MY.UAСтатті
Андрій Миколайчук – “підпільник Кіндрат” української естради
Андрій Миколайчук – “підпільник Кіндрат” української естради

Андрій Миколайчук – “підпільник Кіндрат” української естради

Андрій Миколайчук

Випускник Уманського музичного училища Андрій Миколайчук наприкінці 1970-х працював у дитячому садочку, а у вихідні неодмінно грав на черкаських весіллях. Його гнітило те, що весільний репертуар українською мовою був не таким уже й великим, тому почав писати власні пісні. Напередодні першого фестивалю Червона рута показав їх столичному журі – і переміг на обласному відбірковому конкурсі.

Фінальна і незабутня “Червона рута” осені 1989 року  була фестивалем відкриттів. І чи не найбільше вразив усіх саме Андрій, який одним із перших показував шоу і сміливо відступив від зашкарублих правил радянської естради. Не маючи значних вокальних даних, додав гротеску – до чудернацьких текстів долучив сценічний одяг: солдатське галіфе, френч. Лисину мав природну, а на сцену виходив босоніж. Відтоді усі знають, що лисий і босий лише він – “підпільник” української естради Андрій Миколайчук. Йому вдалося спростувати стереотип, що український консервативний глядач не сприймає екстравагантних виконавців. Ще й досі у багатьох на вустах Андрієві шлягери “Наркомани”, “Партизани”, “Лисина котовського”, “Агент кольцов”, “Нестор Іванович”, “Весілля в Малинівці”, “Отаман”, “Бензобаки”. У  Чернівцях уманчанин одного ранку прокинувся знаменитим, здобув другу премію в галузі поп-музики (першої не отримав ніхто). Його “Піду втоплюся” та “Підпільник Кіндрат” лунали ледь не з кожної праски і навіть з національного радіо!

Андрій Миколайчук

 

“Більшість українських ВІА розмовляли між собою російською. А в Смерічці Назарія Яремчука – чулося рідне, своє!

“Як летить час, ніби вчора мене ще ніхто не знав, а вже минуло аж 35 літ, відколи світ у моїй скромній особі пізнав такого цікавого і незвичного виконавця. Мені це приємно. А що, я тоді був дуже класний, – зізнається суперзірка фестивалю в Чернівцях Андрій Миколайчук. – Подібне навіть наснитися у казкових снах не могло!

Я досить вдало вписався в ресторанну тусовку і в кінці 1970-х, ще юнаком, був лабухом ресторану “Умань”, де грав на піаніно. Співав там популярні шлягери, в ті часи у всій ресторанній мережі левова частка творів належала Володі Івасюку, а серед виконавців на піку популярності перебував Назарій Яремчук. Співав і його пісні. Згодом настав той час, коли ми, нарешті, зустрілися. Якогось дня, йдучи на роботу, побачив афіші – в Умань з концертами (два-три щодня!) на кілька днів приїжджає Назарій Яремчук зі “Смерічкою” Левка Дутковського. Колектив і його лідер мали таку неймовірну популярність, що їх чекали знову і знову, а молодого і красивого Яремчука жінки-фанатки обожнювали.

Більшість українських ВІА розмовляли між собою російською. А тут – чуєш рідне, своє! І в коридорах, і в гримерках, на сцені, поза нею, у готельних номерах, на вулицях. І це вражало, проте воно для “Смерічки” було нормою, така їхня суть – починаючи з Левка, Назарія, Віктора Морозова, Марцефала, Володі Прокопика і закінчуючи вантажниками.

Уманський Будинок культури розташований навпроти ресторану “Умань”, тож усі гастролери заходили до нас, а ми, звісно, старалися не пропускати нагоди поспілкуватися. Тож відважився свій “доробок”, записаний на бобінах, показати Назарію. Він усе уважно прослухав, проте нічого не сказав. Ні доброго, ні поганого.

Минуло кілька років. Назарій знову приїхав в Умань. Я традиційно узяв свій важкий магнітофон “Комету” і поплентався через дорогу. Пісень же ж додалося! Назарій чемно, стримано, але знову уважно слухав. І… знову мовчав… Правда, тоді показав свою “творчість” ще Володі  Прокопику і Павлові Дворському. Перший був не в захваті, а ось другий сказав, що “в тому щось є!”

