MY.UAСтатті
«Подивитися в зневірені очі й переконати боротися за життя»: лікарі та медсестри Першого медоб’єднання Львова про роботу під час війни
«Подивитися в зневірені очі й переконати боротися за життя»: лікарі та медсестри Першого медоб’єднання Львова про роботу під час війни

«Подивитися в зневірені очі й переконати боротися за життя»: лікарі та медсестри Першого медоб’єднання Львова про роботу під час війни

Після початку повномасштабної війни Перше медичне об`єднання міста Львова не припиняє працювати: з усіх куточків України приймає поранених військових та цивільних, які потребують допомоги.

Російське вторгнення змінило лікарню — загартувало медиків та змусило їх адаптуватися до масових хвиль пацієнтів. Тепер це клініка, що відповідає за невідкладну медичну допомогу, планові операційні та хірургічні втручання, протезування, а також повноцінну фізичну і психологічну реабілітацію. Зокрема, тут розгорнувся Національний реабілітаційний центр Unbroken.

«Ми зосереджені на тому, щоб пацієнт навіть з найскладнішою травмою чи захворюванням залишався в Україні і отримував повноцінний спектр медичної допомоги», — каже Наталія Матолінець, професорка, медична директорка та очільниця анестезіологічної служби Першого медичного об`єднання Львова.

Хто відповідає за постійний супровід пацієнтів? ELLE розповідає про лікарів та медсестер Першого медоб’єднання Львова — тих, хто не дозволяє українцям зневірюватися.

Наталія Матолінець

Медична директорка та керівниця анестезіологічної служби Першого медичного об`єднання Львова

Наталія Матолінець ніколи не сумнівалася у виборі своєї професії.

«Я втратила в ДТП тата і була першою на місці аварії. Все, що тоді змогла зробити, — констатувати його біологічну смерть. Відтоді вирішила присвятити своє життя наданню допомоги пацієнтам в критичних станах — зокрема, з травмами», — ділиться Наталія.

Зараз заслужена лікарка України обіймає посаду медичної директорки Першого медичного обʼєднання Львова. Разом із цим Наталія курує службу анестезіології та інтенсивної терапії у всіх чотирьох лікарнях медобʼєднання. Авторка понад 150 наукових та навчально-методичних праць, докторка медичних наук і професорка кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького продовжує займатися науковими дослідженнями та медичною освітою. Водночас вона активно залучена у лікувальний процес найтяжчих пацієнтів.

Повномасштабна війна змінила акценти в її житті та ще раз переконала, наскільки важливим є професіоналізм людей навколо. 

«За час повномасштабного вторгнення ми навчилася стукати в усі двері, звертатися до колег, просити про допомогу. І нас підтримують іноземні та українські партнери. Це надихає і надає сил», — каже лікарка.

Наталія пригадує 13 березня 2022 року — тоді росіяни обстріляли Яворівський військовий полігон. Унаслідок трагедії загинула 61 людина, ще 160 військових було поранено. Пацієнти надходили до лікарні десятками швидких водночас. Одним із поранених виявився хлопець із відірваною рукою. Прокинувшись після операції, він побачив Наталію першою.

«Я пам`ятаю цей погляд і питання, чи він [пацієнт — Ред.] буде жити. Але через декілька секунд поранений усвідомив, що не має руки, і вже запитав, для чого йому жити. Це, напевно, і найскладніше, — подивитися в зневірені очі й підібрати слова, що переконають людину боротися за життя. Особливо в тих умовах, коли я й сама почуваюся спустошеною», — розповідає лікарка.

Галина Саян

Комбустіологиня, керівниця Міського центру термічної травми та пластичної хірургії Першого медоб’єднання Львова 

Галина Саян рятує дітей із опіковими травмами — ранами, рубцями, рубцевими контрактурами — і виконує складні пластичні та реконструктивні операції.  Вона щодня працює задля здійснення своєї головної професійної мрії — лікувати дітей із важкими опіками в Україні, а не відправляти їх за кордон. 

