MY.UAСтатті
Книготерапія в часи війни
Книготерапія в часи війни

Книготерапія в часи війни

Кілька моїх знайомих із початком вторгнення тимчасово припинили читати літературу для дорослих, натомість занурилися в дитячу: читали не лише для дітей, а й для себе — щоб підживити внутрішню дитину, а разом із нею — віру в перемогу добра над злом, мужності над ницістю, світла над темрявою. Вони інтуїтивно шукали опори в тій літературі, на яку мали сили і яка створювала безпечну відстань: казках, оповіданнях, фантастиці, фентезі. Разом із героями проходили випробування, здобували нові якості та справедливу винагороду. А часом читання ставало чи не єдиним способом підтримати емоційний контакт з дітьми, відволіктися від новин, зменшити відчуття самотності.

Повернення безтурботного дитинства

Відтоді минуло три роки, багато чого змінилося, але потреба в опорах залишається сталою — і в дітей, і в дорослих. Нещодавно за ініціативи PEN Ukraine я проводила волонтерські зустрічі з дітьми на Чернігівщині й водночас спостерігала за дорослими, які привели до мене дітей на сторітелінг. Десь посередині зустрічі я зазвичай прошу учасників обійняти себе й прошепотіти собі щось хороше. Діти одразу включаються, а дорослі дивуються: мовляв, нам теж? Звісно, вам передусім, адже ви — головна опора для вашої дитини. Пригадую, один бородатий татусь сидів у кольоровому кріслі-мішку, обіймав себе, а коли я читала кумедні історії зі своєї книжки «Наш підліжковий космос», заплющив очі й блаженно всміхався. Коли діти створювали своїх героїв і розповідали про них, цей татусь уважно слухав і плескав у долоні — він був цілковито тут і тепер, ніби немає нічого важливішого, ніж повернути дітям годину безтурботного дитинства.

Книга як безпечний простір

Мій менший син Роман любить книжки про Бодьо. Це популярна серія польської авторки Марти Галевської-Кустри, спрямована на розвиток мовлення дошкільнят. Першу книжку ми придбали ще до вторгнення, коли Ромчику було два роки. Внаслідок стресу від різкого переїзду та війни розвиток мовлення сина загальмував: 2022 року в його вжитку з’явилося зовсім мало нових слів, тож ми звернулися до логопеда. Як виявилося, ця проблема серед діток-переселенців дуже поширена, а графіки логопедів напрочуд щільні. Відтак я побачила: не лише дорослі, а й діти втрачають слова від того, що відбувається. Вони відчувають тривогу, але не можуть її ословити.

Нещодавно синові виповнилося шість, і він попросив перечитати книжку «Бодьо вимовляє перші слова». Ця книжка вже давно не відповідає його віку, але це його безпечний простір, який повертає в часи до великої війни, коли ми ще жили вдома. Син попросив придбати й інші книжки з цієї серії, ми щодня їх читаємо. Замість імені головного персонажа він просить казати «Ромчик», а замість сестрички Мисі — «Даринка». Син любить писати-малювати продовження улюблених книжок. Нещодавно за вечір змалював цілий блокнот новими пригодами свинки Мерсі (із серії авторки Кейт ДіКамілло). А ось днями перед сном заявив, що писатиме нову книжку про Бодьо. «Як ти її назвеш?» — запитала я. «Бодьо і війна», — відповів син.

Підказки з уяви

Я люблю прислухатися до дітей та їхньої уяви. Так, коли ми переїхали, Рома казав, що в нашому новому помешканні живе величезний тигр. Коли син заходив до туалету, то просив прогнати тигра з унітаза, а коли до спальні — скинути тигра з люстри. У такий спосіб син надавав своїм неприємним відчуттям зрозумілої форми. Завдяки образу з його уяви ми пропрацювали тривогу, згодом подарували синові милу подушку-тигрика й тепер згадуємо про все це з усмішкою. До речі, я вирішила перетворити цю життєву історію на книжку, щоб підтримати й інших дітей, які проживають схожі почуття. «У нас завівся невидимий тигр» — так називається моя нова книжка, яку щойно надрукували в Харкові у відновленій типографії «Фактор-Друк», у яку торік влучили росіяни.

