MY.UAСтатті
В Україні відкриється перша у світі спільна виставка Вольфґанґа Тільманса та Бориса Михайлова
В Україні відкриється перша у світі спільна виставка Вольфґанґа Тільманса та Бориса Михайлова

В Україні відкриється перша у світі спільна виставка Вольфґанґа Тільманса та Бориса Михайлова

Відкриття: 25 квітня о 18:00
Вхід вільний.
25 квітня 2025 року відкриється виставка «Парне катання: Вольфґанґ Тільманс і Борис Михайлов». Це перша у світі виставка, яка поєднує роботи двох найвпливовіших сучасних фотографів зі Сходу та Заходу у безпосередньому художньому діалозі. Попри тематичну й візуальну спільність, до цього часу Тільманс і Михайлов перетиналися лише на групових виставках, але ніколи не мали художньої розмови один на один. «Парне катання» — рідкісна можливість дослідити їхню мистецьку спорідненість, простежити зв’язки в концептуальному вимірі, ключових мотивах творчості і художньої мови, виходячи за межі географії, політичного і культурного контексту.

Ця виставка буде представлена платформою RIBBON International в ЄрміловЦентрі у Харкові. Вона ознаменує собою важливий момент для міста та української мистецької спільноти загалом. Харків має багату фотографічну спадщину і є батьківщиною Харківської школи фотографії, тож місто стане важливим фоном для виставки, яка глибоко зачіпає саму природу фотографії. Михайлов і Тільманс кожен у свій спосіб розширювали межі цього медіуму: Михайлов — через експериментальні маніпуляції та гостру соціальну критику, Тільманс — через інноваційні підходи до друку і поліграфії, інсталяції та абстракції. У «Парному катанні» будуть представлені найбільш значущі роботи обох митців; кожну з цих робіт було ретельно відібрано, щоб підкреслити, як Тільманс і Михайлов говорять про минуле, теперішнє і майбутнє фотографії.  
 
Image: Wolfgang Tillmans, The State We’re In, A, 2015. Galerie Buchholz, Berlin/Cologne, David Zwirner, New York, Maureen Paley, London
Image: Boris Mikhailov, from Yesterday’s Sandwich series, 1970s, © Courtesy Boris and VitMikhailov and Barbara Weiss Galerie
 
Назва виставки, запозичена у фігуристів, що рухаються в унісон, є влучною метафорою для двох митців, які, незважаючи на те, що виросли у дуже різних політичних, культурних та мистецьких середовищах, розмовляють напрочуд схожою мовою фотографії. Обидва митці фіксують у своїх об’єктивах крихкість, стійкість і гумор, що притаманні стaну людини, а також вразливість тіла та поняття обмежень — політичних, соціальних чи особистих. Виставка пропонує інтимний і широкий діалог між двома митцями, чиї роботи демонструють захоплення величчю повсякденності та красою в простоті, і водночас безстрашно звертаються до ширших соціально-політичних підводних течій, і візуальні мотиви яких перегукуються між собою.
На виставці будуть представлені, серед інших, новаторські роботи Михайлова «Вчорашній бутерброд» (кінець 1960-х – початок 1970-х), «Історія хвороби» (1997–1998) та «Щоденник» (кінець 1960-х – дотепер), а також знамениті роботи Тільманса Tukan (2010), Nite Queen (2013), Frank, in the shower (2015). Одне з разючих зіставлень на виставці — пронизливі зображення Криму, зроблені Михайловим, і The State We’re In Тільманса. Обидві ці колекції використовують морські пейзажі як політичний коментар для дослідження понять переміщення та приналежності, а також пошуку дому, ідентичності та мінливих кордонів.
Кураторки виставки — Марія Іссерліс і Тетяна Кочубінська. Виставка «Парне катання» висвітлює спільні мистецькі відчуття, а також ставить глибші питання про фотографію як медіум — її здатність документувати, абстрагувати та викликати емоції. У часи мінливих політичних і культурних ландшафтів ця виставка видається особливо актуальною. Вона пропонує простір для роздумів про історію, ідентичність та універсальну потребу в підтримці соціальних зв’язків, людяності та солідарності.

