Art News
2025-07-05T13:27:36Z
Забудовників хочуть зобов’язати зводити дитсадок в ЖК до закінчення будівництва всього комплексу
Хмарочос
2025-07-05T08:42:46Z
У США вперше почали продавати штучний лосось
Хмарочос
2025-07-05T07:01:09Z
Як вижити під завалами: поради від психологів та рятувальників
Photo Lviv
2025-07-05T05:06:25Z
Макіяж Guava Girl — головний тренд літа-2025
Elle
2025-07-04T18:54:32Z
Оплата домашнього інтернету Sword: найкращі способи для мешканців Києва і передмістя
Хмарочос
2025-07-02T07:03:48Z
Стрімінг на космічному рівні: Netflix у колаборації з NASA показуватиме запуск ракет
Ukraine Art News
2025-07-01T01:00:55Z
Під Меджибізьким замком на Хмельниччині археологи виявили скелет дитини й артефакти XVII-XVIII ст
Ukraine Art News
2025-06-30T17:21:59Z
За два місяці до релізу: у мережу злили фото майбутніх iPhone 17 Pro та iPhone 17 Air
Gloss
2025-06-26T17:30:41Z
Суд у США відхилив позов 13 письменників про порушення авторських прав для навчання ШІ на їхніх книжках
Ukraine Art News
2025-06-26T14:24:42Z
У Франції знайшли залишки давньоримського поселення з унікальною мозаїкою
Ukraine Art News
2025-06-26T14:21:48Z
50% знижки на всі сервіси Bolt. Як отримати?
Хмарочос
2025-06-25T14:07:03Z
Яскравому — бути: тест-драйв міського кросовера Nissan Juke N-Sport
Elle
2025-06-23T17:45:41Z
Данські архітектори представили концепцію LivingPlaces, що змінює традиційні уявлення про житло
Хмарочос
2025-06-19T14:24:50Z
ТОП-5 легких літніх закусок
Elle
2025-06-17T14:30:38Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Влад Кіндер ділиться рецептом тунця татакі
Elle
2025-06-06T12:49:01Z
8 найкращих лимонадів у літню спеку
Krasinfo
2025-06-03T07:09:43Z
Весняне меню: детокс-салат із цибулі-порею з креветками
Elle
2025-05-20T19:09:34Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом лимонного тарту
Elle
2025-05-14T19:03:31Z
Сирники з лекваром: готуємо українську страву за 20 хвилин
Elle
2025-05-12T11:00:56Z
Сезонний рецепт: найсмачніший кіш зі спаржею
Elle
2025-05-09T18:34:08Z
Ідеальні літні сніданки
Krasinfo
2025-05-07T11:50:46Z
Великоднє меню: дуже смачна домашня куряча ковбаска
Elle
2025-04-18T18:10:02Z