Автор фото: Юлія Друченко

Дитяча уява дає безліч підказок. Наприклад, українські діти, які виїхали внаслідок війни за кордон, на моїх заняттях зі сторітелінгу часто створювали персонажів — дерева, квіти, овочі та гриби — які боялися, що їх вирвуть із корінням. У дітей із півночі Чернігівщини переважали персонажі, котрі бояться стихійних лих, а особливо — повені. Я вбачаю за цим страх повторного швидкого наступу й окупації. Діти з півдня Чернігівщини, яка не була в окупації, створюють дуже зубатих персонажів, готових давати відсіч. У кожному місті та селі в роботах дітей можна простежити якісь домінуючі образи або способи справлятися зі страхами. Я дуже ціную, коли діти самі розповідають про свої роботи й часом залишають їх мені на пам’ять. Навіть якщо ми не завжди розуміємо, про що намагається сповістити дитяча уява, сам процес уважного емпатійного слухання створює простір для саморефлексії дитини, для усвідомлення: я і мій внутрішній світ важливі.

Донька Даринка взялася за книжки
Автор фото: Юлія Друченко

Література як ліки

Не лише дошкільнята й молодші школярі потребують уваги до їхніх світів, а й підлітки та юнацтво. У березні я їздила до Одеси, щоб провести зустрічі з майбутніми військовими. Перша зустріч відбулася в бібліотеці. Ми з французькою журналісткою Наталі Нугайред розповідали студентам про наші досвіди збирання свідчень під час воєн (вона — в Ічкерії, я — в Україні), про важливість ведення особистих щоденників, які згодом можуть перетворитися на книжки. Ввечері ми почули гучний вибух — у двох кілометрах від нашого готелю загинули люди від російського удару. Місто, в якому до вторгнення проживало близько мільйона осіб, завмерло в тривозі.

Діана Делюрман

Наступного дня ми мали зустріч у Військово-морському ліцеї. Це той самий навчальний заклад, який до 2014 року базувався в Севастополі й учні якого заспівали гімн України, коли окупанти вивішували свої прапори. На початку нашої зустрічі в стінах ліцею залунав шкільний дзвоник — точно як у моєму дитинстві, — й підлітки помчали коридорами до сходів. Виявляється, так тут оголошують повітряну тривогу. Спускаємося з Наталі до бомбосховища, йдемо глибоким вузьким коридором поміж однакових двоповерхових ліжок. Наприкінці — невеличка кімната зі стільчиками, яка що далі, то більше нагадує тісну рукавичку. Серед учнів ліцею багато дітей військових. Є діти, які виїхали з окупації. Є діти, котрі зазнали втрат. Я розповідала про свідків, які стали героями моєї документальної книжки, що зараз готується до друку. Про їхні внутрішні опори, завдяки яким ці люди вистояли в межових обставинах. Про те, як часом література й мистецтво ставали для них ліками і сенсом. Разом із Наталі ми заохочували підлітків писати й рефлексувати. Радили книжки, які б могли стати містками до власного письменницького шляху.

Ми сиділи у бомбосховищі й говорили про майбутнє. Ці підлітки — хлопці й дівчата — за кілька років стануть військовими. Сподіваюся, вони матимуть час читати й писати книжки під час нудних чергувань. Можливо, навіть казки, допроживаючи свої воєнні дитинства.



