MY.UAСтатті
Хамство: мутація моралі й нова соціальна етика
Хамство: мутація моралі й нова соціальна етика

Хамство: мутація моралі й нова соціальна етика

У книзі Буття описується, як Хам (ім’я означає «гарячність» або «пристрасть») побачив свого батька, який спав після доброї випивки голим. Й опісля весело розповів про це братам Симу та Яфету, які зовсім не розділили його прикольних радощів. Бо навіть на ті біблійні часи це вважалося зневажливою поведінкою. Однак Хам уже існував.

Турґєнєв увів слово «хам» у широкий вжиток у Російській імперії 1818 року. Він був не самотній у спробах підвищити свою значущість через приниження інших. Польська шляхта вважала себе нащадками Яфета (того, порядного, брата Хама), а селян — прямими потомками Хама, що мало підкреслювати неповноцінність останніх і власну елітарність.

Усе в природі тяжіє до балансу. Приблизно в той самий час з’явилося слово «інтелігенція». Його вжив поляк Кароль Лібельт 1844 року, а потім поцупив, як це водиться в москалів, Бєлінскій.

Коли Російську імперію перемогла (й на століття вкорінилася) культура хамів, слово, яке мало виразно пейоративне значення (виказує негативну оцінку, несхвалення, осуд або презирство) стало класово підозрілим, бо належало до лексикону аристократії.

Хамство гегемонів стало соціально схваленою нормою поведінки «простих людей». Нетривалий період національного пробудження трохи потіснив хамство двома взаємно суперечливими натисками — відродженням інтелігентної поведінки в освічених верств і розквітом кримінальної субкультури, в якій «за гнилий базар» прийнято було відповідати, хоча хамство кримінальників зайняло свою інструментальну нішу «кошмарення лохів».

Урочистий ренесанс хамства в глобальному масштабі відбувся з появою соціальних мереж. Де широкі народні маси могли з притаманною лише їм меншовартісною стилістикою висловлювати все те наболіле, що вони раніше писали й малювали на стінах громадських туалетів.

Політики та правила різних «фейсбуків» не працюють, навпаки — стимулюють це явище. Бо, як вище зазначалося, хамство не конче потребує матюків.

Сучасне хамство дуже ефективно пристосовується до масових вимог безмежної свободи слова, поглинаючи модну (вже тепер не російську, а англомовну) термінологію та субкультурні тренди. З огляду на зростання ніжності, вразливості й чутливості всіх до всього, кожен хамовитий суб’єкт може назвати хамством будь-який вислів на його чи її адресу. І мати повне моральне право знеціненої жертви й собі реагувати по-хамськи.

Спостерігаємо два основні русла хамської поведінки.

Традиційне простонародне, успадковане від розвиненого соціалізму, в якому животіло їхнє деградуюче оточення. Тут хамство більш матюкливе й по-своєму щире. Лайка виконує ту саму функцію емоційно забарвлених сигнальних звуків (для зв’язки слів), як у мавп чи інших тварин. Бо якщо лайка є адресною, то це вже прокльон із соціальним підтекстом. Як демонстрація макаками своїх сідниць кольору комуністичного прапора.

І є хамство високочоле. Не інтелігентне й не інтелектуальне, а саме — високочоле, така собі доліхоцефалія. В медичному сенсі вона буває обумовлена поганою спадковістю, внутрішньоутробними порушеннями розвитку або інфекціями, перенесеними в ранньому дитинстві. Якщо розглядати сучасний хворобливий медіапростір як суму інформаційних патологій, то коморбідність, сукупність різних захворювань цілком здатна спричиняти таку високочолість.

Варто ще згадати політичне хамство, яке стрімко розвивається, поєднуючи в собі демонстративну простакуватість і бюрократичну зверхність. У нас іще не так давно був президент-хам, але вельми примітивний. Є сусідня хамська країна зі своїм хамським вождем і таким самим почтом. Ну, до того ви вже якось давно звикли. Але коли цілий лідер країни — взірця прав і свобод — такі коники викидає, що мало нікому не здається, з тим як бути?

Психологія хамської поведінки може бути обумовлена різними чинниками.

Хам не вміє викликати позитивні емоції в інших, тому намагається привернути увагу через агресію й приниження. Хамство може бути способом звироднілого самоствердження та підкреслення своєї вищості над іншими. Що нікчемніша людина, то більше шансів у неї розвинути хамську поведінку з приниженням інших, аби відчути себе значущою.

Втім, буває хамство з переляку. Як спосіб захисту від почуття незахищеності, сорому, розгубленості чи обурення. Людина може використовувати агресивну поведінку, щоби приховати свої слабкості. Хамство може бути наслідком пережитих психологічних травм або негативного досвіду в минулому.

Відсутність соціальних навичок, невміння адекватно спілкуватися сьогодні культивується в Інтернеті. Воно подається як примітивний, плаский гумор. Критикувати це не можна, бо що, хіба у вас немає почуття гумору? Агресивний сарказм, проілюстрований відповідними емодзі, заохочується як вияв прогресивних і волелюбних поглядів на життя.

Оскільки мораль — це те, як ми ставимося до людей, котрих знаємо особисто, а етика — до всіх інших, незнайомих, то хамська поведінка існує за рахунок її заохочення саме в близькому колі спілкування.

Таке коло перетворюється на своєрідну секту зухвалих хамів, у якій обзивати всіх поза її межами є ознакою обраності. Змагальність в обзиванні інших допомагає кар’єрному зростанню, ще трохи — й ви вже дослужилися до провідного співавтора вашої бульбашки.

Як у сучасному електоральному процесі голос негідника та порядної людини мають однакову вагу, так і в комунікативному процесі повідомлення вихованої людини та хама мають однакові права доступу й однакові можливості поширення.

Ба більше, хамський допис чи коментар має на порядок більше шансів бути поширеним і прочитаним, бо корисні ідіоти роблять це з добрим наміром піддати явище громадському осуду.

Вихованим бути немодно, чемним бути непрестижно. А проте виховані й чемні люди існують. Їхня поведінка чимось нагадує правила наукової дискусії, коли учасники спершу звіряють словники термінів, а потім установлюють регламент.

Але співвідношення чемних до нечемних приблизно таке саме, як вчених людей до неуків.

Можна подумати, що це біда демократії, бо минулі суспільства були структурованіші й хами займали свою вузьку екологічну нішу, але ні.

Прогляньте хоча б поверхнево «Життєпис 12 цезарів» Светонія Транквіла або просто згадайте імена Калігули й Нерона. «Хліба й видовищ» як інструмент розбещення натовпу хто придумав? Цезар.

А хочете східного хардкору? Про Владіміра Ульянова ще його гімназійні ровесники говорили як про агресивного хама та людиноненависника. Ну й там далі за списком тиранів, хоч назад у часі від цієї поторочі, хоч уперед.

А хочете західного, теж від сусідів? Ой, якось незручно, це ж минуле століття, або окремі випадки, або їх москалі покусали.

До речі, про минулі століття й сьогодення. Психологічна стійкість людей до різноманітних неконтактних уражень була високою, бо вони поняття не мали, що винайдуть якусь «психологію», яка розповість їм про особисті кордони, тонку душевну організацію, шеймінг, харасмент, булінг і все таке інше. Їм би корову вдосвіта подоїти, якщо, звісно, вона була.

При тому що явища всі ці були завжди, як, наприклад бійки дітей і підлітків. Лишень ніхто не знав, що це має тебе сильно вражати, бо були цікавіші питання — як не вмерти з голоду, не замерзнути до смерті взимку, не стати жертвою бандитів чи хижих звірів (що в принципі те саме).

Євроатлантична частина світу зробила досягнення комфорту культом, і тепер ця зона комфорту перетворилася на тюрму самотності, де кожна індивідуальна камера має надійні, непробивні особисті кордони. Спектр розладів поведінки за міжнародною класифікацією хвороб налічує сотню найменувань. І це при тому, що частина розладів із міркувань політкоректності більше такими не вважається.

Тваринна поведінка мас (а ми є соціальними тваринами, за Арістотелем) через високу вразливість і неспроможність опиратися їй фізично (бо насильство — це аморально) стає не викликом, а вироком. Який приймають із квиленням і приплакуванням, але приймають. Це — не виправдання, а констатація того, в чому ми живемо і як себе обманюємо стосовно цього. Хамство є зоологічним явищем, а в живій природі ти або даєш відсіч, або тікаєш. Якщо заклякаєш на місці, то ти — просто смачна частина харчового ланцюжка.