Вольфґанґ Тільманс Мало хто з митців формував сферу сучасного мистецтва та вплинув на молоде покоління більше, ніж Вольфґанґ Тільманс (1968, Ремшайд). Протягом майже сорокарічної кар’єри він послідовно переосмислює медіум фотографії через бездоганну інтеграцію жанрів, тем, технік та виставкових стратегій. Тільманс прагне розширити поетичні можливості цього медіуму і водночас відповідає на фундаментальне питання про те, що означає створювати фотографії у світі, який стає дедалі більш перенасиченим зображеннями. Останніми роками Тільманс бере безпосередню участь у політичному активізмі. У тандемі зі своїм проєктом Truth Study Center (з 2005 року) він створив плакати для кампанії проти Брекзиту у Британії, а також у відповідь на правий популізм у Німеччині. Роботи митця зберігаються в музейних колекціях по всьому світу. Тільманс живе і працює в Берліні та Лондоні.

Борис Михайлов (нар. 1938, Харків, УРСР, проживає в Берліні та Харкові) — ключова фігура Харківської школи фотографії та один з найвидатніших майстрів сучасної фотографії. Михайлов отримав освіту інженера-електромеханіка та самостійно вивчив фотографію і розвинув соціально свідому практику, яка досліджує становище людини у середовищі, що швидко змінюється. Його відома серія «Історія хвороби» (1997–1998) з гострим і часто нігілістичним гумором документує наслідки розпаду Радянського Союзу і висвітлює боротьбу вразливих верств населення. Лауреат премії «Гассельблад». Роботи Михайлова виставлялися по всьому світу, в тому числі в Музеї сучасного мистецтва у Нью-Йорку. Тільманс живе і працює в Берліні та Харкові.

Марія Іссерліс (нар. 1986, Київ, проживає в Берліні та Дрездені) — старша кураторка та історикиня мистецтва. З 2022 року є кураторкою та керівницею відділу міжнародних зв’язків у Державних художніх зібраннях Дрездена. У 2019 році входила до кураторської команди музею Альбертінум (виставки Kaleidoscope of Histories. Art from Ukraine та Change to Come), у той самий час була кураторкою персональної виставки Албана Муйї (Alban Muja) в Національній галереї Косово. Заступниця голови правління фонду Kulturstiftung Ukraine та запрошена лекторка Берлінського університету мистецтв. Була загальною координаторкою «Маніфести 10» (Санкт-Петербург) та членкинею кураторської команди «Маніфести 11» (Цюріх). У 2016 році стала директоркою виставки Space Force Construction (Венеція) та співкураторкою AKI AORA (Мексика), з 2018 року — співзасновниця платформи A:D: Curatorial.

Тетяна Кочубінська (нар. 1985, Київ, проживає в Києві) — історикиня мистецтва, незалежна кураторка, авторка та лекторка. У 2020 році була співредакторкою випуску Euphoria and Fatigue:Ukrainian Art and Society after 2014 для журналу Obieg. У 2022 році була стипендіаткою центру ZKM у місті Карлсруе, Німеччина, та приєдналася до кураторської команди antiwarcoalition.art. У 2023 році була співкураторкою виставки Kaleidoscope of (Hi)stories. Ukrainian art 1912-2023 (Музей Альбертінум, Дрезден, Німеччина), а у 2024 році була співкураторкою виставок Івана Світличного Maybe We Can Have Fun Together (галерея Arsenal, Білосток, Польща), Landscapes of an Ongoing Past (Urbane Künste Ruhr, Ессен, Німеччина) і «Відчуття безпеки» (Sense of Safety) (ЄрміловЦентр, Харків, Україна та Європа).

ЄрміловЦентр — центр сучасного мистецтва, заснований у Харкові у 2012 році. На початку повномасштабного вторгнення ЄрміловЦентр став притулком для митців та їхніх родин, забезпечуючи їм як фізичну безпеку, так і простір, де могла б розвиватися їхня творчість.
Багаторівневий двоповерховий простір Центру загальною площею 1500 кв.м. надає унікальні можливості для створення та презентації мистецьких проєктів. ЄрміловЦентр — мультидисциплінарна платформа для представлення сучасного мистецтва з України та міжнародної мистецької спільноти. Діяльність ЄрміловЦентру спрямована на культурну інтеграцію України у світовий контекст через організацію виставкових проєктів та арт-резиденцій, реалізацію освітньої програми, підтримку міжнародної мобільності експертної та мистецької спільнот.

