MY.UAСтатті
Як це було: шеф-редакторка ELLE.UA Світлана Кравченко про курс початкової військової підготовки
Як це було: шеф-редакторка ELLE.UA Світлана Кравченко про курс початкової військової підготовки

Як це було: шеф-редакторка ELLE.UA Світлана Кравченко про курс початкової військової підготовки

Мабуть, варто було б почати з того, що в дитинстві я не гралася машинками й не любила стріляти. Пізніше мене не вабив ані тир, ані Counter-Strike, а у фільмах Тарантіно, які я обожнюю за сюжетні лінії й діалоги, я завжди заплющувала очі та ховалася під ковдру, тільки-но хтось діставав пістолет. Словом, бажання підвищити рівень адреналіну в крові через бій у мене ніколи не виникало. Але так було в ідеальному світі, світі без війни. Тож коли ГО «Землячки» запросили мене на триденний курс молодого бійця, я одразу прийняла виклик.

Я люблю виходити із зони комфорту та уявляти себе головною героїнею фільму «Завжди говори “ТАК”», проте я навіть не могла припустити, чим обернеться для мене ця «пригода». За пару днів до виїзду на полігон я мала відрядження до Парижа: вигулювала пишні сукні, тестувала нові аромати й помади, засинала в екоготелі під звуки лагідного дощу й спів пташок. Звісно, думала: «Яке контрастне в мене життя: сьогодні фотографуюся біля Ейфелевої вежі, а завтра вчитимуся цілитися в мішень».

Легка тривога супроводжувала мене вночі перед виїздом: «Спати казна-де, за вікном жовтень, земля холодна, поріг спортивної зали не переступала вже рік, зайві кілограми теж мені не в поміч. Чи не впорола я гарячку, підписавшись на цю поїздку?» Друзі намагалися делікатно переконати: «Якщо маєш сумніви, краще не треба. Всі все зрозуміють». Але, попри фонові вагання, я мала стійке відчуття: мені це треба, я повинна спробувати. Перш за все, щоб зрозуміти близько сімдесяти тисяч українських жінок, які сьогодні захищають наш з вами спокій, про яких ми постійно пишемо, які стали для багатьох із нас рольовими моделями. Мені хотілося бодай трохи зануритися в їхній світ, адже звідси, з цивільного Києва, фокус реальності, будьмо відвертими, іноді втрачається чи розмивається.

О п’ятій ранку ми вже пили з дівчатами каву на заправці: нотариня, журналістка економічного видання, СЕО одного з найпопулярніших ресторанів Києва, власниця етнобренду, директорка ювелірної компанії та троє представниць «Землячок». Точку призначення розкрили тільки водіям (з міркувань безпеки). Кілька годин дороги — і ми на місці. Зустріли нас кремезні чоловіки, інструктори з військової підготовки НГУ 2-го батальйону оперативного призначення, зі словами: «Ласкаво просимо, дівчата, жодних потурань не чекайте». Короткий інструктаж, розселення в казармі (так, жили ми всі в одній кімнаті — десять цивільних і дві дівчини-військовослужбовиці, які проходили випробування з нами), обід у місцевій їдальні й перший виїзд на полігон. Хоча ні... Тут ще має бути ремарка про нашу форму й амуніцію, в які потрібно було блискавично вбратися: від термобілизни, фліски, штанів, куртки, черевиків і рукавиць до шолома, бронежилета й автомата. А ще турнікета, який слід тримати в кишені завжди.

Власне, з основ накладання турнікета ми й почали КМБ. Дізналися, що від того, наскільки правильно ти накладеш турнікет, наскільки туго його на собі затиснеш, може залежати не тільки збереження кінцівки, а й твоє життя. Що в кожного бійця при собі має бути чотири турнікети — по одному на кожну кінцівку. І що свій турнікет, як і свою аптечку, не можна віддавати навіть найліпшому товаришу, бо ніколи не знаєш, що чекає на тебе вже за п’ять хвилин. Такі правила виживання.


Далі — основи стрільби з автомата. Мало того, що сам автомат мені видавався важким, — я не знала, як за нього взятися, аби він не вислизав з рук. Та ще й із прицілом виявилось не все гаразд. Після того, як зі мною намучилися чотири інструктори, зрештою ми всі зрозуміли: я просто заплющувала не те око, тому й мушку ніяк не могла піймати.

