MY.UAСтатті
Андрій Миколайчук – “підпільник Кіндрат” української естради
Андрій Миколайчук – “підпільник Кіндрат” української естради

Андрій Миколайчук – “підпільник Кіндрат” української естради

Андрій Миколайчук

Випускник Уманського музичного училища Андрій Миколайчук наприкінці 1970-х працював у дитячому садочку, а у вихідні неодмінно грав на черкаських весіллях. Його гнітило те, що весільний репертуар українською мовою був не таким уже й великим, тому почав писати власні пісні. Напередодні першого фестивалю Червона рута показав їх столичному журі – і переміг на обласному відбірковому конкурсі.

Фінальна і незабутня “Червона рута” осені 1989 року  була фестивалем відкриттів. І чи не найбільше вразив усіх саме Андрій, який одним із перших показував шоу і сміливо відступив від зашкарублих правил радянської естради. Не маючи значних вокальних даних, додав гротеску – до чудернацьких текстів долучив сценічний одяг: солдатське галіфе, френч. Лисину мав природну, а на сцену виходив босоніж. Відтоді усі знають, що лисий і босий лише він – “підпільник” української естради Андрій Миколайчук. Йому вдалося спростувати стереотип, що український консервативний глядач не сприймає екстравагантних виконавців. Ще й досі у багатьох на вустах Андрієві шлягери “Наркомани”, “Партизани”, “Лисина котовського”, “Агент кольцов”, “Нестор Іванович”, “Весілля в Малинівці”, “Отаман”, “Бензобаки”. У  Чернівцях уманчанин одного ранку прокинувся знаменитим, здобув другу премію в галузі поп-музики (першої не отримав ніхто). Його “Піду втоплюся” та “Підпільник Кіндрат” лунали ледь не з кожної праски і навіть з національного радіо!

Андрій Миколайчук

 

“Більшість українських ВІА розмовляли між собою російською. А в Смерічці Назарія Яремчука – чулося рідне, своє!

“Як летить час, ніби вчора мене ще ніхто не знав, а вже минуло аж 35 літ, відколи світ у моїй скромній особі пізнав такого цікавого і незвичного виконавця. Мені це приємно. А що, я тоді був дуже класний, – зізнається суперзірка фестивалю в Чернівцях Андрій Миколайчук. – Подібне навіть наснитися у казкових снах не могло!

Я досить вдало вписався в ресторанну тусовку і в кінці 1970-х, ще юнаком, був лабухом ресторану “Умань”, де грав на піаніно. Співав там популярні шлягери, в ті часи у всій ресторанній мережі левова частка творів належала Володі Івасюку, а серед виконавців на піку популярності перебував Назарій Яремчук. Співав і його пісні. Згодом настав той час, коли ми, нарешті, зустрілися. Якогось дня, йдучи на роботу, побачив афіші – в Умань з концертами (два-три щодня!) на кілька днів приїжджає Назарій Яремчук зі “Смерічкою” Левка Дутковського. Колектив і його лідер мали таку неймовірну популярність, що їх чекали знову і знову, а молодого і красивого Яремчука жінки-фанатки обожнювали.

Більшість українських ВІА розмовляли між собою російською. А тут – чуєш рідне, своє! І в коридорах, і в гримерках, на сцені, поза нею, у готельних номерах, на вулицях. І це вражало, проте воно для “Смерічки” було нормою, така їхня суть – починаючи з Левка, Назарія, Віктора Морозова, Марцефала, Володі Прокопика і закінчуючи вантажниками.

Уманський Будинок культури розташований навпроти ресторану “Умань”, тож усі гастролери заходили до нас, а ми, звісно, старалися не пропускати нагоди поспілкуватися. Тож відважився свій “доробок”, записаний на бобінах, показати Назарію. Він усе уважно прослухав, проте нічого не сказав. Ні доброго, ні поганого.

Минуло кілька років. Назарій знову приїхав в Умань. Я традиційно узяв свій важкий магнітофон “Комету” і поплентався через дорогу. Пісень же ж додалося! Назарій чемно, стримано, але знову уважно слухав. І… знову мовчав… Правда, тоді показав свою “творчість” ще Володі  Прокопику і Павлові Дворському. Перший був не в захваті, а ось другий сказав, що “в тому щось є!”

Була в мене ще й третя спроба, у тому ж місці, в тому ж Будинку культури в Умані: Назарій мовчав, Володя – те саме, а ось Павлові сподобалося. Це мене надихнуло і окрилило. На тій зустрічі запропонував Назарію співати “Підпільника Кіндрата”. Буковинець делікатно відмовився, посилаючись на те, що в тексті є згадка про автомат.