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Alyona alyona відмовилася виступати на концерті з Парфенюком після звинувачень його в домашньому насильстві
Ukraine Art News
2025-04-17T18:12:40Z
Чому Кейт Бланшетт хоче завершити акторську карʼєру
Elle
2025-04-16T14:40:15Z
Обкладинку платівки Nevermind з підписами всіх учасників Nirvana виставили на аукціон
Ukraine Art News
2025-04-16T12:46:07Z
"Є багато речей, які я хочу зробити": оскарівська лауреатка Кейт Бланшетт заявила, що збирається кинути акторство
Ukraine Art News
2025-04-15T17:04:00Z
Кеті Перрі летить у космос та пообіцяла там заспівати
Ukraine Art News
2025-04-14T14:01:37Z
Кеті Перрі вирушає в космос: що відомо про подорож першого жіночого екіпажу Blue Origin
Elle
2025-04-14T10:42:52Z
Помер нобелівський лауреат з літератури Маріо Варгас Льоса
Ukraine Art News
2025-04-14T09:16:20Z
Святослав Вакарчук презентував нову пісню "Лютий не минає"
Ukraine Art News
2025-04-12T19:15:42Z
Фото дня: донька Анджеліни Джолі відтворила культовий образ матері
Elle
2025-04-11T07:01:09Z
У Стамбулі для українських дітей провели великодній майстер-клас
Ukraine Art News
2025-04-21T16:39:45Z
У Римі відкрили виставку «Писанка – тендітна краса українського мистецтва»
Ukraine Art News
2025-04-21T15:24:46Z
Україна представила на виставці у Японії видання друкарні «Фактор-Друк», відновленої після обстрілу
Ukraine Art News
2025-04-21T12:21:47Z
У Ризі відкрили виставку дитячих робіт «100 картин дітей незламної України»
Ukraine Art News
2025-04-21T11:39:41Z
Цей день в історії: народився геній "Розстріляного відродження", футурист Гео Шкурупій
Ukraine Art News
2025-04-21T11:30:53Z
На Центральному залізничному вокзалі встановили скульптуру, виготовлену з вітальних літер прифронтового селища
Хмарочос
2025-04-21T09:31:10Z
Світлини Львова часів ХІХ – початку ХХ століття
Photo Lviv
2025-04-21T05:12:36Z
Біля столичного кінотеатру "Жовтень" поліція затримала противників ЛГБТ-кінофестивалю Sunny Bunny: чим ті були невдоволені
Ukraine Art News
2025-04-20T20:15:57Z
У Канаді загорівся музей української культури: причина
Ukraine Art News
2025-04-20T20:15:54Z
«Супермен»: новий погляд на костюм Дівчини-яструба у блокбастері Джеймса Ґанна
KinoFilms
2025-04-21T16:27:33Z
Наступна роль Демі Мур після «Субстанції»
KinoFilms
2025-04-21T15:09:51Z
Перший погляд: Педро Паскаль у костюмі Діна Джаріна у фільмі «Мандалорець і Ґроґу»
KinoFilms
2025-04-21T05:48:35Z
У Парижі презентують французьке видання роману Марії Матіос
Ukraine Art News
2025-04-19T14:00:42Z
Відкриття у Страсну пʼятницю: організатори фестивалю кіно про ЛГБТ Sunny Bunny відповіли на критику
Ukraine Art News
2025-04-19T06:15:42Z
"Грішники" не переважать "Найцінніший вантаж": що подивитися на вихідні
Ukraine Art News
2025-04-18T17:30:56Z
Зірка "Кріпосної" та "Спіймати Кайдаша" Цимбалюк став новим героєм "Холостяка"
Ukraine Art News
2025-04-18T17:18:47Z
Зеленський увів у дію санкції проти Джигурди, Жигана, Розенбаума, Расторгуєва й інших російських артистів
Ukraine Art News
2025-04-18T16:27:51Z
Офіційний трейлер фільму «Фантастична четвірка: Перші кроки» представляє Срібну серферку
KinoFilms
2025-04-18T12:36:49Z
YOD Group розробила дизайн для готелю в Буковелі з 9-метровим Чугайстером та очеретяним Вітроломом
Хмарочос
2025-04-21T08:12:57Z
