MY.UAСтатті
Що потрібно знати про фотографку Елену Субач — лауреатку премії FUTURESPECTIVE 2025
Що потрібно знати про фотографку Елену Субач — лауреатку премії FUTURESPECTIVE 2025

Що потрібно знати про фотографку Елену Субач — лауреатку премії FUTURESPECTIVE 2025

Українська фотографка Елена Субач одна з лауреаток премії FUTURESPECTIVE 2025, спільної ініціативи Vogue Ukraine та глобальної платформи PhotoVogue. Серія робіт Елени увійшла до фінального шортлиста з-поміж 676 заявок митців. Вона здобула перемогу в категорії "Вибір журі" й отримала запрошення створити авторський проєкт для Vogue Ukraine Edition, який буде опубліковано впродовж 2025 року, та грант у розмірі 100 000 грн на його реалізацію.

Ми поговорили з Еленою про її практику, проєкт "Бабусі на межі раю", який вже з 4 липня можна буде побачити на виставці в Центрі сучасного мистецтва М17 у Києві, та про те, чому фотограф має бути чутливим до почуттів інших людей.

Елена Субач (фото: Ярослав Футимський)

Чуттєві, сюрреалістичні роботи 45-річної фотографки Елени Субач — серія "Сховане" (2022), "Бабусі на межі раю" (2019), "Діва у вежі" (2018") добре відомі в Україні та за кордоном. Її групові та індивідуальні виставки проходять у Римі, Варшаві, Берліні, Лондоні, Львові, а роботи зберігаються в колекціях Музею Вікторії і Альберта в Лондоні та Нового музею в Нюрнберзі. Субач, яка живе та працює у Львові, займається фотографією з 2011 року, а на запитання про те, хто сформував її як мисткиню, відповідає: "Дідусь".

"Сховане", 2022

Вона виросла в невеликому історичному місті Черовоноград Львівської області, тепер це Шептицький. Дідусь Елени (правильно називати її саме так, на польський манер, адже родина має польське коріння) Петро Литвин був художником-іконописцем, до того ж займався аматорською фотографією. "Я добре пам’ятаю його лабораторію, пам’ятаю коробки з плівками по всьому дому. Я виростала в середовищі, де візуальне грало велику роль, а плівка відкривала для мене світи, де був мій дідусь. Підліткою я просила дідуся купити мені фотоапарат, а він казав: "Мусиш спочатку навчитися малювати". Саме він навчив мене композиції, побудові зображення".

Зрештою Елена здобула економічну освіту у Волинському державному університеті, певний час жила в Києві, займаючись текстильним дизайном, а згодом переїхала до Львова. Саме це місто стало вирішальним у її становленні як фотографки. "На початку 2010-х у Львові вирувало активне мистецьке життя — фотоклуб "5х5" під керівництвом Кості Смолянінова, численні галереї. Потрапити в цю спільноту, де нас об’єднували схожі інтереси, було для мене надзвичайно цінно. Спільні тусовки, зустрічі — усе це дало потужний поштовх до того, щоб почати знімати".

Фото з проєкту "Бабусі на межі Раю", 2019

Як фотографка, Елена вміє бачити поетичне і красиве в звичайних, побутових, буденних речах, на які ми зазвичай не звертає уваги. Про це її проєкт "Ламкість" (2019-2020), в який вона надзвичайно тонко й поетично фіксує тендітні рослини та міські об’єкти, підв’язані залишками одягу, залишками чогось дуже людського — чи то панчохами, чи то шматками постільної білизни, міркуючи про вразливість людей та середовища.

Але, мабуть, найвідоміша серія Субач — "Бабусі на межі Раю", роботу над якою вона почала в 2018 році. У них фотографка зазнімкувала українських бабусь під час релігійних свят, а потім за допомогою техніки колажу перемістила їх у гіперреалістичні краєвиди — як-от морське узбережжя на заході сонця. У цих яскравих світлинах мисткиня досліджує крихкість людського існування і розрив поколінь, дедалі відчутніший з розвитком цифрових технологій. У світлинах багато любові, ніжності та емпатії, а ще бабусі Субач схожі на інопланетних гостей — надзвичайно красиві й незвичайні у своєму яскравому еклектичному вбранні, але самотні.

Фото з проєкту "Бабусі на межі Раю", 2019

Проєкт народився в середині 2010-х, під час поїздок рідною Галичиною. Разом зі своїм партнером, фотографом В’ячеславом Поляковим, Субач подорожувала Львівською областю, досліджуючи, як вона це називає, тему "публічної релігійності".

