MY.UAСтатті
УПЦ МП в очікуванні кінця — війни чи власного існування
УПЦ МП в очікуванні кінця — війни чи власного існування

УПЦ МП в очікуванні кінця — війни чи власного існування

На дванадцятий рік війни й через три роки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну керівництво Української православної церкви сподобилося пояснити своїм вірянам і всім іншим, «чому ми більше не МП». Митрополит Київський Онуфрій підписав «Звернення з нагоди третьої річниці» Собору УПЦ МП у Феофанії. Саме третьої. Ні перша, ні друга річниці чомусь не удостоїлися такого документу.

Дорога ложка до обіду, а обід в УПЦ МП — за власним розкладом. Аж ніяк не дивно, що нинішнє «Звернення» збіглося із закінченням строку, відведеного законом організаціям УПЦ МП на «ліквідацію ознак афілійованості з іноземним керівним центром». Днями глава Держслужби з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) Віктор Єленський нагадав про те, що всі асоційовані з Росією церковні організації буде ліквідовано. Також у ДЕСС анонсували перевірку Київської митрополії УПЦ МП.

Дзвіночок. Чи радше дзвін на сполох. Три роки Київська митрополія утримувалася від роз’яснень. І навіть останні дев’ять місяців вона, на жаль, витратила марно — якщо судити з формулювань «Звернення».

Цей документ справляє дивне враження. На перший погляд, це відносно чітке роз’яснення того, що відбулося на Соборі у Феофанії. Але воно не розвіює сумнівів. Навпаки, породжує безліч нових.

Почати хоча б із того, як у «Зверненні» визначається статус Собору. В ньому акцентується, що це був легітимний Собор, оскільки в ньому взяли участь усі церковні страти — миряни, єпископи, ченці. Усіх формальностей і регламентів було дотримано. Але бракує одного слова, яке багато чого розставило б на свої місця. Замість того щоб назвати Собор «помісним» — що було б природно для автокефальної помісної церкви — його чомусь назвали «повноцінним».

Перераховуючи рішення Собору, що свідчать про «канонічну самостійність» УПЦ МП, у документі згадується, що митрополит Київський припиняє своє членство у Священному Синоді РПЦ. Це робить йому честь, безперечно. Але, як показала практика, це не поширюється на інших єпископів УПЦ МП, які й далі брали участь у різних московських (зокрема антиукраїнських) заходах, відвідували Білокамінну й навіть не вважали за потрібне ховатися від камер. Київська митрополія реагувала на ці явні порушення дисципліни та колабораціонізм приблизно ніяк. І це можна зрозуміти: в рішеннях собору йшлося лише про предстоятеля. За єпископами, вочевидь, зберігається повна свобода дій.

Те ж саме можна сказати й про рішення «не поминати патріарха Кіріла». Воно спричинило багато пересудів, але на практиці не змінило нічого. Кожна парафія ухвалювала (й донині ухвалює) сама для себе рішення, поминати чи ні. Але таке рішення парафіян і священника іноді зазнає протидії з боку єпископа. Відомий випадок, коли священники, які не поминали патріарха, через таке рішення парафії наражалися на неприємності. А от про єпископський гнів стосовно тих, хто й далі його поминав, нічого не чутно. Отже, й рішення Собору «не поминати» залишилося декоративним, оскільки його втілення в життя церковне керівництво не забезпечило. А це знову ставить під питання статус Собору у Феофанії: то це був помісний собор, головний орган управління церквою, рішення якого є законом? Чи просто «екстрене засідання», рішення якого можна спустити на гальмах залежно від настроїв єпископа, священника, церковної десятки?

Ще одна двозначність «Звернення» стосується заснування парафій за кордоном для опікування українськими біженцями. Таке рішення справді ухвалили. І якщо решта рішень «зависли» (хто хоче, виконує, хто не хоче, ігнорує), то проєкт «УПЦ МП у Європі» реалізують досить активно. Знаходяться й люди, й кошти, й храми. І хоча між експертами немає єдиної думки про те, наскільки активну участь бере в цьому РПЦ, безсумнівним є одне: за кордоном УПЦ МП не просто «опікується паствою» — вона зберігає вірність цієї пастви «канонічному» (тобто «русскому») православ’ю. Зберігає «русскій мір» у головах українських емігрантів. І байдуже, повернуться ці люди назад до України після війни чи так і залишаться на Заході — і там, і там вони збережуть зв’язок зі «Святою Руссю».

Найдивніший пасаж документа — про визнання з боку інших помісних церков: «Ми сподіваємось, що уся родина Автокефальних Помісних Церков морально підтримає нас, схвалить нашу канонічну незалежність та відзначить її належною відзнакою». Тобто йдеться тільки про моральну підтримку? А що означає «канонічна незалежність»? Автокефалія? Але це слово так і не прозвучало, й складається враження, що автори «Звернення» старанно уникають саме його. Тобто у «Зверненні» не згадується про претензії УПЦ МП на статус автокефальної помісної церкви, церкви-сестри для «усієї родини» автокефальних помісних церков.

Залишається незрозумілим, яка саме відзнака з боку світового православ’я в цьому контексті може вважатися «належною». На що саме сподівається митрополит Київський, який підписав це звернення? Так само залишається невідомим, чи було зроблено якісь практичні кроки назустріч цим надіям. Чи були заяви, адресовані світовому православ’ю? Так, були звернення — і до помісних церков, і до американських телеглядачів, і до дорогих лондонських адвокатів, і до американських лобістів — про «гоніння», порушення прав, необхідність «захистити канонічну церкву». Але тільки не про визнання автокефального канонічного статусу УПЦ-більше-не-МП.

Заради справедливості варто зазначити, що митрополит Онуфрій три роки тому цілком серйозно збирався це зробити — оголосити про повне й беззастережне відділення УПЦ від МП. Тому документи «на затвердження Собору» готували потай, під особистим керівництвом митрополита Київського, і доступ до них мали тільки наближені люди. Але все це залишилось у статусі «бажанок» предстоятеля УПЦ МП. Адже Собор не затвердив фактичного відділення. Промосковське лобі відбило спробу відірвати УПЦ від МП.

Шанс на велику гру на шахівниці світового православ’я, втрачений три роки тому, не з’явився й тепер, хоч би що заявляли в Київській митрополії. Не те що визнання автокефалії, УПЦ МП не здобуде навіть «моральної підтримки», про яку соромливо просить. Якби на місці патріарха Кіріла був хтось міцніший, з історії з «відділенням» УПЦ МП можна було б спорудити інтригу, здатну струснути трохи закостенілий православний світ. Дати, наприклад, своїм православним сателітам негласну вказівку визнати домагання УПЦ-більше-не-МП. Поділяй і пануй!

Але, на щастя, нинішній патріарх Московський — пристарілий кремлівський лакей. Йому не дозволено грати у власні політичні ігри й плести власні інтриги. Судячи з останніх зведень із «палати № 6», Москва запускає в маси міф про те, що «СРСР ніхто не скасовував», а отже, все, що Росія робить із Україною, це «внутрішнє питання» — тобто Україна належить Росії. У цьому контексті про «окрему» УПЦ й мови бути не може. Тим більше про санкцію на це з боку Московського патріарха, хоч гласну, хоч негласну.

Отже, звернення про «нашу автокефалію» з боку Київського митрополита — це розпачлива спроба викрутитися. Іще бодай трохи потягнути час. Може, вдасться протриматися до перемир’я, й тоді можна розраховувати, що питання про долю УПЦ МП в Україні заморозять, принаймні на час переговорів. От і міністр Лавров буквально днями заявив, що Росія доб’ється того, щоби «канонічне православ’я повернуло собі центральне місце» в Україні. От тільки дев’яти місяців, відпущених на перереєстрацію згідно із законом, не вистачило, щоб «дотягнути» до переговорів. Але, можливо, «Звернення» українська влада розцінить як жест доброї волі, й вирок — тобто ліквідацію Київської митрополії — іще трохи відкладуть.

Якщо вдасться «дотягнути» до переговорів, і МП в Україні одержить гарантії під тиском Кремля, то нинішнє «Звернення» виявиться проблемою тільки митрополита Онуфрія. Оскільки Собор УПЦ МП у Феофанії — хоч би який статус він мав — не затверджував «розриву з Москвою», відповідальність за «вільну інтерпретацію» його рішень і статусу можна буде повісити на одну людину — митрополита Київського Онуфрія, який поставив підпис під «Зверненням». Нічого страшного зі старцем, звісно, не зроблять. Урахують вік, авторитет, заслуги й мирно відправлять на спочинок. А замість нього поставлять когось відданішого.

Та навіть якщо УПЦ МП всіма правдами й неправдами вдасться пропетляти й вижити, її вплив на українських територіях зменшуватиметься. УПЦ МП ще довго не забудуть її ганебної позиції стосовно російської агресії. Цій церкві знадобилося десять років війни, три роки справжнісінького пекла (цього виявилося замало) й пряма загроза ліквідації, аби сказати бодай щось виразне про свій статус і ставлення до московського начальства (колишнього?). Але навіть тут не обійшлося без лукавства.



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Фредді Мерк’юрі була позашлюбна донька: подробиці з нової біографії
Ukraine Art News
2025-05-24T17:18:34Z
Костянтин Меладзе оголосив про закриття проєкту "ВІА ГРА"
Ukraine Art News
2025-05-23T14:54:35Z
У Києві прощаються з телеведучим і військовим Максимом Неліпою
Ukraine Art News
2025-05-23T11:30:56Z
Підозрюваного в нападі на чоловіка Кріса Брауна звільнили під заставу $6,5 млн
Ukraine Art News
2025-05-23T08:00:44Z
Раміль з "Курган & Agregat" освідчився коханій
Ukraine Art News
2025-05-22T12:36:57Z
Жерар Депардьє постане перед судом за бійку з італійським фотографом
Ukraine Art News
2025-05-21T13:24:39Z
Елтон Джон засудив уряд Великої Британії за плани навчати ШІ на музиці та творчому контенті
Ukraine Art News
2025-05-19T10:30:43Z
Трамп каже, що Тейлор Свіфт "більше не гаряча" після його заяви, що ненавидить її
Ukraine Art News
2025-05-17T00:15:34Z
Яким вийшов український павільйон на Венеційській архітектурній бієнале: розповідають куратори
Ukraine Art News
2025-05-16T21:09:35Z
Унікальні документи й артефакти: у Києві відкрили виставку про європейський вибір Мазепи
Ukraine Art News
2025-05-24T09:00:44Z
ФК "Карпати" долучиться до збору грошей на відбудову музею Шухевича
Ukraine Art News
2025-05-24T04:45:44Z
У Києво-Печерській лаврі відкрилася виставка артефактів доби гетьмана Мазепи
Ukraine Art News
2025-05-23T19:00:56Z
Репер Паліндром випустив пісню на вірш загиблого воїна Максима Далі
Ukraine Art News
2025-05-23T17:06:48Z
В Анкарі презентували альманах творів українських письменників в еміграції
Ukraine Art News
2025-05-23T17:00:54Z
У Варшаві школярі випробували україномовний аудіогід у музеї POLIN
Ukraine Art News
2025-05-23T16:00:45Z
Письменник Дністровий: Потрібно на державному рівні популяризувати героїв війни
Ukraine Art News
2025-05-23T15:57:40Z
"Наталка Полтавка" святкує 20-річчя на сцені Театру Франка
Ukraine Art News
2025-05-23T15:30:47Z
День Києва — 2025: які події варто відвідати
Ukraine Art News
2025-05-23T15:09:44Z
Каннський кінофестиваль оголосив переможців 2025 року
Ukraine Art News
2025-05-25T04:30:40Z
У Каннах через масштабне відключення 160 тис. осель залишились без світла, але церемонія закриття кінофестивалю відбудеться за планом
Ukraine Art News
2025-05-24T18:15:48Z
Історії героїв повинні стати взірцем у вихованні нового покоління українців - генерал-майор Гордійчук
Ukraine Art News
2025-05-24T15:39:35Z
Штучний інтелект в індустрії кіно: Google співпрацює з Дарреном Аронофскі
Ukraine Art News
2025-05-23T17:54:39Z
Френк Грілло став частиною кіновсесвіту DC
KinoFilms
2025-05-13T18:51:31Z
3 фільми про Україну, які покажуть у день відкриття Каннського кінофестивалю
Elle
2025-05-13T15:54:54Z
«Велика Елеанор»: сюжет та деталі про режисерський дебют Скарлетт Йоганссон
KinoFilms
2025-05-13T12:30:39Z
Відтепер — у Римі: перший погляд на пʼятий сезон серіалу «Емілі в Парижі»
Elle
2025-05-13T07:31:21Z
Схованка синефільської насолоди: програма DOCU/КОРОТКО 2025
Cineast
2025-05-13T00:37:01Z
Туристи скасовують поїздки до Японії через манґу, яка передбачає землетрус
Ukraine Art News
2025-05-20T17:30:50Z
Що варто знати про подорожі в українських реаліях: розкаже директорка з бренд-маркетингу Join UP! та SkyUp Маріанна Григораш на ELLE Active Forum
Ukraine Art News
2025-05-19T13:00:46Z
На Донеччині РФ зруйнувала унікальний пам’ятник дерев’яної церковної архітектури - Свято-Вознесенський храм
Ukraine Art News
2025-05-17T04:15:52Z
Доля дуже зло посміялася з кремлівського маніяка
Ukraine Art News
2025-05-15T21:30:54Z
Обіймашки за вишиванки: Укрзалізниця 15 травня даруватиме бонуси пасажирам
Ukraine Art News
2025-05-15T01:00:51Z
На Венеційській бієнале презентували візію відбудови Маріуполя
Хмарочос
2025-05-13T14:07:16Z
Панцерник, нора, теплиця: 10 житлових будинків, у яких спершу складно розгледіти будинки
Хмарочос
2025-05-12T15:36:53Z
Українські аудіогіди працюють у 53 країнах – Зеленська
Ukraine Art News
2025-05-12T13:36:53Z
Відчути Одесу: 5 книжок, які влаштують подорож українським містом
Elle
2025-05-12T11:57:43Z
Демони війни глухі до дзвону монет
Ukraine Art News
2025-05-25T04:00:42Z
Мінкульт тисне на керівництво "Софії Київської": громадський діяч Ємельяненко назвав причини й розповів про деталі
Ukraine Art News
2025-05-24T15:15:39Z
В Україні відзначають День слов’янської писемності та культури
Ukraine Art News
2025-05-24T12:42:44Z
Після звільнення звинуваченого в домаганнях Білоуса Молодий театр очолить Станіслав Мойсеєв
Ukraine Art News
2025-05-24T05:15:40Z
Київський Молодий театр очолить режисер Станіслав Мойсеєв
Ukraine Art News
2025-05-23T15:57:41Z
У Кишиневі закривають російський культурний центр
Ukraine Art News
2025-05-23T15:18:49Z
Австрієць JJ, який виступив за виключення Ізраїлю з Євробачення, заявив, що його неправильно зрозуміли
Ukraine Art News
2025-05-23T12:36:39Z
Бардаша, який продюсував "Гриби", Wellboy та Quest Pistols, заочно засудили до 10 років
Ukraine Art News
2025-05-23T08:30:46Z
Власник OnlyFans хоче продати платформу за $8 млрд, - Reuters
Ukraine Art News
2025-05-23T11:18:52Z
У Словаччині готують до серійного виробництва спорткар Air Car 2, який перетворюється з авто на літак за 80 секунд
Gloss
2025-05-12T18:10:04Z
Виробники пластику просувають ідеї «екологічної переробки», хоча знають, що це технічно неможливо – The Guardian
Хмарочос
2025-05-12T12:10:13Z
Зіркові голоси на касах: як «Аврора» покращує настрій своїм покупцям
Хмарочос
2025-05-12T06:58:07Z
У стилі TikTok: Netflix тестуватиме стрічку вертикальних відео у своєму мобільному додатку
Ukraine Art News
2025-05-11T15:25:03Z
На оборонній виставці у Греції українська компанія представила надводний безпілотник Seawolf
Ukraine Art News
2025-05-09T20:49:15Z
Вчені створили прозорі сонячні панелі. Звичайні вікна зможуть генерувати електроенергію
Хмарочос
2025-05-09T08:13:26Z
Thank you, next! Розповідаємо про великі кадрові перестановки в модних брендах
Elle
2025-05-08T14:01:30Z
Сирники з лекваром: готуємо українську страву за 20 хвилин
Elle
2025-05-12T11:00:56Z
Сезонний рецепт: найсмачніший кіш зі спаржею
Elle
2025-05-09T18:34:08Z
Ідеальні літні сніданки
Krasinfo
2025-05-07T11:50:46Z
Великоднє меню: дуже смачна домашня куряча ковбаска
Elle
2025-04-18T18:10:02Z
Дуже смачна великодня паска з родзинками, в'яленою журавлиною та вишнями за французьким рецептом
Elle
2025-04-18T17:21:41Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Стефано Антоніоллі ділиться рецептом пасти араб’ята
Elle
2025-04-17T16:04:05Z
Найсмачніша вишнева healthy-паска
Elle
2025-04-15T19:45:58Z
Найсмачніша сирна паска за рецептом Тіни Кароль
Elle
2025-04-14T12:37:00Z
Соус песто із соняшниковим насінням: покроковий рецепт
Elle
2025-04-09T16:54:57Z