MY.UAСтатті
Як учням ефективно вчити іноземні мови та підготуватися до IELTS: досвід школи КМDШ
Як учням ефективно вчити іноземні мови та підготуватися до IELTS: досвід школи КМDШ

Як учням ефективно вчити іноземні мови та підготуватися до IELTS: досвід школи КМDШ

«Ми пишаємося нашими випускниками — вони різні й талановиті», — каже заступниця директора з іноземних мов школи КМDШ Юлія Шатравенко-Соколович. 

Учні закладу навчаються в найкращих українських університетах, працюють в Австралії та Франції, вступають до університетів Великої Британії та публікують власні книжки. І все це — завдяки ефективному навчанню та знанню іноземних мов. 

Який підхід використовує школа КМDШ, чого вчить та як готує до міжнародних іспитів? Юлія Шатравенко-Соколович розповідає в інтервʼю. 

Юлія Шатравенко-Соколович

Про підхід до вивчення іноземних мов у КМDШ

Які іноземні мови, окрім англійської, вивчають у КМDШ?

У школах мережі вивчають також другу іноземну мову за вибором: іспанську, німецьку чи французьку. Ми пишаємося нашими учнями, які неодноразово перемагали на різних етапах національних і міжнародних олімпіад із цих предметів.

Як організований навчальний процес: чи є персоналізований підхід, чи всі учні мають однакове навантаження?

Вивчення англійської, а за потреби і других іноземних мов, здійснюється у групах рівневого поділу. Отже, за однакової кількості занять учні мають можливість опановувати предмет у притаманному для них темпі разом із однолітками, із якими відсутній суттєвий розрив у рівні сформованості іншомовних компетентностей. Таким чином ми реалізуємо принцип посильності, мінімізуємо освітні розриви і створюємо комфортну атмосферу для кожного. На початку навчального року під час Placement days ми формуємо групи, але це не означає, що їхній склад є незмінним — учні знають, що за роки перебування в школі можуть кількаразово змінювати групу рівневого поділу, зважаючи на докладені зусилля та прогрес в опануванні мови.

Як інтегруєте англійську в навчальний процес? Чи є можливість практикувати мову поза стандартними уроками?

Звісно, адже ми розглядаємо мову не лише як шкільний предмет, а і як інструмент спілкування, пізнання світу. У всіх школах мережі вчителі-предметники та викладачі іноземних мов проводять білінгвальні уроки, на яких учні опановують тему двома мовами, а також уроки, що інтегрують дві іноземні мови. Пісні та мінівистави іноземними мовами нерідко є частиною занять у початковій школі, а в старшій школі учні мають змогу долучитися до іншомовних проєктів.

У 2024-2025 навчальному році у КМDШ Осокорки відкрився білінгвальний клас, до якого долучилися учні, які п’ять років тому прийшли до нас як першачки. Нині вони вивчають англійською мовою Maths, Science, History, ICT, Robotics. Для вивчення математики й природознавства у цьому класі ми свідомо обрали міжнародні підручники, раніше перекладені на українську мову для Нової української школи. Таким чином, діти навчаються англійською та не відстають від української програми, яка є більш насиченою, ніж більшість закордонних аналогів. 

Чи є в школі позакласні активності, які допомагають учням покращувати англійську: мовні клуби, дебати, театральні постановки, поїздки за кордон?

Безперечно! Наша мережа організовує регулярні навчальні поїздки за кордон, до яких учні радо долучаються, оскільки знають, що подорожуватимуть у колі друзів із улюбленими вчителями, які їх супроводжуватимуть.

З моменту заснування нашої першої школи у КМDШ розвивається дебатний рух, який започаткувала нинішня директорка STEAM ШКОЛИ КМDШ ГРАНD — пані Олена. Він розпочався саме з англомовних дебатів. Тепер це не лише участь і перемоги в турнірах, а й невіддільний елемент у викладанні гуманітарних дисциплін, адже дебати формують здатність аргументувати власну думку, слухати та чути інших, виступати перед широкою аудиторією.

Уже другий рік поспіль у КМDШ Осокорки учні четвертих класів готують повноцінні англомовні вистави, і цьогоріч ми також інтегрували французьку, німецьку та іспанську мови.

У середній та старшій школі ми маємо англомовні предмети — наприклад, країнознавство та громадянську освіту. 

На що ви звертаєте увагу, коли навчаєте учнів іноземних мов? Чим ваш підхід відрізняється від традиційного шкільного навчання?

