MY.UAСтатті
Святий Юрій, або як лицар зі списом став покровителем Львова
Святий Юрій, або як лицар зі списом став покровителем Львова

Святий Юрій, або як лицар зі списом став покровителем Львова

Пам'ятник Св. Юрію Змієборцю у Львові на площі Григоренка

Сьогодні День святого Юрія – покровителя нашого міста, коли львівська бруківка тихо шепоче його легенди, а кава в горнятках зігріває серця. Через воєнний стан гучних святкувань не буде, але дух Юрія, лицаря зі списом, що переміг дракона, живе в кожному львів’янині, який молиться за мир біля Собору Святого Юра. Хочете знати, як цей римський воїн став душею міста Лева? Тоді гайда в подорож його історією – з легендами, соборами і львівським шармом!

Хто такий Святий Юрій? Коротко про головного героя

Святий Юрій (він же Георгій) жив на межі III–IV століть у Каппадокії (сучасна Туреччина). Народився в заможній християнській сім’ї: батько, римський офіцер Геронтій, загинув за віру, а мати Поліхронія виховувала сина за Святим Письмом. Юрій пішов на військову службу і завдяки хоробрості став трибуном і наближеним імператора Діоклетіана. Але коли імператор почав гоніння на християн, Юрій не злякався: роздав спадок бідним, відмовився від звань і відкрито захищав віру. За це його катували і стратили 23 квітня 303 року.

Дзвін Дмитра-Любарта із дзвіниці собору Святого Юрія у Львоі. Фото Андрія Чобота, 2017 р.

Найвідоміша легенда про Юрія – “Чудо зі змієм”. У місті, де лютував дракон, жителі приносили йому в жертву людей. Юрій, проїжджаючи повз, убив чудовисько списом, врятував царівну і навернув місто до християнства. Дракон, звісно, символізує зло, а Юрій – перемогу добра. Ця історія зробила його суперзіркою середньовіччя, особливо серед лицарів, які бачили в ньому ідеал воїна. Уявіть: Юрій на білому коні, спис у руках, дракон корчиться – ну хіба не фотогенічний сюжет для львівської листівки?

Чому Юрій, а не Георгій? І як він дійшов до Русі?

Перше питання, яке спантеличує гостей Львова: чому Юрій, а не Георгій? Виявляється, ім’я “Юрій” було популярним на Русі ще з княжих часів. Наприклад, Ярослава Мудрого при хрещенні назвали Юрієм, і він заснував місто Юр’їв (нині Біла Церква) на честь свого покровителя. Тож “Юрій” – це не галицька вигадка, а давня традиція.

Юрій прийшов на Русь із Візантії після хрещення 988 року. У Візантії його шанували як покровителя воїнів і імператорів, і ця мода дійшла до руських князів. Уже в XI столітті Юрій був на гербах і печатках, а храми на його честь будували від Києва до Галичини. Його образ – воїн на коні зі списом – став символом захисту віри й землі. На Русі Юрія ще асоціювали з весною: вважалося, що 6 травня він “відмикає землю”, приносячи тепло і врожай.

Король Данило Галицький

Львів і Юрій: як усе почалося?

Львів офіційно вважають заснованим у 1256 році князем Данилом Галицьким, який назвав місто на честь сина Лева. Але Юрій з’явився в історії міста раніше, ніж ми думаємо. Легенда, записана Мартином Груневегом у XVII столітті, розповідає, що коли Лев готував місце для Високого Замку, його слуги натрапили на дракона. Князь убив чудовисько і звелів збудувати церкву на честь Юрія, адже той тоже “спеціалізувався” на зміях. Хоча історики сумніваються в правдивості цієї історії, вона додає Львову містики – уявіть князя Лева, який бореться з драконом, ніби герой фентезі!

Перший храм Святого Юра на Святоюрській горі з’явився ще в XIII столітті, за Галицько-Волинського князівства. Історики припускають, що він стояв там із 1280 року, коли Львів був частиною князівства. Цей храм, хоч і дерев’яний, став символом зв’язку міста з Юрієм. У 1340-х роках, коли князь Юрій II Болеслав (онук Данила Галицького) правив Галичиною, Юрій Змієборець з’явився на його печатках, підкреслюючи зв’язок із Руссю та християнством.