«З хама не буде пана», — каже приказка. Тому пропозиції перевиховання за ефективністю дорівнюють навчанню крокодилів вегетаріанства. Так, хамство шириться й почувається впевнено.

Допоки не отримає по писку й не вигукне здивовано: «А нас за що?».



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
«Штани? Ні, дякую»: обговорюємо найсміливіший тренд Met Gala 2025
Elle
2025-05-06T13:52:05Z
Джамала та Jerry Heil виступлять на Євробаченні-2025, alyona alyona пропозиції не отримувала
Ukraine Art News
2025-05-06T09:51:58Z
Найхимерніші зіркові образи на хіднику Met Gala 2025
Elle
2025-05-06T09:24:56Z
Офіційно: Ріанна вагітна третьою дитиною
Elle
2025-05-06T06:01:31Z
Леді Гага встановила рекорд на першому за 12 років концерті в Бразилії
Elle
2025-05-05T20:46:05Z
Парамедикиня й ветеранка Юлія Тайра Паєвська видасть першу поетичну збірку "Наживо"
Ukraine Art News
2025-05-05T15:55:01Z
Співпрацює з Джей Ло і Бейонсе: Ziferblat показали костюми для Євробачення-2025 від Frolov з фірмовим серцем
Ukraine Art News
2025-05-05T10:43:03Z
Міські служби досі не знайшли альтернативи великому сміттєзвалищу під Києвом
Хмарочос
2025-05-05T10:09:56Z
Бразильська поліція запобігла теракту на концерті Леді Гаги в Ріо-де-Жанейро. Там були присутні понад 2 млн глядачів
Ukraine Art News
2025-05-05T07:46:05Z
Зберегти для нащадків: Як у Львові реставрують огорожу меморіалу УСС
Photo Lviv
2025-05-07T05:06:49Z
Комісія з питань історико-культурної спадщини та туризму ініціює розробити Почесну відзнаку, присвячену 100-річчю від дня народження Бориса Возницького
Photo Lviv
2025-05-07T05:00:42Z
«Рідкісний ресурс»: тема та візуальна концепція 22 Docudays UA
Cineast
2025-05-07T01:34:03Z
Світ Валерія Шевчука і його світло
Ukraine Art News
2025-05-06T20:31:17Z
Битва образів на Met Gala 2025: Лана Дель Рей проти Еммі Гріффін
Elle
2025-05-06T16:01:11Z
На фестивалі у Токіо представили український стенд
Ukraine Art News
2025-05-06T15:37:02Z
Київська книгарня відкрилася на місці казино
Хмарочос
2025-05-06T15:22:26Z
У Ніцці розпочався фестиваль українського мистецтва KobzART-2025
Ukraine Art News
2025-05-06T14:46:13Z
У Роттердамі дитина подряпала картину Ротко вартістю 50 мільйонів євро
Ukraine Art News
2025-05-06T14:28:17Z
Джоан Роулінг заявила, що не звільняла би Паапу Ессієду з телесеріалу "Гаррі Поттер" за підтримку прав трансгендерів
Ukraine Art News
2025-05-07T08:30:57Z
У Національній галереї Лондона презентували офіційні портрети Карла ІІІ й Камілли з коронації
Elle
2025-05-07T06:04:20Z
В Україні у травні розпочнуться зйомки нового фільму про УПА
Ukraine Art News
2025-05-06T17:22:20Z
«Бабуні»: український трейлер і дата релізу нової комедії Netflix за участю Вінса Вона
KinoFilms
2025-05-06T16:40:14Z
Трамп заявив, що обговорить мита на фільми з голлівудськими студіями, щоб переконатися, що вони задоволені
Ukraine Art News
2025-05-06T15:34:00Z
Netflix показав тизер «Гри в кальмара 3»: що чекає на глядачів у фінальному сезоні шоу
Ukraine Art News
2025-05-06T14:09:47Z
Перший погляд на Нейтірі у третьому «Аватарі»
KinoFilms
2025-05-06T12:54:55Z
Netflix показав тизер третього сезону "Гри в кальмара"
Ukraine Art News
2025-05-06T12:45:46Z
«Залізне серце»: перший погляд на новий серіал Марвел, який вийде у 2025 році