RIBBON International — платформа, яка підтримує історичне та сучасне українське мистецтво й культуру: виставки, нові проєкти, публічні програми та гранти. RIBBON стрічкою проходить через усю Україну по залізничній мережі. Минає майже три роки з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну. RIBBON має на меті надати підтримку культурній та мистецькій спадщині України, що перебуває під загрозою зникнення, а також митцям, культурним продюсерам, сучасній культурі та інституціям по всій Україні у їхній боротьбі за культурну автономію.  


Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Названо найкрасивішу жінку світу за версією People
Elle
2025-04-23T15:24:49Z
Ректор, “годувальник вошей” і дослідник спадщини Боїма, або ботанік з Львівського університету
Photo Lviv
2025-04-22T05:57:46Z
Alyona alyona відмовилася виступати на концерті з Парфенюком після звинувачень його в домашньому насильстві
Ukraine Art News
2025-04-17T18:12:40Z
Чому Кейт Бланшетт хоче завершити акторську карʼєру
Elle
2025-04-16T14:40:15Z
Обкладинку платівки Nevermind з підписами всіх учасників Nirvana виставили на аукціон
Ukraine Art News
2025-04-16T12:46:07Z
"Є багато речей, які я хочу зробити": оскарівська лауреатка Кейт Бланшетт заявила, що збирається кинути акторство
Ukraine Art News
2025-04-15T17:04:00Z
Кеті Перрі летить у космос та пообіцяла там заспівати
Ukraine Art News
2025-04-14T14:01:37Z
Кеті Перрі вирушає в космос: що відомо про подорож першого жіночого екіпажу Blue Origin
Elle
2025-04-14T10:42:52Z
Помер нобелівський лауреат з літератури Маріо Варгас Льоса
Ukraine Art News
2025-04-14T09:16:20Z
У столиці Катару провели захід, присвячений українському борщу
Ukraine Art News
2025-04-23T15:15:48Z
У Загребі стартує четвертий конкурс дитячих малюнків «Моя Україна – це я!»
Ukraine Art News
2025-04-23T13:09:44Z
Подивіться, як AVR Development відновила палац у Львові
Хмарочос
2025-04-23T12:55:26Z
У Лісабоні відбудуться Великодні гаївки
Ukraine Art News
2025-04-23T10:04:05Z
У Києві відкрився проєкт присвячений знакам та символам у народному мистецтві
Ukraine Art News
2025-04-23T08:21:55Z
“Дударик — МАМІ”: у Львові відбудеться зворушливий концерт до Дня матері
Photo Lviv
2025-04-23T05:07:06Z
18 квітня о 17:00 міжнародна трієнале екоплаката «4-й Блок» презентують проєкт — Плакатна акція «REIMAGINE» в Художній галереї імені Генріха Семирадського!
Ukraine Art News
2025-04-22T22:30:45Z
У Києві у Будинку художника відкриється виставка робіт митців різних поколінь
Ukraine Art News
2025-04-22T19:12:58Z
Після смерті Папи Римського кількість переглядів фільму "Конклав" збільшилася на 283%
Ukraine Art News
2025-04-23T17:42:56Z
У Нью-Йорку почався повторний судовий розгляд справи Вайнштейна про зґвалтування
Ukraine Art News
2025-04-23T15:00:47Z
Sony презентувала перший трейлер нової частини фільму жахів "Я знаю, що ви скоїли минулого літа"
Ukraine Art News
2025-04-23T12:25:21Z
Фестиваль глядацького кіно "Миколайчук OPEN" оголосив фільми-учасники третього конкурсу короткометражо
Ukraine Art News
2025-04-23T11:52:05Z
Джордж Клуні зробив несподіване зізнання про 10 років шлюбу з Амаль
Elle
2025-04-23T11:52:04Z
«Дві сестри»: офіційний трейлер спільного польського-українського фільму про війну
KinoFilms
2025-04-23T11:00:41Z
Що подивитися на Netflix: найочікуваніші фільми та серіали травня
Elle
2025-04-23T09:46:12Z
«Громовержці»: розкрито бюджет нового фільму Марвел
KinoFilms
2025-04-23T09:21:54Z
Топ-5 фільмів за участі Марка Волберга