"Галичина — регіон, де релігійність дуже видима в публічному просторі. Наприклад, обабіч доріг дуже багато статуй Діви Марії, красиво прикрашених стрічками та квітами. Є особливі свята — прощі, які збирають навколо себе тисячі людей і тривають кілька днів поспіль. Був такий рік, коли ми мали власний календар свят, і подорожували Галичиною, спостерігаючи за тим, як тривають ці свята. Найбільше, що мене надихало — жінки, які приїжджають на прощі. Вони зазвичай дуже охоче фотографуються, адже на свята вбираються в найкраще і перебувають в дуже гарному настрої. Для фотографа це гарний ґрунт, аби поспілкуватися з людьми та знімати".

Фото з проєкту "Бабусі на межі Раю", 2019

Субач робила кадри для себе — "у мене були архіви, які лежали гігабайтами на комп'ютері". У 2019 році померла бабуся Елени, з якою фотографка була дуже близька. Переживачи втрату, Субач поїхала на резиденцію для митців GAUDE POLONIA в Польщу, і саме там звернулася до "дитячої", як сама її називає, практики колажу. "Я почала вирізати зі своїх світлин постаті бабусь та переміщувати їх у райські пейзажі. Довго відшуковувала певні комбінації зі свого архіву, і відчула, як це мене заспокоювало — це була певною мірою терапевтична практика, яка допомогла пережити втрату бабусі".

Зрештою проєкт "Бабусі на межі Раю" тривав понад три роки та був показаний в Україні та за кордоном: на виставці в київській галереї The Naked Room, в Польщі та Німеччині. Саме його можна буде побачити на виставці FUTURESPECTIVE в Центрі сучасного мистецтва М17 у Києві. Також в експозиції будуть представлені роботи з серії "Стільці" (2022): це перша з початку повномасштабного вторгнення серія робіт Субач, зроблена на українсько-словацькому кордоні в лютому-березні 2022 року, де фотографка була волонтеркою. У поетичних світлинах зі стільцями, на яких ніби рукою художника розкидані одяг, постільна білизна чи побутові речі людей, що перетинають кордон, тікаючи від війни, Субач фіксує тонкий момент у найважчі для своєї країні дні й тижні: поруч трагедія і горе, але і… краса.

"Стільці на кордоні", 2022

Якщо раніше Субач здебільшого працювала в жанрі художньої фотографії, то сьогодні часто звертається до документальної, адже впевнена, що одна з функції фотографії під час війни — це свідчення. Проте мисткиня багато міркує про поняття вразливості — і про те, що фотографія не мусить травмувати.

"Сьогодні в українському суспільстві, яке щодня проживає трагедії щодня, багато дискутують про те, що варто знімати, що ні. У мене зазвичай спрацьовує самоцензура", — зізнається фотографка.

"Стільці на кордоні", 2022

Вона розповідає про новий проєкт, присвячений історіям військових та цивільних з ампутаціями, який вона зняла у львівському центрі Superhumans. "Для мене це був важливий проєкт: мене вразили історії, сила та жага до життя моїх героїв. Я це знімала, бо відчувала важливим зафіксувати. А потім почалося самокопання. Я дивилася на світлини та запитувала себе: а не занадто я естетизую трагедію в цих зображеннях? Чи не інструменталізую я цих людей? Хоча внутрішній голос підказував, що цей проєкт є і чесним, і інклюзивним. До того ж, як фотографка я маю певні обов’язки перед суспільством: для декого зустріч із людиною з ампутацією є некомфортною, і людина не знає, куди дивитися при цій зустрічі, а фотографія може допомогти в нормалізації цієї теми".

Зрештою, каже Елена, барометром у цьому чутливому питанні мають стати етичні принципі фотографа і внутрішнє відчуття. "Варто поставити собі головне питання: для чого ти хочеш, аби твоє зображення побачили люди? Можливо, зробити фокус-групу з тих, кого ти поважаєш, чиє слово важить тобі у професії. Саме так я робила з проєктом з Superhumans, і після цієї фокус групи я прибрала деякі фото з обличчям — аби говорити більше про загальне, аніж про особисте".

Вже з 4 липня обрані роботи Елени Субач можна буде побачити на виставці в Центрі сучасного мистецтва М17 у Києві, разом з іншими фіналістами конкурсу. Мисткиня зізнається: коли вона подавала свої роботи на конкурс, її на насамперед "зацікавила сама ідея виставки фіналістів — можливість показати свої роботи вдома, в Україні". "Для мене, як фотографки, це особливо цінно, адже світлина набуває зовсім інших якостей, коли існує поза монітором, люблю надруковані фотографії. А ще, такі конкурси важливі тим, що дають можливість зупинитись і проаналізувати свою практику, побачити, де ти зараз, і вже з цим усвідомленням рухатись далі".