У вивченні іноземних мов, як і в будь-якому аспекті діяльності КМDШ, для нас важливо реалізувати одну із фундаментальних цінностей — повагу. Ми не женемося за рейтингами НМТ, відбираючи найсильніших учнів, а шукаємо індивідуальний підхід до кожної дитини, яку батьки довірили нам. Рівневий поділ на групи вивчення іноземних мов, про який я вже розповідала вище, дозволяє нам посилювати наших найвмотивованіших, найамбітніших, академічно орієнтованих учнів, тож щороку ми маємо привід пишатися їхніми здобутками й перемогами в національних та міжнародних конкурсах. Водночас 6 уроків англійської мови та 4 уроки другої іноземної мови на тиждень є запорукою того, що навіть ті, хто зараз не вважає їх пріоритетними для вивчення, перебувають у середовищі, яке сприяє набуттю іншомовних компетентностей.

Часом до нас приєднуються нові учні — вмотивовані, з гарними оцінками з англійської. Проте за результатами тестування їхні знання не перевищують середній рівень по паралелі. Надихає те, що в нашій школі вони дуже швидко зростають. 

Ще одна важлива особливість нашого підходу — семестрові контролі з англійської мови з першого по випускний клас ми організуємо у форматі Кембриджських іспитів відповідного рівня: спочатку Young Learners (Starters, Movers, Flyers), згодом Key, Preliminary English Tests та FCE. Зрештою, коли ми розпочинаємо підготовку до IELTS Academic, який також є Кембриджським іспитом, необхідним для вступу у закордонні університети, залишається лише пояснити учням його специфіку, а не починати з нуля. 

Зазначу, що ми здійснюємо трекінг рівня сформованості іншомовних компетентностей упродовж навчання учнів у нашій школі, відстежуючи їхній прогрес за шкалою Cambridge English Scale.

Підготовка до IELTS та міжнародних іспитів

Як саме відбувається підготовка до IELTS у КМDШ?

Готуватися до IELTS ми починаємо у 10 класі, коли додатково до 6 годин англійської виділяються дві щотижневі години на підготовку до цього міжнародного іспиту. У першому семестрі 11 класу час на заняття з IELTS подвоюється, щоб майбутні абітурієнти могли більш інтенсивно готуватися до екзамену, який вони, як правило, складають взимку. Під час війни, коли неповнолітні можуть це зробити лише за кордоном, школа організовує поїздки до Варшави, де наші учні у різних екзаменаційних центрах складають IELTS Academic та аналогічний іспит для британської візи UKVI.

Яких результатів досягають учні? Чи можете поділитися успішними кейсами? 

Хоча результати екзаменів надходять учням в особисті кабінети, вони радо діляться із нами своїми досягненнями. Найкращі результати в нашій школі — це 8.5-7.5, що відповідають рівням С2-С1. Цьогоріч 13 із 14 випускників КМDШ Осокорки вирішили складати IELTS, і абсолютно всі це зробили. Тут варто нагадати, що ми не відбираємо до старшої школи дітей на основі їхніх навчальних досягнень. Тому їхні результати є ще ціннішими для нас. 

Коли варто починати готуватися до IELTS, щоб отримати високий бал та вчасно подати заявку на вступ?

Якщо учень володіє мовою на рівні, необхідному для вступу в обраний університет (як правило, не нижче В2), то модель, яку я пояснювала раніше, є оптимальною.

Потрібен час на те, щоб зрозуміти специфіку кожного з завдань, знайти алгоритми їх виконання (всупереч усталеним стереотипам, універсальних рецептів не існує, тому з низки класичних способів потрібно емпіричним шляхом підібрати те, що найкраще працює саме для тебе), виявити свої сильні сторони й зони розвитку. А потім — практикуватись-практикуватись-практикуватись.

Окрім IELTS, які ще міжнародні мовні іспити можуть складати учні КМDШ? 

Я вже розповідала раніше про те, що наші діти у межах навчання у школі отримують досвід складання Кембриджських іспитів відповідного рівня, тож вони можуть скласти їх в авторизованих екзаменаційних центрах (на жаль, зараз лише за кордоном).

Крім того, щороку наш мережевий моніторинг з англійської мови здійснюється за допомогою онлайн-тесту Pearson Benchmark. Як правило, його результати відповідають результатам семестрових контролів у Кембриджському форматі. 

Чи залучаєте носіїв мови до навчання? Як це впливає на прогрес учнів?

До початку повномасштабної російсько-української війни в наших школах працювали носії англійської, німецької, французької та іспанської мов, які вимушено виїхали з країни з родинами. Зараз уроки, які раніше проводили носії, не скасовані, загальна кількість годин на вивчення англійської не зменшилася, проте заняття проводять наші вчителі. 

Ми активно використовуємо автентичний іншомовний контент у навчальному процесі, заохочуємо дітей створювати для себе відповідне середовище поза школою (переглядати відео, слухати музику, читати книги, англійською), і помічаємо, що так вони не лише суттєво поповнюють свій словниковий запас, а й покращують фонематичний слух і вимову, відтворюючи інтонацію за зразком почутого. Підліткам надзвичайно важливо самостійно обирати англомовний контент, який відповідає їхнім інтересам. 

Чи потрібні репетитори? 

Часто батьки додатково наймають репетиторів для дітей. Чи справді це необхідність?

Однозначної чи єдино правильної відповіді тут не існує. Навіть в одній багатодітній родині діти бувають дуже різними за своїми здібностями. Хтось ефективно працює у групі, а комусь потрібні тиша й усамітнення, щоби зосередитися на навчанні. Хтось доєднується до школи, вже маючи високий рівень знань, а комусь потрібно надолужувати, щоб зрештою працювати на одному рівні з класом чи групою. Когось не переконують власні успіхи у школі або він хоче значно більше, ніж передбачає програма. 

У випадку з англійською мовою надзвичайно важливою є комунікація зі шкільним учителем, який стежить за динамікою навчальних досягнень дитини, знає її сильні сторони  та зони зростання, а ще, зважаючи на власний досвід викладання, може спрогнозувати реалістичність поставлених учнем чи батьками цілей.

Якщо ви почуєте від учителя, що існує потреба щось надолужити, додатково пропрацювати, то варто дослухатися. Зрештою, щойно ситуація покращиться, дитина почуватиметься впевненіше серед однолітків та не матиме потреби в репетиторі. 

Однак можу вас запевнити, що КМDШ створює якнайсприятливіші умови для того, щоб дитина опановувала іноземні мови у школі. Натомість ми часто просимо батьків відмовитися від додаткових занять, які перевантажують їхню дитину і створюють відчуття, що на уроках можна не докладати зусиль. У результаті ці діти отримують гірші оцінки за контрольні та самостійні роботи, ніж ті, хто сумлінно й активно працював на заняттях. 

У мережі КМDШ працює 41 вчитель іноземних мов, і вони постійно підвищують кваліфікацію. Багато вчителів має міжнародну сертифікацію CELT для різних освітніх рівнів та вікових категорій. Вони також завжди готові допомогти тим, хто звертається до них за додатковими поясненнями матеріалу, який не повністю зрозуміли на уроці чи пропустили через відсутність у школі. 

Практична цінність: що дає дітям високий рівень англійської?

Як знання англійської допомагає учням у майбутньому навчанні? 

У сучасному світі іншомовні компетентності вже давно перейшли із розряду must-have для навчання і роботи за кордоном до категорії першої необхідності, де б ви не були. Володіння мовою — це конкурентна перевага на ринку праці не лише в міжнародних компаніях чи підприємствах, що працюють у експортно-імпортній сфері, а й у сфері обслуговування, де студенти можуть підпрацьовувати під час навчання. Це спілкування з однолітками та однодумцями, які мешкають будь-де у світі, перегляд фільмів в оригіналі, доступ до найсвіжіших новин і найактуальніших наукових досліджень. Це також відчуття свободи і впевненості у своїх силах, у тому, що ти здатен донести до співрозмовника власну думку його мовою.

Можете поділитися історіями успіху своїх випускників? 

Вони дуже молоді, тому їхні великі історії успіху ще попереду. Проте це надихає, коли нашому випускнику в Нідерландах в університеті автоматично зараховують математику на першому курсі, завдяки рівню його знань з математики ще й англійською.  

Одна з випускниць вже працює у французькому видавництві, а інша ось-ось отримає пропозицію про омріяну роботу, тому дякує за здобутий рівень англійської, який дуже допоміг в цьому.

Ще одна випускниця, яка почала писати ще в шкільні роки, публікує першу власну книгу! 

