MY.UAСтатті
Творчиня національної естетики й популяризаторка українського строю: мода в житті Олени Кульчицької
Творчиня національної естетики й популяризаторка українського строю: мода в житті Олени Кульчицької

Творчиня національної естетики й популяризаторка українського строю: мода в житті Олени Кульчицької

На сторінках української історії ім’я Олени Кульчицької вже давно виведене великими літерами. У пам`яті народу вона залишилася не лише талановитою художницею, що плідно працювала у графіці, живописі, книжковій ілюстрації, килимарстві та інших видах декоративного мистецтва, а й визначною дослідницею українського традиційного одягу. Усе своє життя Кульчицька присвятила збереженню народної культури, відшуковуючи красу в деталях строїв, вишивках і кроях. І хоч про неї частіше говорять як про мисткиню й педагогиню, її чуття стилю та глибока любов до вбрання, безперечно, заслуговують на окрему увагу.

У рамках нашої вже традиційної рубрики «Мода в житті визначних українських особистостей XIX-XX століть» ми поспілкувалися із завідувачкою Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької, який є відділом Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького, — Любов’ю Кость. Вона детально поділилася тим, як любов до мистецтва та народних мотивів вплинула на формування стилю художниці в одязі, а також розповіла про популяризацію сестрами Кульчицькими українського строю в побуті галичан. Зі спогадів, архівних фото та збережених речей ми сформували образ жінки, для якої вбрання було не лише щоденною потребою, а й способом плекати культуру, демонструвати національну ідентичність і тонко передавати свій естетичний світогляд.

Стиль Олени Кульчицької

Видатна мисткиня народилася 15 вересня 1877 року й розпочала свій творчий шлях уже у 27 років. Спершу Олена Кульчицька здобула освіту у Львові, а згодом продовжила навчання у Віденській художньо-промисловій школі в 1903–1907 роках. Саме цей період припав на розквіт віденської сецесії — стилю, що сьогодні асоціюється з іменами Ґустава Клімта, Коломана Мозера та інших визначних митців. Навчаючись у Відні, Кульчицька глибоко перейнялася популярною естетикою, яка поєднувала витончену декоративність із символізмом та увагою до форми. Саме тому згодом вона органічно інтегрувала ці принципи й у власну творчість — у живопис, графіку й декоративно-ужиткове мистецтво — надаючи їм виразного українського характеру.

Варто зазначити, що стиль сецесії на теренах Галичини набував власного звучання і називався «українським модерном» — національним варіантом європейського модерну, який розвивали митці, що здобували освіту за кордоном. Серед них — Іван Труш, Олександр Мурашко, Модест Сосенко, Іван Левинський, Юліан Панкевич та інші, хто навчався у мистецьких закладах Кракова, Відня, Варшави, Парижа.

До цього кола належала й Олена Кульчицька. Вона стала першою жінкою на Галичині, яка здобула професійну художню освіту й реалізувала свій талант у найрізноманітніших жанрах образотворчого мистецтва: станковому та монументальному живописі, прикладній і станковій графіці, декоративно-ужитковому мистецтві. Сучасники називали її «малярським Франком» — постаттю, яка в культурному просторі заповнювала кожну прогалину. Її масштабні полотна відтворювали цілу епоху: сучасність і минуле українського народу, велич природи, культуру, традиції та прагнення цілого покоління галицької інтелігенції, що боролося за свою національну незалежність.

«Олена Кульчицька була феміністкою, але без перебільшення. Вона бачила жінку повноцінною особистістю — освіченою, свідомою свого покликання бути матір`ю, а також активною й відповідальною громадянкою», — розповіла Любов Кость.

Її погляди на моду базувалися на українських традиціях і ментальності. Вона надавала перевагу стриманій класиці, що було особливо помітно у зрілому віці. Так, у гардеробі художниці переважали класичні костюми — сірі чи чорні, поєднані з білою блузою. У проєктах власного одягу використовувала лляне полотно, прикрашаючи його вишивкою або вибійкою.

З аксесуарів образи мисткині зазвичай доповнювали елегантні капелюшки, вишукані мешти на високих підборах, сумки та рукавички. Прикраси Кульчицька в повсякденні не вдягала, однак інколи все ж зверталася до авторських елементів ручної роботи з емалі, срібла та міді.

Також Олена часто обирала тонкі благородні тканини, зокрема вовну, шовк та льон. Саме такий одяг можна побачити на її автопортреті, створеному у 1927 році: перед нами постала молода, енергійна інтелігентка біля мольберта. Вона вбрана в сукню пастельного кольору з м’яко спущеними рукавами й у пояс, оздоблений буковинською вишивкою, що є прикладом того, як елементи народного мистецтва лягали в основу стилю Кульчицької. Її темне волосся, хоча на перший погляд здається коротко стриженим, насправді було зібране й закручене на потилиці. А на лівій руці помітно перстень власного дизайну з блідо-зеленим каменем.

«Одяг Кульчицької, як згадував її сучасник, Народний художник і скульптор Дмитро Крвавич, завжди був ретельно продуманий і часто створювався за індивідуальним проєктом. Вбрання шили на замовлення досвідчені кравчині, а кожен образ був розроблений до дрібниць — від капелюха до взуття, все витримано в єдиній колірній гамі. Якщо вона обирала бордовий, то в усіх деталях — мештах, парасолі, сумці й сукні — повторювались відтінки цього кольору. Часто одяг складався з кількох нюансів обраної палітри, а фасон був складним і нестандартним». 

Популяризація народного мистецтва

На початку своєї творчої діяльності, після завершення навчання у Віденській художньо-промисловій школі, Кульчицька ненадовго повернулася до родинного дому в Косові. Там вона вперше по-справжньому відкрила для себе гуцульське народне мистецтво — вже як художниця. Це стало важливим етапом її особистої та мистецької трансформації.

Пізнавши глибину народної культури, вона зрозуміла, що саме в ній — джерело мотивів і образів, які можуть надихати на авторські твори. Паралельно з власними проєктами — в одязі, килимарстві, емалях — вона розпочала серйозну дослідницьку роботу. Зафіксувала в акварелях сотні взірців народного вбрання, пам’яток народної архітектури, орнаментів у писанкарстві, вишивці, ткацтві, різьбі. Це була кропітка праця з популяризації українського народного мистецтва, яка тривала все її життя.

Водночас саме в Косові вона почала працювати в техніці перегородчастої емалі, яку опанувала у Відні. Під керівництвом Аделі Штарк створила вишукані прикраси — персні, кулони, брошки та інші аксесуари, які гармонійно вписувалися в її бачення стилю модерної українки. 

Тоді вона також створила ескізи меблів за мотивами народного гуцульського мистецтва, поєднавши елементи традиційної різьби із модерністськими формами.

«Усе це свідчить, що ще на початку свого шляху Кульчицька мислила глибоко й комплексно: для неї мода була не лише про вбрання, а й про національний стиль в образотворчому мистецтві, який на початку XX століття формувався на основі багатих надбань народної культури». 

Уже в міжвоєнний період, із 1925 року, Кульчицькі активно долучилися до співпраці з журналом «Нова Хата», що став важливою платформою для формування культури сучасного українського побуту. У цьому часописі, зокрема в рубриці «Ручні роботи», Олена Кульчицька разом із сестрою Ольгою публікували авторські проєкти — від вишиваних серветок, рушників, гардин до декоративних подушок і моделей жіночого й дитячого одягу, натхнених народними мотивами. Ці речі були адаптовані до міського інтер’єру, поєднували традицію й модерність.

До того ж сестри створювали унікальні килими-гобелени — до тридцяти таких зразків, спроєктованих Оленою та виконаних Ольгою, нині зберігаються у фондах Національного музею у Львові. Їхня творчість стала частиною більшого культурного руху — активної популяризації народного мистецтва, що розгорнувся у 1920-х роках на Галичині. 

Однією з подій, до яких Олена долучилася, став конкурс народного строю в межах Всеукраїнського жіночого конгресу, що відбувся у 1934 році в Станиславові. Для цього заходу Кульчицька створила проєкт одягу за мотивами полтавського народного вбрання, яке згодом й отримало першу премію.

Варто наголосити, що ці події не лише познайомили широку аудиторію з регіональними особливостями костюма, а й задали нові орієнтири в тогочасній моді. Адже в тих самих виданнях, що публікували народні зразки, поруч розміщували й викрійки, і моделі сучасних європейських домів мод, які на той час уже активно впливали на галицьке суспільство. Таким чином, народна традиція і європейська мода творили діалог, який був глибоко осмислений і втілений у творчості Олени Кульчицької.


Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Надувная Ким Кардашьян появилась в центре Нью-Йорка на Таймс-сквер
Gloss
2025-03-05T16:12:56Z
Россияне украли песню Златы Огневич и используют ее на пропагандистских мероприятиях
Gloss
2025-02-27T15:25:00Z
Потап дал 3-часовое интервью Дудю: репер утверждает, что помог Украине на 100 миллионов гривен
Gloss
2025-02-10T15:03:53Z
20-летняя модель завоевала титул «Мисс Украина 2024»: она представит страну на конкурсе «Мисс Мира»
Gloss
2024-12-06T16:30:50Z
В сети рассекретили имя мужчины, который должен был стать героем шоу «Холостяк-13» вместо Терена
Gloss
2024-11-29T17:16:39Z
Украинский Щедрик стал частью новогодней рекламы Chanel
Gloss
2024-11-22T16:13:24Z
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 7 от 12.04.2025
InfoHome
2025-04-21T08:30:48Z
Louis Vuitton в Пасхе выпустили шоколадную сумку в форме яйца: цена впечатляет
Gloss
2025-04-04T13:51:43Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 3 от 15.03.2025
InfoHome
2025-03-24T09:39:51Z
Хроматическая революция Лары Джулиан: Год тихой силы и расколотого великолепия
Ukraine Art News
2025-03-23T19:00:55Z
Любимая музыка короля: Чарльз III поделился своим личным плейлистом
Gloss
2025-03-18T16:15:49Z
Crocs выпустили пушистые и глазастые тапки в коллаборации с «Корпорацией монстров»
Gloss
2025-02-07T17:12:54Z
МастерШеф 14 сезон. Випуск 18 від 28.12.2024
InfoHome
2025-01-08T16:45:55Z
Balenciaga представила очень минималистичную обувь The Zero
Gloss
2024-12-04T18:36:54Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Netflix показал трейлер второго сезона «Уэнсдэй»: дата премьеры
Gloss
2025-04-24T17:43:01Z
Украинский трейлер фильма «Сны с тобой»
KinoFilms
2025-04-18T12:00:37Z
Украинский трейлер хоррор-комедии «Балконетки»
KinoFilms
2025-04-18T11:30:54Z
HBO объявил первых актеров сериала о Гарри Поттере: новые Дамблдор, Снейп, Хагрид и другие
Gloss
2025-04-15T14:16:00Z
Украинский трейлер фильма «Квир» с Дэниелом Крейгом по книге Уильяма С. Берроуза
KinoFilms
2025-04-12T15:06:47Z
Украинский трейлер нового фильма «Серфер» с Николасом Кейджем
KinoFilms
2025-04-11T11:51:55Z
Уиллем Дефо поет песню "Взял бы я бандуру в фильме «Очи: Легенда Карпат»
KinoFilms
2025-04-10T10:51:34Z
Украинский комедийный сериал стал одним из самых популярных на Netflix
Gloss
2025-04-09T16:55:57Z
Украинский трейлер анимации «Самый ценный груз»
KinoFilms
2025-03-24T13:27:51Z
Вкусная и дешевая намазка к бутербродам на пасху. Не успевала подавать на стол
InfoHome
2025-04-09T16:54:38Z
5 альтернативных видов спорта
Men's Life
2025-03-31T07:33:45Z
16 удивительных мест, которые стоит увидеть своими глазами
Men's Life
2025-02-04T10:24:53Z
Гольф на снегу
Men's Life
2024-12-30T20:57:37Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Простой и вкусный суп за 30 минут! Такой суп вы еще не пробовали. Лучший быстрый домашний суп рецепт
InfoHome
2025-04-25T13:42:55Z
Как избежать "завалов" на работе?
Men's Life
2025-04-25T09:57:56Z
Отдых на природе помогает улучшить состояние здоровья
Men's Life
2025-04-25T09:54:54Z
Как правильно носить подтяжки?
Men's Life
2025-04-21T07:21:52Z
The art of hair styling: in talk with Kenta Koda
Elle
2025-04-18T10:42:59Z
Вкуснейшие бутерброды с авокадо
InfoHome
2025-04-17T08:00:53Z
Воспаление десен свидетельствует о болезнях сердца
Men's Life
2025-04-17T07:03:46Z
Design beyond boundaries: inside the world of Junchao Yang
Elle
2025-04-18T10:42:58Z
Состоялся второй в истории женский полет в космос: Кэти Перри и еще 5 девушек на борту New Shepard
Gloss
2025-04-15T15:52:11Z
Лучшие онлайн казино Европы 2025 года: 10 лучших европейских сайтов казино по оценкам экспертов
Хмарочос
2025-03-25T09:51:56Z
Що слухає Чарльз III: 17 улюблених пісень короля Великої Британії
Elle
2025-03-11T10:21:44Z
Вот что нужно готовить из фарша! Вкуснейшие тефтели в мультиварке на ужин
InfoHome
2025-04-25T13:42:56Z
Кабачки вкуснее мяса. Подруга из Испании научила меня так вкусно готовить цуккини!
InfoHome
2025-04-25T13:36:56Z
Как правильно приготовить стейк из говядины. Сколько жарить стейк? Очень вкусный стейк на сковороде!
InfoHome
2025-04-23T10:00:56Z
Рецепт простых кексов из доступных продуктов за 30 минут. Всё смешал и в духовку
InfoHome
2025-04-21T08:27:37Z
4 варианта глазури для пасхальных куличей + мох и шоколадные гнёзда для украшения!
InfoHome
2025-04-18T14:45:57Z
Даже вымешивать не нужно! Пасхальный кулич без дрожжей! Не рецепт, а сокровище!!!
InfoHome
2025-04-18T14:40:15Z
Невероятно быстрый вкусный ужин для всей семьи! Макароны в сливочном соусе. Готовлю 3 раза в неделю!
InfoHome
2025-04-17T08:03:51Z
Как приготовить картошку в духовке, чтобы просили ещё! Секрет в одной ложке, попробуйте сами! Советую
InfoHome
2025-04-17T08:00:53Z
Вы удивитесь, как легко формировать булочки этим способом!
InfoHome
2025-04-17T07:57:50Z