Була в мене ще й третя спроба, у тому ж місці, в тому ж Будинку культури в Умані: Назарій мовчав, Володя – те саме, а ось Павлові сподобалося. Це мене надихнуло і окрилило. На тій зустрічі запропонував Назарію співати “Підпільника Кіндрата”. Буковинець делікатно відмовився, посилаючись на те, що в тексті є згадка про автомат.

Кузя з “Братів Гадюкіних” і Андрій Миколайчук

 

Окрім другої премії лауреата, отримав ще приз глядацьких симпатій

– У 1989 році Андрій Миколайчук, працівник дитячого садка №8 міста Умань Черкаської області, який випадково побачив оголошення і переміг на обласному відбірковому конкурсі в Уманському Будинку культури, здобув право виступити на першому Всеукраїнському пісенному конкурсі “Червона рута”!

Мені йшов 30-й рік, уже понад десять літ був одружений (моя половинка навчала мене в музичній школі гри на піаніно, 1980-го побрався зі своєю вчителькою). Уже вісім років мала моя донька Таїсія.

Купив собі квиток на автобус Умань-Чернівці та й поїхав у невідому мені далеку Буковину. Вийшов на сцену в галіфе, чорному фраку, з леопардовою пов’язкою на голові, у сорочці кольору хакі та у чорній краватці.

Чернівці для мене тоді були, як шалена пристрасть. Аура рідкісного переплетення національних культур. Це не зовсім конкурс був, а демонстрація української сили і своєрідний протест проти совкових стандартів, які в той час прижилися на українській естраді. Щасливий і гордий, що тоді потрапив у цю атмосферу.

Що цікаво, в журі фестивалю побачив “своїх” – Назарчика Яремчука і Володю Прокопика. На першій “Червоній руті” про якісь блати не могло бути й мови. Усе було чесно. Навіть Павло Дворський там отримав аж третю премію!

Пройшов спочатку до півфіналу, а потім – у фінал. Що ще міг співати – “Підпільник Кіндрат” і “Піду втоплюся”.  Зі сцени час від часу поглядав у залу на членів журі, на Назарія Яремчука. Знову – інтелігентна стриманість, без жодних емоцій. Правда, великого пальця догори показав мені Володя Прокопик. Мовляв, усе класно. Оцінив!

Усі кричать, автографи беруть. Нарід сприйняв мене і полюбив мої пісні. Окрім другої премії лауреата в жанрі популярної музики, отримав ще приз глядацьких симпатій. Боже, яка команда була: Віка, “Гадюкіни”, Василь Жданкін, Віктор Морозов! У Чернівцях звучали твори, написані з особливою любов’ю. Усе це було апогеєм національної ідеї, яка мала прорости щедрим урожаєм.

Відтоді вірю у випадок: нині ти у дитячому садку, а завтра – зірка естради.

Андрій Миколайчук

 

Підпільник Кіндрат в надійному місці сховав автомат…     

– Чесно кажучи, перші пісні свої написав випадково, вони просто вихлюпнулися з мене в потрібний час. Cпівав у Чернівцях “Підпільник Кіндрат сховав автомат”. Як написав цю пісню, важко сказати. Допомогли дівчата з хору Уманського музичного училища, де підробляв. Ось на верхніх нотах дівчата жахливо детонували, збивались, і я їх за це ненавидів. І в ту магічну мить для мого розуму абсолютно неочікувано і незрозуміло з’явився образ: “Підпільник Кіндрат. Повбиваю!..” Я завжди працюю з мелодією, потім до приспіву підставляю слова і виробляю сюжетну лінію. Так образ Кіндрата трансформувався у мене в самогонника. Тоді заспівав сам, і мені дали перше місце на відбірковому в Умані.

У буремні роки він зброї не склав,
за свободу й щастя удари прийняв,
небезпеці в очі мужньо дивись,
палачам проклятим не коривсь.

Поважав Кіндрата старий й молодий,
бо ж на допомогу приходив завжди.
Він свому народу вірно служив.
І героя люд простий любив.

Підпільник Кіндрат… Підпільник Кіндрат
Підпільник Кіндрат… Підпільник Кіндрат
в надійному місці сховав автомат…
     …самогонний агрегат…

Піду втоплюся у річці глибокій, Шукати стануть не скоро знайдуть…

– Перед поїздкою у Чернівці написав ще й “Піду втоплюся” і побачив реакцію на неї слухача.