Ми пишаємося нашими випускниками — вони різні й талановиті. Віримо, що допомогли їм знайти свій шлях до мрії і реалізуватися успішно в будь-якій справі, яку вони обирають.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Костянтин Меладзе оголосив про закриття проєкту "ВІА ГРА"
Ukraine Art News
2025-05-23T14:54:35Z
У Києві прощаються з телеведучим і військовим Максимом Неліпою
Ukraine Art News
2025-05-23T11:30:56Z
Підозрюваного в нападі на чоловіка Кріса Брауна звільнили під заставу $6,5 млн
Ukraine Art News
2025-05-23T08:00:44Z
Раміль з "Курган & Agregat" освідчився коханій
Ukraine Art News
2025-05-22T12:36:57Z
Жерар Депардьє постане перед судом за бійку з італійським фотографом
Ukraine Art News
2025-05-21T13:24:39Z
Елтон Джон засудив уряд Великої Британії за плани навчати ШІ на музиці та творчому контенті
Ukraine Art News
2025-05-19T10:30:43Z
Трамп каже, що Тейлор Свіфт "більше не гаряча" після його заяви, що ненавидить її
Ukraine Art News
2025-05-17T00:15:34Z
Яким вийшов український павільйон на Венеційській архітектурній бієнале: розповідають куратори
Ukraine Art News
2025-05-16T21:09:35Z
Померла українська мовознавиця Марія Плющ
Ukraine Art News
2025-05-16T13:57:38Z
Репер Паліндром випустив пісню на вірш загиблого воїна Максима Далі
Ukraine Art News
2025-05-23T17:06:48Z
В Анкарі презентували альманах творів українських письменників в еміграції
Ukraine Art News
2025-05-23T17:00:54Z
У Варшаві школярі випробували україномовний аудіогід у музеї POLIN
Ukraine Art News
2025-05-23T16:00:45Z
Письменник Дністровий: Потрібно на державному рівні популяризувати героїв війни
Ukraine Art News
2025-05-23T15:57:40Z
"Наталка Полтавка" святкує 20-річчя на сцені Театру Франка
Ukraine Art News
2025-05-23T15:30:47Z
День Києва — 2025: які події варто відвідати
Ukraine Art News
2025-05-23T15:09:44Z
В Українському домі стартувала виставка "ПроЗорі": спадщина митців, що формували культурне обличчя Києва
Ukraine Art News
2025-05-23T14:39:45Z
У Вашингтоні проведуть читання "Щоденників війни" памʼяті загиблої військової Ірини Цибух
Ukraine Art News
2025-05-23T13:15:47Z
В Одесі пройде фестиваль ромської культури
Ukraine Art News
2025-05-23T12:15:47Z
Штучний інтелект в індустрії кіно: Google співпрацює з Дарреном Аронофскі
Ukraine Art News
2025-05-23T17:54:39Z
Сиквел "Диявол носить Prada" вийде в травні 2026 року
Ukraine Art News
2025-05-23T17:45:51Z
Disney і Marvel відклали фільми "Месники: Судний день" і "Месники: Таємні війни"
Ukraine Art News
2025-05-23T14:15:42Z
Українська фантастика: драма «Ти – космос» отримала трейлер та дату прем'єри
Gloss
2025-05-22T15:40:09Z
Про окупацію Херсона і волонтерів: естонський режисер Ільмар Рааґ зніме два фільми про Україну
Ukraine Art News
2025-05-22T10:06:54Z
У Києві презентували фільм про викрадених Росією українських дітей
Ukraine Art News
2025-05-22T08:16:13Z
Джессіка Альба та п’ятірка кращих фільмів за її участі
Ukraine Art News
2025-05-22T07:16:02Z
Топ-5 фільмів за участі Енді Серкіса
Ukraine Art News
2025-05-21T21:00:49Z
До Дня незалежності вийде в прокат український фільм про махновців “Троє”
Ukraine Art News
2025-05-21T16:42:49Z
Туристи скасовують поїздки до Японії через манґу, яка передбачає землетрус
Ukraine Art News
2025-05-20T17:30:50Z
Що варто знати про подорожі в українських реаліях: розкаже директорка з бренд-маркетингу Join UP! та SkyUp Маріанна Григораш на ELLE Active Forum
Ukraine Art News
2025-05-19T13:00:46Z
На Донеччині РФ зруйнувала унікальний пам’ятник дерев’яної церковної архітектури - Свято-Вознесенський храм
