/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F163%2Ff0c436ad3069012880a0b4a876345157.png)
Світова прем’єра документального фільму «Куба&Аляска» про ризиковане життя українських парамедикинь відбудеться у червні на одному з найбільших кінофестивалів Європи – Sheffield Doc Fest у Великій Британії
Документальний фільм режисера Єгора Трояновського розповідає історію двох українських військовослужбовиць із позивними «Куба» та «Аляска». Ці жінки – найкращі подруги й дотепні парамедикині на передовій в Україні, переживають спільну для всіх солдатів історію: чим довше вони захищають Україну, тим більше втрачають зв’язок із друзями, родиною та колишнім життям. Коли війна вкоренилася в них так глибоко, чи зможуть захисниці повернутися до колись безтурботного минулого буття?
Від початку повномасштабного вторгнення, Єгор Трояновський активно висвітлював події російсько-української війни як журналіст. Дізнавшись про історію Куби та Аляски, режисер вирішив перетворити її на повнометражний документальний фільм.
«Ця війна вже висвітлена у документальному кіно з багатьох різних перспектив, і здавалося, що ми розглянули вже більшість із них. Я хотів створити “нову” історію, таку, яка більше розповість нам про тих людей, що захищають нас на передовій, і додати трохи гумору», – прокоментував Єгор Трояновський вибір головних героїнь документальної стрічки. Знімання фільму відбувалися у 2022-2024 роках і на жаль, зараз майже кожне місце, відзняте у фільмі, вже окуповане російським агресором, або ж знищене.
«Вважаю, що цей фільм має шанс зламати певні стереотипи. В першу чергу, щодо ефективності та потрібності жінок в армії. По-друге – щодо жіночої дружби. Фільм показує почуття які, з одного боку, існують тільки тут і зараз, а з іншого – не вимірюються в часі та просторі. На початку зйомок ніхто не міг передбачити, яким саме буде сюжет і, відверто кажучи, я бажала б нам з “Аляскою” кращого сценарію. Але попри все, наша стрічка показує, що життя варто того, щоб жити та боротися за це право», – розповіла «Куба», одна з героїнь стрічки.
Фільм є міжнародною копродукцією України, Бельгії та Франції. Виробництво належить 2BRAVE PRODUCTIONS, TAG FILM та CLIN D’OEIL FILMS. Продюсери фільму: Ольга Брегман, Крістіан Попп і Ханне Фліпо.
Фільм створено у партнерстві з ARTE FRANCE (як частина колекції Generation Ukraine), VRT, RTBF TÉLÉVISION BELGE, ČESKÁ TELEVIZE, SHELTER PROD та Суспільне Україна. Фільм створено за підтримки EURIMAGES, аудіовізуального фонду Фландрії VAF, IDFA BERTHA FUND, програми CREATIVE EUROPE MEDIA, яка фінансується ЄС, INTERNATIONAL MEDIA SUPPORT (IMS), Українського Інституту, програми FILMBOOST від Deutsche Filmakademie та GÖTEBURG FILM FUND, PROCIREP – Société Des Producteurs, L’ANGOA, SABAM.
Проєкт також отримав підтримку від програми грантів на постпродакшн Української кіноакадемії у партнерстві з Netflix. В Україні дистриб’ютором фільму є Green Light Films.
Про режисера:
Єгор Трояновський — український режисер, оператор і сценарист із великим досвідом у сфері аудіовізуального мистецтва. Є автором і режисером своїх перших короткометражних документальних фільмів: «Тил» (учасник VI Одеського міжнародного кінофестивалю) та «Аеродром». Його перший повнометражний документальний фільм «БЄС» став учасником XI Одеського міжнародного кінофестивалю та здобув нагороду FIPRESCI за «НАЙКРАЩИЙ ФІЛЬМ». Єгор Трояновський також є одним із творців високо оціненого критиками історичного документального серіалу «Колапс: як українці зруйнували імперію зла». Нині військовослужбовець Сил Спеціальних Операцій ЗСУ.
Про героїнь:
«КУБА»
Юлія Сідорова
Українська волонтерка, парамедикиня, військовослужбовиця ЗСУ та дизайнерка одягу, родом із Харкова. Революція Гідності у 2014 році змінила її життя – Юлія стала медиком-волонтером на Майдані, а згодом – однією з перших учасниць медичного батальйону «Госпітальєри». Пізніше Куба співзаснувала власний фронтовий медичний підрозділ «ULF» і багато років служила в зоні бойових дій, рятуючи життя під обстрілами. Паралельно з військовою службою та у партнерстві з дизайнером Станіславом Бітусом, запустила бренд одягу «Cubitus Dei». Незадовго до повномасштабного вторгнення росії, Куба представила свої колекції на Ukrainian Fashion Week, а у 2023 році – на тижні моди в Парижі. Коли почалася велика війна, Юлія Сідорова стала співзасновницею штабу швидкого реагування для допомоги військовим і цивільним. Попри контузії та особисті втрати, захисниця продовжує служити бойовим медиком і нині допомагає розвивати медичну інфраструктуру 157-ї механізованої бригади Сухопутних військ Збройних Сил України.
«Аляска»
Олександра Лисицька
Українська волонтерка, бойова медикиня, художниця-ілюстраторка. Коли у 2014 році росія здійснила вторгнення на Донбас, Аляска навчалася в Одеському медичному університеті. Після закінчення навчання, працювала журналісткою в Києві. Під час повномасштабного вторгнення у 2022 році, добровільно долучилася до фронтової медицини в лавах ЗСУ, рятуючи життя на передовій. Перебуваючи на війні та отримавши серйозне поранення внаслідок атаки російського дрона, захисниця продовжує творити й досліджувати тему архітектури та урбаністики; її серія малюнків «Я і війна» стала особистим способом подолання темряви війни. Нині Аляска продовжує служити в Національній гвардії України та вирішила присвятити себе сфері соціальної реабілітації — допомагати ветеранам адаптуватися до цивільного мирного життя.
Про знімальну групу та творчу команду:
Оператор-постановник – Сергій Стеценко;
Інші оператори – Єгор Трояновський, В’ячеслав Цвєтков, Євгенія Бондаренко, Франсуа Шамбе;
Режисер монтажу – Жоель Алексіс;
Композитор – Фредерік ван де Моортел.
Про фестиваль:
Sheffield DocFest — це провідний міжнародний фестиваль документального кіно та інтерактивних медіа, що щороку проходить у Шеффілді, Сполучене Королівство. Заснований у 1994 році, фестиваль став ключовою платформою для презентації найкращих світових документальних фільмів, а також інноваційних проєктів у сфері XR (VR/AR) та інтерактивного сторітелінгу. Фестиваль об’єднує кінопокази, виставки, пітчинги та професійну індустрійну програму, яка щороку збирає продюсерів, режисерів, дистриб’юторів та представників медіаіндустрії з усього світу. Sheffield DocFest є важливим простором для розвитку нових талантів і міжнародної співпраці у сфері документального кіно. У 2025 році кінофестиваль триватиме з 18 по 23 червня.
Про дистриб’ютора:
Green Light Films — незалежна українська кінодистриб’юторська компанія, особливим фокусом уваги якої є співпраця з українськими талантами та підтримка українського кінематографа. Серед реалізованих вже кейсів – «Ми, наші улюбленці та війна», «Потяг у 31 грудня», «Збори ОСББ», «Песики»