Автомобільний партнер: ABT Баварія — авторизований офіційний дилер Aston Martin, який пропонує неперевершений рівень якості та дизайну автомобілів. Представляємо Aston Martin DB12. Це не просто автомобіль, це емоція. Кожна лінія, кожен звук, кожен дотик — усе в DB12 створено для того, щоб відчути себе особливим. 680 кінських сил та максимальна швидкість 325 км/год. Але це лише цифри. Головне — відчуття. Відчуття свободи, потужності та розкоші.

Виставковий партнер: Центр сучасного мистецтва "М17" — культурна інституція, що функціонує як освітньо-дослідницька платформа та експозиційний майданчик сучасного мистецтва України та світу.



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Вагітна Ріанна вперше з’явилася на червоній доріжці з обома синами
Elle
2025-07-14T18:42:48Z
Гордість: Джамала увійшла до складу академіків премії Grammy
Elle
2025-07-14T15:33:34Z
"Маю право голосу": Джамала стала членкинею академії звукозапису, яка вручає музичну премію "Ґреммі"
Ukraine Art News
2025-07-14T13:18:48Z
"Це страшно складно": Ліна Костенко розповіла про що буде її новий прозовий роман
Ukraine Art News
2025-07-14T09:16:32Z
Конфлікт розгорається: що відомо про непорозуміння між молодшими Бекхемами
Elle
2025-07-14T08:01:18Z
"Хочемо цьогоріч почати будувати першу будівлю": Сеітаблаєв про проєкт "Кримськотатарська садиба"
Ukraine Art News
2025-07-13T18:31:19Z
Сумку Hermès Джейн Біркін продали на аукціоні за рекордні $10,1 млн
Ukraine Art News
2025-07-12T04:45:43Z
Джастін Бібер випустив новий альбом SWAG за участю Sexyy Red, Lil B та Gunna
Ukraine Art News
2025-07-11T13:01:22Z
У Києві відбувається церемонія прощання з композитором Ігорем Покладом
Ukraine Art News
2025-07-11T11:13:17Z
Розглядаємо новий кампейн KULAKOVSKY, відзнятий в Одеському Музеї західного і східного мистецтва
Elle
2025-07-14T17:39:39Z
У Києві відкрили банерну виставку про українську державність - від Русі до сьогодення
Ukraine Art News
2025-07-14T16:57:45Z
Міжнародний літературний фестиваль "Фронтера" оголосив програму: 60 учасників із 5 країн
Ukraine Art News
2025-07-14T15:36:44Z
Wishlist: унікальна антологія української пісні на вінілі від BEVZA х Mastercard
Elle
2025-07-14T13:07:32Z
10 шедеврів Густава Клімта
Ukraine Art News
2025-07-14T12:51:42Z
У Києві завтра відкриють виставку «Скарби державності»
Ukraine Art News
2025-07-14T12:42:46Z
В кінці липня в Києві пройдуть III Ukraine Investment Congress та XV «Інтер’єр Року 2025»
Хмарочос
2025-07-14T07:01:29Z
У Львові відбудеться музично-поетичне дійство, присвячене поезії Ліни Костенко
Photo Lviv
2025-07-14T05:37:04Z
Сільська ностальгія поєднана з міською іронією — в новій демісезонній колекції KSENIASCHNAIDER
Elle
2025-07-13T17:15:34Z
Фільм “Джонні Мнемонік” 1995 року передбачив технологічну реальність сьогодення
Ukraine Art News
2025-07-14T17:39:40Z
"Супермен" зібрав $217 млн у перший вікенд прокату
Ukraine Art News
2025-07-14T14:30:39Z
«Глибоке прикриття»: трейлер та інші деталі нового фільму з Орландо Блумом і Шоном Біном
KinoFilms
2025-07-14T12:51:30Z
Зірка серіалу «Останні з нас» зіграє у фільмі «Ґодзілла та Конґ 3»
KinoFilms
2025-07-14T10:04:19Z
У Сіднеї збудували будинок із грайливо-хаотичним фасадом
Хмарочос
2025-07-14T06:10:41Z
Російський чобіт, крім страху і руйнувань, нічого не приніс, а ми любимо створювати, - Сеітаблаєв
Ukraine Art News
2025-07-14T05:01:20Z
Оголошені переможці Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах
Ukraine Art News
2025-07-13T18:06:37Z
Топ-5 фільмів за участі Моргана Фрімена
Ukraine Art News
2025-07-13T17:21:43Z
«Народжений у бою для Неба» – лейтмотив фільму про Героя України із Жидачева
Photo Lviv
2025-07-13T05:06:23Z
Занедбаний 200-річний палац на Вінниччині став власністю громади
Хмарочос
2025-07-14T10:43:24Z
«Приносимо вибачення, все приберемо» – ресторан у Протасовому Яру зупинив будівництво тераси з басейном
Хмарочос
2025-07-14T09:01:27Z
У Пущі-Водиці прибрали подвір’я однієї з найкрасивіших дерев’яних дач
Хмарочос
2025-07-14T06:10:41Z
Село Розлуч та його околиці на ретро фото
Photo Lviv
2025-07-14T05:37:02Z
Склали карту України з 1500 пиріжків: у Романові на Житомирщині встановили новий національний рекорд
Ukraine Art News
2025-07-13T19:46:14Z
Кавові оазиси періоду радянської окупації Львова: де билася вільна думка за Залізною завісою
Photo Lviv
2025-07-13T05:12:29Z
Історії палаців Волині, які не пережили Першої світової війни
Photo Lviv
2025-07-12T05:12:27Z
Романтичний район Львова – Богданівка, частина друга
Photo Lviv
2025-07-11T05:13:02Z
Історичні проходи по Львові. Рецензія 1932 року
Photo Lviv
2025-07-10T05:13:05Z
Олександр Усик презентував у Лондоні легендарну мозаїку "Боривітер" Алли Горської
Ukraine Art News
2025-07-14T19:00:36Z
У Вашингтоні відбувся благодійний концерт на підтримку українських дітей
Ukraine Art News
2025-07-14T16:25:04Z
«Жити життя з війною»: Про що фотовиставка Хірано Такаші
Ukraine Art News
2025-07-14T15:15:38Z
У Харкові ураган зірвав частину даху складу Vivat. Чимало книжок затоплено
Ukraine Art News
2025-07-14T13:00:56Z
Калорії продуктів досі рахують за столітніми таблицями. Як їх взагалі винайшли?
Хмарочос
2025-07-14T12:18:55Z
В Албанії звели бруталістську ветеринарну клініку
Хмарочос
2025-07-14T12:15:52Z
Організатори скасували захід "з міркувань безпеки": автор "Іди туди, де страшно" Ловлесс готовий приїхати до Києва
Ukraine Art News
2025-07-14T12:06:46Z
Всього одна сумка, яка потрібна нам влітку-2025
Elle
2025-07-14T12:00:49Z
Звідки на Заході взялося поняття "велика російська культура": пояснює Ліна Костенко
Ukraine Art News
2025-07-14T10:01:34Z
Україна першою в Європі надаватиме послуги мобільного зв’язку через Starlink, — гендиректор Київстар
Хмарочос
2025-07-10T12:31:47Z
В Україні заблокували інтернет-магазин Leader-Books, у якому продавали книжки з РФ та Білорусі
Ukraine Art News
2025-07-09T17:42:47Z
Штучний інтелект Grok від Ілона Маска тепер викриває російську пропаганду: росіяни лютують
Gloss
2025-07-09T13:07:03Z
Оплата домашнього інтернету Sword: найкращі способи для мешканців Києва і передмістя
Хмарочос
2025-07-02T07:03:48Z
Стрімінг на космічному рівні: Netflix у колаборації з NASA показуватиме запуск ракет
Ukraine Art News
2025-07-01T01:00:55Z
Під Меджибізьким замком на Хмельниччині археологи виявили скелет дитини й артефакти XVII-XVIII ст
Ukraine Art News
2025-06-30T17:21:59Z
За два місяці до релізу: у мережу злили фото майбутніх iPhone 17 Pro та iPhone 17 Air
Gloss
2025-06-26T17:30:41Z
Суд у США відхилив позов 13 письменників про порушення авторських прав для навчання ШІ на їхніх книжках
Ukraine Art News
2025-06-26T14:24:42Z
У Франції знайшли залишки давньоримського поселення з унікальною мозаїкою
Ukraine Art News
2025-06-26T14:21:48Z
Готуємо гаспачо за рецептом знаменитого іспанського шеф-кухаря Хосе Андреса
Elle
2025-07-09T12:21:43Z
5 рецептів літніх смузі: прості та дуже корисні
Elle
2025-07-08T15:36:36Z
ТОП-5 легких літніх закусок
Elle
2025-06-17T14:30:38Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Влад Кіндер ділиться рецептом тунця татакі
Elle
2025-06-06T12:49:01Z
8 найкращих лимонадів у літню спеку
Krasinfo
2025-06-03T07:09:43Z
Весняне меню: детокс-салат із цибулі-порею з креветками
Elle
2025-05-20T19:09:34Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом лимонного тарту
Elle
2025-05-14T19:03:31Z
Сирники з лекваром: готуємо українську страву за 20 хвилин
Elle
2025-05-12T11:00:56Z
Сезонний рецепт: найсмачніший кіш зі спаржею
Elle
2025-05-09T18:34:08Z