KinoFilms
2025-05-06T12:09:38Z
У бельгійському Льєжі запустили перший трамвай через майже 60 років
Хмарочос
2025-05-07T07:04:16Z
Чудовий Львів… його жахливі фортифікації і купи гною на вулиці, або львів’янин, який не сказав усієї правди
Photo Lviv
2025-05-06T05:12:38Z
10 порад для вдалого кадру в подорожі
Elle
2025-05-05T15:21:54Z
Франція відмовляється від коротких авіаперельотів на користь потягів
Хмарочос
2025-05-05T07:13:10Z
Львів на невідомих фото 1970-х років
Photo Lviv
2025-05-05T05:12:46Z
Як у Львові відзначають День міста. Фоторепортаж
Ukraine Art News
2025-05-04T10:00:57Z
Темне минуле парків Німеччини: як дерева росли з руїн і єврейських надгробків
Хмарочос
2025-05-01T13:40:04Z
Відчути Львів: 5 книжок, які влаштують читачам прогулянку містом
Elle
2025-05-01T10:06:56Z
10 безбар’єрних маршрутів Києва: які вже закінчили і які заплановано
Хмарочос
2025-05-01T09:19:03Z
Базовий набір для вашого улюбленця: які товари для собак та сухий корм слід купити в першу чергу? Корисні поради новачкам
Хмарочос
2025-05-07T10:16:24Z
Лікарка Ольга Дяченко стане спікеркою ELLE Active Forum та розкаже про голлівудський протокол схуднення та омолодження
Ukraine Art News
2025-05-07T10:01:11Z
Кінотеатр «Промінь» перебудовують на ветеранський центр. Це третій ремонт за 10 років
Хмарочос
2025-05-07T09:46:15Z
Українська мова – це стратегічна цінність та понятійний бар’єр з ворогом, - Юрій Андрухович
Ukraine Art News
2025-05-07T09:31:00Z
Лікарка Ольга Дяченко стане спікеркою ELLE Active Forum та розкаже про голлівудський протокол схуднення та омолодження
Elle
2025-05-07T09:00:59Z
Чому кондиціонер для волосся може спричиняти акне на тілі та як уникнути цієї помилки в догляді
Krasinfo
2025-05-07T08:34:01Z
На майбутньому переході через Хрещатик встановили більш як 10 світлофорів
Хмарочос
2025-05-07T08:31:10Z
5 білих речей, які необхідні вашому весняно-літньому гардеробу
Elle
2025-05-07T08:01:12Z
У Києві й області дронами пошкоджено кілька житлових багатоповерхівок
Хмарочос
2025-05-07T06:43:11Z
Україна переходить на 230 вольт у розетках зі звичних 220
Хмарочос
2025-05-05T12:40:07Z
Британський велоблогер, який знімав порушення водіями правил, припинив блог через погрози вбивством
Хмарочос
2025-05-05T07:10:23Z
Українська гра Broken Life про кота-ветерана вийшла в дочасний доступ на Steam
Ukraine Art News
2025-05-02T17:37:05Z
Великоднє меню: дуже смачна домашня куряча ковбаска
Elle
2025-04-18T18:10:02Z
Дуже смачна великодня паска з родзинками, в'яленою журавлиною та вишнями за французьким рецептом
Elle
2025-04-18T17:21:41Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Стефано Антоніоллі ділиться рецептом пасти араб’ята
Elle
2025-04-17T16:04:05Z
Найсмачніша вишнева healthy-паска
Elle
2025-04-15T19:45:58Z
Найсмачніша сирна паска за рецептом Тіни Кароль
Elle
2025-04-14T12:37:00Z
Соус песто із соняшниковим насінням: покроковий рецепт
Elle
2025-04-09T16:54:57Z
Пісне меню: готуємо фруктову галету без масла та яєць
Elle
2025-04-09T16:54:55Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом цвітної капусти в східних спеціях
Elle
2025-04-04T13:49:02Z
6 рецептів весняних смузі для схуднення, детоксу та імунітету
Elle
2025-03-31T12:03:45Z