Галина каже, що війна значно впливає на емоційний стан пацієнтів, тому часто їй та колегам потрібно бути і лікарями, і психологами.

«Як правило, травми — основна частина моєї роботи. Вони часто стаються спонтанно. Надзвичайно важливим є спілкування з пацієнтами та їхніми батьками — потрібно пояснити, проговорити всі можливі варіанти лікування, заспокоїти, іноді підтримати чи поспівчувати», — ділиться лікарка.

Комбустіологиню зворушують слова подяки від пацієнтів — її мотивує, коли діти нарешті щасливі та усміхнені.

«Я дуже тішуся, коли малюки кажуть, що хочуть бути таким лікарем, як я, коли виростуть», — каже Галина.

Мар’яна Посполітак

Медична сестра Центру хірургії та онкології Лікарні Святого Пантелеймона Першого медоб’єднання Львова

Поки чоловік Марʼяни Посполітак захищає Україну на передовій, вона допомагає захисникам гоїти рани в тилу. Зараз медична сестра працює шість днів на тиждень, по 11 годин на добу. Лише в суботу — по 9. 

Марʼяна Посполітак дбає про пацієнтів із недугами, які потребують хірургічного лікування, опікується тими, хто отримав побутову травму чи постраждав внаслідок ДТП, а з початком повномасштабної війни — допомагає одужувати цивільним та військовим з мінно-вибуховими та вогнепальними пораненнями. 

«Щодня обробляю рани пацієнтів, стежу за їхнім загоєнням, роблю перев’язки. Через наше відділення, яке є одним із найбільших у лікарні, проходить понад сотня пацієнтів за добу. Та коли працюєш дуже багато, відчуваєш фізичну втому, але не моральну», — розповідає медична сестра.

Для Марʼяни найскладніше в роботі — бачити важкі мінно-вибухові травми, з якими приїжджають українські захисники. Одного разу її зворушило, як маленький хлопець доглядав свого пораненого батька-військового в палаті.

«Він [маленький хлопець — Ред.] розповідав іншим, що дуже хоче зіграти з батьком в футбол. Тато, попри сильне поранення та дві втрачені кінцівки, все ж давав хлопчикові надію, що це обов`язково станеться. Уже пізніше я йшла з роботи і побачила, що на лавці сидить їхня сім`я — батько був уже з двома протезованими кінцівками. Упевнена, що мрія хлопчика обов`язково здійсниться», — ділиться медична сестра.

Галина Паралюх

Медична сестра відділення невідкладної допомоги Лікарні Святого Пантелеймона Першого медоб’єднання Львова 

Після 30 років роботи Галина Паралюх каже, що медсестринство — для тих, хто справді любить людей. У своєму відділенні вона надає першу допомогу, проводить оцінку стану пацієнтів, вимірює основні життєві показники та викликає потрібного лікаря.

«Здавалось, ми звикли до того, що наші пацієнти можуть перебувати за крок до смерті, це наші будні, — розповідає Галина й додає: — Та раптом прийшла пандемія коронавірусу, а за нею і велика війна. Вони змінили все».

Галина допомагає лікарям стабілізувати пацієнтів та правильно їх сортувати — розподіляти за важкістю стану та типами травм. Це допомагає обрати правильну тактику лікування.

«На початку повномасштабної війни я вийшла на зміну і не знала, як і чим завершиться день. Але ми просто робили те, що потрібно — і лікарі, і медичні сестри. Сьогодні ми морально готові до всього», — запевняє Галина.

Медична сестра також добре памʼятає, коли російські окупанти обстріляли Яворівський військовий полігон. Галина разом з колегами намагалася не тільки надати допомогу, а й психологічно підтримати поранених — зробити все, щоб вони не зневірилися.

