/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F193%2Fda1b68480d9320fe03d8e71332242698.jpg)
У Києві відкрилася виставка про суд над Спілкою визволення України 1930 року
Про це повідомляє Міністерство культури та стратегічних комунікацій, передає Укрінформ.
Організував виставку Музей видатних діячів української культури.
Суд став одним із наймасштабніших політичних процесів і найбільшою RR-компанією радянської доби.
Спілка визволення України – вигадана владою організація, що стала приводом для репресій проти української інтелігенції, діячів церкви та селянства. За версією радянських органів, СВУ існувала в УСРР з 1926 по 1929 рік і об’єднувала “колишніх петлюрівців”, представників Української автокефальної православної церкви та “куркульських елементів”.
У Харківській опері 19 квітня 1930 року відбувався показовий суд. На лаві підсудних опинилося 45 осіб – відомих українських культурно-громадських діячів, письменників, титулованих учених, кооператорів, педагогів, студентів, представників видатних родин. Формально – мʼякі вироки, реально – подальші розстріли, заслання, репресії. Саме процес СВУ, разом із колективізацією та Голодомором мали на меті зупинити українське національне відродження.
На виставці відвідувачі дізнаються про перебіг судового процесу, познайомляться із долями підсудних, побачать історичні документи, зокрема оригінал перепустки, яку видавали громадянам для відвідування суду. Також на виставці представлені архівні фото та відеоматеріали із провідних архівів. Спеціально до цієї виставки у музеї відновили експозицію “Доля родини Старицьких у 1930-х роках” у меморіальному будинку Михайла Старицького. Оскільки нащадки корифея проходили по цьому процесу, там експонуються унікальні матеріали, пов’язані з цим періодом.
Як повідомляв Укрінформ, у Бристолі (Велика Британія) відкрилася виставка "Стерті з лиця землі", що висвітлює руйнівний вплив війни, яка триває в Україні з моменту російського вторгнення в лютому 2022 року.
Фото: КМДА