MY.UAСтатті
Поле бою — книжкова полиця: як рятуватимуть рідкісні українські книжки, рукописи й архівні документи
Поле бою — книжкова полиця: як рятуватимуть рідкісні українські книжки, рукописи й архівні документи

Поле бою — книжкова полиця: як рятуватимуть рідкісні українські книжки, рукописи й архівні документи

Українські бібліотеки та бібліотечні фонди й у мирний час не надто розкошували — передусім через хронічний брак коштів, а від початку повномасштабного вторгнення стикнулися з проблемами принципово іншого рівня. За словами генерального директора Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого Олега Сербіна, втрати бібліотек, які з різних причин траплялися й раніше, тепер зросли в геометричній прогресії. За три роки війни близько 700 бібліотек були пошкоджені, десь 200 — зруйновані повністю.

У деяких містах (особливо поблизу лінії фронту й на окупованих територіях) бібліотеки виглядають майже так само, як зруйновані школи та лікарні. Окупанти б’ють по них прицільно — не лише фізично (спалюють книжки та обстрілюють бібліотеки), а й ідеологічно, адже завозять на окуповані території тисячі російських пропагандистських видань. Окрім проблеми знищення бібліотечних фондів, актуальною залишається проблема збереження та реставрації наявних книжок.

Особливої уваги потребують унікальні стародруки та рукописи, котрі є надбанням не лише української, а й світової культури. Тож не дивно, що до порятунку українських книжкових скарбів долучаються європейські партнери. Так, наприкінці січня до України прибула мобільна станція Archa-I для збереження та консервації бібліотечних фондів. Це своєрідна «швидка допомога» для книг. Її використовуватимуть для збереження рідкісних рукописів, книг та архівних документів, які були пошкоджені під час війни або перебувають під загрозою через погані умови зберігання.

Станцію передали Україні в межах проєкту Archa, започаткованого понад рік тому в співпраці з Міністерством культури Чеської Республіки та іншими фундаціями та спонсорами з Чехії. Координує використання станції в українських бібліотеках Національна бібліотека імені Ярослава Мудрого. Про «швидку книжкову допомогу» та проблеми українських бібліотечних фондів ZN.UA поспілкувалося з Олегом Сербіним.

Taradaika Production/facebook

ОлежеОлеговичу,чиправда,щостанціяArcha-Iєунікальноютаміститьінноваційнітехнології,якіранішевУкраїніневикористовувалися?

— У цій станції, звісно, зібрано все за останнім словом техніки. Є, наприклад, камера дегідрації, де відбувається зневоднення й вакуумізація документів, камера, спрямована на знешкодження грибків і плісняви. Це інновації в контексті України, але вони вже є усталеною практикою в цивілізованому світі.

Наші лабораторії технологічно й технічно не оновлювались, і в багатьох випадках на сьогодні фактично існують на папері. На жаль, у нас така ситуація, але, на щастя, інноваційні технології тепер уже є в Україні.

УбібліотечнійсистеміУкраїниблизько40тисячустановрізнихкатегорій.Якоднастанція,нехайіустаткованазаостаннімсловомтехніки,можепринципововплинутинаситуаціюзізбереженнямїхніхфондів?

— Ми на сьогодні насамперед звернули увагу на ті книгозбірні та бібліотеки, які містять цінні друковані й рукописні видання європейської культури (це також важливо для наших західних колег). Не секрет, що в наших регіональних бібліотеках є чимало цінних книг і документів, написаних в історичні періоди, коли частина територій нашої держави перебувала в складі інших країн. Отже, під час визначення пріоритетів для швидкої книжкової допомоги головне — цінність фондів, що визначається за відомими критеріями. Водночас пріоритетними будуть також регіони, які найбільше постраждали від обстрілів.

Станціямаєпрацювати за заздалегідьвизначенимпланомчиврежимі «швидкоїдопомоги»: трапилосялихойвонатудипрямує?

— На поточному етапі вона працюватиме передусім планомірно. Хоча самі чехи використовують такі станції якраз у режимі «швидкої допомоги» — наприклад, під час повеней. А в нас і затоплення, і пожежі, і фізичне пошкодження книжок найчастіше трапляються біля лінії фронту. Проте ми вирішили — і це також було побажання наших європейських колег, — що Archa працюватиме в районах, де бойові дії не надто активні. Адже станція коштує пів мільйона доларів, і було б, м’яко кажучи, дуже неприємно, якби під час першої ж експедиції її було зруйновано. На нинішньому етапі станція виконуватиме роль навчальної лабораторії. І лише в квітні ми плануємо спрямувати її в якийсь із регіонів. Але в який саме, вирішуватимемо безпосередньо напередодні, тому що ситуація на фронті мінлива. Маршрут пересування станції Archa не розголошуватиметься, щоб убезпечити її від обстрілів. До речі, наші вороги розуміють м’яку силу книги й виділяють дуже великі кошти на інформаційно-бібліотечну справу. У них це просто червоною ниткою проходить: коли захоплюють наші населені пункти, то практично одночасно з доставкою озброєння та паливно-мастильних матеріалів, навіть іще до того, як починають завозити продукти (про аптеки я взагалі мовчу — із цим проблема й досі), доставляють у школи та бібліотеки книжки з «правильною», на їхню думку, історією та літературою. Ми маємо досвід деокупованих територій, і колеги про це розповідали.