Кузя з “Братів Гадюкіних” і Андрій Миколайчук

 

Окрім другої премії лауреата, отримав ще приз глядацьких симпатій

– У 1989 році Андрій Миколайчук, працівник дитячого садка №8 міста Умань Черкаської області, який випадково побачив оголошення і переміг на обласному відбірковому конкурсі в Уманському Будинку культури, здобув право виступити на першому Всеукраїнському пісенному конкурсі “Червона рута”!

Мені йшов 30-й рік, уже понад десять літ був одружений (моя половинка навчала мене в музичній школі гри на піаніно, 1980-го побрався зі своєю вчителькою). Уже вісім років мала моя донька Таїсія.

Купив собі квиток на автобус Умань-Чернівці та й поїхав у невідому мені далеку Буковину. Вийшов на сцену в галіфе, чорному фраку, з леопардовою пов’язкою на голові, у сорочці кольору хакі та у чорній краватці.

Чернівці для мене тоді були, як шалена пристрасть. Аура рідкісного переплетення національних культур. Це не зовсім конкурс був, а демонстрація української сили і своєрідний протест проти совкових стандартів, які в той час прижилися на українській естраді. Щасливий і гордий, що тоді потрапив у цю атмосферу.

Що цікаво, в журі фестивалю побачив “своїх” – Назарчика Яремчука і Володю Прокопика. На першій “Червоній руті” про якісь блати не могло бути й мови. Усе було чесно. Навіть Павло Дворський там отримав аж третю премію!

Пройшов спочатку до півфіналу, а потім – у фінал. Що ще міг співати – “Підпільник Кіндрат” і “Піду втоплюся”.  Зі сцени час від часу поглядав у залу на членів журі, на Назарія Яремчука. Знову – інтелігентна стриманість, без жодних емоцій. Правда, великого пальця догори показав мені Володя Прокопик. Мовляв, усе класно. Оцінив!

Усі кричать, автографи беруть. Нарід сприйняв мене і полюбив мої пісні. Окрім другої премії лауреата в жанрі популярної музики, отримав ще приз глядацьких симпатій. Боже, яка команда була: Віка, “Гадюкіни”, Василь Жданкін, Віктор Морозов! У Чернівцях звучали твори, написані з особливою любов’ю. Усе це було апогеєм національної ідеї, яка мала прорости щедрим урожаєм.

Відтоді вірю у випадок: нині ти у дитячому садку, а завтра – зірка естради.

Андрій Миколайчук

 

Підпільник Кіндрат в надійному місці сховав автомат…     

– Чесно кажучи, перші пісні свої написав випадково, вони просто вихлюпнулися з мене в потрібний час. Cпівав у Чернівцях “Підпільник Кіндрат сховав автомат”. Як написав цю пісню, важко сказати. Допомогли дівчата з хору Уманського музичного училища, де підробляв. Ось на верхніх нотах дівчата жахливо детонували, збивались, і я їх за це ненавидів. І в ту магічну мить для мого розуму абсолютно неочікувано і незрозуміло з’явився образ: “Підпільник Кіндрат. Повбиваю!..” Я завжди працюю з мелодією, потім до приспіву підставляю слова і виробляю сюжетну лінію. Так образ Кіндрата трансформувався у мене в самогонника. Тоді заспівав сам, і мені дали перше місце на відбірковому в Умані.

У буремні роки він зброї не склав,
за свободу й щастя удари прийняв,
небезпеці в очі мужньо дивись,
палачам проклятим не коривсь.

Поважав Кіндрата старий й молодий,
бо ж на допомогу приходив завжди.
Він свому народу вірно служив.
І героя люд простий любив.

Підпільник Кіндрат… Підпільник Кіндрат
Підпільник Кіндрат… Підпільник Кіндрат
в надійному місці сховав автомат…
     …самогонний агрегат…

Піду втоплюся у річці глибокій, Шукати стануть не скоро знайдуть…

– Перед поїздкою у Чернівці написав ще й “Піду втоплюся” і побачив реакцію на неї слухача.

Скінчилось кохання,
Скінчилося все,
Заглядає сонце
У вікна осель.
Там люди щасливі,
Та сумно мені
Піду утоплюся,
Спочину на дні.

Піду втоплюся у річці глибокій,
Шукати стануть не скоро знайдуть.
Ти будеш плакать спливатимуть роки,
Мене до смерті не зможеш забуть.
Життя, як той камінь,
На груди лягло.
Зроблю, що задумав,
Марічці на зло.
Прощай, мамо люба,
І тато, прощай,
І вчителька, друзі,
Прощай, рідний край!..

