MY.UAСтатті
Криза дитячого читання як частина освітньої кризи
Криза дитячого читання як частина освітньої кризи

Криза дитячого читання як частина освітньої кризи

"Ви знаєте, я стурбована падінням продажів дитячої книжки. І хоча зрозумілі причини, але сумні наслідки цього процесу ми отримаємо достатньо швидко. Швидше ніж здається, якщо не будемо нічого робити", - ділиться наболілим директорка видавництва "Vivat!" Юлія Орлова на своїй Facebook-cторінці.  

Якщо ви не зайшли за доданим посиланням, скажу: це написано 31 січня. Але пані Орлова заважувала це й раніше. І не лише вона: ще наприкінці 2023 року продажі дитячої книги в Україні сповільнилися. Причому ситуація стала псуватися настільки, що деякі видавці почали переглядати плани в бік зменшення таких пропозицій. А є й такі, хто вже навіть відмовляється від дитячих лінійок. А від 2024-го пішли вниз швидше. 

Тут треба коротко переповісти історію питання, аби невтаємничені зрозуміли корінь проблеми. Річ у тому, що до 2014 року єдиний україномовний асортимент відкритого ринку, який не виживав, а жив повноцінно та дихав на повні груди – це дитячий. Російська та російськомовна дитяча книжка хоч і відкушувала аудиторію й, відповідно, покупців, проте не аж так критично. 

Забігаючи наперед скажу: після зачистки українського простору від російської книжки, включно з дитячою, бабусі, котрі виросли на казках Пушкіна та читали їх онукам, без проблем перейшли на українську мову та українські казки. Отже, то був не так світогляд, як сила звички. 

Тим часом звільнене від пушкінізму місце активно заповнили вітчизняні автори й доволі якісні українські переклади. Від 2015-го по 2021 рік включно "дорослі" видавці розширили пропозицію та почали активно друкувати дитячу літературу для різного віку. Спеціалізовані дитячі, відповідно, розширилися теж. І, що характерно, почали з'являтися нові гравці, котрі зробили своєю спеціалізацією переважно дитячу книжку. 

Читайте також: Як деякі українці припинили боятися за свою репутацію та полюбили Пушкіна

У цьому була пряма фінансова вигода. Так, не всі наші співгромадяни – книголюби. Є десятки, а то й сотні тисяч дітей, яким батьки ніколи не читали вголос й не купляли книжки. Навряд я перебільшую з цифрами, хоча нема статистики нечитунів, на яку можна було б послатися. Зате була інша статистика: за результатами продажів на великих книжкових фестивалях. І є цілком доказове явище: мама швидше купить книжку дитині, ніж собі. Причому варто дитині схопити книжку з прилавка, вона її вже не віддасть. Тож не дивно, чому дитячий асортимент розширявся, а дитячі видавництва з`являлися частіше.

Масштабне вторгнення витиснуло з України, за різними даними, від 6 до 7 мільйонів людей, які рятувалися від смерті. Серед них – чимало жінок із можливостями, котрі до того часу дбали про розвиток своїх дітей. Отже, саме вони найактивніше купляли дітям книжечки. А ці діти, своєю чергою, краще за інших не лише вчились у школах, гімназіях та ліцеях, а й загалом соціалізувалися, набувалися різними знаннями, опановували різні навички. Позитивним процесам сприяли книжки. 

Проте помилкою буде вважати, що кризу дитячого читання спричинили лише велика війна й велика евакуація. Так, виїхала чимала кількість постійних покупців дитячої книги. 

Та падіння інтересу почалося раніше, коли через ковідну пандемію школи масово перевели на дистанційне навчання.

Читайте також:Бюджет-2025 вбиває культурні інституції так само, як російські ракети

Гаразд, шкільна програма не сприяє інтересу до книжки, швидше навпаки – відштовхує. Але якщо школярі щодня ходять на уроки, й серед них є читайлики, вони – теж за спостереженнями вкупі з розповідями вчителів, — так чи інакше залучають до процесу якусь частину однокласників. Є таке: дуже хочеться когось наслідувати, мати позитивний приклад. Натомість ізоляція в чотирьох стінах, де паралельно, один в одного на голові, вчаться діти й так само дистанційно працюють батьки, вимотує й виснажує до такої міри, що перегляд відео на гаджеті вважається кращим дозвіллям, ніж пів години з книжкою. 

Голова Світової координаційної виховно-освітньої ради (СКВОР) Світового Конгресу Українців Любов Любчик відзначає: криза читання веде до поступової кризи ідентичності. І хоча пані Любчик  робить висновки, маючи на увазі українських дітей, вивезених мамами за кордон три роки тому, подібна картина спостерігається сьогодні й в українських школах. Також вона відзначає: за кордоном українським дітям дуже часто дають знання російською мовою, бо наша дітвора її розуміє без спеціального вивчення. Причому вихідці з західних регіонів – теж, попри декларативні заяви батьків: "Наші діти російською не говорять". Але говорити й розуміти – суть різні речі. Виявляється, російська таки ефективніша за українську – на превеликий жаль. 