ТОП-10 найкрутіших кав’ярень Львова для незабутньої подорожі
Photo Lviv
2025-04-20T05:12:32Z
Передавали 9100 книжок з рук у руки: мешканці містечка у США утворили живий ланцюг, щоб допомогти книгарні з переїздом
Ukraine Art News
2025-04-18T11:45:52Z
У Шотландії знесуть житловий комплекс, який порівнюють із Прип’яттю
Хмарочос
2025-04-18T06:15:55Z
ТОП-10 найкрутіших місць Львівщини для незабутньої подорожі
Photo Lviv
2025-04-18T05:12:27Z
У Нідерландах церкву перетворять на басейн
Хмарочос
2025-04-17T14:40:05Z
У Португалії запланували проведення Тижня української культури
Ukraine Art News
2025-04-16T19:51:54Z
Окупанти в Маріуполі планують знести приватні будинки в останній вцілілій історичній частині міста, - Андрющенко
Ukraine Art News
2025-04-16T11:16:00Z
Уперше з 2022-го: виставкою давньої зброї Арсенал у Львові відкрили для відвідувачів
Ukraine Art News
2025-04-15T18:30:49Z
Українська громада Катару відзначила Великдень у посольстві
Ukraine Art News
2025-04-21T17:19:07Z
Українська громада в Туреччині відзначила Великдень
Ukraine Art News
2025-04-21T13:12:48Z
Українці Кореї відзначили Великдень спільною молитвою та святковим сніданком
Ukraine Art News
2025-04-21T12:03:50Z
Великдень у Львові: сотні людей традиційно зібралися у Шевченківському гаю. Фото
Ukraine Art News
2025-04-21T11:30:54Z
Чому в усіх транспортних проблемах автомобілісти часто звинувачують велодоріжки?
Хмарочос
2025-04-21T08:12:58Z
Як зміцнити імунітет шкіри: поради від дерматолога
Krasinfo
2025-04-21T07:36:48Z
Як зменшити мімічні зморшки на обличчі за допомогою простих вправ у домашніх умовах
Krasinfo
2025-04-21T07:30:48Z
Бійці бригади “Чорний ліс” відтворили фото воїнів УПА зі святкування Великодня
Photo Lviv
2025-04-21T05:06:33Z
ChatGPT витрачає «десятки мільйонів доларів» на обробку слів «дякую» та «будь ласка»
Хмарочос
2025-04-21T12:57:51Z
«Видобувач вуглецю» – українці створили установку, яка витягає вуглець з повітря
Хмарочос
2025-04-21T08:10:18Z
В Японії за шість годин встановили надруковану на 3D-принтері залізничну станцію
Хмарочос
2025-04-17T06:25:00Z
Відбувся другий в історії жіночий політ у космос: Кеті Перрі та ще 5 дівчат на борту New Shepard
Gloss
2025-04-15T15:48:47Z
Як правильно знімати на iPhone, щоб отримувати гарні фото
Хмарочос
2025-04-15T05:49:28Z
Один день із життя редакції ELLE: як нові технології Samsung допомагають редакторкам встигнути все
Elle
2025-04-09T16:54:55Z
Планування контенту як ключ до успішного блогу
Krasinfo
2025-04-09T16:54:52Z
Великоднє меню: дуже смачна домашня куряча ковбаска
Elle
2025-04-18T18:10:02Z
Дуже смачна великодня паска з родзинками, в'яленою журавлиною та вишнями за французьким рецептом
Elle
2025-04-18T17:21:41Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Стефано Антоніоллі ділиться рецептом пасти араб’ята
Elle
2025-04-17T16:04:05Z
Найсмачніша вишнева healthy-паска
Elle
2025-04-15T19:45:58Z
Найсмачніша сирна паска за рецептом Тіни Кароль
Elle
2025-04-14T12:37:00Z
Соус песто із соняшниковим насінням: покроковий рецепт
Elle
2025-04-09T16:54:57Z
Пісне меню: готуємо фруктову галету без масла та яєць
Elle
2025-04-09T16:54:55Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом цвітної капусти в східних спеціях
Elle
2025-04-04T13:49:02Z
6 рецептів весняних смузі для схуднення, детоксу та імунітету
Elle
2025-03-31T12:03:45Z