Та найбільша «вечірка» на нас чекала пізніше — в льосі. На вулиці глибокий вечір. Ми по двоє спускаємося в задимлений «бліндаж», в якому маємо знайти «трьохсотого» товариша (інструктора, мушу визнати, з прекрасними вродженими акторськими даними, бо так переконливо кричати ще треба вміти), накласти йому турнікет і евакуювати. Двері зачиняються, простір заповнений газом, дихати майже неможливо, крім густого диму, не видно нічого, лише чути крики людини в агонії. Сказати, що це страшно, — нічого не сказати. Товариша ми «врятували», але дорогою до дверей мені забракло повітря у грудях, і я зупинила «гру» (вперше і востаннє за весь курс).

Далі за розкладом — вечеря, душ у фургоні (тут ставлю всі п’ять зірок за комфорт), трохи чаю з солодощами, патріотичні та ліричні пісні й такий довгоочікуваний відпочинок у спальниках на двоповерхових ліжках.

Підйом о сьомій, руханка на вулиці, сніданок, полігон. Другий день КМБ починаємо не менш активно: стрільбою з ручного протитанкового гранатомета. Згодом ці мої фото й відео розлетяться модними пабліками з підписом: «Наші дні: редакторка глянцю стріляє з РПГ». Краще й не скажеш: наші дні...

До полігону йдемо, біжимо, повземо чотири кілометри. Над головою літають справжні дрони (яких, звісно, не було за нашим «сценарієм»), на вулиці плюсова температура, спиною тече піт, від бронежилета затікає шия, разом із курткою хочеться зняти й закинути далеко в поле весь одяг. Але це тільки початок шляху.

«Зайняти позиції!» — і ми з дівчатами розбігаємося кожна тримати свій сектор. «У вас трьохсоті!» — накладаємо турнікети й тягнемо «поранених» за собою.


Після обіду на нас чекає риття окопів. Без зайвої лірики й пояснень: ось вам лопата, ось місце, де маєте максимально закопатися, а там за кілька метрів «ворог», тож гайда! Команда «Понизити силует!», і в усі частини твого тіла, які ти не встигла «понизити», летять кулі — страйкбольні, але до біса болючі. Каска з’їжджає на лоба, окуляри сповзають на носа, в роті й вухах земля, ти взагалі не орієнтуєшся у своїй ямі, ніяк не можеш зрозуміти, куди ж копати: вбік, глибше чи, навпаки, робити мінімальний насип над головою для захисту.



Тут я вперше впіймала себе на думці: людям в окулярах воювати важче, в русі окуляри стають додатковою перешкодою, а без них ти взагалі безпорадний... Кілька разів мені хотілося розридатися й викрикнути зопалу: «Стоп, гра!», або «Ну, це вже занадто!», чи «Вибачте, я на таке не погоджувалася!», але прикушувала язика й обіцяла собі терпіти з думкою, що здатися я завжди встигну.

Не буду лукавити: міркувала, що я зі своєю конституцією тіла і за своїм психотипом не створена для таких випробувань. Однак прямо там, в окопі, я сама собі швидко знаходила відповідь: ніхто не створений, жодна жива душа не була народжена для війни. І, на відміну від мене, ті майже сімдесят тисяч дівчат не мають опції «вийти з гри» в пориві і за власним бажанням...

Здавалося б, саме час для повноцінного відпочинку та сну бодай до сьомої ранку, але в інструкторів були на нас інші плани. Підйом по тривозі о 4.30, з пострілами з автоматів (зброї тренувальної, але не менш «ефектної», надто спросоння), із задимленням кімнати шашками, з криками: «На збори три хвилини!» Не розумію абсолютно нічого, вдягаю військові штани на піжамні, взуваюсь буквально на ходу, з розтріпаним волоссям і розхлябаним бронежилетом забігаю в пікап, який наступні пів години везе нас у невідомому напрямку. Далі вже звичне «Понизити силует!» і абсолютно несподіване «Спуститися в окоп!» Під черги автоматів, тримаючись за плече посестри спереду, пробігаємо довжелезний окоп від початку до кінця. На годиннику п’ята ранку.


