/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2F74f5ec40e81c5f965fb5309801da630b.jpg)
Пластик екологічніший, ніж ми гадаємо, і повністю позбутися його не вийде
У розмовах про довкілля пластик постає чи не головним лиходієм, якого треба будь-що позбутися. Однак у багатьох випадках саме пластик якраз допомагає зробити процеси екологічнішими. Про це йдеться у матеріалі The Economist, повідомляє Texty.org.ua.
Вага має значення
Пластикова упаковка значно легша за інші матеріали. Вага пластикової пляшки об’ємом один літр становить лише 5% від ваги скляної. Паперовий пакет майже в шість разів важчий за пластиковий — і для його виробництва потрібно втричі більше енергії.
Використання банок чи скляних пляшок для безалкогольних напоїв призводить до викидів парникових газів удвічі-втричі більше, ніж використання пластику, навіть враховуючи переробку.
Відмова від пластику зробила б глобальну торгівлю надто витратною та енергоємною. Легкі й герметичні пластикові контейнери дозволяють транспортувати та зберігати харчові продукти. Зокрема це важливо для бідних країн, де холодильники — рідкість, а дороги в поганому стані.
Бзеальтернативність для низки галузей
У будівництві пластикові труби з ПВХ та ізоляційні матеріали на основі пластику знизили витрати на конструювання та обслуговування житла, зробивши його більш доступним.
Пластикові оболонки та компоненти для електричних схем необхідні для виготовлення електронної техніки: мобільних телефонів, ноутбуків і волоконно-оптичних кабелів.
У медицині одноразові пластикові шприци та захисне обладнання, як рукавички та маски, є критично важливими для контролю поширення інфекцій.
Це, звісно, не знімає проблему
Виробництво пластику включає розкладання викопного палива на складові вуглеводневі блоки, такі як етилен і пропілен. Це вивільняє велику кількість вуглекислого газу. Так, виробництво та утилізація пластику наразі відповідають за близько 3,4% річних викидів парникових газів у світі.
95% всього пластику, використаного для упаковки, викидається після лише одного використання. Третина взагалі не збирається.
Близько 9% використаного пластику переробляється на щось інше. Ніяке миття, подрібнення чи плавлення не перетворить полістирол (контейнери для їжі на винос) на ПET (пляшки для напоїв). Барвники та інші добавки також можуть зробити пластик непридатним для переробки.
У будь-якому разі жоден пластик не можна переробляти безкінечно. Під час кожного циклу він втрачає частину своєї структурної цілісності, а після двох-трьох циклів повністю деградує.
Водночас переробка настільки дорога, що використаний пластик іноді коштує більше, ніж новий.
Управління пластиковими відходами є трудомістким, брудним і не надто вигідним процесом. Велика частина цієї роботи виконується в бідних країнах. Раніше майже все пластикове сміття Західних країн відправляли в Китай, але у 2018 році країна заборонила імпорт сміття з-за кордону. Відходи перенаправили в такі країни, як Малайзія, Індонезія та В’єтнам, багато з яких не мали інфраструктури для цього.
У 2021 році ЄС дозволив експорт пластикових відходів лише в інші країни ОЕСР. Тепер майже 40% сміття блоку зараз вирушає до Туреччини. Тамтешні працівники часто є безробітними мігрантами, часом це навіть діти.
Дослідження 2023 року дійшло висновку, що за правильних і повсюдних політик можна зменшити річний обсяг пластику, який «неправильно управляється» (не переробляється або не утилізується належним чином) на 90% до 2040 року. Це включає податки за новий пластик, а також заборону всіх видів одноразового пластику, яких можна уникнути.
- #Екологія
- #Пластик
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті