MY.UAСтатті
Таємниці метеорита Юртук: як українці повернули космічну спадщину
Таємниці метеорита Юртук: як українці повернули космічну спадщину

Таємниці метеорита Юртук: як українці повернули космічну спадщину

Близько мільярда років тому в безмежному просторі між Марсом і Юпітером відбулося космічне зіткнення. Астероїд на ім’я 4 Веста, один із найстаріших об’єктів у Сонячній системі, прийняв на себе велетенський удар, що залишив на його поверхні вирву понад 20 кілометрів завглибшки. Але незважаючи на апокаліптичну силу удару, 4 Веста вціліла.

Вважається, що саме тоді почалась історія метеорита Юртук. Один із уламків, відірваних від астероїда, вирушив у довгу подорож крізь темряву космосу й часу. Він мчав крізь порожнечу, обертався серед зірок, доки не обрав собі новий дім — планету Земля. І в ніч на 2 квітня 1936 року цей космічний блукалець завершив свій шлях у геть несподіваному місці — на даху української селянської хати в селищі Юртук (нині — Кавунівка).

Але парадокс у тому, що, впавши в Україні, метеорит упродовж багатьох років залишався поза її межами. Адже після падіння 1936 року майже всі уламки були передані до Академії наук СРСР й зосереджені переважно в російських фондах, а згодом і за кордоном у приватних колекціях.

Фото надане автором

І ось тепер уламки цього космічного подорожнього повернулися до України, де їх уперше представили широкому загалу. В Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка «ЮРТУК. Космічна спадщина Запорізького краю». Незабаром експозиція вирушить іншими містами України. Як це стало можливим і які таємниці може приховувати уламок метеорита?

Фото надане автором

ІсторіяпадінняметеоритаЮртук

2 квітня 1936 року близько 2:30 ночі двоє колгоспних сторожів Федір Лисяк і Тихон Шульга стали свідками падіння: вони побачили у небі вогняний об’єкт «неправильно округлої форми, більший за Місяць», який повільно рухався. Опісля пролунав глухий потрійний вибух і рознісся гуркіт із характерним свистом, ніби від уламків снаряду. Вранці селянин Павло Немченко, прокинувшись, виявив у своєму будинку пробиту черепичну покрівлю, а на горищі — камінь метеоритного походження. Маса цього головного уламка, за спогадами очевидців, становила близько 0,5 кг. За іншими свідченнями, він упав у зерносховище.

Згодом до села приїхала експедиція радянської метеоритної служби, яка знайшла ще уламки (загалом було зібрано близько 1,5 кг) і остаточно засвідчила, що в селі Юртук сталася подія планетарного масштабу. Так цей фрагмент космосу отримав назву «Юртук» на честь села, якого вже немає на карті: 1964 року його перейменували на Кавунівку. Зараз це село окуповане загарбниками. 

Каміньізглибиничасу

Чому метеорит Юртук заслуговує на особливу увагу? Вважається, що його «рідний дім» — астероїд 4 Веста, який є одним із найстаріших об’єктів у Сонячній системі. Його формування припадає на початок епохи, коли ще не було ні Землі, ні Місяця. Це означає, що уламки, які колись відкололися від Вести, несуть у собі первинну інформацію про те, з чого і як утворювалися планети.

Саме тому такі метеорити, як Юртук, — це справжні капсули часу, що зберегли в собі незмінену геологічну пам’ять. Їхній хімічний і мінералогічний склад може розповісти, як відбувалися перші термічні процеси в надрах астероїдів і які будівельні матеріали лягли в основу планет.

Щоб дізнатися більше про Весту, 2011 року NASA запустила автоматичну місію DAWN, яка вперше в історії вийшла на орбіту цього астероїда. Місія показала, що Веста має ядро, мантію й кору, тобто структуру, схожу на будову планет, і підтвердила зв’язок між поверхнею Вести та відомими на Землі метеоритами типу говардитів, до яких належить і Юртук.

Отже, метеорит, який сьогодні можна побачити в Запоріжжі, є не просто уламком із космосу. Він є матеріальним свідком епох, старших за Землю. Він — архів, старіший за будь-яку гірську породу на планеті. І саме тому вчені прагнуть його досліджувати.

МетеоритЮртукумузеї:першаукраїнськавиставка

За словами куратора виставки, арт-директора ГО «Центр розвитку бізнес-технологій та культури» Дениса Васильєва, це перша в Україні експозиція, що об’єднала мистецькі постери, наукові дослідження, архівні документи, газетні вирізки, фотографії й самі фрагменти метеорита. Все це допомагає відновити хроніку падіння та «життя» метеорита Юртук — від удару на Весті до його повернення в Україну.

Для нашого Бердянського державного педагогічного університету участь у створенні виставки мала особливе значення. На запрошення Дениса Васильєва, який, власне, й повернув метеорит Юртук в Україну, ми почали системно досліджувати космічну знахідку. І що глибше поринали в його історію, то очевидніше ставало: це більше, ніж фрагмент каменю з космосу. Адже і село Юртук (нині Кавунівка), і наше рідне місто Бердянськ сьогодні перебувають під окупацією. Повернення уламка — це лише початок. Як і повернення людей, назв, пам’яті. Метеорит Юртук — це кам’яна метафора нашої непохитної віри в те, що ми не просто витримаємо цю війну, а й збережемо та повернемо все, що було нашим: землю, історію, культуру й нашу спадщину.

Тож які таємниці приховує цей уламок із глибини часу і як почалася його земна історія?

Юртукрозшифровкакосмічногокоду

На перший погляд, Юртук — звичайний камінь із блискучою оплавленою чорною поверхнею. Але варто лише зазирнути всередину — й відкривається цілий світ мікроскопічних структур, мінералів і хімічних елементів, сформованих у надрах прадавнього астероїда.

Наукова цінність Юртука пов’язана передусім із його походженням і складом. Як кам’яний метеорит Юртук належить до класу говардитів. Це порода, що є брекчією, складена зі шматочків базальтових евкритів та ультраосновних діогенітів — продуктів давніх вулканічних і ударних процесів на Весті. В історичний період падінь (XIX—XXІ століття) зареєстровано лише близько 16 випадків спостережуваного падіння говардитів. Це підкреслює унікальність і наукову цінність Юртука.

Фото надане автором

Метеорит Юртук має характерну темну кірку плавлення (fusion crust) на поверхні, що утворилася під час входження в атмосферу за екстремально високої температури. Це, до речі, й відрізняє кам’яні метеорити від звичайних земних каменів. Внутрішня структура — світло-сіра, дрібнозерниста, з вкрапленнями різнокольорових мінералів, типових для складу говардитів. Дослідження показали, що евкритовий (базальтовий) і діогенітовий (піроксеновий) компоненти Юртука почасти зазнали термічної рекристалізації (урівноваження), а давнє ударне скло в його породі частково перетворилося на дрібнокристалічну масу. Водночас хімічний склад силікатних зерен у ньому нерівномірний, а по краях дрібних кристалів спостерігаються збагачені залізом ділянки — це свідчить про те, що процеси повного урівноваження не завершилися до моменту, коли матеріал було вибито в космос. Інакше кажучи, Юртук був вирваний гігантським ударом у відкритий космос іще до повного «стирання» відмінностей між його компонентами.

Вивчення цього метеорита дало змогу глибше зрозуміти процеси, що відбувалися на Весті: зокрема поєднання в одному зразку різних типів порід (вулканічних евкритів і глибинних діогенітів) та сліди сильного ударного переплавлення. Фактично Юртук допоміг підтвердити гіпотезу про велетенське зіткнення на Весті та про спільне походження групи метеоритів HED (говардити-евкрити-діогеніти) зі згаданого астероїда.

Юртукповертаєтьсядодому

Ім’я метеорита Юртук відоме в усьому світі. Він фігурує в офіційних базах даних, зокрема в Meteoritical Bulletin Database — найавторитетнішому реєстрі метеоритів. Його згадують у монографіях, наукових статтях і енциклопедіях, а окремі його властивості стали джерелом нових гіпотез про еволюцію астероїдів.