Чи варто говорити, що після сніданку на нас чекала не релакс-програма, а ще той інтенсив: штурм лісу, далі — міський бій із зачисткою приміщення.

Кінематографічним фіналом моїх тренувань стало розбите коліно, коли я летіла через барикаду в закинутій споруді, яку ми з дівчатами дуже старанно тримали в «бою» проти наших хлопців-інструкторів. Там уже я дала волю сльозам. Щоправда, на хвилинку, доки ніхто не бачив.

Грамоти — подяки від хлопців, час збиратися додому. Дуже-дуже дивне відчуття, з яким сідаю в авто. І ще більш дивне, з яким переступаю поріг своєї київської квартири. Здається, я не просто випала з цивільного життя на три доби, а загалом ВИПАЛА.

З одного боку, мені кортить розповісти всім у деталях, що я робила, як стріляла, як тампонувала рани, як тримала сектор, з іншого — навіть не хочу починати, бо «навряд чи зрозуміють». Ця тема стала такою інтимною, що на кілька місяців мені захотілося зачинити її у своєму серці за сімома замками, а якщо й порушувати, то тільки з тими дівчатами, з якими ми ділили казарму й застібали одна одній бронежилети.



Я боялася стороннього осуду, боялася байдужості в очах, боялася проговорити голосом те, що самій собі було страшно навіть сформулювати подумки: як-от те, що відео, де я стріляю з РПГ, можна більше не заблюрювати, той красивий, сповнений енергії й жаги до життя молодий інструктор в січні загинув у бою з ворогом і вже спостерігає за нами з неба...

Сьогодні я розумію, що поїздка на КМБ стала одним із моїх найбільш правильних дорослих рішень. Я не тільки навчилася стріляти (все ж таки побачила ту «мушку»), рити окопи й блискавично понижувати силует (чому, впевнена, сьогодні має навчитися кожен українець і українка). Це був абсолютно новий досвід, який повністю перевернув моє уявлення про те, через що проходять наші захисниці на фронті щодня.

До того ж усі завдання ми виконували в найкомфортнішому комплекті з базового одягу й спорядження, яке спеціально для нас, з урахуванням нашої анатомії, пошили «Землячки». Надані нам черевики — то взагалі моє особливе відкриття: бігати, стрибати, повзати в режимі нон-стоп і взагалі не натерти ніг — хіба таке можливо? Боюся навіть уявити, що відчувають дівчата в Силах оборони України, які всі є доброволицями й такого комфорту не мають, тому що замовлення держави наразі розповсюджується виключно на чоловічу форму. І лише завдяки волонтерам і громадським організаціям ці потреби частково (бо треба значно більше й швидше) закриваються для жінок.

Боротьба триває, а отже, далі буде. Проєкт «Джейн» продовжуватиметься, і не лише для інших амбасадорок і партнерок ГО «Землячки», а й для всіх охочих. Щоб розширити коло жінок, які на собі відчують, наскільки важко виконувати базові речі для виживання на фронті, наскільки важливу роль відіграють зручні форма, взуття та бронезахист з урахуванням індивідуальних параметрів, та що насправді є цінним у нашому житті, а що — порожнім і другорядним.

Чат «Джейн 2.0» (назва нашого другого заїзду) досі активний: там ми закриваємо нагальні потреби захисниць, обмінюємося жартами, плануємо весняний КМБ і скидаємося на страйкбольний пістолет з вішліста однієї з нас. Поки з рожевими кульками.

У березні 2022 року мені видали першу форму: 65-го розміру, чоловічу. А також взуття 46-го розміру, тоді коли в мене 37-й. Я почувалася клоуном, але вибору не було. Пам’ятаю ті жахливі відчуття: літо, Харківський напрямок, мій перший вихід, а я нічого не можу зробити, бо форма завелика, ноги труться одна об одну, піт стікає спиною у шкарпетки.