Скінчилось кохання,
Скінчилося все,
Заглядає сонце
У вікна осель.
Там люди щасливі,
Та сумно мені
Піду утоплюся,
Спочину на дні.

Піду втоплюся у річці глибокій,
Шукати стануть не скоро знайдуть.
Ти будеш плакать спливатимуть роки,
Мене до смерті не зможеш забуть.
Життя, як той камінь,
На груди лягло.
Зроблю, що задумав,
Марічці на зло.
Прощай, мамо люба,
І тато, прощай,
І вчителька, друзі,
Прощай, рідний край!..

Весілля – це тобі не хіт-парад, де ти всіх підкупиш. Люди або танцюють, або ні. Ось на цьому випробовував свої пісні.

Андрій Миколайчук

 

 Після фестивалю Червона рута поступався лише Назарію Яремчуку!

– У своїй рідній Черкаській області після феноменальних Чернівців був гастролером номер два! Поступався лише Назарію Яремчуку і його “Смерічці”. Чим особливо пишався. Об’їздив усю Галичину вздовж і впоперек. “Лисий і босий” збирав аншлаги мало не повсюди.

У Львові працював у Клубі творчої молоді і гастролював разом з “Кривою люфою”, здружився з унікальним самородком Романом Солилом.

Я дуже працьовитий. Якщо ж тобі Бог дав можливість писати пісні, то цей стиль життя таким і залишиться. Стосовно мене, то робив усе так, як книжка пише.

Через те, що не вмію розпоряджатись грішми, збоку видається, що у мене спад. Я би так не сказав – у мене підйом, і він продовжується роками. Світ у ті роки став для мене одним маленьким селом, але без української монополії на інформаційний потік.

Проблема таких людей, як я, у тому, що ми не звикли платити грошей за ефіри. Так, мене постійно запрошували ледь не у всі телевізійні програми.

Для польоту пісні необхідні два крила: одне – це творчість, друге – гроші. Виявляється, що на рідних теренах гроші не дають можливості для нормального польоту, адже тягнуть донизу.

Тепер же ж можу два дні читати тобі лекцію, як треба придумувати, які є підводні течії, як треба берегтися великої музичної форми. У середині 1990-х у Києві сформувалися такі стосунки, де треба було приходити на телебачення і платити гроші. Заплатив – “формат”, не заплатив – будеш “неформатним”. Раніше за пляшку коньяку і коробку шоколаду вирішувалося усе. А на рідному радіо і телебаченні у ті часи все вирішували  лише конверти із “зеленими”. Тепер у мене день за днем збігає. Вранці – медитація, зелений чай, зарядка, придумую нові пісні, старими витираю носика.

У якийсь життєвий момент підмітив жахливу несправедливість. Ось сповідують людські ідеали: жінка має бути 90-60-90. А що робити тим, хто не такий чи зовсім не такий? Я зрозумів, що українська жінка може бути гарною без 90-60-90. І тому заснував Партію повненьких жінок. Навчав їх не комплексувати, а пізнавати радість життя і без 90-60-90. У сімейному житті основне не розміри, а характер, добродушність, вміння обійти чи згладити гострі кути. За мною більшість. На моїх виступах для жінок вагою більше ста кілограмів вхід був безкоштовний. Приходили, не соромилися.

Державу в свої партійні справи не вплутую. А то партії закриваються час від часу. А мої – вічні.

2003 року очолив ще й Партію молоденьких дідусів. Моя донька Тая, яка виросла без свого татуся, бо я вічно гастролював, народила дівчинку. “Підпільник Кіндрат” не зогледівся, як став дідом.

Прийде ще час Андрія Миколайчука. Аби якнайскоріша Перемога!

– Важко було заробляти в гамірному та дорогому для життя і творчості Києві у 2000-х. Мав, слава Богові, чимало концертів, час від часу співав у нічних клубах. Про мене не забували, телефонували, просили. Тепер зрозумів: від того, що ти музично освічений, ще важче жити, адже мислиш найскладнішими категоріями. Пол Маккартні недавно не побоявся сказати, що нотами не дуже володіє. Усе пройде, а “Бітлз” залишиться назавжди. І Андрій Миколайчук – також. А чому б і ні?!