Сквер Святого Юра. Листівка поч. XX ст.

Собор Святого Юра: серце Юрієвої слави

Справжній розквіт культу Юрія у Львові почався з будівництвом Архикатедрального собору Святого Юра в 1744–1764 роках. Цей бароково-рококовий шедевр, спроєктований Бернардом Меретином і прикрашений скульптурами Іоанна Пінзеля, став головною святинею греко-католиків. На аттику собору – скульптура Юрія Змієборця роботи Пінзеля, де святий виглядає, ніби щойно зійшов із кінокадру: кінь здиблений, дракон корчиться, спис у дії.

Собор не просто красивий – він символізує український Львів. У XIX–XX століттях, коли місто було під польською та австрійською владою, римо-католики недолюблювали Святоюрську гору, але нічого не могли вдіяти: собор залишався осередком греко-католицької віри. У 1768–1770 роках над інтер’єром працювали скульптор Себастьян Фесінгер і художник Юрій Радивилівський, додавши ікони та вівтарі з Юрієм. Сьогодні собор – це місце, де львів’яни моляться 6 травня, в День святого Юрія, який з 2014 року офіційно є Днем міста.

Святий Флоріан, вул. Підвальна, 6. Фото Мар’яни Іванишин.

Чому саме Юрій став покровителем?

Львів у середньовіччі мав кількох покровителів. За польського панування (1349–1772) шанували Богородицю і святого Яна з Дуклі (особливо після 1648 року, коли він “врятував” місто від козаків). Святий Флоріан, мученик IV століття, був покровителем пожежників і частиною польської громади, адже його вважали захисником від вогню – критичним для дерев’яного Львова, що горів у 1527 і 1616 роках. Проте Флоріан залишався “нішею” для римо-католиків і не став патроном усього міста. Натомість Юрій переміг завдяки своїй давній історії та підтримці українців.

Чому Юрій став головним?

  1. Символ воїна: Юрій – покровитель воїнів, від візантійських імператорів до українських козаків, які співали “Хай поможе святий Юрій, ще Пречиста Мати”. Для Львова, що пережив монгольські набіги, польські війни та козацькі повстання, Юрій був ідеальним захисником.
  2. Зв’язок із Руссю: Юрій був на печатках галицьких князів, як Юрій Львович, і символізував спадкоємність із Галицько-Волинським князівством. Це було важливо для українців у часи польської та австрійської влади.
  3. Образ переможця: Юрій, що вбиває дракона, – це метафора перемоги над злом, чи то язичництво, чи вороги. Для львів’ян він став символом стійкості.
  4. Собор Святого Юра: Храм на Святоюрській горі, осередок греко-католицької церкви, закріпив Юрія як патрона. У 1538 році відновлення Галицької єпархії підняло статус собору, а з ним – і Юрія.

До XX століття Юрій остаточно став єдиним покровителем українського Львова, витіснивши інших святих. Його день, 6 травня, став святом міста, коли львів’яни йдуть до собору, влаштовують концерти та п’ють каву на площі.

Святий Юрій на готелі «Жорж». Джерело: Вікіпедія

Юрій у львівських вуличках: де його знайти?

Юрій – не лише в соборі. Він “живе” по всьому Львову, як лев на гербах. Ось кілька місць, де його можна “зустріти”:

  • Каплиця Боїмів: На стіні цієї ренесансної пам’ятки – рельєф Юрія, що б’є дракона. Виглядає, ніби сцена з коміксу XVI століття.
  • Готель “Жорж”: На фронтоні – Юрій верхи, готовий до бою. Ідеально для селфі!
  • Площа Григоренка: Пам’ятник Юрію Змієборцеві – сучасний, але фотогенічний.
  • Ікони та храми: Крім Собору Святого Юра, Юрія шанують у Свято-Георгіївському храмі УПЦ і храмі Георгія Побідоносця ПЦУ.

А ще Юрій надихав львівських митців. Ікона Юрія Змієборця XIII століття зі Станилі (Дрогобиччина) чи робота Луки Долинського 1754 року в соборі – це шедеври, які хочеться роздивлятися вічно.

