MY.UAСтатті
Крилатий янгол на крилатій ракеті
Крилатий янгол на крилатій ракеті

Крилатий янгол на крилатій ракеті

У закарпатському замку Сент-Міклош група художників перетворює російські знаряддя вбивства на витвори мистецтва

Професійні живописці, художники з театру, діти, що вчаться в мистецькій школі при замку Сент-Міклош, розмальовують уламки справжніх російських ракет, які чи не щодня падають на голови українцям у різних містах та селах нашої країни. Уламки маленькі або ж величиною в людський зріст. Художники обирають сюжети від біблійних до символічно переосмислених слів визначних діячів. Хтось зображає на уламках крилатих російських ракет свого батька, який загинув на фронті, – з крилами та німбом…

Про те, як художники в студії при замку Сент-Міклош працюють зі знаряддями смерті та перетворюють їх на витвори мистецтва – в репортажі Укрінформу.

Робота Йосипа Бартоша / Фото з архіву Марини Чопей

ЗРОБИТИ ІЗ ЖАХЛИВОГО ПРЕКРАСНЕ

Художник, орендатор замку Сент-Міклош Йосип Бартош розповідає, що ця історія почалася в 2023 році.

Йосип Бартош показує роботи групи художників, що розмальовують уламки від російських ракет в замку Сент-Міклош

- Друг нашого замку, який наразі працює в Дипломатичній академії в Києві, запропонував об’єднати художників довкола розписів уламків російських ракет, зібраних на місцях ударів по мирних містах України, – розповідає Йосип Бартош. – Згодом у нас у гостях був тодішній міністр МЗС Дмитро Кулеба, і ми довго говорили про майбутні виставки таких робіт і про те, чи можуть, насправді, художники змінити суть предмету, який вбиває – і перевернути її суть на мистецьку? Зробити із жахливого прекрасне? Я тоді подумав і сказав, що можуть. І ми взялися за цю роботу.

Йосип Бартош розповідає, що їм у студію при замку передали кілька десятків великих (часом у людський зріст) та менших шматків розірваних ракет.

- Ми їх розбирали, обирали підходящі за формою та фактурою (деякі ракети просто металеві, а деякі росіяни обробляють спеціальним покриттям, аби їх не фіксували радари – такі не підходять для художнього розпису) і почали працювати. Це була команда із понад десяти художників, – каже Бартош. – Ми з дружиною Танею Бартош, наші друзі – професійні художники, художники з Мукачівського драматичного театру, діти, які навчаються в нашій мистецькій школі при замку... Також долучилися люди, що вимушено переїхали до нас на Закарпаття із зони бойових дій та тут почали малювати.

Йосип Бартош каже, що завдяки цьому проєкту він згадав, що є художником – бо не малював вісім років…

КОЖЕН ХУДОЖНИК ОБИРАВ СЮЖЕТ, Я НАПИСАВ АДАМА І ЄВУ

Цікавлюся у митців, що вони зображали на уламках: щось на кшталт квіточок та пташок, як це роблять волонтери, коли розписують тубуси для лотерей під збори?

- Ні, кожен з нас мав свою тему, яку обирав, кожен митець творив свій сюжет. А діти – так, малювали квіточки і пташок. Я обрав для своєї роботи історію Адама і Єви, назвав її «Початок».

- Тобто початок – це створення людини, а ракета – це те, що приносить людині кінець?

- Не тільки. Це моє особисте відчуття природи цієї війни як природи будь-якого зла – в нашій культурі воно починається від біблійного сюжету про гріхопадіння Адама і Єви. Якщо брати біблійний сюжет, то причетність людської природи до зла, схильність людей піддаватися злу – ось те, що нас привело до цієї ракети. Треба дивитися глибше, в корінь людської природи, і там її змінювати, – розказує художник.

Його дружина Тетяна обрала інший сюжет.

- Вона показала як Україна, будучи в такому подавленому стані, нині розправляє свої крила і возноситься до небес. Вона намалювала таку метафору Перемоги.

БАТЬКО З КРИЛАМИ Й НІМБОМ

Йосип Бартош знайомить мене із Ксенією Швец. Каже, мов, ти обов’язково маєш з нею поговорити – вона намалювала особливу роботу.