У 1990-х роках Російська академія наук передала частину зразків західним колекціонерам в обмін на інші метеорити. Один із таких фрагментів опинився в Чехії, де відомий дилер Сергій Васильєв продав фрагменти по 300 доларів за грам. Професор Мартін Хорейсі свого часу спеціально викупив значний фрагмент Юртука, назвавши цей екземпляр «чудовим» і захоплюючись його блискучою чорною кіркою та історією походження. Отже, Юртук буквально «розлетівся» світом: його фрагменти опинилися в приватних зібраннях і музеях США та Європи.

Як вдалося повернути уламок астероїда в Україну? Це стало можливим завдяки зусиллям куратора виставки Дениса Васильєва. Допомагав у цій справі журналіст Володимир Фризько, який роками збирав свідчення, документи, архіви й відновлював хронологію подій 1936 року. Як саме та з ким із приватних колекціонерів вдалося домовитися — Денис Васильєв наразі не розповідає. Однак зауважує, що на пошуки Юртука витратив близько трьох років і що це «доволі складна детективна пригодницька історія, про яку ми напишемо книгу».

Я звернулася до Сумського державного університету, щоби зробити мікроскопічні знімки структури метеорита й дослідити його хімічний склад. Науковий співробітник Бердянського державного університету, дизайнер Сергій Ковачов допоміг усе це втілити в серії надзвичайно гарних та інформативних постерів. Такі зусилля нашої команди допомогли здійснити мрію — відкрити виставку «ЮРТУК. Космічна спадщина Запорізького краю», яка стала не просто академічною реконструкцією, а міждисциплінарною подією на перетині науки, мистецтва й пам’яті.

Виставка не завершується в Запоріжжі. Зараз планується її подорож до Дніпровського планетарію, а далі й до інших міст України. Бо це — не просто історія про метеорит. Це історія про повернення нашої спадщини, яку викрала колись у нас країна-агресор.

«Було б справедливо, якби після деокупації село повернуло собі назву Юртук. Це ім’я відоме в усьому світі серед дослідників космосу, а в нас воно майже забуте», — каже Денис Васильєв. Ім’я, викарбуване в зорях, має повернутися на мапу.

Коли падає зірка, ми загадуємо бажання й упевнені, що воно здійсниться. Зараз є можливість потримати її в руках. Уявіть силу бажання, яке пройшло крізь мільярди років, міжпланетний простір, вогонь атмосфери — і зрештою лягло вам у долоню. Метеорит Юртук — це не просто уламок Всесвіту. Це нагадування про мрію, що витримала все. І якщо вона дійшла до нас, отже, й наші мрії здійсняться.

 