Святий Юрій Змієборець

Цікаві факти про Юрія і Львів

  1. Юрій і козаки: Українські козаки вважали Юрія своїм покровителем. У XVII столітті вони молилися йому перед битвами, а львівські козацькі братства замовляли ікони Змієборця.
  2. Юрій Дрогобич: Відомий львів’янин XV століття, ректор Болонського університету, підписувався як “Georgius de Leopoli”. Його хрестили Юрієм – ще один зв’язок міста зі святим.
  3. Пласт і Юрій: Львівські пластуни вшановують Юрія як покровителя. 6 травня вони влаштовують походи та табори, згадуючи його відвагу.
  4. Дракон у Високому Замку: Легенда про дракона, якого убив Лев, можливо, надихалася історією Юрія. Хто знає, може, у Львові справді водилися дракони? 😄
  5. Юрій на гербах: Юрій Змієборець зображений на гербі Київської області та був на печатках галицьких князів. У Львові його образ – на кожному кроці.
Пам’ятник Св. Юрію Змієборцю у Львові на площі Григоренка

Чому Юрій – це так по-львівськи?

Святий Юрій став покровителем Львова не випадково. Його образ – воїн, що перемагає зло, – ідеально пасує до міста, яке століттями боролося за свою ідентичність. Від княжих печаток до барокового собору, від козацьких молитов до сучасних святкувань 6 травня – Юрій став частиною львівської душі. Він нагадує, що добро перемагає, якщо мати відвагу, спис і трохи львівської кави для бадьорості.

Тож наступного разу, гуляючи біля Собору Святого Юра чи фотографуючи рельєф на каплиці Боїмів, придивіться до Юрія. Він не просто святий – він львів’янин, який століттями стоїть на варті міста Лева. А ви б хотіли мати такого покровителя?