Читайте також:Велика війна не спровокувала велике переселення. Вона прискорила процес

Не раз останнім часом з'являються новини: на окуповані території росіяни фурами завозять новесенькі дитячі книжки. Наш ворог розуміє цінність та важливість читання, найперше – дитячого. Українські діти в такий спосіб перепрошиваються на російський копил, навіть якщо це казочки про колобка, ріпку чи російська версія Попелюшки. А на територіях, які контролює Україна, у школах дедалі частіше звучить російська мова. Що вважалося неможливим ще 2022-го. 

Вимальовується показова й негативна тенденція. Російських та російськомовних книжок у вільному доступі в Україні практично нема, хіба збереглися в когось удома. Та українська книжка не замінила її для досить великої кількості батьків і, відповідно, дітей. 

Тобто, раніше ці батьки могли обрати між російською та українською мовами. Тому для видавців та книгорозповсюджувачів були активними й бажаними споживачами. Проте з відходом російської книжки вони не перемкнулися на українську. А отже, їхні діти втрачають читацькі навички й загалом інтерес до читання. Як бачите, не обов'язково виїжджати з України, аби припиняти купувати й читати книжки. 

Читайте також:Росія працює з українцями. Україна вперто не хоче

Зрозуміла розгубленість тих видавців, котрі робили – і правильно! – ставку на дитячий асортимент як прибутковий та формувальний. На місце тих, хто виїхав, нові покупці й читачі приходять повільно, неохоче. Діаспорні громади раз по раз закликають передавати дитячу літературу за кордон, до Європи й навіть Америки. Відтак ресурсного забезпечення на це, — грубо кажучи, грошей на закупівлю й пересилку, котра коштує навіть більше, ніж книжка, — закордонні українці не мають або не дають. Залишаючи гіпотетичні витрати проблемою волонтерів. Постачати українські книжки для десятків тисяч потенційних дітей-читачів за кордон у товарній кількості поки нікому в Україні не вдавалося.

У сухому залишку, освітяни й раді залучати школярів до читання – та не мають змоги. Адже навіть змінена на краще програма вимагає потрібних книжок у бібліотеках. Закупівлями ніхто не заморочується. До всього, дистанційне навчання нікуди не зникло, адже нормальному процесу не сприяють повітряні тривоги й обстріли. Також не ведеться системної роботи щодо популяризації дитячого читання. Нарешті, недоступність книжки через високі – на жаль, це реальність! – ціни й невеликі тиражі для тих, хто готовий взяти книжку в руки на дозвіллі, робить її непотрібною для розвитку й ідентичності. Ось сумні наслідки процесу, про які говорить Юлія Орлова. І виправляти ситуацію доводиться хіба власноруч, адже популяризація читання серед школярів не є частиною державної політики. Як освітньої, так і загалом.

Спеціально для Еспресо.