Незручне спорядження вбиває не тільки спину, а й суглоби. Мені 26 років, і в мене вже артроз третього ступеня. Я відчуваю страшний біль, коли просто намагаюся сісти. Присідаю — і такий хруст починається, що думаю: ось і кінець моїм суглобам. На щастя, я познайомилася з «Землячками» та отримала від них першу жіночу форму, пошиту спеціально за моїми параметрами. Це надзвичайно важливо: мати одяг, що не сковує рухів і дозволяє виконувати поставлені бойові задачі», — Катерина, радіорозвідниця.

«Проєкт «Джейн» — це не просто військовий вишкіл, а своєрідний місток між лідерками думок, амбасадорками нашої організації та реальністю, а якій щодня живуть і працюють жінки-військовослужбовиці. Ми прагнемо створити глибше розуміння важливості якісного забезпечення захисниць.

Проєкт був започаткований, щоб показати не лише виклики, з якими стикаються жінки на фронті, а й те, наскільки важливим є якісне забезпечення, адаптоване до анатомічних особливостей жіночого тіла. Ми часто говоримо про комфорт, проте насправді це питання безпеки й ефективності. Неправильно підібрана форма чи спорядження можуть суттєво вплинути на швидкість і якість виконання бойових завдань, а іноді й поставити під загрозу життя та здоров’я захисниці», — Ксенія Драганюк, співзасновниця ГО «Землячки».

*ГО «Землячки» займається підтримкою жінок-військовослужбовиць, забезпечує їх формою (яку шиють самостійно), спорядженням, гуманітарною та психологічною допомогою і реабілітацією. Організація активно відповідає на тисячі індивідуальних запитів від захисниць і популяризує культуру «жінка-військова» в Україні та світі.