Я дуже плодовитий автор. Один із найстабільніших в Україні. Комуняки 1948 року скликали композиторів і запитали: “Хлопці, що ви робите? Чим ви займаєтеся? У Сибіру ваші пісні не співають!” Ось тоді-то й всі згадали про мелодію, яка має нести національний колорит, народні звички і традиції. Про вічне і віками відшліфоване екологічно чисте пісенне джерело. Тепер у такому стилі майже ніхто не пише. Чомусь.

Якийсь час мешкав на Миколаївщині, де придбав будиночок біля моря. З 2014-го живу в чотирьох місцях. Майже піввіку щоденно бігаю крос, тримаю добру форму. Правда, ті пробіжки відбуваються під завивання сирен і в постійні повітряні тривоги. Коли бомблять, ховаюся за піаніно, в нього рама міцна. Вікна обклеїв папером, тюль повісив, щоб ловила розбите скло… Хто міг подумати, що доведеться пережити лихоліття війни. Підступний і підлий російський агресор відібрав у мене найкращі роки життя. В кожного з нас забрано найсвятіше!

Не сиджу і не чекаю якогось дива. Працюю, не даючи собі ніякої слабинки. Підчищаю свої пісні, осучаснюю їх, як з тактики, так і зі стратегії, доводжу до найвищої “точки кипіння”, до досконалості. Розумію, що тільки сам можу то найкраще зробити. Якщо до війни робив це розважливо і спокійно, тепер себе підганяю, розуміючи, що найкращий день – нинішній. Сольних концертів не маю і не гастролюю уже 25 років. Найкращі пісні (на жаль, вони всі “шухлядні”) написав на Миколаївщині. З 2014-го від болю народилося їх до двох десятків, а з 2022-го – від сили на пальцях однієї руки.

Я оптиміст, вірю, що прийде ще час Андрія Миколайчука. Аби якнайскоріша Перемога!