Про автора:Андрій Кокотюха, письменник, сценарист.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Український комік Ігор Ласточкін долучився до лав ЗСУ
Ukraine Art News
2025-02-20T14:00:46Z
Загрожувало 24 роки увʼязнення: репера A$AP Rocky визнали невинуватим у справі про стрілянину з репером A$AP Relli
Ukraine Art News
2025-02-20T12:30:48Z
Даша Астафʼєва про силу читання, відновлення української культури та літературний проєкт про Софію Яблонську
Elle
2025-02-19T18:30:39Z
Жінка, яка стверджувала, що була зґвалтована Jay-Z та P.Deddy у 13 років, відкликала позов проти обох реперів
Ukraine Art News
2025-02-16T05:30:47Z
Демі Мур поділилася приголомшливою фотосесією для The Wrap
KinoFilms
2025-02-15T17:15:44Z
Звинувачення в домаганнях: університет Карпенка-Карого відсторонив викладача Висоцького від роботи на час перевірки
Ukraine Art News
2025-02-13T16:36:52Z
Klavdia Petrivna випустила нову пісню "Невже" та кліп на неї
Ukraine Art News
2025-02-13T14:10:20Z
Євробачення-2025: пісню Kant представниці Мальти розкритикували за назву, співзвучну з лайливим словом англійською
Ukraine Art News
2025-02-12T17:00:49Z
Гостре слово і нелегке життя: ким був Лесь Мартович, чиє перше оповідання розкритикував Франко
Ukraine Art News
2025-02-12T16:30:57Z
У Львівському Фотомузеї відкриється фотовиставки Олега Огородника “НЕСКОРЕНІ”
Photo Lviv
2025-02-21T06:06:30Z
Зеновій Гучок запрошує львів’ян на вечір незабутніх емоцій та презентує новий хіт
Photo Lviv
2025-02-21T06:03:33Z
Не лише пудрово-рожевий: ці 5 кольорів стануть нашими фаворитами навесні-2025
Elle
2025-02-20T17:21:48Z
У Києві відкрилася виставка «Митці на фронті»
Ukraine Art News
2025-02-20T13:48:47Z
В Україні відкриється перша у світі спільна виставка «Парне катання: Вольфґанґ Тільманс і Борис Михайлов»
Ukraine Art News
2025-02-20T12:33:43Z
У британському парламенті представили виставку «HOME: Ukrainian Photography, UK Words»
Ukraine Art News
2025-02-20T12:00:48Z
Точка неповернення: світ визнав українське модерне мистецтво
Ukraine Art News
2025-02-20T11:30:51Z
У Нью-Йорку відбудеться персональна виставка художниці Марії Куліковської
Ukraine Art News
2025-02-20T09:43:00Z
20 найгарніших суконь Українського тижня моди
Elle
2025-02-20T09:18:55Z
Дивіться дубльований трейлер фінальних серій культового серіалу «Кобра Кай»
KinoFilms
2025-02-21T10:18:32Z
Втрачений рай аферистів старого Львова
Photo Lviv
2025-02-21T06:12:28Z
Кінофестиваль Cinema for Victory оголосив склад журі та номінантів
Ukraine Art News
2025-02-20T17:15:44Z
Хто вони: 13 жінок року за версією TIME
Elle
2025-02-20T17:07:10Z
Як у фільмі Гая Річі: в Британії орендували будинки, щоб вирощувати там коноплю
Хмарочос
2025-02-20T15:04:02Z
Названа дата виходу 4 сезону серіалу "Відьмак"
Ukraine Art News
2025-02-20T08:01:00Z
Вийшов перший трейлер фільму "Аудитор 2" з Беном Аффлеком
Ukraine Art News
2025-02-20T07:00:49Z
Національний фестиваль Cinema for Victory оголосив склад журі
Ukraine Art News
2025-02-19T21:30:55Z
15 найочікуваніших фільмів 2025 року
KinoFilms
2025-02-19T17:54:30Z
Прогулька до Медової Печери 1925 року
Photo Lviv
2025-02-20T06:12:30Z
100-річні млини у Чехії переробили у картинну галерею
Хмарочос
2025-02-19T13:31:01Z
ЖК Sвій Dім 3 – найбільший комплекс таунхаусів в Україні
Хмарочос
2025-02-19T08:48:58Z
Який вигляд має відновлений фунікулер у Лісабоні, який не працював 120 років
Хмарочос
2025-02-18T10:21:58Z
Парк біля Йорданського озера: оприлюднено ескізи
Хмарочос
2025-02-17T14:54:57Z
Яким може бути парк у Луцьку, на який ЄС виділив 50 млн. гривень
Хмарочос
2025-02-17T10:30:55Z
Мешканці Львівщини на неймовірних столітніх листівках
Photo Lviv
2025-02-17T06:12:30Z
В Литві відкривається вже третя «П’яна вишня»
Хмарочос
2025-02-16T08:57:56Z
Львів потрапив до топ-30 «15-хвилинних міст»
Хмарочос
2025-02-14T12:37:02Z
Соромно бути самотнім: як суспільство нав’язує нам стосунки
Elle
2025-02-21T09:54:39Z
На Рейтарській заборонили руйнувати будівлю, якій вже понад 130 років. Що там сталося?
Хмарочос
2025-02-21T09:31:13Z
Забудови висотками в центрі Львова не буде. Верховний суд відновив історико-архітектурний план міста
Хмарочос
2025-02-21T08:46:02Z
В Україні не так і багато рідкісноземельних металів. То в чому суть угоди з США?
Хмарочос
2025-02-21T08:31:07Z
Ці сумки стали мастхевом у гардеробах українських модниць на 2025 рік
Elle
2025-02-21T07:09:45Z
3 парфуми, які обожнюють скандинавські дівчата
Elle
2025-02-20T17:54:45Z
Вийшов переклад Нового Завіту сучасною українською мовою
Ukraine Art News
2025-02-20T17:15:45Z
Яким був світ Бріджертонів: правила, суспільні норми та мода Англії епохи Регентства
Elle
2025-02-20T15:54:45Z
Надходження електробусів до Європи за п’ять років зросло вчетверо
Хмарочос
2025-02-20T15:15:57Z
Співзасновник monobank запустив застосунок, який мотивує більше гуляти
Хмарочос
2025-02-21T08:48:58Z
Apple представила iPhone 16E - найдоступніший смартфон у лінійці компанії
Gloss
2025-02-19T18:54:47Z
3 помилки під час купівлі холодильного обладнання
Хмарочос
2025-02-19T15:24:52Z
GTA 6 офіційно виходить у 2025 році: що відомо про найочікуванішу гру у світі
Gloss
2025-02-17T16:09:54Z
Російський дрон влучив у Чорнобильський саркофаг
Хмарочос
2025-02-14T08:37:02Z
Розлучення в один клік — в «Дії» планують запустити нову послугу
Хмарочос
2025-02-13T14:49:06Z
Магазин побутової техніки та електроніки Фокстрот – якість та успіх крізь роки
Хмарочос
2025-02-13T12:58:12Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z