MY.UAСтатті
День вишиванки чи вишитої сорочки? Як українці назвали вишиту сорочку вишиванкою
День вишиванки чи вишитої сорочки? Як українці назвали вишиту сорочку вишиванкою

День вишиванки чи вишитої сорочки? Як українці назвали вишиту сорочку вишиванкою

День вишиванки має вайб запалу молоді. Свято народилося 2006 року в студентському колі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Майбутній політолог Ігор Житарюк час від часу вдягав вишиту сорочку на пари. Його однокурсниця Леся Воронюк звернула на це увагу й запропонувала обрати один день, усім прийти на пари у вишиванках і зробити спільне фото. Згодом це стало традицією факультету, університету, українського студентства, всієї країни та зрештою українців у всьому світі. Нині свято відзначають багато з тих, хто підтримує боротьбу України за незалежність, державність, уболіває за перемогу у війні проти російської агресії. Від звернення «вдягни вишиванку на пари» народилася назва події — «День вишиванки», яка стала святом — Всесвітнім днем вишиванки.

Традиція, народжена й названа буковинською молоддю, час від часу викликає диспути через назву. Етнографи та фольклористи звернули увагу на те, що носії традиційної української культури ХІХ — початку ХХ століття не називали вишитого одягу «вишиванками». Натомість слово «сорочка» було у вжитку українців за часів Російської та Австро-Угорської імперій.

Коли українці почали називати вишиту сорочку вишиванкою?

Найдавнішим джерелом, у якому зафіксовано побутування цього слова в українській мові, є українсько-російський словник 1855 року. Його упорядкував Олександр Афанасьєв-Чужбинський і видав у Санкт-Петербурзі під назвою «Словарь малорусскаго наречия». У Словнику подано два значення слова вишиванка (з наголосом на другий склад): перше — вишивка загалом, друге — жіноча вишита сорочка, яку ще можуть називати вишиваночка.

«Словарь малорусскаго наречия»
«Словарь малорусскаго наречия»

Знайшлося слово «вишиванка» і в українській драматургії кінця ХІХ століття. З 1884 року з дозволу цензурного комітету та місцевої губернської влади ставили п’єсу Ольги Косач «Світова річ». Надрукувати цей твір українською мовою Ольга Петрівна, знана за літературним псевдонімом Олена Пчілка, змогла тільки 1908 року, оскільки в 1876–1905 роках діяв Емський указ про заборону українських друкованих видань. В одній зі сцен цієї комедії Домаха (ключниця пана Павлущенка) звертається до Марії (молодиці, яка служить у пана Красовського): «…і вишиванку нап’яла, й намиста поначіпляла» [Олена Пчілка. Світова річ. Рідний край. 1908. №31. С. 8].

Олена Пчілка / Wikipedia

Наприкінці ХІХ — початку ХХ століття слово «вишиванка» було у вжитку в славетній родині Косачів. Цим словом позначали оздобу вишивкою на різних речах. Леся Українка, перебуваючи в Криму на лікуванні, в листі до матері 1898 року просила вислати сорочку з подільською вишиванкою, щоби справити подарунок її лікарю з Ялти, пану Дерижанову: «Може, трапиться той чоловік, що продає срібні подольські вишиванки, то купи їх (самим сріблом шитих, без шовку і золота) на одну мужеську сорочку і пришли її, коли можна, пошиту, бо тут, не маючи машини, пошити трудно. П. Дер[ижанов] побачив якось мою блузку з срібною вставкою і прийшов від неї в нестям великий, все повторяв: «Ото якби мені таку сорочку на літо!» Мені ще тоді прийшла ідея, що слід би подарувать йому таку сорочку, тепер же воно й зовсім годиться, — буде дарунком пацієнтки». [Леся Українка. Повне академічне зібрання творів: у 14 томах. Т. 12. Луцьк: ВНУ. С. 120.].

Леся Українка, Зібрання Творів У 12 Томах

Слово «вишиванка» як синонім вишиття на виробах можна знайти в українських журналах і газетах після 1905 року, коли нарешті з’явилася можливість друку українською мовою. Гортаючи часопис «Рідний край», читаємо: «…вишиванки «вирізуванням» уявляють собою справжні мистецькі твори», «крамниця займає шість кімнат, цілком заповнених вишиванками, виробами ткацькими», «продають тих вишиванок на сотні й тисячі рублів». Тільки 1912 року Олена Пчілка змогла написати українською мовою передмову до четвертого перевидання її альбому «Українські узори», яка починається зі слів: «Українські вишиванки й тканки вславились своєю красою».

Українські узори

Згодом з’являються етнографічні та мистецтвознавчі розвідки українських вчених Стефана Таранушенка, Віри Білецької, Ніни Заглади та інших про вишиванки в значенні вишивки. Навіть у художньому україномовному романі для юнацтва Василя Короля-Старого «Чмелик» фігурує це слово — «чудова вишиванка» роботи Гретхен, «тільки не вишиванка» з Японії, «народнє мистецтво — килими, вишиванки». Коли ж ідеться про одяг, то письменник пише «вишивана сорочка». [Королів-Старий В. Чмелик. Київ; Прага: Політики. С. 186, 190, 307.]

Слово «вишиванка» було знаним і серед буковинців. Ірина Вільде в романі «Сестри Річинські» описує «забуті сестрами, недокінчені вишиванки». Водночас для її героїні особливе значення мала українська вишивка: «навіть блузку вишивану скинула з себе… відреклась єдиної приємності в моєму житті» [Вільде І. Твори в п’яти томах. Т. 3. Сестри Річинські. Київ: Дніпро, 1987. С. 127, 258.]

Поєднав сорочку з вишиванкою талановитий поет Андрій Малишко. Це сталося під час Другої світової війни. Він працював військовим кореспондентом і написав вірша зі словами:

«Я сорочку знайду вишиванку

І надіну, як хлопчик, радий».

Поетичний твір було опубліковано 1946 року в збірці про війну «Чотири літа».

Вже на початку 1960-х років вишиванка стає особливим символом, що несе українські сенси. В газеті «Молодь Черкащини» з’являється рубрика «Вишиванка». Українці творили свою культуру, вишивали сорочки, писали вірші, співали пісні. Була українська ідентичність, була й тема вишиванки. Саме культурне життя, поетичне, музичне, а також кіно сприяли появі феномену сорочки-вишиванки, а зрештою просто вишиванки.

1962 року відбулася прем’єра музичної комедії «Їхали ми, їхали…». Фільм був орієнтований на аудиторію всього Радянського Союзу, знятий російською мовою на Київській кіностудії імені Олександра Довженка. Великий успіх мала україномовна пісня «Вишиванка» на слова Миколи Сома та музику Оскара Сандлера у виконанні бандуристок Ніни Павленко, Неллі Бут і Валентини Третякової. Тоді прозвучали слова:

«Я піду в неділеньку на гулянку,

Подарую милому вишиванку.

Сердься, мій соколику, чи не сердься, —

Будеш ти носить її коло серця».

Незабутнім хітом стала народна пісня в музичній обробці Левка Дутківського «Ой, чорна, я си чорна». Пісня прозвучала у фільмі «Виступає ансамбль «Смерічка» під керівництвом Левка Дутківського». Зіркове виконання Аллою Зборлюковою, Василем Зінкевичем і Назарієм Яремчуком пісні зі словами «Іванко, та й Іванко, сорочка-вишиванка» одразу зробило її мегапопулярною. Та геть інша доля спіткала сам фільм і гурт «Смерічка».

Фільм зняла естонська телестудія 1975 року. За спогадами Левка Дутківського, його тільки раз показали по Центральному телебаченню і жодного разу — на українському екрані [Сайт Сторінки пам’яті Володимира Івасюка]. Після прем’єри колектив «Смерічки» почали критикувати на партійних зборах, хоча самі учасники не були комуністами. Радянська влада «забанила» цю чудову музичну стрічку. В Україні залишилася тільки одна плівка низької якості із записом відео. Картину оцінили за кордоном, естонці змогли продати її до 16 країн.

Чому фільм не сподобався офіційній російсько-радянській владі? Можливо, тому що занадто яскраво й модерно в ньому представлена українська культура. Можливо, через те, що його зняла талліннська кіностудія, а не московська. Попри все українська сорочка-вишиванка через пісню стала символом збереження української ідентичності навіть тоді, коли не можна було вголос заявляти про українство як національну ідею.

У перший рік російського повномасштабного вторгнення в Україну художник-ілюстратор Андрій Єрмоленко розмістив у мережі Facebook орнамент «Герої не вмирають» зі словами: «Український піксель, вишиванка, створена війною, здається, що це хаос війни, але в цьому є алгоритм, який оберігає життя». Український піксель став символічним оберегом-вишиванкою для нашої країни. Зберегли вишиванку — збережемо й Україну.

Andriy Yermolenko / facebook



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Колишня дівчина Шона Diddy Комбза Кессі Вентура заявила в суді, що він її зґвалтував та заплатив $20 млн за мовчання
Ukraine Art News
2025-05-15T13:12:50Z
Віталій Козловський випустив перекладений українською хіт "Пінаколада"
Ukraine Art News
2025-05-14T16:21:35Z
Музикант і військовий Женя Галич з О.Torvald випустив дебютний сольний трек "Ліфт"
Ukraine Art News
2025-05-14T12:51:40Z
За споживанням російського контенту часто не стоїть якась українофобія, іноді це протест, - Жадан
Ukraine Art News
2025-05-14T12:12:53Z
"Я не на бойовій посаді": Жадан про службу в бригаді НГУ "Хартія"
Ukraine Art News
2025-05-13T17:00:44Z
«Євробачення-2025»: хто з виконавців дотичний до росіян
Ukraine Art News
2025-05-13T12:10:30Z
Віталій Козловський виплатив борг Кондратюку та гучно повернувся на сцену
Gloss
2025-05-12T16:52:12Z
Перед півфіналом букмекери оновили прогнози результатів Євробачення. Що пророкують Україні
Ukraine Art News
2025-05-12T12:06:51Z
"Результат буде достойний": оглядач Євробачення Дехтярьов про шанси українського Ziferblat у фіналі конкурсу
Ukraine Art News
2025-05-12T04:00:55Z
"Жадан і Собаки" та "Курган & Agregat" випустили спільну пісню "Холодна гора"
Ukraine Art News
2025-05-15T17:15:52Z
Atlas Festival 2025 оголосив про скасування виступу Макса Барських
Ukraine Art News
2025-05-15T15:43:07Z
У Ризі з благодійним концертом виступила капела бандуристів імені Майбороди
Ukraine Art News
2025-05-15T15:30:56Z
У Вінниці відкрили виставку вишиванок загиблих захисників «Їх вдягали герої»
Ukraine Art News
2025-05-15T15:12:37Z
В Естонії проведуть щорічний фестиваль «Вишиванка об’єднує»
Ukraine Art News
2025-05-15T14:03:46Z
Книжковий Арсенал — 2025: що відомо про фестиваль
Ukraine Art News
2025-05-15T13:24:45Z
З початку повномасштабного вторгнення Росія вбила 204 українських митців та 107 медійників
Ukraine Art News
2025-05-15T12:00:49Z
У столиці Казахстану відкрили «Українську книжкову поличку»
Ukraine Art News
2025-05-15T11:27:49Z
У Всесвітній день вишиванки: засновниця свята Леся Воронюк у Вашингтоні презентує колекцію "Окупована спадщина"
Ukraine Art News
2025-05-15T11:00:56Z
Аль Пачіно долучився до акторського складу біографічного фільму "Мазераті: Брати"
Ukraine Art News
2025-05-15T17:15:51Z
Зʼявився трейлер фільму "Супермен" від режисера Джеймса Ґанна
Ukraine Art News
2025-05-15T14:15:45Z
Netflix продовжив серіал "Бріджертони" на 5-й і 6-й сезони
Ukraine Art News
2025-05-15T13:42:37Z
Зірка серіалу "Шьоґун" Космо Джарвіс зіграє головну роль радянського диктатора у байопіку "Молодий Сталін"
Ukraine Art News
2025-05-15T11:36:42Z
На фронті загинув телеведучий і актор Максим Неліпа
Ukraine Art News
2025-05-15T08:30:59Z
Вихід приквелу "Гри престолів" "Лицар семи королівств" перенесли на 2026 рік
Ukraine Art News
2025-05-15T07:15:54Z
Найкращі фільми режисера Франсуа Озона, топ-5
Ukraine Art News
2025-05-14T17:54:38Z
Помер триразовий лауреат "Оскара" режисер і сценарист "Супермена" та "Бонні і Клайда" Роберт Бентон
Ukraine Art News
2025-05-14T17:00:49Z
Фільм Сари Джессіки Паркер про українську балетну трупу та ветерана Терена "Перший ряд" покажуть в Україні
Ukraine Art News
2025-05-14T14:30:46Z
Доля дуже зло посміялася з кремлівського маніяка
Ukraine Art News
2025-05-15T21:30:54Z
Обіймашки за вишиванки: Укрзалізниця 15 травня даруватиме бонуси пасажирам
Ukraine Art News
2025-05-15T01:00:51Z
Українські аудіогіди працюють у 53 країнах – Зеленська
Ukraine Art News
2025-05-12T13:36:53Z
Відчути Одесу: 5 книжок, які влаштують подорож українським містом
Elle
2025-05-12T11:57:43Z
Заміський Парк тварин «ХІІ Місяців» відкриває 10-й ювілейний сезон
Хмарочос
2025-05-12T09:16:34Z
Трускавець 1920–1930-х років: фото в деталях
Photo Lviv
2025-05-12T05:12:46Z
Як зберігати пам’ять про жертв — і не застрягнути в жалобі
Ukraine Art News
2025-05-11T15:04:13Z
Кава у Львові: історія, традиції та сучасність
Photo Lviv
2025-05-11T05:12:43Z
Що треба знати про найбільший транспортний хаб Європи: не лише аеропорт, а й мережа швидкісних залізниць
Хмарочос
2025-05-08T12:24:51Z
Під дощем — у вишиванках: як кияни відзначали День національного вбрання
Ukraine Art News
2025-05-15T22:09:47Z
Історії крізь обличчя: у Києві згадали рятівників євреїв часів Голокосту
Ukraine Art News
2025-05-15T14:48:40Z
На Львівщині відкрили кримськотатарський культурний центр
Ukraine Art News
2025-05-15T13:42:39Z
Євробачення-2025: де дивитися другий півфінал та як голосувати
Ukraine Art News
2025-05-15T10:16:03Z
Заходи до Всесвітнього дня вишиванки пройдуть у понад 30 містах Канади
Ukraine Art News
2025-05-15T10:04:14Z
Я вірю, що доживу до моменту, коли Харків стане цілком україномовним, - Жадан
Ukraine Art News
2025-05-14T22:30:44Z
За програмою єКнига придбали майже 215 тис. книжок, найпопулярнішою стала "Покинь, якщо кохаєш" Коллін Гувер
Ukraine Art News
2025-05-14T13:45:42Z
Андрій Білоус звільнився з посади художнього керівника Київського академічного Молодого театру
Ukraine Art News
2025-05-14T10:48:45Z
У Словаччині готують до серійного виробництва спорткар Air Car 2, який перетворюється з авто на літак за 80 секунд
Gloss
2025-05-12T18:10:04Z
Виробники пластику просувають ідеї «екологічної переробки», хоча знають, що це технічно неможливо – The Guardian
Хмарочос
2025-05-12T12:10:13Z
Зіркові голоси на касах: як «Аврора» покращує настрій своїм покупцям
Хмарочос
2025-05-12T06:58:07Z
У стилі TikTok: Netflix тестуватиме стрічку вертикальних відео у своєму мобільному додатку
Ukraine Art News
2025-05-11T15:25:03Z
На оборонній виставці у Греції українська компанія представила надводний безпілотник Seawolf
Ukraine Art News
2025-05-09T20:49:15Z
Вчені створили прозорі сонячні панелі. Звичайні вікна зможуть генерувати електроенергію
Хмарочос
2025-05-09T08:13:26Z
Thank you, next! Розповідаємо про великі кадрові перестановки в модних брендах
Elle
2025-05-08T14:01:30Z
У Відні пасажири трамваїв почали розвозити посилки
Хмарочос
2025-05-07T10:29:27Z
Сирники з лекваром: готуємо українську страву за 20 хвилин
Elle
2025-05-12T11:00:56Z
Сезонний рецепт: найсмачніший кіш зі спаржею
Elle
2025-05-09T18:34:08Z
Ідеальні літні сніданки
Krasinfo
2025-05-07T11:50:46Z
Великоднє меню: дуже смачна домашня куряча ковбаска
Elle
2025-04-18T18:10:02Z
Дуже смачна великодня паска з родзинками, в'яленою журавлиною та вишнями за французьким рецептом
Elle
2025-04-18T17:21:41Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Стефано Антоніоллі ділиться рецептом пасти араб’ята
Elle
2025-04-17T16:04:05Z
Найсмачніша вишнева healthy-паска
Elle
2025-04-15T19:45:58Z
Найсмачніша сирна паска за рецептом Тіни Кароль
Elle
2025-04-14T12:37:00Z
Соус песто із соняшниковим насінням: покроковий рецепт
Elle
2025-04-09T16:54:57Z