Яквиставитесядоакції «російськулітературунамакулатуру»,колиукраїнцівзаохочуютьздаватинапереробкуросійські,російськомовнікниги?

— Я був у робочій групі від Міністерства культури з цього питання, і позиція моя така: це те, що можна й потрібно робити. Такі речі дуже важливі навіть репутаційно, в них є великий меседж. Такі книги — це баласт, якого слід позбутися, як пухлини, щоби далі можна було розвиватися. Але у фондах бібліотек, у яких вони вже є (особливо це стосується таких великих бібліотек, як наша, обласних і наукових), по одному-два екземпляри таких книжок мають залишатися, тому що після завершення війни ми вивчатимемо, аналізуватимемо й досліджуватимемо все те, що сталося, й, зокрема, досліджуватимемо цю гібридну інформаційну війну якраз на прикладах такого інструментарію, як книжки.

Зараз у бібліотечних фондах рахунок цих книжок іде на мільйони. Не секрет, що бібліотеки, особливо південних і східних регіонів, на 80–90% укомплектовані саме такою літературою. Цей значний масив літератури потребує зберігання, охорони, розміщення, обслуговування та витрачання бюджетних коштів.

Щодозбереженнябібліотечнихфондів.Чивідбуваєтьсяпроцесоцифровуваннякнижок,особливорідкіснихвидань?

— Питання оцифровування бібліотечних фондів, як то кажуть, перезріло. Це вимога часу, за кордоном це усталена практика. Вже років двадцять, напевне, бібліотеки займаються оцифровуванням фондів, багато книг на сьогодні вже відскановано. Чимало бібліотек, які мають прогресивне керівництво, в приватному порядку зверталися до спонсорів, реалізовували проєкти, придбали сканери. Але досі все це робилося без систематизації, не було чіткої для всіх єдиної системи. Зараз реалізується проєкт «Національна електронна бібліотека», який допомагає вирішити цю проблему. Наша бібліотека на сьогодні є координатором цієї роботи.

Захронічногобракуфінансуваннящомаєбутипріоритетом:фізичнезбереженнябібліотечнихартефактівчиоцифровуваннятазбереженняхочабконтенту?

— Це процеси, які, щиро кажучи, потрібно виконувати послідовно. Якщо документ пошкоджений, його насамперед треба відновити, оцифрувати і, якщо є потреба, законсервувати. До речі, в нас заплановано другий етап проєкту Archa, спрямований саме на оцифровування цінних видань. Але для цього потрібно буде знайти додаткове фінансування.

Чиєнадія,щопідтримкайрозвитокбібліотекстаневмайбутньому,підчасрозбудовикраїни,однимізпріоритетівдержавноїполітики?

— І Українська бібліотечна асоціація, і ми як співробітники різних бібліотек, уже маємо досвід постійної адвокації цього напряму діяльності нашої держави. В принципі у владі (і виконавчій, і законодавчій) є притомні люди, які нас чують і розуміють, але, чесно кажучи, все впирається в фінанси. Однак шукають різні можливості. Перед Новим роком було запущено програму «єКнига». Якщо не помиляюся, більш як 70 млн грн люди витратили за цією програмою на придбання книжок.

Заохотити людей до вдумливого читання — це важливе завдання держави, один зі складників її безпеки. Тому я впевнений, що буде ухвалено відповідні рішення щодо підтримки українських бібліотек. Ми як фахівці точно цьому максимально сприятимемо та допомагатимемо.



