/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F193%2Fc0047b82a4de8598120dd73465656c14.jpg)
У Києві відкрилась виставка маріупольської писанки «Іканича»
Про це повідомляє Донецька обласна військова адміністрація, передає Укрінформ.
Як зазначили в ОВА, виставка є результатом масштабної культурної ініціативи - відновлення втраченої колекції унікальних писанок надазовських греків, відомих під назвою «Іканича».
Перші згадки про писанки «Іканича» датуються кінцем ХІХ - початком ХХ століття. У 1904 році було зібрано колекцію з близько 500 грецьких писанок. Згодом під час музейної реформи більшість із них була передана до інших установ, а у фондах Маріупольського краєзнавчого музею залишилося всього 18 зразків.
Остаточно ця колекція була втрачена у 2022 році внаслідок повномасштабного вторгнення РФ. Проте до нашого часу збереглися 98 унікальних карток із замальовками орнаментів, виконаних у 1928 році. З метою відновлення цієї культурної спадщини було реалізовано проєкт, ініційований громадськими та культурними діячами за участю державних інституцій.
Задяки Донецькому обласному навчально-методичному центру культури, команді Маріупольського краєзнавчого музею і дослідниці Зої Сташук колекцію знищених війною писанок вдалося відродити за цифровими копіями.
Нинішня експозиція - перша після знищення Маріупольського краєзнавчого музею внаслідок російської агресії.
Виставку відвідали перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко, заступник міністра Сергій Бєляєв, голова бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі, голова Федерації грецьких товариств України Степан Махсма, представники органів влади, науковці, митці, громадські діячі.
Окрім писанок Іканича відвідувачі ознайомилися з іншим унікальним елементом нематеріальної спадщини - культурними звичаями надазовських греків, пов’язаними з обрядовим хлібом псатир, що входить до Національного переліку елементів НКС України.
Виставка експонуватиметься до 22 червня.
Як повідомлялося, фотовиставку «Спадщина не/приречена на знищення», присвячена Святогірській лаврі, відкрили на Донеччині.
Фото: Донецька ОВА