Весілля – це тобі не хіт-парад, де ти всіх підкупиш. Люди або танцюють, або ні. Ось на цьому випробовував свої пісні.

Андрій Миколайчук

 

 Після фестивалю Червона рута поступався лише Назарію Яремчуку!

– У своїй рідній Черкаській області після феноменальних Чернівців був гастролером номер два! Поступався лише Назарію Яремчуку і його “Смерічці”. Чим особливо пишався. Об’їздив усю Галичину вздовж і впоперек. “Лисий і босий” збирав аншлаги мало не повсюди.

У Львові працював у Клубі творчої молоді і гастролював разом з “Кривою люфою”, здружився з унікальним самородком Романом Солилом.

Я дуже працьовитий. Якщо ж тобі Бог дав можливість писати пісні, то цей стиль життя таким і залишиться. Стосовно мене, то робив усе так, як книжка пише.

Через те, що не вмію розпоряджатись грішми, збоку видається, що у мене спад. Я би так не сказав – у мене підйом, і він продовжується роками. Світ у ті роки став для мене одним маленьким селом, але без української монополії на інформаційний потік.

Проблема таких людей, як я, у тому, що ми не звикли платити грошей за ефіри. Так, мене постійно запрошували ледь не у всі телевізійні програми.

Для польоту пісні необхідні два крила: одне – це творчість, друге – гроші. Виявляється, що на рідних теренах гроші не дають можливості для нормального польоту, адже тягнуть донизу.

Тепер же ж можу два дні читати тобі лекцію, як треба придумувати, які є підводні течії, як треба берегтися великої музичної форми. У середині 1990-х у Києві сформувалися такі стосунки, де треба було приходити на телебачення і платити гроші. Заплатив – “формат”, не заплатив – будеш “неформатним”. Раніше за пляшку коньяку і коробку шоколаду вирішувалося усе. А на рідному радіо і телебаченні у ті часи все вирішували  лише конверти із “зеленими”. Тепер у мене день за днем збігає. Вранці – медитація, зелений чай, зарядка, придумую нові пісні, старими витираю носика.

У якийсь життєвий момент підмітив жахливу несправедливість. Ось сповідують людські ідеали: жінка має бути 90-60-90. А що робити тим, хто не такий чи зовсім не такий? Я зрозумів, що українська жінка може бути гарною без 90-60-90. І тому заснував Партію повненьких жінок. Навчав їх не комплексувати, а пізнавати радість життя і без 90-60-90. У сімейному житті основне не розміри, а характер, добродушність, вміння обійти чи згладити гострі кути. За мною більшість. На моїх виступах для жінок вагою більше ста кілограмів вхід був безкоштовний. Приходили, не соромилися.

Державу в свої партійні справи не вплутую. А то партії закриваються час від часу. А мої – вічні.

2003 року очолив ще й Партію молоденьких дідусів. Моя донька Тая, яка виросла без свого татуся, бо я вічно гастролював, народила дівчинку. “Підпільник Кіндрат” не зогледівся, як став дідом.

Прийде ще час Андрія Миколайчука. Аби якнайскоріша Перемога!

– Важко було заробляти в гамірному та дорогому для життя і творчості Києві у 2000-х. Мав, слава Богові, чимало концертів, час від часу співав у нічних клубах. Про мене не забували, телефонували, просили. Тепер зрозумів: від того, що ти музично освічений, ще важче жити, адже мислиш найскладнішими категоріями. Пол Маккартні недавно не побоявся сказати, що нотами не дуже володіє. Усе пройде, а “Бітлз” залишиться назавжди. І Андрій Миколайчук – також. А чому б і ні?!

Я дуже плодовитий автор. Один із найстабільніших в Україні. Комуняки 1948 року скликали композиторів і запитали: “Хлопці, що ви робите? Чим ви займаєтеся? У Сибіру ваші пісні не співають!” Ось тоді-то й всі згадали про мелодію, яка має нести національний колорит, народні звички і традиції. Про вічне і віками відшліфоване екологічно чисте пісенне джерело. Тепер у такому стилі майже ніхто не пише. Чомусь.

Якийсь час мешкав на Миколаївщині, де придбав будиночок біля моря. З 2014-го живу в чотирьох місцях. Майже піввіку щоденно бігаю крос, тримаю добру форму. Правда, ті пробіжки відбуваються під завивання сирен і в постійні повітряні тривоги. Коли бомблять, ховаюся за піаніно, в нього рама міцна. Вікна обклеїв папером, тюль повісив, щоб ловила розбите скло… Хто міг подумати, що доведеться пережити лихоліття війни. Підступний і підлий російський агресор відібрав у мене найкращі роки життя. В кожного з нас забрано найсвятіше!