Михайло МАСЛІЙ

Джерело: https://ukrainianpeople.us/

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Вступ до ТрО "заочно", легальні виїзди та "цікава" російськомовна аудиторія: Потап дав інтерв'ю Дудю
Ukraine Art News
2025-02-10T13:42:51Z
Адвокатка акторів Молодого театру подала до суду, оскільки поліція не реєструє заяви постраждалих від Білоуса
Ukraine Art News
2025-02-10T12:00:46Z
Скрипку Страдіварі 1714 року продали на аукціоні Sotheby's за $11,3 млн
Ukraine Art News
2025-02-08T17:00:52Z
"Я - нацист": репер Каньє Вест попросив називати його Єдольфом Їтлером
Ukraine Art News
2025-02-07T18:15:57Z
Блискучі корсети, пісні про бойфрендів та тріумф на «Ґреммі»: що варто знати про Сабріну Карпентер
Elle
2025-02-07T07:15:51Z
Справу проти Таїсії Повалій про колабораціонізм і підтримку агресії РФ передали до суду
Ukraine Art News
2025-02-07T03:45:44Z
У Театрі драматургів поставлять виставу за пʼєсою актора і військового Макса Девізорова
Ukraine Art News
2025-02-06T10:45:52Z
Театр Драматургів готує прем’єру за п'єсою актора і військовослужбовця Макса Девізорова
Ukraine Art News
2025-02-05T19:57:43Z
Куди піти у Львові цього тижня: Carmina Burana, KLAVDIA PETRIVNA, «Waterland» та інші заходи
Photo Lviv
2025-02-12T06:06:36Z
У Львові презентували обертанку Ніни Бічуї та Романа Гериновича
Photo Lviv
2025-02-12T06:03:33Z
У Сумах відкрили виставку фронтової графіки Олега Зими "Зимові молитви"
Ukraine Art News
2025-02-11T20:33:44Z
У Львові помер письменник і громадський діяч Богдан Чепурко
Ukraine Art News
2025-02-11T14:24:48Z
Легендарну косметику Pat McGrath тепер можна купити в Україні
Elle
2025-02-11T13:42:40Z
Держмистецтв оголосило список номінантів на здобуття Премії імені Лисенка
Ukraine Art News
2025-02-11T12:15:49Z
«Їх убила Росія»: в Україні створили проєкт пам’яті загиблих діячів та діячок культури
Ukraine Art News
2025-02-11T11:52:01Z
Гід головними модними трендами сезону весна-літо — 2025
Elle
2025-02-11T10:48:44Z
В Україні зʼявилось видавництво "Адаптації", яке випускатиме книжки про війну
Ukraine Art News
2025-02-11T08:39:46Z
Сніданок на 14 лютого: печемо круасани як у фільмі «Сніданок у Тіффані»
Elle
2025-02-12T10:30:53Z
"Материнський інстинкт" - новий український серіал, який зараз віруситься у мережі
Ukraine Art News
2025-02-12T10:00:50Z
Топ-5 фільмів з Марго Роббі
Ukraine Art News
2025-02-12T08:45:51Z
"Канадець" - новий фільм з Річардом Гіром та Умою Турман
Ukraine Art News
2025-02-11T21:45:45Z
Кращі фільми та серіали про поліціянтів. ТОП-5
Ukraine Art News
2025-02-11T20:57:50Z
"День, коли ми обʼєднались": у Києві презентували документальну стрічку про перший день повномасштабного вторгнення РФ
Ukraine Art News
2025-02-11T20:57:47Z
Топ-5 сучасних романтичних фільмів, які варто подивитись з коханою людиною
Ukraine Art News
2025-02-11T19:30:44Z
Рецензія на фільм «Субстанція»
KinoFilms
2025-02-11T18:39:33Z
Найочікуваніші серіали лютого 2025
Ukraine Art News
2025-02-11T18:00:50Z
Про "Західну Україну" і чому мене ця фраза забембала
Ukraine Art News
2025-02-11T20:03:48Z
Трахтемирів: Залишки давніх храмів і артефакти часів Козацької держави
Ukraine Art News
2025-02-11T09:01:02Z
Майже невідомі фотографії Стрия часів Першої світової війни з Австрійського архіву
Photo Lviv
2025-02-10T06:33:30Z
Брассері нового покоління: Le Tout-Paris в самому серці Парижа
Elle
2025-02-07T17:30:50Z
Європейці запустили нічний потяг Брюссель–Венеція, який не їде до Венеції
Хмарочос
2025-02-06T11:25:03Z
Євреї, караїми, сарацини і татари
Photo Lviv
2025-02-06T06:12:36Z
У Чехії бобри звели греблі, зекономивши владі мільйони крон
Хмарочос
2025-02-05T16:18:57Z
На Яблуницькому перевалі побудують SPA-курорт в «японсько-скандинавсьому стилі»
Хмарочос
2025-02-05T11:43:03Z
На площі Каталонії в Парижі висадили ліс: фото до і після
Хмарочос
2025-02-05T07:31:07Z
Рожевий верхній одяг — найстильніше рішення весни-2025
Elle
2025-02-12T10:51:45Z
Різноманіття, справедливість, інклюзивність: Disney скорочує свої зусилля у сфері DEI на тлі закриття Трампом програм рівності
Ukraine Art News
2025-02-12T10:45:49Z
Екологи звинувачують Київзеленбуд у «екоциді» білок. Що відбувається?
Хмарочос
2025-02-12T10:19:04Z
В Україні зростає кількість розлучень — статистика
Хмарочос
2025-02-12T08:58:01Z
Цей аксесуар став головним фаворитом streetstyle-зірок на Тижні моди в Нью-Йорку
Elle
2025-02-12T08:54:46Z
Небезпечні помилки в догляді за волоссям взимку, які допускають майже всі
Elle
2025-02-12T08:45:50Z
Національна спілка архітекторів України закликає провести відкритий конкурс на проєкт військового меморіалу
Хмарочос
2025-02-12T07:55:07Z
Плейлист від KOLA: 9 романтичних пісень до Дня святого Валентина
Elle
2025-02-12T07:51:54Z
Росія завдала чергового удару по Києву. Є руйнування в кількох районах і загиблий
Хмарочос
2025-02-12T07:49:08Z
За донат ООН українці зможуть відкрити європейські рахунки у Revolut
Хмарочос
2025-02-12T07:55:06Z
Кого ще хоче купити «Київстар» перед виходом на біржу Nasdaq? Наприклад, Tabletki.ua
Хмарочос
2025-02-10T10:09:55Z
У Росії випустили настільну гру за мотивами захоплення територій України
Gloss
2025-02-06T15:51:52Z
Штучному інтелекту в Дії можна буде поскаржитися на держслужбовців
Хмарочос
2025-02-06T10:46:03Z
Передові функції та стильний дизайн: 5 ключових переваг iPhone 16 Pro Max
Хмарочос
2025-02-03T08:12:59Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z