«Після зміни це було найстрашніше — прийти додому. У тебе відчай, сльози, поранені перед очима. Напевно, цей період запам`ятається на все життя», — каже медична сестра.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Alyona alyona відмовилася виступати на концерті з Парфенюком після звинувачень його в домашньому насильстві
Ukraine Art News
2025-04-17T18:12:40Z
Чому Кейт Бланшетт хоче завершити акторську карʼєру
Elle
2025-04-16T14:40:15Z
Обкладинку платівки Nevermind з підписами всіх учасників Nirvana виставили на аукціон
Ukraine Art News
2025-04-16T12:46:07Z
"Є багато речей, які я хочу зробити": оскарівська лауреатка Кейт Бланшетт заявила, що збирається кинути акторство
Ukraine Art News
2025-04-15T17:04:00Z
Кеті Перрі летить у космос та пообіцяла там заспівати
Ukraine Art News
2025-04-14T14:01:37Z
Кеті Перрі вирушає в космос: що відомо про подорож першого жіночого екіпажу Blue Origin
Elle
2025-04-14T10:42:52Z
Помер нобелівський лауреат з літератури Маріо Варгас Льоса
Ukraine Art News
2025-04-14T09:16:20Z
Святослав Вакарчук презентував нову пісню "Лютий не минає"
Ukraine Art News
2025-04-12T19:15:42Z
Фото дня: донька Анджеліни Джолі відтворила культовий образ матері
Elle
2025-04-11T07:01:09Z
Кишеньковий годинник пасажира "Титаніка" виставлять на аукціон
Ukraine Art News
2025-04-19T09:46:15Z
Топ подій на Великдень: виставки, концерти, фестивалі, які не можна пропустити
Ukraine Art News
2025-04-19T09:01:17Z
У Бучі облаштують еко-простір для навчання, виготовлений з солом’яних панелей
Хмарочос
2025-04-19T06:01:05Z
У центрі Жовкви відбудеться виставка рекордних Великодніх писанок
Photo Lviv
2025-04-19T05:06:43Z
У Варшаві проведуть традиційні українські «Великодні гаївки»
Ukraine Art News
2025-04-18T18:51:55Z
У найбільшому музеї Молдови провели пізнавальний захід для українських школярів
Ukraine Art News
2025-04-18T15:39:50Z
В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками
Ukraine Art News
2025-04-18T15:30:44Z
Мистецький квітень: 23 київські виставки, що заслуговують на вашу увагу