Не сиджу і не чекаю якогось дива. Працюю, не даючи собі ніякої слабинки. Підчищаю свої пісні, осучаснюю їх, як з тактики, так і зі стратегії, доводжу до найвищої “точки кипіння”, до досконалості. Розумію, що тільки сам можу то найкраще зробити. Якщо до війни робив це розважливо і спокійно, тепер себе підганяю, розуміючи, що найкращий день – нинішній. Сольних концертів не маю і не гастролюю уже 25 років. Найкращі пісні (на жаль, вони всі “шухлядні”) написав на Миколаївщині. З 2014-го від болю народилося їх до двох десятків, а з 2022-го – від сили на пальцях однієї руки.

Я оптиміст, вірю, що прийде ще час Андрія Миколайчука. Аби якнайскоріша Перемога!

Михайло МАСЛІЙ

Джерело: https://ukrainianpeople.us/

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Колишні співробітниці звинуватили музиканта Смокі Робінсона в сексуальному насильстві та побитті
Ukraine Art News
2025-05-07T14:46:09Z
«Штани? Ні, дякую»: обговорюємо найсміливіший тренд Met Gala 2025
Elle
2025-05-06T13:52:05Z
Джамала та Jerry Heil виступлять на Євробаченні-2025, alyona alyona пропозиції не отримувала
Ukraine Art News
2025-05-06T09:51:58Z
Найхимерніші зіркові образи на хіднику Met Gala 2025
Elle
2025-05-06T09:24:56Z
Офіційно: Ріанна вагітна третьою дитиною
Elle
2025-05-06T06:01:31Z
Леді Гага встановила рекорд на першому за 12 років концерті в Бразилії
Elle
2025-05-05T20:46:05Z
Парамедикиня й ветеранка Юлія Тайра Паєвська видасть першу поетичну збірку "Наживо"
Ukraine Art News
2025-05-05T15:55:01Z
Співпрацює з Джей Ло і Бейонсе: Ziferblat показали костюми для Євробачення-2025 від Frolov з фірмовим серцем
Ukraine Art News
2025-05-05T10:43:03Z
Міські служби досі не знайшли альтернативи великому сміттєзвалищу під Києвом
Хмарочос
2025-05-05T10:09:56Z
Мінкульт підтримав петицію французької організації про виключення Росії з Міжнародної ради музеїв
Ukraine Art News
2025-05-09T07:01:11Z
У Львівській філармонії відбудеться благодійний концерт «ВЕЛИКА МЕСА» ДЛЯ ВОЇНІВ СВІТЛА
Photo Lviv
2025-05-09T05:00:58Z
У Києві запалили Вогонь слави з нагоди Дня памʼяті та перемоги над нацизмом
Ukraine Art News
2025-05-08T21:36:51Z
У Ризі виступить капела бандуристів України імені Майбороди
Ukraine Art News
2025-05-08T17:22:08Z
«Залізний грім, що наближає тишу»: виставка про бойовий шлях 43 ОАБр
Ukraine Art News
2025-05-08T13:55:09Z
До наступного етапу конкурсу "Читальня 2.0. Підлітки" пройшли 78 школярів із чотирьох областей України
Ukraine Art News
2025-05-08T13:46:52Z
Все про інтер'єрний дизайн у новому номері ELLE Decoration
Elle
2025-05-08T13:15:57Z
Головні голоси нонфікшну: у Києві відбудеться церемонія KBU Awards 2024
Ukraine Art News
2025-05-08T13:06:54Z
У Києві прощаються з письменником-шістдесятником Валерієм Шевчуком
Ukraine Art News
2025-05-08T12:16:15Z
«Світ Юрського періоду 4»: Скарлетт Йоганссон тікає від динозавра на обкладинці Empire
KinoFilms
2025-05-09T05:12:40Z
Сатира з Педро Паскалем і Гоакіном Феніксом та мюзикл з Тільдою Свінтон: кінофестиваль Миколайчук OPEN оголосив програму Ґала премʼєр
Cineast
2025-05-08T23:58:10Z
Український фільм «10 блогерят»: премʼєра комедійного детективу вже цієї осені
Cineast
2025-05-08T23:52:00Z
Про боротьбу та суб’єктність: програма DOCU/УКРАЇНА 2025
Cineast
2025-05-08T23:18:58Z
Шарліз Терон проти Уми Турман в першому трейлері фільму «Стара гвардія 2»
KinoFilms
2025-05-08T16:06:39Z
Серіал "Єллоустоун" отримає спін-офф, який розповість історію Кейсі Даттона
Ukraine Art News