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Потап дал 3-часовое интервью Дудю: репер утверждает, что помог Украине на 100 миллионов гривен
Gloss
2025-02-10T15:03:53Z
20-летняя модель завоевала титул «Мисс Украина 2024»: она представит страну на конкурсе «Мисс Мира»
Gloss
2024-12-06T16:30:50Z
В сети рассекретили имя мужчины, который должен был стать героем шоу «Холостяк-13» вместо Терена
Gloss
2024-11-29T17:16:39Z
Украинский Щедрик стал частью новогодней рекламы Chanel
Gloss
2024-11-22T16:13:24Z
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Рэпер Эминем впервые станет дедушкой: видео его реакции на новость
Gloss
2024-10-04T16:48:49Z
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Crocs выпустили пушистые и глазастые тапки в коллаборации с «Корпорацией монстров»
Gloss
2025-02-07T17:12:54Z
МастерШеф 14 сезон. Випуск 18 від 28.12.2024
InfoHome
2025-01-08T16:45:55Z
Balenciaga представила очень минималистичную обувь The Zero
Gloss
2024-12-04T18:36:54Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Официальный трейлер комедии «Песики» с Лесей Никитюк
KinoFilms
2025-02-12T12:45:30Z
Украинский трейлер аниме «Кот-призрак Анзу»
KinoFilms
2025-02-07T13:03:39Z
Украинский трейлер мультфильма «Динозаврик»
KinoFilms
2025-02-07T12:03:38Z
Вышел трейлер фильма «Мир Юрского периода: Возрождение»: звездный состав и динозавры
Gloss
2025-02-05T19:18:55Z
Второй украинский трейлер боевика «Опасный рейс» с Марком Уолбергом
KinoFilms
2025-01-31T13:48:33Z
Украинский трейлер криминального экшна «Хочу сейчас»
KinoFilms
2025-01-30T07:36:46Z
Украинский трейлер фильма «Канадец» с Ричардом Гиром и Умой Турман
KinoFilms
2025-01-30T07:12:35Z
«Проклятые»
KinoFilms
2025-01-21T12:42:38Z
Второй украинский трейлер фильма «Обезьяна» по книге Стивена Кинга
KinoFilms
2025-01-20T15:54:36Z
16 удивительных мест, которые стоит увидеть своими глазами
Men's Life
2025-02-04T10:24:53Z
Гольф на снегу
Men's Life
2024-12-30T20:57:37Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Chasing growth: Hana Young on business, modeling, and embracing new beginnings
Elle
2025-02-24T17:18:41Z
Главные уловки секса по-быстрому
Men's Life
2025-02-24T12:57:50Z
Первая прогулка с собакой: как к ней подготовиться
Ukraine Art News
2025-02-21T07:15:48Z
Мужские тайны: в каких случаях стоит держать язык за зубами?
Men's Life
2025-02-19T09:51:44Z
40 тонн секс-товаров украинцы заказали в 2024 году: инфографика заказов по городам и товарам
Gloss
2025-02-17T18:12:50Z
Apple представила iPhone 16E — самый доступный смартфон в линейке компании
Gloss
2025-02-19T18:57:53Z
GTA 6 официально выходит в 2025 году: что известно о самой ожидаемой игре в мире
Gloss
2025-02-17T16:06:57Z
В России выпустили настольную игру по мотивам захвата территорий Украины
Gloss
2025-02-06T15:51:53Z
Где выгодно купить запчасти для телефонов оптом: советы для мастеров и сервисных центров
Gloss
2025-01-27T16:49:10Z
Канадец собрал дома ядерный реактор, потратив всего 3 000 долларов
Gloss
2025-01-23T17:51:55Z
Яблоки вкуснее, чем пирог за 5 минут! Простой рецепт! Быстрая яблочная запеканка к чаю на сковороде
InfoHome
2025-02-21T07:24:38Z
Подсели всей семьей на эту вкуснятину! 10 минут и готово! Лучший рецепт котлет из куриной грудки
InfoHome
2025-02-19T06:09:38Z
Эта вкуснятина для души! Все смешал и в духовку! С таким пирогом и торта не нужно!
InfoHome
2025-02-17T11:33:54Z
Никогда не ел капусту с мясом так вкусно! Быстрое блюдо на ужин – тушеная капуста на сковороде!!!
InfoHome
2025-02-16T10:18:49Z
Вкуснее гречки не ел! Как приготовить гречку, чтобы было очень вкусно. Самый вкусный рецепт гречки
InfoHome
2025-02-16T10:15:43Z
Всего три ингредиента, а готовится пять минут! Салат Египетский шок как просто и полезно!
InfoHome
2025-02-14T07:57:46Z
Больше не жарю рыбу! Готовлю с секретным ингредиентом. Это не просто вкусно, а бесподобно вкусно!
InfoHome
2025-02-13T10:03:55Z
Курица по-индийски. Это бесподобно вкусный рецепт из курицы! Слов нет, так вкусно!
InfoHome
2025-02-13T10:00:55Z
Пирог из лаваша с фаршем за 10 минут. Сытный вкусный ужин. Проще не бывает
InfoHome
2025-02-13T10:00:54Z