Дізнатися більше про проєкт можна тут.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Пішла з життя легенда української сцени — Таїсія Литвиненко
Ukraine Art News
2025-04-07T22:21:43Z
Як це було: презентація ініціативи She's Mercedes з головною героїнею вечора Еліною Світоліною
Ukraine Art News
2025-04-07T09:30:56Z
Світлана Легка та Сергій Борисов про знайомство, кохання на відстані та відкриття під час війни
Elle
2025-04-07T09:01:14Z
Скандальному реперу Шону Diddy Комбзу висунули нові звинувачення
Ukraine Art News
2025-04-06T13:30:54Z
Відійшла у вічність народна артистка України Таїсія Литвиненко
Photo Lviv
2025-04-06T10:24:27Z
У Львові вшанували полеглу у війні молодь та захисників особливою музикою
Ukraine Art News
2025-04-05T10:45:39Z
Голоси нової хвилі: Ziferblat і Кажанна стали героями нової кампанії adidas
Elle
2025-04-04T15:49:28Z
Юлія Кушер і Антон Михайлюк про знайомство, кохання на відстані та відкриття під час війни
Elle
2025-04-04T14:00:55Z
Як прикрасити кошик та святковий стіл до Великодня
Elle
2025-04-07T21:15:51Z
Живопис війни й життя: що показують на виставці «Мистецтво жити»
Ukraine Art News
2025-04-07T15:19:00Z
Українська художниця Жанна Кадирова стала першою лауреаткою французької Her Art Prize 2025
Ukraine Art News
2025-04-07T14:39:51Z
У Швеції оголосили конкурс молодіжної прози імені Василя Стефаника
Ukraine Art News
2025-04-07T14:24:57Z
Жанна Кадирова стала першою лауреаткою премії Her Art Award у Парижі
Ukraine Art News
2025-04-07T11:55:03Z
Іспанські архітектори перетворять закинуту електростанцію на медіахаб
Хмарочос
2025-04-07T10:58:11Z
Книга української фундації в Угорщині увійшла до почесного списку IBBY
Ukraine Art News
2025-04-07T10:39:48Z
У Греції з’явилася нова «Українська книжкова поличка»
Ukraine Art News
2025-04-07T09:57:55Z
Як Revolve змінили гру в інфлюенсер-маркетингу завдяки своїм першим нагородам
Krasinfo
2025-04-07T09:12:48Z
"Спершу коронавірус, тепер це": актор Джон Літгоу назвав Трампа катастрофою для мистецтва в США
Ukraine Art News
2025-04-07T19:15:47Z
Ана де Армас хотіла б зіграти в екранізації роману «Сім чоловіків Евелін Г'юґо»
KinoFilms
2025-04-07T18:09:56Z
У новому трейлері бойовика "Місія неможлива: Фінальна розплата" з Томом Крузом показали, як руйнується Кремль
Ukraine Art News
2025-04-07T17:15:50Z
Кращі фільми жанру містика. Топ-5
Ukraine Art News
2025-04-07T16:06:43Z
Оголошено фільми, які покажуть на фестивалі «Тиждень австрійського кіно» в Києві
Elle
2025-04-07T13:51:51Z
За три дні прокату "Minecraft: Фільм" став другою найкасовішою стрічкою року з бокс-офісом $301 млн
Ukraine Art News
2025-04-07T12:57:52Z
Кадри з культових фільмів Йоргоса Лантімоса на фотовиставці у Лос-Анджелесі
Ukraine Art News
2025-04-07T12:42:52Z
Сирський нагородив відзнакою "За сприяння війську" французького інтелектуала Бернара-Анрі Леві
Ukraine Art News
2025-04-07T12:09:42Z
Кінофестиваль “Svitlo” відкриває прийом заявок
Ukraine Art News
2025-04-07T11:45:54Z
У Карпатах готуються прокладати автотрасу крізь праліси
Хмарочос
2025-04-07T15:33:52Z
У Львові до будинку добудували зовнішній ліфт
Хмарочос
2025-04-07T14:25:10Z
Які курорти обиратимуть українці цього літа: 5 нових варіантів за популярними напрямками
Elle
2025-04-07T07:24:50Z
Столітні храми Львівщини та Тернопільщини: неймовірні ретро кадри
Photo Lviv
2025-04-07T05:12:40Z
Школа Монтессорі в Іспанії: відкриті простори, цегла і дерево
Хмарочос
2025-04-06T10:10:17Z
Біолог відкрив на Київщині екоготель із дзеркальними будиночками
Хмарочос
2025-04-06T10:04:09Z
Життя та робота у Львові: думки експертів Jooble
Photo Lviv
2025-04-05T04:57:48Z
У японському місті Нагоя відкрили нове приміщення українського ресторану «Жито»
Ukraine Art News
2025-04-04T12:03:49Z
18% ресторанів і барів дозволяють відвідувачам курити всередині
Хмарочос
2025-04-03T13:01:34Z
Розкішний весняний манікюр: 15 найкрасивіших ідей
Elle
2025-04-07T17:12:45Z
Від поранень у лікарні помер воїн і культурний діяч Геннадій Гаврилів
Ukraine Art News
2025-04-07T16:22:01Z
На Почайні через недільний обстріл знищено БЦ Grey Plaza, який продавали за 23 мільйони доларів
Хмарочос
2025-04-07T15:31:20Z
У Києві з’явився прокат електровелосипедів
Хмарочос
2025-04-07T14:25:09Z
У видавництві "Ранок" пояснили, чому додали розділ про повномасштабне вторгнення РФ у підручник з історії України
Ukraine Art News
2025-04-07T13:24:52Z
Дерев’яний паркінг під Штутґартом, який можна переобладнати на житло
Хмарочос
2025-04-07T11:34:09Z
Як учням ефективно вчити іноземні мови та підготуватися до IELTS: досвід школи КМDШ
Elle
2025-04-07T10:27:50Z
Забудьте про білі кросівки: ці 5 кольорів взуття стануть фаворитами навесні-2025
Elle
2025-04-07T10:13:19Z
Що мотивує жінок залишатись в Україні? – дослідження
Хмарочос
2025-04-07T09:58:11Z
Харків’янка відтворила рідне місто у грі Sims 4
Хмарочос
2025-04-05T06:39:56Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом цвітної капусти в східних спеціях
Elle
2025-04-04T13:49:02Z
6 рецептів весняних смузі для схуднення, детоксу та імунітету
Elle
2025-03-31T12:03:45Z
Три смачні рецепти для сніданку у Великий піст
Elle
2025-03-24T14:39:58Z
Аптечка, яку потрібно мати кожній жінці у весняний період
Elle
2025-03-24T12:12:53Z
Що можна їсти у піст, рецепти пісних страв та корисні суперфуди для підтримки організму
Elle
2025-03-19T17:42:43Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z