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

Бібліографія

  1. Бевзо, О. А. Львівський літопис і Острозький літописець: джерелознавче дослідження / О. А. Бевзо. – Київ: Наукова думка, 1970. – 208 с.
  2. Вуйцик, В. С. Державний історико-архітектурний заповідник у Львові / В. С. Вуйцик. – Львів: Каменяр, 1991. – 175 с.
  3. Зубрицький, Д. Хроніка міста Львова / Д. Зубрицький; пер. з пол. І. Сварник. – Львів: Центр Європи, 2002. – 496 с.
  4. Купчинський, О. Акти та документи Галицько-Волинського князівства XIII – першої половини XIV століть: Дослідження. Тексти / О. Купчинський. – Львів: Наукове товариство ім. Шевченка, 2004. – 912 с.
  5. Лозинський, Р. М. Етнічний склад населення Львова у XIII–XVIII століттях / Р. М. Лозинський. – Львів: Видавництво ЛНУ ім. І. Франка, 2005. – 320 с.
  6. Мельник, І. Львівські вулиці і кам’яниці, мури, закамарки, передмістя та інші особливості королівського столичного міста Галичини / І. Мельник. – Львів: Апріорі, 2008. – 384 с.
  7. Собор святого Юра у Львові: історія та сучасність [Електронний ресурс] // Офіційний сайт Української Греко-Католицької Церкви. – Режим доступу: http://ugcc.ua/official/sobor-svyatogo-yura/. – Назва з екрана. – Дата звернення: 22.04.2025.
  8. Туристичний портал міста Львова: Святоюрська гора та собор Святого Юра [Електронний ресурс] // Lviv Travel. – Режим доступу: https://lviv.travel/ua/places/sviatoyurska-hora. – Назва з екрана. – Дата звернення: 22.04.2025.
  9. Чоловський, О. Історія міста Львова в документах і матеріалах / О. Чоловський. – Львів: Літопис, 2000. – 412 с.
  10. Catholic Encyclopedia: St. George [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.newadvent.org/cathen/06453a.htm. – Назва з екрана. – Дата звернення: 22.04.2025.
  11. Orthodox Church in America: Saint George the Great Martyr [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.oca.org/saints/lives/2023/04/23/101172-great-martyr-george-the-trophy-bearer. – Назва з екрана. – Дата звернення: 22.04.2025.
  12. Polska Enciclopedia Historyczna: Święty Florian [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.polskaencyklopedia.pl/swiety-florian. – Назва з екрана. – Дата звернення: 22.04.2025.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Названо найкрасивішу жінку світу за версією People
Elle
2025-04-23T15:24:49Z
Ректор, “годувальник вошей” і дослідник спадщини Боїма, або ботанік з Львівського університету
Photo Lviv
2025-04-22T05:57:46Z
Alyona alyona відмовилася виступати на концерті з Парфенюком після звинувачень його в домашньому насильстві
Ukraine Art News
2025-04-17T18:12:40Z
Чому Кейт Бланшетт хоче завершити акторську карʼєру
Elle
2025-04-16T14:40:15Z
Обкладинку платівки Nevermind з підписами всіх учасників Nirvana виставили на аукціон
Ukraine Art News
2025-04-16T12:46:07Z
"Є багато речей, які я хочу зробити": оскарівська лауреатка Кейт Бланшетт заявила, що збирається кинути акторство
Ukraine Art News
2025-04-15T17:04:00Z
Кеті Перрі летить у космос та пообіцяла там заспівати
Ukraine Art News
2025-04-14T14:01:37Z
Кеті Перрі вирушає в космос: що відомо про подорож першого жіночого екіпажу Blue Origin
Elle
2025-04-14T10:42:52Z
Помер нобелівський лауреат з літератури Маріо Варгас Льоса
Ukraine Art News
2025-04-14T09:16:20Z
У столиці Катару провели захід, присвячений українському борщу
Ukraine Art News
2025-04-23T15:15:48Z
У Загребі стартує четвертий конкурс дитячих малюнків «Моя Україна – це я!»
Ukraine Art News
2025-04-23T13:09:44Z
Подивіться, як AVR Development відновила палац у Львові
Хмарочос
2025-04-23T12:55:26Z
У Лісабоні відбудуться Великодні гаївки
Ukraine Art News
2025-04-23T10:04:05Z
У Києві відкрився проєкт присвячений знакам та символам у народному мистецтві
Ukraine Art News
2025-04-23T08:21:55Z
“Дударик — МАМІ”: у Львові відбудеться зворушливий концерт до Дня матері
Photo Lviv
2025-04-23T05:07:06Z
18 квітня о 17:00 міжнародна трієнале екоплаката «4-й Блок» презентують проєкт — Плакатна акція «REIMAGINE» в Художній галереї імені Генріха Семирадського!
Ukraine Art News
2025-04-22T22:30:45Z
В Україні відкриється перша у світі спільна виставка Вольфґанґа Тільманса та Бориса Михайлова
Ukraine Art News
2025-04-22T22:25:05Z
У Києві у Будинку художника відкриється виставка робіт митців різних поколінь
Ukraine Art News
2025-04-22T19:12:58Z