Ukraine Art News
2025-04-18T15:01:08Z
"Треба, щоб Путін сказав "так": фронтмен Coldplay Кріс Мартін на шоу в Сеулі висловився щодо концертів у РФ
Ukraine Art News
2025-04-18T14:37:00Z
Відкриття у Страсну пʼятницю: організатори фестивалю кіно про ЛГБТ Sunny Bunny відповіли на критику
Ukraine Art News
2025-04-19T06:15:42Z
"Грішники" не переважать "Найцінніший вантаж": що подивитися на вихідні
Ukraine Art News
2025-04-18T17:30:56Z
Зірка "Кріпосної" та "Спіймати Кайдаша" Цимбалюк став новим героєм "Холостяка"
Ukraine Art News
2025-04-18T17:18:47Z
Зеленський увів у дію санкції проти Джигурди, Жигана, Розенбаума, Расторгуєва й інших російських артистів
Ukraine Art News
2025-04-18T16:27:51Z
Офіційний трейлер фільму «Фантастична четвірка: Перші кроки» представляє Срібну серферку
KinoFilms
2025-04-18T12:36:49Z
Український трейлер фільму «Сни з тобою»
KinoFilms
2025-04-18T12:00:37Z
«І просто так»: офіційний трейлер третього сезону популярного серіалу з Сарою Джессікою Паркер
KinoFilms
2025-04-18T11:48:31Z
Український трейлер горор-комедії «Балконетки»
KinoFilms
2025-04-18T11:30:54Z
Дівчина у вогні: Гейлі Стайнфельд у палаючій сукні на прем'єрі стрічки «Грішники»
KinoFilms
2025-04-18T11:18:51Z
Передавали 9100 книжок з рук у руки: мешканці містечка у США утворили живий ланцюг, щоб допомогти книгарні з переїздом
Ukraine Art News
2025-04-18T11:45:52Z
У Шотландії знесуть житловий комплекс, який порівнюють із Прип’яттю
Хмарочос
2025-04-18T06:15:55Z
ТОП-10 найкрутіших місць Львівщини для незабутньої подорожі
Photo Lviv
2025-04-18T05:12:27Z
У Нідерландах церкву перетворять на басейн
Хмарочос
2025-04-17T14:40:05Z
У Португалії запланували проведення Тижня української культури
Ukraine Art News
2025-04-16T19:51:54Z
Окупанти в Маріуполі планують знести приватні будинки в останній вцілілій історичній частині міста, - Андрющенко
Ukraine Art News
2025-04-16T11:16:00Z
Уперше з 2022-го: виставкою давньої зброї Арсенал у Львові відкрили для відвідувачів
Ukraine Art News
2025-04-15T18:30:49Z
В Макарові почали будувати безбар’єрний амфітеатр вздовж річки — візуалізація
Хмарочос
2025-04-15T15:16:12Z
Найдовший у світі підвісний міст до Сицилії почнуть будувати цього року. Чому цю ідею вважають невдалою?
Хмарочос
2025-04-15T08:24:57Z
На що витрачає кошти «Київзеленбуд» – дослідження
Хмарочос
2025-04-19T06:09:58Z
Великдень на війні. Як святкували Воскресіння Христове Українські січові стрільці під час Першої світової
Photo Lviv
2025-04-19T05:12:32Z
Львів’янка очолила Державне агентство розвитку туризму України
Photo Lviv
2025-04-19T05:03:31Z
Пошук заняття в Прилуках: куди звернутися
Photo Lviv
2025-04-19T04:57:47Z
Як зібрати святковий кошик до Великодня
Elle
2025-04-18T19:18:50Z
У Києві організували акцію "Писанка перемоги" для дітей та їхніх мам, які постраждали від війни
Ukraine Art News
2025-04-18T16:51:55Z
Внаслідок російського удару по Харкову постраждала книгарня "Книголенд"
Ukraine Art News
2025-04-18T13:31:03Z
У США презентували книжку Бориса Ґудзяка про патріарха Йосифа Сліпого
Ukraine Art News
2025-04-18T11:31:04Z
USAID мало оплачувати 80-90% реформи митниці
Хмарочос
2025-04-18T10:37:08Z
В Японії за шість годин встановили надруковану на 3D-принтері залізничну станцію
Хмарочос
2025-04-17T06:25:00Z
Відбувся другий в історії жіночий політ у космос: Кеті Перрі та ще 5 дівчат на борту New Shepard
Gloss
2025-04-15T15:48:47Z
Як правильно знімати на iPhone, щоб отримувати гарні фото
Хмарочос
2025-04-15T05:49:28Z
Один день із життя редакції ELLE: як нові технології Samsung допомагають редакторкам встигнути все
Elle
2025-04-09T16:54:55Z
Планування контенту як ключ до успішного блогу
Krasinfo
2025-04-09T16:54:52Z
Харків’янка відтворила рідне місто у грі Sims 4
Хмарочос
2025-04-05T06:39:56Z
Великоднє меню: дуже смачна домашня куряча ковбаска
Elle
2025-04-18T18:10:02Z
Дуже смачна великодня паска з родзинками, в'яленою журавлиною та вишнями за французьким рецептом
Elle
2025-04-18T17:21:41Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Стефано Антоніоллі ділиться рецептом пасти араб’ята
Elle
2025-04-17T16:04:05Z
Найсмачніша вишнева healthy-паска
Elle
2025-04-15T19:45:58Z
Найсмачніша сирна паска за рецептом Тіни Кароль
Elle
2025-04-14T12:37:00Z
Соус песто із соняшниковим насінням: покроковий рецепт
Elle
2025-04-09T16:54:57Z
Пісне меню: готуємо фруктову галету без масла та яєць
Elle
2025-04-09T16:54:55Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом цвітної капусти в східних спеціях
Elle
2025-04-04T13:49:02Z
6 рецептів весняних смузі для схуднення, детоксу та імунітету
Elle
2025-03-31T12:03:45Z