Ксенія Швец з портретом батька В'ячеслава Патрона Швеца, який загинув під Бахмутом 

- Узагалі, я робила дві роботи, – розповідає Ксенія. – Одну – на уламкові крилатої ракети, іншу на якійсь, яку навіть не знаю. Одну назвала «Рабів до раю не пускають» – там зображена молода дівчина, яка рве на собі триколірний ланцюг. Повністю портрет не промальований, бо ця дівчина уособлює всіх нас, в ній кожен може побачити й упізнати себе. Інша моя робота, – Ксенія трохи затинається, – називається «Український ангел-охоронець». Вона – про мого батька. За основу я взяла фото свого тата – він загинув 3 січня 2023 року. Владислав Швец на псевдо «Патрон». Я теж зробила так, що його лице закриває балаклава та окуляри – так у ньому зможуть впізнати свого янгола й інші люди, які втратили на війні батьків, чоловіків, синів, братів, друзів… На мечі, який тримає тато, зобразила молот Тора – батько любив скандинавську міфологію, він був в «Азові», там усі її люблять... Ну і ще в нього є крила. І німб.

- Про німб розкажи, – радить збоку Йосип Бартош. – Їй довелося пояснювати цю деталь нерозумним людям.

-  Навіть не знаю, як це пояснити. Я передала своє розуміння цього – що наші рідні, які загинули на війні, долучаються до небесного воїнства і тепер звідти нас захищають. Вони – янголи, небесні воїни.

- Не тільки, – додає Йосип Бартош. – Справді, виходячи з церковного канону, у нас не прийнято зображати німб на людях, які не визнані церквою святими.  Утім, якщо ми візьмемо нашу європейську культуру, котра походить з грецької, – то Ксенія мала повне право це зробити. Бо люди, чоловіки і жінки, котрі захищають свою землю і падають у бою, – вони є святими. Вони віддали своє життя усвідомлено – заради своєї землі, свободи, життя інших людей – тобто, заради вищої мети. Тому хоча вони офіційно не визнані святими церквою – вони «автоматично» святі. Так їх трактує наша людська традиція: не просто герої, вони є святі, адже за життя сягнули більшого, ніж може людська сутність.

Укрінформ писав про Владислава Швеца – він відомий на Закарпатті громадський діяч.

- Тато до повномасштабної війни волонтерив, допомагав військовим, а з початком вторгнення разом із "Карпатською Січчю" воював на Київщині. Далі влітку 2022-го офіційно став до лав ЗСУ. Займався військово-патріотичним вихованням молоді, був головою закарпатського осередку гри «Сокіл-Джура», також «Джура-прикордонник» та «Джура-десантник». Зараз на Закарпатті на його честь проводять військово-патріотичні змагання «Карпатський щит» пам’яті «Патрона». Уж два роки підряд є ця гра. Проводимо її у вересні, у Колочаві, минулого року долучалися вже не тільки закарпатські команди, а й з інших областей України. Багато вихованців тата також сьогодні в ЗСУ, вони пішли його шляхом, я слідкую за ними, доначу їм на збори. Більшість теж, як і батько, долучилися до корпусу «Азов», – каже Ксенія.

АРХАНГЕЛ МИХАЇЛ ТА ПРОРОЦТВО ДУДАЄВА

Художниця Марина Чопей розповідає про свою роботу. Вона зробила кілька таких, на одному із уламків зобразила архангела Михаїла.

Марина Чопей та її інтерпретація слів Джохара Дудаєва про те, що росія впаде тоді, коли зійде українське сонце

- Це був цікавий досвід для мене як художниці – розписати уламки зброї. Дивні були відчуття: до нас у країну із цією зброєю прийшли нас убивати, а ми з неї робимо витвір мистецтва... Ця робота з архангелом на першій нашій виставці в Києві в Дипломатичній академії була на постері. Ось інша – тут Бог у небі тримає руки, у них сонце. Жовте. А під ним блакитне небо. Це кольори нашого прапора. Я тут переосмислила слова Джохара Дудаєва про те, що росія впаде тоді, як зійде українське сонце, – ділиться Марина.

Робота Марини Чопей на виставці / Фото з архіву Марини Чопей

Художниця розповідає, що перша виставка робіт їхньої команди була у 2023-му в столиці України – до річниці звільнення Києва.

Уламок російської ракети, "складений" від розриву у сувій - на ньому відтворили слова українського гімну

- Далі ми ці уламки возили вже двічі в Європу, зараз готуємо наступні роботи і буде ще одна виставка, в Німеччині. Цієї весни я була з роботами у Вілліху на кордоні з Голландією. Цікаво, що кілька разів мали перипетії з вивозом робіт. Перша виставка мала бути в Англії у 2023 році, але ми не змогли тоді вивезти розмальовані уламки через жоден із кордонів – ані через польський, ані через словацький та угорський. То був період, коли поляки, а за ними й інші блокували вантажівки на українських кордонах.

Українська "Мрія" на уламку російської ракети

Мисткиня розповідає, що водій авто тоді, маючи на руках документи, вертався з-під кордону у Львів, дооформляв ще якісь декларації, але зрештою так і не виїхав: при крайніх спробах на угорському кордоні йому відмовили, аргументуючи тим, що «це зброя і вона може вибухнути».

Марина Чопей з розмальованими уламками в замку

- Але це не зброя! – каже Марина. – Це артефакти – уламки справжніх ракет, які падають на голови українців від росіян, уламки, які вбивають мирних жителів, руйнують міста. Коли глядач у Європі бачить їх, це справляє дуже велике враження. Люди розуміють, що це – не бутафорія, це справжнє знаряддя вбивства – перетворене українськими художниками на витвір мистецтва.

СВІТ МАЄ ЦЕ БАЧИТИ

Марина розповідає, що у 2023-му, коли роботи не змогли вивезти, їх відфотографували і вивезли вже як постери. Так їх уперше і представили європейському глядачеві.

- Коли готувалася виставка уже цієї весни, – каже Йосип Бартош, – я пішов в угорське консульство і попросив поважного консула особисто глянути на наші роботи та переконатися, що ці уламки – не «зброя, яка може вибухнути», а мистецькі роботи, і що їдуть вони в Європу на виставу з єдиною метою – показати людям правду про цю війну. Після прохання про сприяння вони виїхали за межі України.

Марина Чопей, яка супроводжувала роботи на виставку в Німеччину, каже, що на кордоні митники довго фотографували уламки, були максимально здивовані, радилися, кудись дзвонили – але зрештою роботи змогли виїхати та бути представленими в ЄС.

Замок Сент-Міклош - замок, де знаряддя вбивства перетворили на витвори мистецтва

Зараз художники із замку Сент-Міклош готуються до чергової виставки в Німеччині. Вона запланована в Дюссельдорфі у листопаді. Йосип Бартош говорить, що надалі планують везти їх по інших країнах світу.

- Вони вже давно мали бути в Маямі та в Катарі, – каже він.

Там це мають бачити.

Тетяна Когутич, Ужгород

Фото авторки та з архіву Марини Чопей



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Виталий Козловский выплатил долг Кондратюку и громко вернулся на сцену
Gloss
2025-05-12T16:52:12Z
Надувная Ким Кардашьян появилась в центре Нью-Йорка на Таймс-сквер
Gloss
2025-03-05T16:12:56Z
Россияне украли песню Златы Огневич и используют ее на пропагандистских мероприятиях
Gloss
2025-02-27T15:25:00Z
Потап дал 3-часовое интервью Дудю: репер утверждает, что помог Украине на 100 миллионов гривен
Gloss
2025-02-10T15:03:53Z
20-летняя модель завоевала титул «Мисс Украина 2024»: она представит страну на конкурсе «Мисс Мира»
Gloss
2024-12-06T16:30:50Z
В сети рассекретили имя мужчины, который должен был стать героем шоу «Холостяк-13» вместо Терена
Gloss
2024-11-29T17:16:39Z
Украинский Щедрик стал частью новогодней рекламы Chanel
Gloss
2024-11-22T16:13:24Z
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 8 от 19.04.2025
InfoHome
2025-04-27T07:06:58Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 7 от 12.04.2025
InfoHome
2025-04-21T08:30:48Z
Louis Vuitton в Пасхе выпустили шоколадную сумку в форме яйца: цена впечатляет
Gloss
2025-04-04T13:51:43Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 3 от 15.03.2025
InfoHome
2025-03-24T09:39:51Z
Хроматическая революция Лары Джулиан: Год тихой силы и расколотого великолепия
Ukraine Art News
2025-03-23T19:00:55Z
Любимая музыка короля: Чарльз III поделился своим личным плейлистом
Gloss
2025-03-18T16:15:49Z
Crocs выпустили пушистые и глазастые тапки в коллаборации с «Корпорацией монстров»
Gloss
2025-02-07T17:12:54Z
МастерШеф 14 сезон. Випуск 18 від 28.12.2024
InfoHome
2025-01-08T16:45:55Z
Balenciaga представила очень минималистичную обувь The Zero
Gloss
2024-12-04T18:36:54Z
Украинский трейлер комедийного боевика «Шпионка на свадьбе»
KinoFilms
2025-05-12T11:48:33Z
Украинский трейлер хоррор-триллера «Опасное животное» с Джайем Кортни
KinoFilms
2025-05-12T08:30:43Z
Netflix показал тизер финального сезона «Игры в кальмара»: дата премьеры
Gloss
2025-05-06T10:37:20Z
Украинский трейлер комедии «Роузы» с Бенедиктом Камбербетчем
KinoFilms
2025-05-02T09:07:07Z
Украинский актер Богдан Бенюк призвал бить детей за русский язык
Gloss
2025-05-01T14:58:21Z
Netflix показал трейлер второго сезона «Уэнсдэй»: дата премьеры
Gloss
2025-04-24T17:43:01Z
Украинский трейлер фильма «Сны с тобой»
KinoFilms
2025-04-18T12:00:37Z
Украинский трейлер хоррор-комедии «Балконетки»
KinoFilms
2025-04-18T11:30:54Z
HBO объявил первых актеров сериала о Гарри Поттере: новые Дамблдор, Снейп, Хагрид и другие
Gloss
2025-04-15T14:16:00Z
Празднование на природе: идеи для любого времени года
Gloss
2025-05-13T06:40:26Z
Вкусная и дешевая намазка к бутербродам на пасху. Не успевала подавать на стол
InfoHome
2025-04-09T16:54:38Z
5 альтернативных видов спорта
Men's Life
2025-03-31T07:33:45Z
16 удивительных мест, которые стоит увидеть своими глазами
Men's Life
2025-02-04T10:24:53Z
Гольф на снегу
Men's Life
2024-12-30T20:57:37Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
Ученые доказали, что грибы шиитаке повышают иммунитет и борются с раком
Men's Life
2025-05-12T07:21:51Z
Йогурты с пробиотиками защищают от депрессии
Men's Life
2025-05-12T07:21:51Z
Скалолазание: экипировка и снаряжение
Men's Life
2025-05-09T07:06:45Z
Найден идеальный напиток для завтрака
Men's Life
2025-05-07T13:51:40Z
Семейные конфликты на 34% увеличивают риск сердечных заболеваний
Men's Life
2025-05-07T13:51:40Z
The science of sleep: Bedding Envy’s insights on how bedding affects rest
Elle
2025-05-06T13:03:59Z
Люксовое разочарование: блогер рассказала о минусах эксклюзивного авто за 350 тысяч долларов
Gloss
2025-05-06T12:25:15Z
Новый рейтинг доверия украинцев возглавил Залужный: кто на последнем месте
Gloss
2025-05-06T11:13:00Z
Across stage and studio: Shivani Kokkonda is defining what it means to be a designer today
Elle
2025-05-06T10:15:48Z
В Словакии готовят к серийному производству спорткар Air Car 2, который превращается из авто в самолет за 80 секунд
Gloss
2025-05-12T18:10:04Z
Design beyond boundaries: inside the world of Junchao Yang
Elle
2025-04-18T10:42:58Z
Состоялся второй в истории женский полет в космос: Кэти Перри и еще 5 девушек на борту New Shepard
Gloss
2025-04-15T15:52:11Z
Лучшие онлайн казино Европы 2025 года: 10 лучших европейских сайтов казино по оценкам экспертов
Хмарочос
2025-03-25T09:51:56Z
Не отличить от мясных: Если рыбные котлеты то только так
InfoHome
2025-05-09T13:09:51Z
Очень вкусный завтрак! Так яйца вы ещё не готовили. Простой и быстрый рецепт на завтрак. Рекомендую!
InfoHome
2025-05-09T13:09:51Z
Мы съели сердечки быстрее, чем шашлык! Вот это да
InfoHome
2025-05-06T10:45:45Z
Самые вкусные сырники из творога без муки, манки, крахмала
InfoHome
2025-05-03T06:57:59Z
Эти фрикадельки тают во рту! Лучший рецепт Фрикаделек с овсяной кашей в мультиварке
InfoHome
2025-05-03T06:55:06Z
Невероятно вкусный ужин для всей семьи. Так готовлю макароны 3 раза в неделю! Очень вкусно и быстро!
InfoHome
2025-05-03T06:55:05Z
Куриные крылышки на сковороде без фритюра за 30 минут
InfoHome
2025-05-02T06:42:59Z
Капуста с яйцами вкуснее мяса! Я готовлю так капусту каждую неделю! Простой и вкусный рецепт капусты
InfoHome
2025-05-02T06:42:58Z
Пирог Яблочный взрыв вкуснее торта, еще один быстрый рецепт вам в копилочку
InfoHome
2025-05-02T06:42:58Z