Після смерті Папи Римського кількість переглядів фільму "Конклав" збільшилася на 283%
Ukraine Art News
2025-04-23T17:42:56Z
У Нью-Йорку почався повторний судовий розгляд справи Вайнштейна про зґвалтування
Ukraine Art News
2025-04-23T15:00:47Z
Sony презентувала перший трейлер нової частини фільму жахів "Я знаю, що ви скоїли минулого літа"
Ukraine Art News
2025-04-23T12:25:21Z
Фестиваль глядацького кіно "Миколайчук OPEN" оголосив фільми-учасники третього конкурсу короткометражо
Ukraine Art News
2025-04-23T11:52:05Z
Джордж Клуні зробив несподіване зізнання про 10 років шлюбу з Амаль
Elle
2025-04-23T11:52:04Z
«Дві сестри»: офіційний трейлер спільного польського-українського фільму про війну
KinoFilms
2025-04-23T11:00:41Z
Що подивитися на Netflix: найочікуваніші фільми та серіали травня
Elle
2025-04-23T09:46:12Z
«Громовержці»: розкрито бюджет нового фільму Марвел
KinoFilms
2025-04-23T09:21:54Z
Топ-5 фільмів за участі Марка Волберга
Ukraine Art News
2025-04-23T09:00:48Z
У Китаї закінчують будівництво моста, який буде вищим за стоповерховий хмарочос
Хмарочос
2025-04-23T10:19:18Z
Як в 1990-х роках в Німеччині збудували утопічний еко-район і що з цього вийшло
Хмарочос
2025-04-23T07:37:05Z
YOD Group розробила дизайн для готелю в Буковелі з 9-метровим Чугайстером та очеретяним Вітроломом
Хмарочос
2025-04-21T08:12:57Z
ТОП-10 найкрутіших кав’ярень Львова для незабутньої подорожі
Photo Lviv
2025-04-20T05:12:32Z
Передавали 9100 книжок з рук у руки: мешканці містечка у США утворили живий ланцюг, щоб допомогти книгарні з переїздом
Ukraine Art News
2025-04-18T11:45:52Z
У Шотландії знесуть житловий комплекс, який порівнюють із Прип’яттю
Хмарочос
2025-04-18T06:15:55Z
ТОП-10 найкрутіших місць Львівщини для незабутньої подорожі
Photo Lviv
2025-04-18T05:12:27Z
У Нідерландах церкву перетворять на басейн
Хмарочос
2025-04-17T14:40:05Z
Росіяни повністю знищили ключовий енергооб’єкт Херсонщини
Хмарочос
2025-04-23T15:27:46Z
У Дрогобичі на Львівщині освятили відреставрований іконостас та храм святого Юрія
Ukraine Art News
2025-04-23T14:45:44Z
Українці Гани відсвяткували Великдень разом
Ukraine Art News
2025-04-23T14:24:52Z
«Ще одна пам’ятка врятована» – суд залишив пам’яткоохоронний статус будівлі на Набережно-Хрещатицькій
Хмарочос
2025-04-23T14:04:02Z
Принц Луї святкує сьомий день народження: новий портрет від Кейт і Вільяма
Elle
2025-04-23T12:10:13Z
Nail-тренд 2025 року: Cappuccino Milk — модна альтернатива класичному нюду
Elle
2025-04-23T11:52:04Z
У якому порядку наносити засоби для макіяжу: покрокова інструкція
Elle
2025-04-23T11:19:02Z
Поради з правильного користування патчами для очей: зволоження та зменшення набряків без помилок
Krasinfo
2025-04-23T10:52:18Z
Комплексний підхід у боротьбі з носогубними складками: секрети збереження молодості шкіри
Krasinfo
2025-04-23T10:52:18Z
Обираємо хостинг для інтернет магазину. Який найкращий хостинг для інтернет-магазину в 2025 році?
Хмарочос
2025-04-22T09:01:08Z
ChatGPT витрачає «десятки мільйонів доларів» на обробку слів «дякую» та «будь ласка»
Хмарочос
2025-04-21T12:57:51Z
«Видобувач вуглецю» – українці створили установку, яка витягає вуглець з повітря
Хмарочос
2025-04-21T08:10:18Z
В Японії за шість годин встановили надруковану на 3D-принтері залізничну станцію
Хмарочос
2025-04-17T06:25:00Z
Відбувся другий в історії жіночий політ у космос: Кеті Перрі та ще 5 дівчат на борту New Shepard
Gloss
2025-04-15T15:48:47Z
Як правильно знімати на iPhone, щоб отримувати гарні фото
Хмарочос
2025-04-15T05:49:28Z
Великоднє меню: дуже смачна домашня куряча ковбаска
Elle
2025-04-18T18:10:02Z
Дуже смачна великодня паска з родзинками, в'яленою журавлиною та вишнями за французьким рецептом
Elle
2025-04-18T17:21:41Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Стефано Антоніоллі ділиться рецептом пасти араб’ята
Elle
2025-04-17T16:04:05Z
Найсмачніша вишнева healthy-паска
Elle
2025-04-15T19:45:58Z
Найсмачніша сирна паска за рецептом Тіни Кароль
Elle
2025-04-14T12:37:00Z
Соус песто із соняшниковим насінням: покроковий рецепт
Elle
2025-04-09T16:54:57Z
Пісне меню: готуємо фруктову галету без масла та яєць
Elle
2025-04-09T16:54:55Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом цвітної капусти в східних спеціях
Elle
2025-04-04T13:49:02Z
6 рецептів весняних смузі для схуднення, детоксу та імунітету
Elle
2025-03-31T12:03:45Z