/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F201%2F761359b09e0bc9225c3c3886883016b5.jpg)
З чим носити вишиванку: 7 стильних ідей для повсякдення
«Вишитий одяг не є унікальним явищем для української культури, його носять і болгари, і словаки, і мексиканці. Водночас саме українці звикли асоціювати вишиванку з урочистістю, офіційними фото чи спеціальними датами в календарі. Однак таке її сприйняття є не стільки давньою традицією, скільки відголоском національної травми», — розповідає Наталія Гергелюк, засновниця бренду вишитого одягу Gaptuvalnya.
Дизайнерка наголошує, що ще століття тому наша вишита сорочка була частиною буденного життя: жінки вдягали довгі лляні сорочки трохи вище п’ят із широким поясом і хусткою, чоловіки — коротші, до колін, із вовняним поясом або ременем. Проте вже у 1970-х, за часів Брєжнєва публічна присутність у вишиванці стала небажаною, хоч і залишалась без офіційної заборони. Інтелігенцію, молодь, учасників неформальних культурних заходів, які носили сорочку не як сценічний костюм, могли викликати на «профілактичні бесіди» до КДБ, позбавити роботи чи поставити на облік. Так вишиванка стала «занадто»: занадто українською, занадто помітною, занадто вільною. Людям доводилось зберігали вишиванки нишком, переховувати як реліквії й вдягати лише в різдвяну ніч чи великодній світанок. Згодом виник і наратив: вишиванка — лише на свято, раз на рік для фото, після якого — назад у шафу.
Сьогодні українські бренди та дизайнери працюють зі зміною такого «святкового сприйняття», вплітаючи традиційні орнаменти в сучасний стрітстайл.
«Вишиванка стає більше не «занадто», вона — як широкі штани, спідниця з розрізом чи лаконічний жакет — має повне право на місце в офісі, на прогулянці, на побаченні. Тому наша відповідальність — повернути вишиванку в її справжнє призначення — не лише, як символ, але й як елемент звичності, не лише для «вдягати», а й для «носити»», — підкреслює Наталія Гергелюк.
Разом із брендом Gaptuvalnya редакція ELLE.UA підготувала 7 готових формул з вишитими сорочками та сукнями для повскяденних образів. Усі позиції — від вишиванок до аксесуарів — виключно Made in Ukraine.
Вишиванка + чорний денім
Класика, яка балансує між традицією й урбаністикою. Вишиванка у поєднанні з прямими чорними джинсами виглядає стримано й елегантно, а гостроносі босоніжки з видовженим квадратним мисом додають графічності образу. Фінальний штрих — плетена сумка з рафії, яка легко трансформується у капелюх, граючи з функціональністю аксесуарів. Такий образ легко впишеться у ритм великого міста — від кави з подругою до арт-події чи ділової зустрічі (варто лише замінити сумку на лаконічний клатч).
Total white look з акцентом
Подовжена сорочка з золотою вишивкою та бантом — центральний акцент цього молочного ансамблю. Фактурна спідниця додає динаміки й ритму, м’яко контрастуючи з лаконічними мюлями. На каблучці — мініатюрний силует солов’я на гілочці, що продовжує тему вишивки, але вже мовою аксесуарів. І щоб тональний спокій не став надто вишуканим, — акцентна сумочка кольору стиглого апельсина. Цей образ — святковий у деталях, але цілком функціональний у рутині.
Вишиванка + бермуди + тренч
Молочна вишивана сорочка з коміром і делікатними стяжками на рукавах стає основою для легкого, але зібраного образу. У парі — джинсові бермуди приглушено-зеленого відтінку, балетки й великий шоколадний шопер, який витримує ритм активного дня. Тренч із шарфом-трансформером додає багатошаровості, а золоті сережки-напівкільця — стриманого блиску. Це універсальний лук для буднів: зручний, стильний і водночас достатньо виважений для офісу без суворого дрес-коду.
Вишиванка + широкі джинси
Біла сорочка з червоною вишивкою — як відлуння класики, але у свіжому прочитанні. Її поєднуємо з широкими джинсами палаццо, що додають луку сучасної легкості. Червона сумка з китицями підхоплює тон вишивки й відсилає до стилю бохо, а сріблясті туфлі на підборах вводять у гру дзеркальний блиск. Завершують образ ювелірні акценти — сережки з міксом срібла і золота та масивний браслет, що роблять цю комбінацію не лише трендовою, а й візуально гармонійною. Для тих, хто любить міксувати стилі, текстури й символи.
Вишиванка + класичні штани
У цій вишиванці — ціла палітра відтінків: зелений, блакитний, бордовий, фіолетовий. Її багатоколірність дає простір для стилістичної гри: ми поєднали її з класичними синіми брюками, лоферами кольору хакі із золотою фурнітурою та оливковою замшевою сумкою, що додає м’якості та текстурності. Акценти — каблучка з каменем у зеленій гамі та сережки-гвоздики у двоколірному поєднанні золота й срібла — підкреслюють вміння працювати з кольором обережно, але виразно. Стриманий і впевнений образ для офісу і важливих зустрічей.
Сукня-вишиванка + чоботи + шкірянка
Молочну сукню з білою вишивкою ми поєднали з чобітьми горіхового відтінкуу та винною шкірянкою-бомбером ніби з чоловічого плеча. Замшева жовта сумка додає фактурності, а підвіска з квітковим мотивом — деталлю, яку хочеться розглядати. Хустка — багатофункціональний аксесуар, що працює і як акцент на шиї, і як елемент стилізації на сумці чи навіть на талії поверх сукні. Цей образ — про свободу, легкість, натхнення від фольклору, але без музейної серйозності.
Чоловіча вишиванка + класичні брюки + лофери
Темна лляна сорочка з білою вишивкою, що поєднує квіткові та геометричні мотиви, — основа образу, який вдало балансує між елегантністю й сучасною невимушеністю. Ми поєднали її з укороченими сірими брюками вільного крою та лоферами, які легко замінити на кросівки, якщо потрібно більше мобільності. Компактна чорна сумка, яку можна носити в руці, під рукою або як крос-боді, додає структурності та міської практичності.