2025-05-08T15:43:18Z
Розкрито нову назву фільму «Громовержці»
KinoFilms
2025-05-08T14:51:42Z
Південнокорейські детективи 2023. Топ-5
Ukraine Art News
2025-05-08T12:09:55Z
Кайлі Дженнер і Тімоті Шаламе вперше з’явилися разом на червоній доріжці
Elle
2025-05-08T08:18:51Z
Що треба знати про найбільший транспортний хаб Європи: не лише аеропорт, а й мережа швидкісних залізниць
Хмарочос
2025-05-08T12:24:51Z
У Мукачеві відкрився МакДональдз. Він один із двох в Україні, що працюють цілодобово
Хмарочос
2025-05-08T07:22:06Z
Із минулого Яворова. Частина друга
Photo Lviv
2025-05-08T05:12:32Z
Цих вихідних Львівська дитяча залізниця розпочинає сезон пасажирських перевезень: яким буде графік руху та вартість проїзду цьогоріч
Photo Lviv
2025-05-08T05:06:49Z
Як виглядають «Лісовички» – рекреаційні пункти вздовж трас України
Хмарочос
2025-05-07T13:10:15Z
У бельгійському Льєжі запустили перший трамвай через майже 60 років
Хмарочос
2025-05-07T07:04:16Z
Чудовий Львів… його жахливі фортифікації і купи гною на вулиці, або львів’янин, який не сказав усієї правди
Photo Lviv
2025-05-06T05:12:38Z
10 порад для вдалого кадру в подорожі
Elle
2025-05-05T15:21:54Z
Франція відмовляється від коротких авіаперельотів на користь потягів
Хмарочос
2025-05-05T07:13:10Z
На місці зруйнованих ракетою будинків у Львові облаштують сквер
Хмарочос
2025-05-09T07:25:10Z
Як інтегрувати спортивні елементи у вишукані повсякденні образи — показує Гантер Шафер
Elle
2025-05-09T07:13:11Z
8 принципів, які економлять мільйони на відбудові України
Хмарочос
2025-05-09T07:10:07Z
Поки у Львові суд скасовував дозвіл на будівництво будинку, всі квартири в ньому вже розкупили
Хмарочос
2025-05-09T06:43:28Z
Світові продажі вина знизились до найнижчого рівня за 60 років. Що сталося?
Хмарочос
2025-05-09T06:40:23Z
В Чернівцях відкривається магістерська програма з кавових технологій. Шоста у світі
Хмарочос
2025-05-09T06:34:13Z
Особливі ідеї подарунків до Дня матері — 2025
Elle
2025-05-09T06:33:59Z
Цей універсальний фасон джинсів полюбили всі модниці навесні
Elle
2025-05-09T06:24:54Z
9 травня 1945 року у Львові у спогадах очевидців
Photo Lviv
2025-05-09T05:12:37Z
Thank you, next! Розповідаємо про великі кадрові перестановки в модних брендах
Elle
2025-05-08T14:01:30Z
У Відні пасажири трамваїв почали розвозити посилки
Хмарочос
2025-05-07T10:29:27Z
Україна переходить на 230 вольт у розетках зі звичних 220
Хмарочос
2025-05-05T12:40:07Z
Британський велоблогер, який знімав порушення водіями правил, припинив блог через погрози вбивством
Хмарочос
2025-05-05T07:10:23Z
Українська гра Broken Life про кота-ветерана вийшла в дочасний доступ на Steam
Ukraine Art News
2025-05-02T17:37:05Z
Ідеальні літні сніданки
Krasinfo
2025-05-07T11:50:46Z
Великоднє меню: дуже смачна домашня куряча ковбаска
Elle
2025-04-18T18:10:02Z
Дуже смачна великодня паска з родзинками, в'яленою журавлиною та вишнями за французьким рецептом
Elle
2025-04-18T17:21:41Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Стефано Антоніоллі ділиться рецептом пасти араб’ята
Elle
2025-04-17T16:04:05Z
Найсмачніша вишнева healthy-паска
Elle
2025-04-15T19:45:58Z
Найсмачніша сирна паска за рецептом Тіни Кароль
Elle
2025-04-14T12:37:00Z
Соус песто із соняшниковим насінням: покроковий рецепт
Elle
2025-04-09T16:54:57Z
Пісне меню: готуємо фруктову галету без масла та яєць
Elle
2025-04-09T16:54:55Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом цвітної капусти в східних спеціях
Elle
2025-04-04T13:49:02Z