Ukraine Art News
2025-04-23T09:00:48Z
У Китаї закінчують будівництво моста, який буде вищим за стоповерховий хмарочос
Хмарочос
2025-04-23T10:19:18Z
Як в 1990-х роках в Німеччині збудували утопічний еко-район і що з цього вийшло
Хмарочос
2025-04-23T07:37:05Z
Святий Юрій, або як лицар зі списом став покровителем Львова
Photo Lviv
2025-04-23T05:13:11Z
YOD Group розробила дизайн для готелю в Буковелі з 9-метровим Чугайстером та очеретяним Вітроломом
Хмарочос
2025-04-21T08:12:57Z
ТОП-10 найкрутіших кав’ярень Львова для незабутньої подорожі
Photo Lviv
2025-04-20T05:12:32Z
Передавали 9100 книжок з рук у руки: мешканці містечка у США утворили живий ланцюг, щоб допомогти книгарні з переїздом
Ukraine Art News
2025-04-18T11:45:52Z
У Шотландії знесуть житловий комплекс, який порівнюють із Прип’яттю
Хмарочос
2025-04-18T06:15:55Z
ТОП-10 найкрутіших місць Львівщини для незабутньої подорожі
Photo Lviv
2025-04-18T05:12:27Z
У Нідерландах церкву перетворять на басейн
Хмарочос
2025-04-17T14:40:05Z
Росіяни повністю знищили ключовий енергооб’єкт Херсонщини
Хмарочос
2025-04-23T15:27:46Z
У Дрогобичі на Львівщині освятили відреставрований іконостас та храм святого Юрія
Ukraine Art News
2025-04-23T14:45:44Z
Українці Гани відсвяткували Великдень разом
Ukraine Art News
2025-04-23T14:24:52Z
«Ще одна пам’ятка врятована» – суд залишив пам’яткоохоронний статус будівлі на Набережно-Хрещатицькій
Хмарочос
2025-04-23T14:04:02Z
Принц Луї святкує сьомий день народження: новий портрет від Кейт і Вільяма
Elle
2025-04-23T12:10:13Z
Nail-тренд 2025 року: Cappuccino Milk — модна альтернатива класичному нюду
Elle
2025-04-23T11:52:04Z
У якому порядку наносити засоби для макіяжу: покрокова інструкція
Elle
2025-04-23T11:19:02Z
Поради з правильного користування патчами для очей: зволоження та зменшення набряків без помилок
Krasinfo
2025-04-23T10:52:18Z
Комплексний підхід у боротьбі з носогубними складками: секрети збереження молодості шкіри
Krasinfo
2025-04-23T10:52:18Z
Обираємо хостинг для інтернет магазину. Який найкращий хостинг для інтернет-магазину в 2025 році?
Хмарочос
2025-04-22T09:01:08Z
ChatGPT витрачає «десятки мільйонів доларів» на обробку слів «дякую» та «будь ласка»
Хмарочос
2025-04-21T12:57:51Z
«Видобувач вуглецю» – українці створили установку, яка витягає вуглець з повітря
Хмарочос
2025-04-21T08:10:18Z
В Японії за шість годин встановили надруковану на 3D-принтері залізничну станцію
Хмарочос
2025-04-17T06:25:00Z
Відбувся другий в історії жіночий політ у космос: Кеті Перрі та ще 5 дівчат на борту New Shepard
Gloss
2025-04-15T15:48:47Z
Як правильно знімати на iPhone, щоб отримувати гарні фото
Хмарочос
2025-04-15T05:49:28Z
Великоднє меню: дуже смачна домашня куряча ковбаска
Elle
2025-04-18T18:10:02Z
Дуже смачна великодня паска з родзинками, в'яленою журавлиною та вишнями за французьким рецептом
Elle
2025-04-18T17:21:41Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Стефано Антоніоллі ділиться рецептом пасти араб’ята
Elle
2025-04-17T16:04:05Z
Найсмачніша вишнева healthy-паска
Elle
2025-04-15T19:45:58Z
Найсмачніша сирна паска за рецептом Тіни Кароль
Elle
2025-04-14T12:37:00Z
Соус песто із соняшниковим насінням: покроковий рецепт
Elle
2025-04-09T16:54:57Z
Пісне меню: готуємо фруктову галету без масла та яєць
Elle
2025-04-09T16:54:55Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом цвітної капусти в східних спеціях
Elle
2025-04-04T13:49:02Z
6 рецептів весняних смузі для схуднення, детоксу та імунітету
Elle
2025-03-31T12:03:45Z