Ukraine Art News
2025-05-17T04:15:52Z
Доля дуже зло посміялася з кремлівського маніяка
Ukraine Art News
2025-05-15T21:30:54Z
Обіймашки за вишиванки: Укрзалізниця 15 травня даруватиме бонуси пасажирам
Ukraine Art News
2025-05-15T01:00:51Z
Українські аудіогіди працюють у 53 країнах – Зеленська
Ukraine Art News
2025-05-12T13:36:53Z
Відчути Одесу: 5 книжок, які влаштують подорож українським містом
Elle
2025-05-12T11:57:43Z
Заміський Парк тварин «ХІІ Місяців» відкриває 10-й ювілейний сезон
Хмарочос
2025-05-12T09:16:34Z
Трускавець 1920–1930-х років: фото в деталях
Photo Lviv
2025-05-12T05:12:46Z
Київський Молодий театр очолить режисер Станіслав Мойсеєв
Ukraine Art News
2025-05-23T15:57:41Z
У Кишиневі закривають російський культурний центр
Ukraine Art News
2025-05-23T15:18:49Z
УПЦ МП в очікуванні кінця — війни чи власного існування
Ukraine Art News
2025-05-23T13:00:44Z
Австрієць JJ, який виступив за виключення Ізраїлю з Євробачення, заявив, що його неправильно зрозуміли
Ukraine Art News
2025-05-23T12:36:39Z
Бардаша, який продюсував "Гриби", Wellboy та Quest Pistols, заочно засудили до 10 років
Ukraine Art News
2025-05-23T08:30:46Z
Президент нагородив Юрія Рибчинського в день його 80-річчя орденом Ярослава Мудрого
Ukraine Art News
2025-05-22T20:15:50Z
Виконувачем обов’язків гендиректора заповідника «Києво-Печерська лавра» призначили Котляревську
Ukraine Art News
2025-05-22T15:21:46Z
Переможець Євробачення-2025 JJ виступив проти участі Ізраїлю у конкурсі наступного року
Ukraine Art News
2025-05-22T14:27:48Z
Мінкульт звільнив гендиректора заповідника "Києво-Печерська лавра" Остапенка через "виявлені порушення". Він каже, що "без пояснень"
Ukraine Art News
2025-05-22T13:30:58Z
Власник OnlyFans хоче продати платформу за $8 млрд, - Reuters
Ukraine Art News
2025-05-23T11:18:52Z
У Словаччині готують до серійного виробництва спорткар Air Car 2, який перетворюється з авто на літак за 80 секунд
Gloss
2025-05-12T18:10:04Z
Виробники пластику просувають ідеї «екологічної переробки», хоча знають, що це технічно неможливо – The Guardian
Хмарочос
2025-05-12T12:10:13Z
Зіркові голоси на касах: як «Аврора» покращує настрій своїм покупцям
Хмарочос
2025-05-12T06:58:07Z
У стилі TikTok: Netflix тестуватиме стрічку вертикальних відео у своєму мобільному додатку
Ukraine Art News
2025-05-11T15:25:03Z
На оборонній виставці у Греції українська компанія представила надводний безпілотник Seawolf
Ukraine Art News
2025-05-09T20:49:15Z
Вчені створили прозорі сонячні панелі. Звичайні вікна зможуть генерувати електроенергію
Хмарочос
2025-05-09T08:13:26Z
Thank you, next! Розповідаємо про великі кадрові перестановки в модних брендах
Elle
2025-05-08T14:01:30Z
У Відні пасажири трамваїв почали розвозити посилки
Хмарочос
2025-05-07T10:29:27Z
Сирники з лекваром: готуємо українську страву за 20 хвилин
Elle
2025-05-12T11:00:56Z
Сезонний рецепт: найсмачніший кіш зі спаржею
Elle
2025-05-09T18:34:08Z
Ідеальні літні сніданки
Krasinfo
2025-05-07T11:50:46Z
Великоднє меню: дуже смачна домашня куряча ковбаска
Elle
2025-04-18T18:10:02Z
Дуже смачна великодня паска з родзинками, в'яленою журавлиною та вишнями за французьким рецептом
Elle
2025-04-18T17:21:41Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Стефано Антоніоллі ділиться рецептом пасти араб’ята
Elle
2025-04-17T16:04:05Z
Найсмачніша вишнева healthy-паска
Elle
2025-04-15T19:45:58Z
Найсмачніша сирна паска за рецептом Тіни Кароль
Elle
2025-04-14T12:37:00Z
Соус песто із соняшниковим насінням: покроковий рецепт
Elle
2025-04-09T16:54:57Z