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Победительница "Холостяка-13" Инна Белень сделала сразу две пластические операции
Gloss
2025-06-13T15:39:49Z
Виталий Козловский выплатил долг Кондратюку и громко вернулся на сцену
Gloss
2025-05-12T16:52:12Z
Надувная Ким Кардашьян появилась в центре Нью-Йорка на Таймс-сквер
Gloss
2025-03-05T16:12:56Z
Россияне украли песню Златы Огневич и используют ее на пропагандистских мероприятиях
Gloss
2025-02-27T15:25:00Z
Потап дал 3-часовое интервью Дудю: репер утверждает, что помог Украине на 100 миллионов гривен
Gloss
2025-02-10T15:03:53Z
Ким Кардашьян и ее 69-летняя мама снялись в рекламе купальников SKIMS x Roberto Cavalli
Gloss
2025-06-30T14:45:43Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 8 от 19.04.2025
InfoHome
2025-04-27T07:06:58Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 7 от 12.04.2025
InfoHome
2025-04-21T08:30:48Z
Louis Vuitton в Пасхе выпустили шоколадную сумку в форме яйца: цена впечатляет
Gloss
2025-04-04T13:51:43Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 3 от 15.03.2025
InfoHome
2025-03-24T09:39:51Z
Хроматическая революция Лары Джулиан: Год тихой силы и расколотого великолепия
Ukraine Art News
2025-03-23T19:00:55Z
Любимая музыка короля: Чарльз III поделился своим личным плейлистом
Gloss
2025-03-18T16:15:49Z
Crocs выпустили пушистые и глазастые тапки в коллаборации с «Корпорацией монстров»
Gloss
2025-02-07T17:12:54Z
МастерШеф 14 сезон. Випуск 18 від 28.12.2024
InfoHome
2025-01-08T16:45:55Z
Украинский мини-сериал «Поезд» победил на международном фестивале Italian Global Series
Gloss
2025-07-01T14:36:54Z
Украинский трейлер хоррора-триллера «Саван» с Венсаном Касселем, Диане Крюгер и Гаем Пирсом
KinoFilms
2025-06-26T20:18:29Z
Украинский трейлер триллера «Эден» с Джудом Лоу, Аной де Армас и Даниелем Брюлем
KinoFilms
2025-06-26T10:09:25Z
Саундтрек фільму «Матеріалісти»: усі пісні з нової романтичної стрічки Селін Сон
KinoFilms
2025-06-19T09:57:32Z
Украинский трейлер фильма «Несокрушимый» с Дуэйном Джонсоном, а также Олександром Усиком
KinoFilms
2025-06-16T10:36:33Z
Топ-5 лучших сериалов, которые вышли в 2025 году: по версии критиков и зрителей
Gloss
2025-06-11T12:42:45Z
Украинская фантастика: драма «Ты — космос» получила трейлер и дату премьеры
Gloss
2025-05-22T15:40:09Z
Украинский трейлер боевика «Никто 2» с Бобом Оденкирком
KinoFilms
2025-05-15T08:09:29Z
Украинский трейлер фильма «Иллюзия обмана 3»
KinoFilms
2025-05-15T07:21:31Z
Празднование на природе: идеи для любого времени года
Gloss
2025-05-13T06:40:26Z
Вкусная и дешевая намазка к бутербродам на пасху. Не успевала подавать на стол
InfoHome
2025-04-09T16:54:38Z
5 альтернативных видов спорта
Men's Life
2025-03-31T07:33:45Z
16 удивительных мест, которые стоит увидеть своими глазами
Men's Life
2025-02-04T10:24:53Z
Гольф на снегу
Men's Life
2024-12-30T20:57:37Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
Секс и еда. Вкусно и красиво
Men's Life
2025-07-02T11:51:41Z
The art of becoming: Barbora Neradová on modeling, giving back and inner strength
Elle
2025-07-01T09:06:52Z
Реакция на стресс влияет на продолжительность жизни
Men's Life
2025-06-30T15:24:39Z
Риск болезней сердца после отказа от курения снижается через 15 лет
Men's Life
2025-06-30T15:24:38Z
За два месяца до релиза: в сеть слили фото будущих iPhone 17 Pro и iPhone 17 Air
Gloss
2025-06-26T17:30:41Z
Hermès выпустил первые в своей истории наушники: особенности и цена
Gloss
2025-06-17T15:36:38Z
Apple представила iOS 26 — впервые за 10 лет с новым дизайном под названием «Жидкое стекло»
Gloss
2025-06-10T15:45:58Z
В Словакии готовят к серийному производству спорткар Air Car 2, который превращается из авто в самолет за 80 секунд
Gloss
2025-05-12T18:10:04Z
Очень вкусный завтрак! Так яйца вы ещё не готовили. Простой и быстрый рецепт на завтрак. Рекомендую!
InfoHome
2025-05-09T13:09:51Z
Не отличить от мясных: Если рыбные котлеты то только так
InfoHome
2025-05-09T13:09:51Z
Мы съели сердечки быстрее, чем шашлык! Вот это да
InfoHome
2025-05-06T10:45:45Z
Самые вкусные сырники из творога без муки, манки, крахмала
InfoHome
2025-05-03T06:57:59Z
Эти фрикадельки тают во рту! Лучший рецепт Фрикаделек с овсяной кашей в мультиварке
InfoHome
2025-05-03T06:55:06Z
Невероятно вкусный ужин для всей семьи. Так готовлю макароны 3 раза в неделю! Очень вкусно и быстро!
InfoHome
2025-05-03T06:55:05Z
Куриные крылышки на сковороде без фритюра за 30 минут
InfoHome
2025-05-02T06:42:59Z
Капуста с яйцами вкуснее мяса! Я готовлю так капусту каждую неделю! Простой и вкусный рецепт капусты
InfoHome
2025-05-02T06:42:58Z
Пирог Яблочный взрыв вкуснее торта, еще один быстрый рецепт вам в копилочку
InfoHome
2025-05-02T06:42:58Z